Frederiksborg Slot to najpiękniejszy, wręcz oszałamiający swoim blaskiem zamek w Danii. Położony jest na 3 małych wysepkach jeziora Hillerød. Ociekające złotem komnaty, zjawiskowe dzieła sztuki, a do tego bajkowe ogrody, to tylko kilka z powodów, dla których koniecznie trzeba odwiedzić Frederiksborg Castle.

Historia Danii jest niezwykle bogata, w końcu to jedna z najstarszych monarchii w Europie. Przemierzając dziesiątki komnat zamku Frederiksborg możemy poznać aż 500 letnią opowieść o najważniejszych duńskich postaciach i wydarzeniach. Rodzina królewska opuściła to zjawiskowe miejsce po dramatycznym pożarze. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historii Narodowej.

Zwiedzając zamek nasz zmysł wzroku szaleje, bo to co widzimy jest nie tylko piękne, ale wręcz onieśmiela. Już z zewnątrz zamek budzi zachwyt, jego sylwetka ze strzelistymi wieżami odbija się w błękitnej tafli jeziora. Na wejściu wita nas dodatkowo szumiąca fontanna Neptuna.

Natomiast we wnętrzu zobaczymy największą w Danii kolekcję portretów. Zwiedzamy ją niczym gigantyczny rodzinny album Danii. Oprócz tego zachwycająca jest złota kaplica, Wielka Sala oraz zamkowe ogrody. Daj się porwać w królewską podróż po najpiękniejszym zamku Danii. Poznaj nasze wskazówki i porady jak zwiedzać zamek oraz co koniecznie trzeba tu jeszcze zobaczyć.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Zamek Frederiksborg – dojazd, parking

Jak dotrzeć do zamku Frederiksborg? Rezydencja leży w centrum niewielkiego miasteczka Hillerød, zaledwie 40 km na północ od Kopenhagi. Na miejscu, tuż przy bramie wejściowej są płatne parkingi (płatność w parkomacie).

Natomiast jeśli wybierasz się na zwiedzanie zamku Frederiksborg z Kopenhagi, możesz tutaj dotrzeć chociażby z dworca głównego pociągiem S linia A, kierunek Hillerød. Podróż trwa niespełna 40 minut Dalej trzeba się przesiąść w autobus linii 301, 302 lub 303. Przystanek Frederiksborg Slot.


Frederiksborg – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu, praktyczne informacje

Zamek Frederiksborg możemy zwiedzać codziennie, godziny otwarcia:

  • 1 kwietnia – 31 października godz. 10:00-17:00
  • 1 listopada – 31 marca godz. 11:00-15:00

Cennik biletów wstępu: 110 DKK dorośli, 90 DKK studenci i seniorzy, dzieci do 18 lat mają wstęp bezpłatny.

Zamek Frederiksborg zwiedzamy w grupach z przewodnikiem lub indywidualnie. W kasie dostajemy kod QR do audioprzewodnika, który działa w języku angielskim.

Do przejścia mamy 4 poziomy zamku oraz aż 84 pomieszczenia. Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie zamku Frederiksborg? Średni czas zwiedzania komnat to około 2-3 godz. Dodatkowo trzeba doliczyć 1,5 h na spacer po ogrodach.

Krótka i ciekawa historia zamku Frederiksborg

W 1560 roku, czyli już ponad 460 lat temu król Fryderyk II kupił niewielki dwór myśliwski w miejscowości Hillerødsholm. Wtedy też zaczęła się budowa spektakularnego zamku Frederiksborg, która trwała aż 60 lat.

Kolejny następca tronu, czyli Christian IV (syn Fryderyka II) zmienił całkiem koncepcję, jaką realizował jego ojciec. Zapragnął zbudować niepowtarzalną renesansową rezydencję, w której będą mieszkać kolejni dziedzice. Tak też się stało, przez kolejne 100 lat zamek Frederiksborg był królewską siedzibą i nosił imię swojego pierwszego założyciela.

W swojej historii zamek Frederiksborg był miejscem koronacji królów Danii, czy też oficjalnych odznaczeń. Również tutaj podpisano pokój kończący Wielką Wojnę Północną między Danią i Szwecją.

Ostatnimi właścicielami zamku byli Fryderyk VII oraz hrabina Danner, którzy mocno zainwestowali w unowocześnienie rezydencji, chociażby systemy specjalnego ogrzewania. Niestety nie do końca przemyślane pracy wywołały wielki pożar zamku w 1895 roku.

Z pomocą przyszedł dopiero Carl Jacobsen, czyli słynny piwowar i założyciel Carlsberga. Zainwestował w remont kompleksu oraz utworzył tutaj Muzeum Historii Narodowej, które funkcjonuje do dziś.

Zamek Frederiksborg – zwiedzanie, najpiękniejsza złota kaplica

Parter, dwa piętra i piwnica, aż tyle kondygnacji jest dziś udostępnionych do zwiedzania na zamku. Na przejście wszystkich 84 pomieszczeń potrzebujemy przynajmniej 2 godziny. Zwiedzanie zamku Frederiksborg zaczynamy od parteru, gdzie mieści się kasa, przechowywalnia bagażu oraz czasowe wystawy.

Dostajemy tutaj poglądową mapkę wszystkich pomieszczeń, dalej ruszamy na odkrywanie najpiękniejszych komnat. Pierwsze imponujące pomieszczenie, jakie odwiedzamy to Sala Rycerska, używana jako jadalnia. Dalej krętymi schodami zmierzamy na piętro, żeby zobaczyć zjawiskową kaplicę.

Imponujący ołtarz z hebanu i złota, a także piękne organy, których do dziś możemy słuchać podczas koncertów w każdy czwartek o godzinie 13:30. Na pierwszym piętrze zamku zobaczymy również marmurową komnatę, niezwykle bogato zdobione sypialnie oraz mnóstwo drogocennych dzieł.

Wyjątkowe atrakcje na zamku Frederiksborg

II piętro zamku Frederiksborg skrywa jedno z najpiękniejszych pomieszczeń rezydencji, czyli Wielką Salę. To miejsce wręcz ocieka złotem od sufitu z żyrandolami, aż po ściany i podłogę. Na końcu sali stoi piękny czarny kominek, którego pilnuje lew.

Kolejne komnaty, sypialnie i gabinety są nie mniej ciekawe i oszałamiające. Natomiast III piętro to już współczesna historia XX i XXI wieku. Kolekcja robi imponujące wrażenie, więc zdecydowanie jest to atrakcja Danii, którą trzeba zobaczyć.

Ogrody Zamkowe – darmowa atrakcje

Równie ciekawe co samo wnętrze zamku Frederiksborg są jego romantyczne i barokowe ogrody. To darmowa atrakcja Hillerødsholm. Z jednej strony mamy tutaj symetryczny ogród barokowy z pięknie przyciętymi żywopłotami, bukszpanami, rabatami i fontannami, gdzie strumienie kaskadowo płyną na wprost zamku Frederiksborg.

Natomiast z drugiej strony jest ogród romantyczny, w którym to natura dyktuje warunki. Zobaczymy tutaj dziko rosnące potężne drzewa, sadzawki z wodnymi liliami i krętym strumieniem. Ukryty jest tutaj również niewielki budynek łaźni, zbudowany w identycznym stylu co zamek. Na terenie ogrodów działa też kawiarnia i restauracja.

Ogród barokowy jest czynny codziennie od 10:00 do zachodu słońca (najpóźniej do 21:00). Natomiast ogród romantyczny można zwiedzać całą dobę, dlatego też jest to ulubione miejsce do spacerów okolicznych mieszkańców.

Kopenhaga – najciekawsze atrakcje stolicy Danii

Miasto rowerów, pięknych pałaców i dynamicznej pogody. Kopenhaga to niezwykle urocza i nowoczesna stolica. Przepełniona jest wielowiekowymi zabytkami, ciekawymi atrakcjami, nowoczesną architekturą oraz mnóstwem zielonych terenów. Skandynawski styl i wszechobecny luz to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Zajrzyj do wpisu i odkryj nasz poradnik o tanim zwiedzaniu stolicy Danii.

Kopenhaga (Dania) – atrakcje, zabytki, 15+ ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na weekend

Zamek Frederiksborg to niezwykły zabytek Danii, przepiękna rezydencja i zarazem niezwykle bogate muzeum, w którym możemy poznać wielowiekową historię monarchii oraz zachwycić się zjawiskowymi wnętrzami. Olśniewające sale i komnaty, a do tego romantyczny i barokowy ogród to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Plan Wypadu do najpiękniejszego zamku Danii

Dojazd: Frederiksborg Slot 10, 3400 Hillerød, Dania

Parking: Frederiksborg Slot 7, 3400 Hillerød, Dania

Bilety Wstępu:

  • Zamek Frederiksborg – 110 DKK bilet normalny, 90 DKK bilet studencki, dzieci do 18 lat wstęp bezpłatny
  • Zamkowe Ogrody – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: 3 – 4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments