Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Składa się z 3 kaskad o imponującej długości 27 metrów. Szumiąca woda potoku Kamieńczyk spada z impetem do malowniczego 100 m wąwozu, do którego możemy wejść wyposażeni w specjalne kaski. Zdecydowanie wodospad jest jedną z najciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby.

Karkonoski Park Narodowy to jedno z piękniejszych miejsc, jakie warto odwiedzić na Dolnym Śląsku. Znajdziemy tutaj zarówno piękne widokowe szlaki na Śnieżkę, czy Śnieżne Kotły, urocze górskie schroniska z Samotnią na czele oraz malownicze wodospady. Najpiękniejszym i zarazem najwyższym jest Wodospad Kamieńczyka, który leży 846 m n.p.m. Ta malownicza kaskada utworzyła się na górskim potoku Kamieńczyk.

Równie ciekawy jest tutaj 100 metrowy kanion z wysokimi na 30 metrów pionowymi ścianami, który robi imponujące wrażenie, a zarazem budzi grozę. W najwęższym miejscu odległość tych skalnych olbrzymów wynosi zaledwie 4 m.

Wodospad możemy zwiedzać wchodząc w sam środek tego niezwykle tajemniczego wąwozu, albo spoglądając na niego z widokowego tarasu na szczycie. Dziś zdecydowanie wodospad Kamieńczyka jest wielką atrakcją Karkonoskiego PN i Szklarskiej Poręby. A szlak do wodospadu to idealna propozycja na krótki rodzinny wypad z dzieckiem, albo ciekawy przystanek podczas wędrówki na Szrenicę, czy Śnieżne Kotły.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba – dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć na Wodospad Kamieńczyka? Wszystkie szlaki do wodospadu prowadzą ze Szklarskiej Poręby, a więc ta ostatnia miejscowość tuż przed granicą z Czechami jest kierunkiem naszego wypadu. 

Gdzie najwygodniej zaparkować samochód? Jeśli wybierasz się do wodospadu Kamieńczyka swoim samochodem to najlepiej jest zaparkować na leśnym szutrowym parkingu “Parking do Wodospadu Kamieńczyka”, kierunek Szklarska Poręba-Jakuszyce, czyli droga o nazwie Czeska Szosa. 


To najtańszy parking w okolicy, gdzie za dzień postoju zapłacisz 20 zł. Stąd prowadzi też najkrótszy szlak do wodospadu. Natomiast druga opcja to parking przy dolnej stacji kolejki linowej na Szrenicę, cena 35 zł za dzień. Trzecia możliwość to parkingi w centrum Szklarskiej Poręby (płatne za godzinę w parkomacie lub w aplikacji).

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Wodospad Kamieńczyka – najkrótszy szlak, trasa z dzieckiem

Ile się idzie do wodospadu na potoku Kamieńczyk? Do wyboru jest kilka wariantów szlaków o różnej długości, jednak wszystkie trasy są łatwe i śmiało pokonają je również małe dzieci. Przejście szlaku nie zajmie nam więcej niż 1,5 godz. w jedną stronę. Jaka jest najkrótsza i zarazem najciekawsza trasa na Wodospad Kamieńczyka?

  • Najkrótszy szlak do wodospadu Kamieńczyka prowadzi z leśnego parkingu o nazwie “Parking do Wodospadu Kamieńczyka” w Jakuszycach. Trasa liczy 1,4 km w jedną stronę, a na jej przejście potrzebujemy około 35 minut. Na początku idziemy szeroką szutrową drogą, którą biegnie również szlak rowerowy. Po 10 minutach dochodzimy do czerwonego szlaku na Rozdrożu pod Kamieńczykiem. Tutaj też rozkłada się kilka straganów z pamiątkami. Stąd czeka nas trochę bardziej forsowne podejście, czyli 20 minut spaceru pod górę (łącznie 94 metrów przewyższenia).

Szlaki do wodospadu Kamieńczyka – ile się idzie?

  • Drugą opcją trasy do wodospadu Kamieńczyka jest przejście czerwonym szlakiem z parkingu “Wodospad”. Jest to również główny szlak ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Ta trasa również liczy 1,4 km, a pokonać ją możemy w około 40 minut. Tutaj mamy jednak nieco więcej wspinaczki pod górę, bo do pokonania jest 125 m przewyższenia. Natomiast dojście czerwonym szlakiem z centrum Szklarskiej Poręby do wodospadu zajmuje 1 godz.
  • Trzecia możliwość to czarny szlak, który biegnie od parkingu kolejki linowej na Szrenicę. Ta trasa do wodospadu Kamieńczyka liczy 1,9 km. Ile się idzie do wodospadu Kamieńczyka? Na pokonanie tego szlaku potrzebujemy około 45 minut. Czarny szlak łączy się z głównym czerwonym szlakiem na Rozdrożu pod Kamieńczykiem. Czarny szlak biegnie również w kierunku centrum Szklarskiej Poręby, dokładnie ulicą Turystyczną, dojście z centrum zajmuje około 1h 10 min.

O czym warto jeszcze wiedzieć przed wypadem na szlak? Zdecydowanie ubierz wygodne sportowe buty (klapki, czy sandały nie wchodzą w grę!). Szlak jest tutaj kamienisty i nierówny, a po deszczach dodatkowo śliski.

Jeśli wybierasz się do wodospadu Kamieńczyka z dzieckiem, to zdecydowanie polecamy Ci pierwszy wariant szlaku, czyli najkrótszą trasę. Co ważne, żaden szlak nie nadaje się do przejścia z dziecięcym wózkiem.

Godziny otwarcia, cennik, praktyczne informacje

Warto wiedzieć, że bezpłatnie możemy zwiedzać taras widokowy przy schronisku Kamieńczyk i Szałasie Sielanka. Dla bezpieczeństwa jest on ogrodzony wysoką siatką. Odcinek szlaku od parkingu do wodospadu możemy również pokonać bez kupowania biletu do Karkonoskiego PN.

Natomiast jeśli chcesz wejść do tajemniczego wąwozu, dzięki któremu zobaczysz potęgę wodospadu musisz kupić bilet. Ile kosztuje bilet wstępu na Wodospad Kamieńczyka? Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie. Płacić można gotówką lub kartą.

Wejście do wąwozu jest możliwe jedynie przez zamykaną na kłódkę bramkę. Godziny otwarcia: kwiecień-październik 9:00-17:00, w lipcu i sierpniu czynne do 18:00, listopad-marzec 9:00-16:00.

Zwiedzanie wąwozu wodospadu Kamieńczyka jest możliwe tylko w ochronnym plastikowym kasku, jaki dostajemy tuż przy bramce wejściowej. Dalej schodzimy po metalowych schodach do specjalnie zawieszonego w kanionie balkonu, który doprowadza nas do stóp wodospadu. Czas zwiedzania nie jest limitowany, jednak średnio na zwiedzanie potrzebujemy około 20 minut. Do wąwozu nie można wchodzić z psem.

Szrenica – najłatwiejszy szlak ze Szklarskiej Poręby, wjazd wyciągiem, schronisko w Karkonoszach

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie

Wodospad Szklarki to drugi najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ta malownicza kaskada leży 525 m n.p.m., a jej strumień spada z wysokości 13,3 m do uroczego wąwozu Szklarki. Dodatkowo tuż nad brzegiem strumienia możemy odpocząć w schronisku Kochanówka, a trasa do wodospadu to krótki spacer, idealny dla rodzin z dziećmi.

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie – szlaki, parking, cennik

Wodospad Kamieńczyka to zdecydowanie atrakcja Karkonoszy, jaką warto zobaczyć. Szlaki nie są wymagające, więc bez problemu powinny poradzić sobie z nimi nawet mniejsze dzieci. Oprócz zjawiskowych widoków i zachwytów nad wodospadem, dodatkowo na miejscu możemy odpocząć w schronisku Kamieńczyk lub Szałasie Sielanka. Cała trasa to przyjemna propozycja na 2-3 godzinny wypad w Karkonosze.

Plan Wypadu do wodospadu Kamieńczyka

Dojazd: Szklarska Poręba – Jakuszyce

Parking: Szosa Czeska, 58-580 Szklarska Poręba, współrzędne 50.822925, 15.498515

Bilety Wstępu:

  • Wąwóz wodospadu Kamieńczyka – 12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku: 2 godz. w dwie strony, dystans 2,4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments