Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szrenica 1361 m n.p.m. to jeden z najchętniej zdobywanych szczytów w Karkonoszach. Jak magnes przyciąga swoimi widokami, malowniczym gołoborzem i kultowym schroniskiem. Co więcej, na Szrenicę możemy również wjechać kolejką linową ze Szklarskiej Poręby, a szczyt obejść ciekawą ścieżką przyrodniczą. Zdecydowanie Szrenica to świetny kierunek na wypad w Karkonosze z ciekawymi atrakcjami.

Karkonosze słyną z bardzo widokowych szczytów i ponad 200 km szlaków, jest zatem w czym wybierać. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy jest Śnieżka 1603 m n.p.m. Jednak równie chętnie zdobywane są Śnieżne Kotły i Szrenica. Od 1959 roku najcenniejszy przyrodniczo obszar tej części Sudetów chroni Karkonoski Park Narodowy.

Charakterystycznym elementem w krajobrazie Karkonoszy są malownicze formy skalne, jakich znajdziemy tutaj około 150 grup. Najwyższe osiągają nawet 25 m wysokości, zdecydowanie najpopularniejsze są Kukułcze Skały, Trzy Świnki, Pielgrzymy czy Słonecznik.

Swój wyjątkowy klimat Karkonosze zyskały również dzięki 9 schroniskom. To tutaj spotykają się ludzie gór, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wśród najsłynniejszych schronisk warto odwiedzić Samotnię, Dom Śląski, czy schronisko Szrenica, które jest celem naszego wypadu. Jaki szlak na Szrenicę wybrać i ile się idzie? Poznaj nasze najciekawsze propozycje!

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Szrenica – gdzie leży, jak dojechać i gdzie zaparkować?

Szczyt Szrenicy 1361 m n.p.m. leży w Sudetach zachodnich, dokładnie w paśmie Karkonoszy i na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.


Skąd zacząć trasę na Szrenicę i jaki szlak wybrać? Najpopularniejsze szlaki na Szrenicę prowadzą ze Szklarskiej Poręby, więc to najlepsza baza wypadowa w zachodnie Karkonosze.

Gdzie zaparkować samochód w Szklarskiej Porębie? Przestronny parking znajdziesz przy Czeskiej Szosie skąd prowadzi najkrótszy szlak na Szrenicę, a także przy dolnej stacji kolejki linowej, albo w centrum Szklarskiej Poręby.

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Szrenicę – ile czasu zajmuje wejście, jak dotrzeć, którą trasę wybrać? Mapa szlaku

Trasa: Szklarska Poręba (parking Czeska Szosa) – Wodospad Kamieńczyka – schronisko na hali Szrenickiej – Szrenica.

Ile się idzie na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby? Czas przejścia czerwonego szlaku na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby 2h 30 min, dystans do pokonania 5,4 km w jedną stronę.

Jakim szlakiem wejść na Szrenicę? Trasę na Szrenicę najlepiej zacząć z płatnego parkingu przy Czeskiej Szosie w Szklarskiej Porębie, gdzie zaczyna się najciekawszy i zarazem najkrótszy szlak na Szrenicę. Stąd kierujemy się czerwonym szlakiem do genialnej atrakcji Karkonoszy, jaką jest Wodospad Kamieńczyka.

Na start czeka nas 1,5 km odcinek szlaku, który biegnie szeroką drogą, jednak bardzo dużo jest tutaj kamieni, więc obowiązkowo trzeba ubrać buty z grubą podeszwą. Po 35 minutach docieramy pod schronisko Kamieńczyk, są tutaj ławki i stoliki, Szałas Sielanka oraz górny taras widokowy na najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad.

Zatem zanim ruszysz dalej na szlak w kierunku Szrenicy, koniecznie wejdź do genialnego wąwozu i zobacz jak piękny jest wodospad!

Szlak na Szrenicę przez Wodospad Kamieńczyka – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Składa się z 3 kaskad o imponującej długości 27 metrów. Szumiąca woda potoku Kamieńczyk spada z impetem do malowniczego 100 m wąwozu, do którego możemy wejść jedynie wyposażeni w kask.

Po metalowych schodach i specjalnym podeście kierujemy się pod sam wodospad. Ponad naszymi głowami wyrastają tutaj wysokie na 30 m ściany, które w najwęższym miejscu są oddalone od siebie o zaledwie 4 metry.

Ile kosztuje bilet wstępu na Wodospad Kamieńczyka? Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie. Płacić można gotówką lub kartą. 

Wejście do wąwozu jest możliwe jedynie przez zamykaną na kłódkę bramkę. Godziny otwarcia: kwiecień-październik 9:00-17:00, w lipcu i sierpniu czynne do 18:00, listopad-marzec 9:00-16:00.

Wodospad Kamieńczyka – szlak, zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby

Szrenicka Hala i schronisko PTTK – atrakcje na szlaku

Spod wodospadu Kamieńczyka idziemy dalej czerwony szlakiem w kierunku Szrenicy, przed nami jeszcze 1h 45 min. Wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc musimy kupić bilety wstępu. Jeśli budka z kasą jest zamknięta to bilety możesz kupić online.

Ile kosztuje wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego? Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.

Czy wejście na Szrenicę jest trudne? Zdecydowanie szlak na Szrenicę to łatwa trasa, z którą poradzą sobie nawet dzieci. Szeroką brukowaną drogą pniemy się przez pachnące lasy Karkonoszy, przed nami ponad 350 m przewyższenia do pokonania.

Szlak jest jednak dość łatwy i przyjemny, więc wolnym krokiem po 1h 10 minutach meldujemy się przy schronisku PTTK na Hali Szrenickiej. Spod schroniska roztacza się piękna panorama na Izery! Obecnie schronisko może przyjąć aż 100 noclegowiczów, działa tutaj również bufet, a latem na tarasie jest czynny grill. Natomiast zimą tuż obok schroniska na Hali Szrenickiej funkcjonuje wyciąg narciarski.

Z Hali Szrenickiej idziemy dalej czerwonym szlakiem w kierunku Granicznej Łąki 1310 m n.p.m. Widoki są przepiękne! Po 25 minutach dochodzimy do polsko-czeskiej granicy i dalej już czarnym szlakiem w kolejne 10 minut zdobywamy szczyt Szrenica 1361 m n.p.m.

Szrenica – szczyt w Karkonoszach, co widać?

Ile czasu trwa wejście na Szrenicę? Po 2h 30 minutach szlaku ze Szklarskiej Poręby zdobywamy Szrenicę. Ze względu na dość wybitny wierzchołek Szrenicy, który wznosi się 60 m ponad sąsiednimi graniami, panuje tutaj dość surowy alpejski klimat, dlatego zimą jest tutaj bardzo mroźne i wietrzne.

Co ciekawe, cały szczyt Szrenicy jest zbudowany z granitu karkonoskiego, dlatego też szczyt i zbocza Szrenicy tworzy gołoborze. Potężne bloki skalne porastają seledynowe porosty, które z oddali wyglądają jak szron, stąd też wzięła się nazwa szczytu Szrenica.

Co widać ze Szrenicy? Tuż przy schronisku mamy taras widokowy z panoramą na czeskie Karkonosze i Izery. Natomiast nad gołoborzem i wierzchołkiem Szrenicy góruje platforma widokowa z panoramą na całą Kotlinę Jeleniogórską oraz polskie Karkonosze ze Śnieżnymi Kotłami na horyzoncie.

Dla rodzin z dziećmi polecamy zielony szlak ścieżki przyrodniczej wokół Szrenicy. Trasa w pętli liczy 3 km, a na jej przejście potrzebujemy około 1 godz. Dodatkowo na szlaku mijamy słynne skały Trzy Świnki, które osiągają nawet 8 m wysokości. Związana jest z nimi również karkonoska legenda.

Schronisko górskie Szrenica

Na wysokości 1361 m n.p.m. na szczycie Szrenicy wznosi się jedno z najpiękniej położonych schronisk w Karkonoszach. Schronisko Szrenica przyjmuje gości od 1922 roku i do dziś oferuje noclegi z przepięknym widokiem na Karkonosze, Izery oraz Kotlinę Jeleniogórską. Łącznie może tutaj nocować 90 osób!

Czy na Szrenicy można coś zjeść? W schronisku działa też bufet, czynny w godzinach 8:00-20:00. Specjalnością schroniska na Szrenicy są naleśniki z jagodami, rozgrzewający napój “czar gór”, czyli gorąca czekolada z prądem oraz genialny szrenicki sernik.

Kolej linowa na Szrenicę – ile kosztuje wjazd i zjazd?

Czy na Szrenicę można wjechać wyciągiem? Szrenica to jeden ze szczytów Karkonoszy, na który możemy wjechać kolejką linową ze Szklarskiej Poręby. Północny stok Szrenicy zimą zamienia się w popularny stok narciarski Szrenica Ski Arena z 12 km tras zjazdowych, co czyni ją największą stacją narciarską Karkonoszy. Do dyspozycji mamy tutaj trzy kolejki linowe, 6 wyciągów narciarskich i 5 nartostrad.

Stacja dolnej kolejki linowej na Szrenicę znajduje się w Szklarskiej porębie na ulicy Turystycznej 25A. Stąd kierujemy się kolejką linową Szrenica I (dwuosobowa kanapa) do stacji przesiadkowej. Kolejnym wyciągiem krzesełkowym Szrenica II wjeżdżamy na górną stację, 400 m pod szczytem Szrenicy. Jak wygląda wyciąg krzesełkowy na Szrenicę? Kolejka linowa składa się z dwuosobowych kanap.

Jak długo trwa wjazd na Szrenicę? Przejazd dwoma wyciągami krzesełkowymi trwa około 20 minut, stąd czeka nas jeszcze 5-10 minutowy spacer na szczyt. Zatem Szrenicę dzięki kolejce linowej ze Szklarskiej Poręby możemy zdobyć w niecałe 30 minut.

Ile kosztuje wjazd i zjazd na Szrenicę? Bilet normalny na wjazd i zjazd ze Szrenicy kosztuje 80 zł, natomiast bilet ulgowy 45 zł. Na Szrenicę możemy również wjechać, a zejść szlakiem pieszym, wtedy wjazd kosztuje 65 zł za bilet normalny i 40 zł za bilet ulgowy.

Jak kupić bilety na Szrenicę? Bilety na kolejkę linową na Szrenicę można kupić z wyprzedzeniem online na stronie internetowej stacji narciarskiej, albo na miejscu w kasie.

Szlak w pętli na Szrenicę – jak najlepiej zejść ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby?

Jeśli nie lubisz wracać tą samą trasą to ze Szrenicy możesz powrócić do Szklarskiej Poręby ciekawym szlakiem w pętli. Spod schroniska kierujemy się czarnym szlakiem do Granicznej Łąki, a następnie czerwonym szlakiem w kierunku skały o nazwie Trzy Świnki. Na Mokrej Przełęczy skręcamy na zielony szlak przez Szrenickie Mokradła.

Dzięki drewnianym kładkom przechodzimy przez przyrodniczy fenomen Karkonoszy jakim jest wysokogórskie torfowisko. Po 45 minutach dochodzimy do schroniska na hali pod Łabskim Szczytem, czyli ostatniego punktu widokowego na trasie.

Dalej żółtym szlakiem idziemy już przez karkonoski las. Mijamy Kukułcze Skały, które wyglądają jak poukładany stos klocków, a następnie skręcamy na zielony szlak, który biegnie pod wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę. Po 1h 15 minut wpadamy na czerwony szlak, który szliśmy do wodospadu Kamieńczyka, stąd mamy już zaledwie 800 m na parking.

Popularne szlaki ze Szrenicy – Śnieżne Kotły i Śnieżka

Szrenica to świetna baza wypadowa na górskie szlaki Karkonoszy. Możemy z niej ruszyć czerwonym szlakiem na fenomenalne Śnieżne Kotły. Jak daleko jest ze Szrenicy na Śnieżne Kotły? Do przejścia jest 4,7 km, więc po 1h 40 min jesteśmy u celu.

Dla bardziej ambitnych góroholików polecam szlak ze Szrenicy na Śnieżkę. Trasa liczy wtedy 20,6 km. Jak długo idzie się że Szrenicy na Śnieżkę? Na przejście szlaku trzeba zaplanować około 6h 40 minut.

Śnieżka – najkrótszy i najłatwiejszy szlak na najwyższy szczyt Karkonoszy

Karkonosze atrakcje – co warto zobaczyć w pobliżu Szrenicy?

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, które jak magnes przyciąga wielbicieli górskich szlaków. Śnieżka, Śnieżne Kotły czy też Szrenica to obowiązkowe punkty, które chce zdobyć każdy turysta. Jednak Karkonosze to również region, w którym znajdziemy klimatyczne miasta jak Karpacz, Szklarska Poręba, czy Jelenia Góra. Nie brakuje tu też uroczych górskich miejscowości, ciekawych muzeów i mnóstwa wyjątkowych atrakcji.

Zajrzyj do wpisu i poznaj 25 wyjątkowych atrakcji Karkonoszy, jakie warto zobaczyć.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments