Jedną z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Danii są ponad 100 metrowe ściany białych klifów na wyspie Møn. Te zapierające dech formacje skalne ciągną się na odcinku 8 km. To świetny widokowy punkt na morze Bałtyckie, a także cud przyrody, jaki znalazł się na liście biosfery UNESCO.

Klify Møns to zdecydowanie miejsce, które zrobiło na nas największe wrażenie spośród wszystkich przyrodniczych atrakcji Danii. Z reguły mówiąc o klifach nad Bałtykiem większość osób wyobraża je sobie jako niewielkie wydmowe wniesienia, w rzeczywistości to co możemy zobaczyć na wybrzeżu Danii przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania.

Śnieżnobiałe ściany klifów Møns Klint osiągają aż 128 m wysokości. Niezwykły jest ich jasny kolor, który zawdzięczają pokładom kredy, a turkusowa woda w dole dodatkowo pięknie z nimi kontrastuje.

Granią klifów biegnie malowniczy szlak z widokowymi tarasami, na który możemy dojść chociażby drewnianą kładką otoczoną przez bukowy las. Co więcej, jeśli pokonamy kilkaset schodów dotrzemy również nad plażę. Dopiero z dołu widzimy i zarazem czujemy potęgę tych imponujących klifów. Møns Klint to atrakcja Danii, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

Dania atrakcje, co warto zobaczyć? Zwiedzanie 25 ciekawych miejsc

Møns Klint – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do białych klifów w Danii? Møns Klint to największe klify na Bałtyku, które znajdziemy na duńskiej wyspie Møn. Z Kopenhagi dotrzemy tutaj w około 2 godziny. Klify ciągną się na odcinku 8 km. Miejscowość Borre to pewnego rodzaju brama klifów i najwygodniejsze miejsce, z którego warto zacząć zwiedzanie.

Najlepiej kierować się na płatne parkingi przy interaktywnym muzeum GeoCenter Møns Klint. Dokładny adres to Stengårdsvej 8, 4791 Borre, Dania. Stąd możemy już dalej ruszyć szlakiem pieszym lub rowerowym na zwiedzanie klifów.


Szlaki Møns Klint – białe klify Danii

Naszą wizytę na klifach Møns zaczynamy od spaceru 300 m drewnianą kładką, która wije się przez buczynowy las do widokowego tarasu. To odcinek szlaku, jaki śmiało można pokonać z dziecięcym wózkiem albo na wózku inwalidzkim. Dalej trasa prowadzi nas już wąską leśną ścieżką.

Jaki szlak jest najciekawszy? Do wyboru mamy kilka wariantów tras o różnej długości. Najkrótszy wariant szlaku na Møns Klint to trasa spod muzeum GeoCenter Møns Klint do najsłynniejszej plaży, czyli Maglevandstrappen. Jednak żeby do niej dotrzeć musimy najpierw pokonać prawie 500 schodów w jedną stronę.

Niezwykle ciekawa i bardzo spokojna jest trasa czerwonym szlakiem do punktu widokowego Gråyg Fald (ok 1 km.) Stąd również schodzimy po 497 schodach na plażę. Klify od dołu robią imponujące wrażenie. Ten szlak możemy pokonać w pętli, a na parking wrócić chociażby schodami z plaży Maglevandstrappen. Łącznie jest do przejścia około 2,5 km.

Kolejna opcja zwiedzania Møns Klint i zarazem najdłuższa trasa to spacer szlakiem w kierunku północnym, do Liselund. Trasa widokowymi graniami klifów to odcinek około 5,5 km w jedną stronę. Co ważne, tutaj również klify możemy obejść szlakiem w pętli.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że po sztormach morze często zalewa plażę, dodatkowo klify cały czas się obsuwają, więc obejście ich dookoła może okazać się utrudnione. Co roku morze Bałtyckie zabiera średnio 4 cm klifu. Dodatkowo przy zejściu na plaże są informacje, że wchodzimy na nią na własną odpowiedzialność.

Klify Dania – zwiedzanie i atrakcje Møns Klint

Jakie dodatkowe atrakcje czekają na nas na wyspie Møn?

  • Zdecydowanie warto zajrzeć chociażby do wydrążonego w skale klifu muzeum GeoCenter Møns Klint. To multimedialne miejsce zabiera nas w podróż w czasie na przestrzeni 70 mln lat, czyli do czasów, kiedy tworzyły się zjawiskowe białe klify Danii. Dodatkową atrakcją są okulary VR, zakładając je zmieniamy się w sokoła, który lata nad wysokimi ścianami klifu.
  • Møns Klint to jedno z miejsc Danii, które jest idealnym punktem do obserwacji spadających gwiazd. Możemy tutaj doświadczyć zjawiska ciemnego nieba, które nie jest zakłócone żadnym światłem.
  • Klify możemy również oglądać od strony morza. Niezwykle popularne są wycieczki małymi łódkami wzdłuż brzegu, podczas których towarzyszy nam lokalny przewodnik. Jednak można też wypożyczyć kajak i samodzielnie opłynąć klify.

Stevns Klint i kościół na klifie Højerup – przyrodnicze atrakcje UNESCO Danii

Zaledwie 60 km na południe od Kopenhagi, ponad niebieskimi falami Bałtyku wznoszą się białe wapienne ściany klifu Stevens. To świetna atrakcja Danii, która znalazła się na przyrodniczej liście UNESCO. Jednak oprócz zjawiskowych klifów mamy okazję zobaczyć tutaj również niezwykły kościół Højerup, którego część osunęła się w morskie otchłanie.

Stevns Klint i kościół na klifie Højerup – przyrodnicze atrakcje UNESCO Danii

Møns Klint to zdecydowanie atrakcja Danii, którą warto odwiedzić. Potężne białe ściany prawie 130 m klifu robią imponujące wrażenie, widokowe punkty zapierają dech, a ciągnące się po horyzont lazurowe morze Bałtyckie jest prawdziwą oazą spokoju.

Plan Wypadu na najwyższe klify Morza Bałtyckiego

Dojazd: Stengårdsvej 8, 4791 Borre, Dania

Parking: płatne parkingi przy GeoCenter Møns Klint

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlaki klifów jest bezpłatny
  • GeoCenter – 155 DKK dorośli, 100 DKK dzieci (3-11 lat)

Czas zwiedzania: 3-6 godz. w zależności od długości szlaku

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments