Odense to trzecie największe miasto Danii, które leży na wyspie Fionia. To niezwykle klimatyczne miasteczko z wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami i szlakiem baśni. Właśnie tutaj na świat przyszedł H.C. Andersen, czyli najsłynniejszy baśniopisarz na świecie.

Miasteczko jak z bajki… To pierwsze skojarzenie jakie nam przychodzi na myśl, kiedy wchodzimy w zabytkową część Odense. Mamy wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał. Małe kolorowe kamieniczki, wąskie brukowane uliczki z tysiącem kwiatów, a do tego baśniowe elementy, które spotykamy na każdym kroku.

Bezsprzecznie miasto, w którym urodził się H.C. Andersen jest wartym odwiedzenia punktem na wyspie Fionia. Co więcej, Odense może poszczycić się mianem jednego z najstarszych miast w Danii z ponad 1 000 letnią historią. Jednak nie brakuje tu również innych ciekawych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego skansenu 200 letniej wsi Fionii, czy multimedialnego muzeum Andersena. Stworzyliśmy mały przewodnik po najciekawszych atrakcjach, zabytkach i wartych odwiedzenia miejscach w Odense oraz na wyspie Fionia.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Odense – dojazd, parking, praktyczne informacje

Jak dojechać do Odense? Miasto leży w centralnej części duńskiej wyspy Fionia tuż przy trasie E20, która biegnie z półwyspu Jutlandii aż do Kopenhagi.

Większość parkingów w Odense jest płatnych, średni koszt postoju za cały dzień wynosi 100-150 DKK w zależności od strefy.

Centrum Odense najwygodniej jest zwiedzać pieszo, bo najciekawsze atrakcje leżą w dość bliskiej odległości od siebie. Jednak jak to w Danii ścieżek rowerowych jest tutaj mnóstwo, więc bez problemu można poruszać się na dwóch kółkach.


Wyspa Fionia – mapa atrakcji

Muzeum H.C. Andersena – zwiedzanie

Zdecydowanie zwiedzanie Odense najlepiej rozpocząć od wizyty w multimedialnym muzeum H.C. Andersena. Ta niezwykle nowoczesna miejscówka mieści się w samym centrum miasta, przy niewielkim żółtym domku, w którym na świat przyszedł Andersen. Dokładny adres to H.C. Andersen Haven 1, 5000 Odense C, Dania.

Zwiedzanie odbywa się w słuchawkach z audioprzewodnikiem (w języku angielskim, duńskim lub niemieckim), które intuicyjne uruchamiają się w poszczególnych salach. Zdecydowanie każda z sal niczym baśń pobudza naszą wyobraźnię.

Podróż do świata Andersena zaczynamy od poznania historii jego życia. Trudnego dzieciństwa, wczesnej śmierci ojca, alkoholizmie matki i biedzie w jakiej mu przyszło żyć. Kolejno odkrywamy jego dorosłość, przeprowadzkę do Kopenhagi, pierwsze dalsze podróże oraz rozwój kariery baśniopisarza, którym tak naprawdę wcale nie chciał pozostać, bo pragnął być aktorem. Co ciekawe, Andersen nigdy nie założył swojej rodziny, często był uważany za biseksualistę, co wyraźnie widać w jego listach.

Los chciał jednak inaczej i H.C. Andersen jest po upływie 200 lat wciąż najsłynniejszym baśniopisarzem. Wśród jego najpopularniejszych opowieści znalazła się Calineczka, Królewna na ziarnku grochu, Brzydkie Kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu, Mała Syrenka, czy Słowik.

Godziny otwarcia muzeum H.C. Andersena: codziennie 10:00-18:00.

Cennik biletów wstępu 165 DKK, dzieci do 17 lat bezpłatnie.

Co ważne, na tym samym bilecie wstępu możemy dodatkowo zwiedzić dom z czasów dzieciństwa Andersena, który znajduje się przy ulicy Munkemøllestræde 3. Z zewnątrz zdobi go żółta elewacja i mur pruski. Natomiast wewnętrzna wystawa składa się z 3 małych skromnie urządzonych pokoi, tak jak to miało miejsce w czasie Andersena.

Odense – atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

Centrum miasta możemy zwiedzać spacerując chociażby śladami Andersena i to dosłownie. Czerwone odciski buta pisarza o rozmiarze 47 tworzą szlak po 13 wyjątkowych atrakcjach Odense.

Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest ceglana katedra świętego Kanuta, czyli patrona Danii. Na kościelnej wieży znajduje się aż 48 dzwonów, natomiast we wnętrzu jest pięknie zdobiony pozłacany ołtarz oraz ciekawe organy.

Wieś Fionia, czyli Den Fynske Landsby to wyjątkowy skansen, w którym możemy podejrzeć jak wyglądało życie na duńskiej wyspie 200 lat temu. W tej żywej wiosce spotkamy mieszkających tutaj gospodarzy, a także ich zwierzęta. Warto zobaczyć z bliska jak wygląda ich codzienne życie i praca.

Skansen jest czynny od kwietnia do października. Bilet wstępu kosztuje 145 DKK, dzieci do 17 lat bezpłatnie.

Wyspa Fionia – najciekawsze atrakcje

  • Jedną z ciekawszych atrakcji, jaką dodatkowo możemy zobaczyć na wyspie Fionia jest zamek Egeskov. Zbudowany został na setkach drewnianych pali wbitych w dno jeziora. Co ciekawe, historia zamku liczy już prawie 500 lat. Oprócz pięknych i bogato zdobionych wnętrz możemy tu zobaczyć wystawę mody z czasów zamkowych właścicieli, klasycznych samochodów i motocykli, a także pierwsze w Europie campingowe muzeum plenerowe.
  • Zaledwie 18 km na zachód od Odense możemy zwiedzić Vikingekongens Ladby, czyli Muzeum Wikingów Ladby. Właśnie tutaj zobaczymy wyjątkowy grobowiec króla wikingów, którego pochowano w 925 roku na wielkiej 22 m łodzi. Jest to prawdziwy fenomen, gdyż ciała wikingów zazwyczaj palono na wodzie. Łódź wypełniona była dziesiątkami ciał zwierząt (11 koni i 4 psów) oraz kosztownościami, które miały towarzyszyć wodzowi w jego pośmiertnej podróży.

Dodatkowo w Ladby możemy odwiedzić niewielkie muzeum. Latem organizowane są tu również zabawy na świeżym powietrzu, jak strzelanie z łuku, czy rzeźbienie w drewnie. Warto też wybrać się w rejs po jeziorze prawdziwym statkiem wikingów. Dokładny adres Vikingevej 123, 5300 Kerteminde, Dania.

Latem muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10:00-17:00.

Cennik biletów wstępu 100 DKK, dzieci do 18 lat bezpłatnie.

  • Wędrując z wyspy Fionia w kierunku Zelandii musimy przejechać trasę wyjątkowym mostem Storebæltsbroen. Ten spektakularny most liczy łącznie 17 km długości i składa się z 2 odcinków. Most powstał w 1998 roku, a jego wschodnia część była w czasie otwarcia najdłuższym wiszącym mostem w Europie. Obecnie przejazd mostem jest płatny, koszt dla samochodów osobowych to 270 DKK.

Wyspa Fionia to zdecydowanie ciekawe miejsce w Danii. Klimatyczne Odense i jego wyjątkowe atrakcje z baśniami Andersena, dodatkowo uroczy zamek Egeskov, a do tego niezwykły grobowiec wikingów Ladby, to zdecydowanie najciekawsze miejsca, jakie koniecznie trzeba tutaj zobaczyć.

Plan Wypadu na wyspę Fionia

Dojazd: H.C. Andersen Haven 1, 5000 Odense C, Dania

Parking: płatne parkingi w centrum Odense (100-150 DKK dzień)

Bilety Wstępu:

  • Multimedialne Muzeum H.C. Andersena – 165 DKK, dzieci do 17 lat bezpłatnie
  • Muzeum Wikingów Ladby – 100 DKK, dzieci do 18 lat bezpłatnie
  • Zamek Egeskov – 260 DKK dorośli, 155 DKK dzieci (4-12 lat)
  • Skansen Den Fynske Landsby – 145 DKK, dzieci do 17 lat bezpłatnie

Czas zwiedzania: minimum 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments