Wzburzone fale Morza Północnego, złociste szerokie plaże, ciągnące się po horyzont wydmowe wzgórza, które rzeźbi wiatr, a do tego ukryte w dolinach błękitne jeziora i różowe wrzosowiska. Właśnie takie połączenie wciąż dzikiej i nieskażonej przyrody możemy zobaczyć w Thy Park Narodowy.
Park Narodowy Thy to jeden z 6 parków w Danii. Ciągnie się na odcinku 60 km od półwyspu Vestervig, aż po miasteczko Hanstholm. Park Thy to największa wydmowa pustynia Danii, w której rządzi wciąż dzika natura. Morze Północne rzeźbi tutejsze wybrzeże, porywisty wiatr formuje wydmy, które porastają wrzosowiska, a karłowate lasy są schronieniem dla setek jeleni.
Jednak Park Narodowy Thy to również świetne miejsce do zwiedzania różnorodnych atrakcji Danii. Jego południowy skrawek to prawdziwa mekka dla ptaków. Na jednej z wielu platform widokowych możemy podglądać ich migracje, czy też zakładanie rodzin.
Wielbiciele rowerowych wycieczek mogą przemierzać szlaki Parku Narodowego Thy, które wiją się pomiędzy wydmami. Natomiast pasjonaci wędrówek powinni koniecznie zdobyć wzgórze Isbjerg, które serwuje wyjątkową panoramę. Wyjątkowy klimat duńskich miasteczek poczujemy odwiedzając chociażby rybacką osadę Nørre Vorupør. Do atrakcji wartych odwiedzenia warto dorzucić morskie latarnie, czy zabytkowe kościoły, które chce pochłonąć piasek.
Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc
Mapa atrakcji Thy National Park
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Parku Narodowym Thy w Danii?
- Agger Tange to najdalej na południe wysunięta część Parku Narodowego Thy. To zdecydowanie prawdziwe eldorado dla ptaków, które szczególnie wiosną i jesienią odpoczywają na tutejszych rozlewiskach.
- Latarnia Lodbjerg, czyli jedna z perełek Parku Narodowego Thy. 35 metrowa latarnia od 1883 roku stoi samotnie pośród wydm i wrzosowisk. Dziś jest to atrakcja turystyczna, a z widokowego tarasu mamy piękną panoramę zarówno na wydmy, jak i Morze Północne.
- Młyn Faddersbøl z1859 roku stoi na granicy Parku Narodowego Thy, jednak warto go zobaczyć, bo jest zbudowany w kształcie wiatraka. Dziś młyn jest atrakcją turystyczną, a w jego wnętrzu odbywają się artystyczne wystawy.
- Nørre Vorupør to jedno z najchętniej odwiedzanych małych miasteczek w Thy National Park. Rybackie łodzie zaparkowane na plaży, molo, które wcina się wgłąb morza, a do tego dziesiątki surferów, próbujących swoich sił na deskach. To zdecydowanie ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzić. Co więcej, Vorupør to jedna z największych wiosek rybackich na zachodnim wybrzeżu Jutlandii.
Najciekawsze przyrodnicze atrakcje
- Jezioro Nors to krasowe jezioro z krystalicznie czystą wodą, otoczone wydmowymi wzgórzami. Co ciekawe, nie ma naturalnego odpływu, a więc woda w nim zbiera się głównie z opadów deszczu oraz wód gruntowych. To niezwykle malowniczy zbiornik o powierzchni 347 ha, który w szczególności upodobała sobie zagrożona wyginięciem roślinność.
- Isbjerg, czyli najwyższy punkt w Parku Narodowym Thy to 56 m wydma, która serwuje nam świetną widokową panoramę na okoliczną pustynię, wrzosowiska, jeziora oraz Morze Północne. To właśnie na tutejszych łąkach uwielbiają się paść jelenie.
- 23 metrowa latarnia morska Hanstholm leży w najdalej na północ wysuniętym miasteczku Parku Narodowego Thy. Choć latarnia nie ejst spektakularnie wysoka, to jednak może pochwalić się najsilniejszym światłem ze wszystkich nadmorskich latarni Danii. Jej zasięg dociera aż 40 km w głąb morza. Latarnia jest czynna od w 1842 roku, dziś dodatkowo możemy wejść na jej taras widokowy.
Park Narodowy Thy to wyjątkowa przyrodnicza wizytówka Danii. Największa pustynia i oaza wciąż dziewiczej przyrody. Koniecznie trzeba tutaj zajrzeć i poznać zarówno skarby natury, jak i historyczne ciekawostki znad wybrzeża Jutlandii. Poznaj również nasze propozycje wyjątkowych sąsiednich atrakcji, jakie dodatkowo warto zobaczyć.
Vigsø Battery – ukryte w Morzu Północnym bunkry Gangu Olsena
Pozostałością po czasach II wojny światowej na duńskim wybrzeżu są liczne bunkry. Jednak największe i zarazem najbardziej spektakularne “miasto bunkrów” możemy zobaczyć w duńskiej miejscowości Vigsø na wybrzeżu Morza Północnego.
Bateria Vigsø składa się z aż 46 bunkrów, w tym 4 dział, bunkra obserwacyjnego, stanowiska dla karabinów maszynowych, czy dział przeciwlotniczych. W sumie w bunkrach mogło przebywać 144 żołnierzy.
Co ciekawe, bunkry Vigsø możemy również zobaczyć w kultowym duńskim filmie “Gang Olsena”, który był kręcony w 1971 roku. Dziś jedynie część bunkrów leży na plaże, większość została pochłonięta i zalana szumiącymi falami Morza Północnego.