Karpacz to miasto położone u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy i całych Sudetów, czyli Śnieżki. Od lat związany jest z tajemniczą postacią Ducha Gór, czy też poszukiwaczy złota. Dziś to nowoczesny turystyczny kurort przepełniony ciekawymi zabytkami, jak chociażby świątynia Wang, świetnymi szlakami przez najpiękniejsze przyrodniczo miejsca w Karkonoszach, a także nowoczesnymi atrakcjami.

Karpacz to jedno z najpiękniejszych miast w Karkonoszach, które malowniczo wkomponowało się w stoki Śnieżki. Wielu turystów przyjeżdża tutaj żeby pospacerować po jednym z wyjątkowych szlaków. A jest w czym wybierać, bo ich łączna długość wynosi tutaj ponad 100 km. Malownicze trasy prowadzą nas nie tylko na szczyt Śnieżki, ale i do klimatycznego schroniska Samotnia, czy imponujących Śnieżnych Kotłów.

Zdecydowanie Karpacz to idealny kierunek na aktywny wypad, oprócz świetnych szlaków pieszych mamy tu do dyspozycji atrakcje jak: całoroczne tory saneczkowe, idealne miejsca do wspinaczki i sporo propozycji sportów ekstremalnych. Natomiast zimą działają tu świetna trasy narciarskie oraz na biegówki. Zatem do Karpacza można przyjechać zarówno latem, jak i zimą.

Jednak Karpacz to też dobry kierunek dla wielbicieli zabytków, widokowych miejsc, czy słodkiego lenistwa. Luksusowe hotele z basenami i SPA to idealne miejsce do odpoczynku, a wyśmienita kuchnia sprosta oczekiwaniom każdego smakosza. Karpacz nadaje się zarówno na rodzinny wypad z dzieckiem, jak i aktywny urlop na szlaku. Jakie atrakcje warto zobaczyć, co fajnego jest w Karpaczu, gdzie dobrze zjeść i co zwiedzić w okolicy? Poznaj naszą listę 20 wyjątkowych miejsc, z których słynie Karpacz.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

Karpacz – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Miasto Karpacz leży w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, na terenie Sudetów Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnica. Ze stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia mamy do Karpacza około 120 km. Dojechać tutaj możemy w około 2 godziny, kierując się najpierw autostradą A-4 (zjazd w Kostomłotach), następnie drogą nr 5 na Strzegom i Bolków. Kolejno wpadamy na drogę nr 3 w kierunku Jeleniej Góry. Stąd kierujemy się już za znakami na Karpacz przez Mysłakowice i Miłków.

Jak dojechać do Karpacza bez samochodu, czyli pociągiem lub autobusem? Na ten moment do Karpacza nie ma możliwość bezpośredniego dojazdu PKP, możemy dojechać pociągiem do Jeleniej Góry, skąd do Karpacza kursują busy i autobusy PKS, a czas przejazdu wynosi około 30 minut. Do Karpacza możemy dojechać Flixbusem, Polbus lub Intertrans.


Gdzie zaparkować samochód w Karpaczu? Miasto ma aż 10 parkingów miejskich na ulicach: Parkowa, Łączna, Przewodników Górskich, Karkonoska, Świętokrzyska, Olimpijska, Rybacka, Obrońców Pokoju. To najtańsza opcja parkowania w Karpaczu, opłata w parkomacie 5 zł/h lub 30 zł za dzień.

Jednak w Karpaczu jest również mnóstwo prywatnych parkingów. Tutaj już opłata za godzinę postoju w centrum może wynieść nawet 20 zł.

Komunikacja miejska, czyli jak poruszać się po Karpaczu? Warto wiedzieć, że miasto ciągnie się na odcinku 6 km dlatego pomiędzy najpopularniejszymi atrakcjami możemy poruszać się komunikacją KarpaczBus, która kursuje codziennie między 7-18. Dokładny rozkład jest dostępny na stronie https://www.karpacz.pl/rozklad-pks.

Informacja Turystyczna znajduje się na ul. Konstytucji 3-ego Maja 25, 58-540 Karpacz.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Gdzie zjeść w Karpaczu? 10 najlepszych restauracji

 • Sowiduch – Browar i Restauracja
 • Dwór Liczyrzepy
 • Chata Karkonoska
 • Restauracja u Petiego
 • Bistro “Pod Papryką”
 • Restauracja Górski Klimat
 • Restauracja Łomniczanka
 • Mamma Mia
 • Bar Wrzos
 • Budka za Rogiem

Karpacz atrakcje – plan miasta, mapa

Karpacz – atrakcje dla dzieci

Co robić z dziećmi w Karpaczu kiedy pada deszcz i jakie atrakcje wybrać? Wyprawa z dziećmi nierzadko okazuje się sporym wyzwaniem! Zdecydowanie z dzieckiem w Karpaczu warto odwiedzić:

 • Multimedialne Muzeum Karkonoszy, to miejsce, w którym przez zabawę i dzięki multimediom poznamy mnóstwo ciekawostek o Karkonoszach. No bo kto powiedział, że nauka musi być nudna!
 • Muzeum Klocków w Karpaczu to miejsce, jakie powinien odwiedzić każdy mały i duży konstruktor. Możemy tu uruchomić zbudowany z klocków LEGO pociąg, kosmiczną rakietę, czy też ożywić ulubioną postać z komiksu. A na nieco starsze dzieciaki czeka muzeum Gier Wideo!
 • Park linowy Tarzan to pomysł na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych są tu specjalnie dostosowane trasy. To dobry sposób na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej.
 • W Muzeum Zabawek Karpacz znajdziemy atrakcje uwielbiane przez dzieci. Zobaczymy tu zabawki, którymi bawią się dzieci na całym świecie, lalki, misie, kukiełki, klocki i ciuchcie. Tysiące zabawek są okazja również do odkrycia czym kiedyś bawili się nasi dziadkowie.
 • Kolejka Karpacz Express to świetny sposób na ciekawe zwiedzanie atrakcji Karpacza. Trasa w pętli liczy 16 km, dodatkowo przy każdej atrakcji możemy wysiąść, żeby ją zwiedzić.
 • Tor saneczkowy przy CRS Kolorowa to świetna atrakcja Karpacza dla dzieci. Ponad 1 tys. metrów zjazdu, dwa tunele i nieopisana moc wrażeń. A dla żądnych adrenaliny jest szybki tor Alpine Coaster, jaki rozpędza się do 35 km/h.
 • Papugarnia to kolejne ciekawe miejsce na mapie Karpacza. Wchodząc do świata dzikich zwierząt mamy okazję nie tylko zobaczyć piękne kolorowe papugi z bliska, ale także spróbować je nakarmić.
 • Park Wodny Tropikana – idealne miejsce do chwili relaksu i zabawy w sercu Karkonoszy. Kryte i odkryte baseny ze zjeżdżalniami, sauny, grota solna i lodowa. Wodnych atrakcji w Karpaczu też nie brakuje.

1. Śnieżka – szlak na najwyższy szczyt Karkonoszy z Karpacza i kolejka linowa na Kopę

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, który cieszy się niezwykłą popularnością. Jak magnes przyciągają tutaj turystów piękne widoki i kolejka linowa, dzięki której Śnieżkę może zdobyć każdy.

Jak dostać się na Śnieżkę z Karpacza? Najkrótszy czarny szlak prowadzi doliną Złotego Potoku przez Biały Jar. Dalej na Kopę pod Śnieżką gdzie jest górna stacja kolejki linowej. Następnie kierujemy się do schroniska Dom Śląski, skąd czerwonym szlakiem wchodzimy już na szczyt Śnieżki. Ten wariant szlaku liczy 6,2 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 3h.

Szlak na Śnieżkę dla początkujących i dzieci. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie Śnieżki jest skorzystanie z kolejki linowej “Zbyszek”. Wygodna 4-osobowa kanapa w 8 minut dowiezie Was na wysokość 1350 m n.p.m. Jednak kolejka z Karpacza dojeżdża tylko na Kopę pod Śnieżką, a nie na szczyt Śnieżki! Ile się idzie z Kopy na Śnieżkę? Z górnej stacji kolejki linowej czeka na nas przynajmniej godzina spaceru na szczyt i około 2,3 km w jedną stronę.

Ile kosztuje kolejka linowa z Karpacza? Cennik biletów na kolejkę linową z Karpacza na Kopę pod Śnieżką: wjazd i zjazd 80 zł bilet normalny, 60 zł bilet ulgowy, tylko wjazd 70 zł bilet normalny, 50 zł bilet ulgowy. Dodatkowo Śnieżka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a więc wejście na szlaki jest płatne. Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast ulgowy 4,50 zł.

Więcej propozycji ciekawych szlaków na Śnieżkę znajdziesz we wpisie poniżej.

Śnieżka Karkonosze – najkrótszy, najłatwiejszy i najciekawszy szlak z Karpacza

2. Świątynia Wang – największy zabytek w Karpaczu

Kościół Wang to bezsprzecznie największy zabytek Karpacza. Ta 800 letnia świątynia trafiła tu aż z norweskiej miejscowości Vang, dlatego też w jej wnętrzu do dziś widać wyraźnie elementy sztuki nordyckiej. Samo sosnowe drewno, z którego jest zbudowany kościół wykazuje niezwykłą twardość.

Jak świątynia trafiła do Karpacza? Zniszczona już mocno i zbyt mała dla mieszkańców Vangu świątynia miała trafić do berlińskiego muzeum. Jednak dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która była zaprzyjaźniona z królem Fryderykiem Wilhelmem II, kościół miał trafić do małej karkonoskiej wsi, w której nie było kościoła.

Według zapisków kierownika budowy z Norwegii przywieziono tylko 1/15 fragmentów świątyni, resztę trzeba było dorobić na podstawie rysunków. Dobudowano krużganki i murowaną wieżę. Oficjalne poświęcenie świątyni Wang jako parafii ewangelickiej, którą jest do dziś miało miejsce w lipcu 1844 roku.

Co wyjątkowego wyróżnia kościół Wang? Przede wszystkim cała konstrukcja jest wykonana bez użycia gwoździ, wyjątkowe są również rzeźbione portale, czy wizerunki nordyckich lwów. Obok kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. Wśród nich znajdziemy epitafium hrabiny Fryderyki von Reden. W niedziele i święta msza w kościele Wang jest odprawiana o godzinie 10:00.

Kościół Wang godziny otwarcia:

 • 15 kwietnia – 21 listopada 9:00-18:00
 • 1 listopada – 14 kwietnia 9:00-17:00

Cennik biletów wstępu: 12 zł bilet normalny, 7 zł bilet ulgowy, opłata za fotografowanie 5 zł.

3. Karkonoskie Tajemnice – najciekawsze muzeum Karpacza

Przyjeżdżając w Karkonosze musisz koniecznie poznać legendę związaną z Duchem Gór, zwanym również Liczyrzepą lub Karkonoszem. Ta owiana mrocznymi opowieściami postać jest dziś również jedną z atrakcji tej części Sudetów. Zaglądając w progi nowoczesnego i przepełnionego magią muzeum Karkonoskie Tajemnice możemy wyruszyć w wyjątkową podróż do świata legend.

Cała ekspozycja jest interaktywna i multimedialna. Poznajemy tu 12 legend między innymi o zielarzach, poszukiwaczach drogocennych minerałów, a także o słynnym korzeniu mandragory. To świetna atrakcja Karpacza dla dzieci, które stają się tutaj częścią magicznego świata. Dzięki multimedialnym stanowiskom możemy też stworzyć własne wyobrażenie Ducha Gór, spróbować zagrać na niewidzialnej harfie, rozpętać burzowe chmury za pomocą bębna, czy też poszukać kamienia filozoficznego.

Godziny otwarcia interaktywnej wystawy Karkonoskie Tajemnice: czynne codziennie od 10:00 do 18:00.

Cennik biletów wstępu: 32 zł bilet normalny, 26 zł bilet ulgowy (dzieci do 4 lat bezpłatnie).

Karkonoskie Tajemnice znajdują się nieopodal głównego deptaka w Karpaczu. Ten 450 m trakt biegnie wzdłuż ulicy 3 maja. Choć znajdziemy tu eleganckie i wiekowe wille, to jednak jest to przede wszystkim gwarna ulica z mnóstwem restauracji, kawiarni, czy stoisk z pamiątkami, często zwana jest również karkonoskimi Krupówkami. Stąd już niedaleko do uroczego parku przy Zaporze na Łomnicy, w którym czeka chociażby kamienna rzeźba Ducha Gór.

4. Samotnia – najpiękniejsze miejsce w Karkonoszach

Najbardziej romantycznym miejscem w Karkonoszach jest Kocioł Małego Stawu. Potężne szczyty tworzą tutaj wysoką 200 metrową pionową ścianę, która otacza Mały Staw. Jego kolory są niesamowite, gdyż w dzień błyszczy tysiącami srebrzystych blików, a wieczorem przybiera mroczną granatową barwę. Jezioro ma niecałe 3 ha, a w najgłębszym miejscu sięga ponad 7 metrów głębokości.

To stąd wypływa nierzadko kłopotliwa rzeczka Łomnica, która wiosną zamienia się w porywistą rzekę, a latem jest przyjemnym górskim potokiem. Dawniej wody jeziora Małego Stawu słynęły z dużej ilości pstrągów. Jednak dziś tylko gdzieniegdzie możemy się jeszcze dopatrzeć wygrzewającego się na płyciźnie pstrąga potokowego.

Co więcej, tuż nad brzegiem stawu stoi bardzo klimatyczne i uwielbiane przez turystów schronisko Samotnia. W swojej historii przechodziło wiele modernizacji i zmian właścicieli. Obecnie schronisko może pomieścić kilkudziesięciu noclegowiczów, nie łatwo tu zrobić rezerwację, bo chętnych jest naprawdę dużo.

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

5. Dziki Wodospad w Karpaczu i miejsce anomalii grawitacyjnej

Klimatyczny i szumiący Dziki Wodospad na rzece Łomnica nie jest naturalny, ale został wybudowany w 1915 roku jako zapora przeciwrumoszowa. Ten wysoki kilkumetrowy próg skalny ma za zadanie zatrzymać pędzący po roztopach i silnych opadach deszczu wezbrany nurt Łomnicy, która zabiera ze sobą nieraz potężne skały i konary drzew.

Zapora już wielokrotnie ochroniła mieszkańców Karkonoszy przed niebezpiecznymi w skutkach powodziami. Dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji Karpacza, a nad szumiącym melodyjnie wodospadem można dosłownie zatopić się w przyjemnym kontakcie z siłami natury. Z centrum Karpacza nad Dziki Wodospad idzie się 40 minut.

Jadąc na Dziki Wodospad warto też zwrócić uwagę na nietypowy znak „Anomalia Grawitacyjna„. Jest tu nawet instrukcja obsługi jak to sprawdzić. Wystarczy zatrzymać na chwilę samochód i wrzucić jałowy bieg, po chwili samochód sam będzie się toczyć pod górę. Zdecydowanie trzeba to sprawdzić samemu!

6. Strzecha Akademicka i stok narciarski Złotówka

Strzecha Akademicka to drugie największe schronisko w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 1258 m n.p.m. i uważane jest za jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, w końcu przyjmuje w swoje progi turystów już od 1907 roku.

Tuż przy schronisku na polanie jest wyciąg orczykowy i nartostrada “Złotówka”, zimowe atrakcje jakimi szczyci się Karpacz są również ciekawe. Schronisko Strzecha Akademicka swoją nazwę zawdzięcza studentom krakowskich uczelni, którzy opiekowali się obiektem po II wojnie światowej. Gdzie nocować w Karkonoszach? Schronisko posiada ponad 100 miejsc noclegowych, to z pewnością świetny punkt wypadowy na szlaki Karkonoszy i dobry pomysł na nocleg w klimatycznym miejscu.

7. Cmentarz Ofiar Gór i wodospad Łomniczki

Na zboczu Śnieżki, czyli najwyższego szczytu Karkonoszy znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Na kamieniach umieszczonych jest kilkadziesiąt tablic z nazwiskami ludzi, którzy zginęli w Karkonoszach, bądź byli z nimi mocno związani. Jest to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i szacunku wobec tych, którzy stracili życie w pięknych, choć nie zawsze bezpiecznych górach.

Tuż poniżej cmentarza znajduje się niewielki wodospad jaki utworzył się na górskim potoku Łomniczka, który swoje źródła ma właśnie w Karkonoszach. Łomniczka za Karpaczem wpada do znacznie większej rzeki Łomnica.

8. Dom Śląski – najsłynniejsze schronisko w Karkonoszach

Schronisko Dom Śląski położone jest tuż u podnóża Śnieżki, na wysokości aż 1390 m n.p.m. Zdecydowanie to najbardziej oblegane schronisko w Karkonoszach. W swoich progach przyjmuje gości od 1923 roku, a dziś oferuje ponad 50 miejsc noclegowych.

Początkowo schronisko nosiło nazwę „Haus auf der Wiese” (Dom na Łące), ale później zmieniono ją na „Dom Śląski”. Schronisko posiada charakterystyczny dla regionu styl architektoniczny, który łączy tradycyjne elementy góralskie z niemiecką i czeską architekturą górską, zdecydowanie wyróżnia go też żółty kolor. W Domu Śląskim znajduje się restauracja oraz płatna toaleta.

9. Western City Karpacz – atrakcje dla całych rodzin

Jak szybko przenieść się na Dziki Zachód, by zobaczyć prawdziwe miasto kowbojów i napad na bank? Takie atrakcje również czekają na nas w podnóża Śnieżki. Western City znajduje się w niewielkiej miejscowości Ściegny, zaledwie 3 kilometry od centrum Karpacza.

Jakie atrakcje czekają tu na nas? Prawdziwe westernowe miasteczko z posterunkiem szeryfa, więzieniem, czy Saloonem, w którym toczy się życie. Wchodząc do tego świata Dzikiego Zachodu możemy być świadkami pojedynku rewolwerowców, wziąć udział w pokazie tańca Indian, czy zobaczyć scenę napadu na bank.

Nie brakuje tu też atrakcji dla dzieci, na które czeka dojenie krowy, przejażdżka na kucyku, poszukiwanie złota, a także mini zoo i plac zabaw. Każdy fan rodeo może spróbować swoich sił na grzbiecie mechanicznego byka, rzucając lassem, albo strzelając z indiańskiego łuku, wiatrówki lub włóczni. Świetną pamiątką będzie wydrukowanie dolara albo listu gończego z własnym wizerunkiem.

Cennik biletów wstępu do Western City Karpacz: 35 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Godziny otwarcia: piątek – niedziela 10:00-16:00.

10. Park Miniatur Kowary – ciekawe atrakcje w okolicy miasta Karpacz

Gdzie możemy zobaczyć wszystkie atrakcje Karkonoszy w pigułce? Odwiedzając niezwykłe miejsce jakim jest park miniatur w Kowarach. Właśnie tutaj możemy poznać w jeden dzień najważniejsze skarby Dolnego Śląska, by później ruszyć na ich odkrywanie w terenie. Piękne pałace, zabytkowe kościoły, niezwykłe zamki, a do tego urocze starówki miast, a to wszystko odwzorowane wiernie w skali 1:25.

Park miniatur powstał w 2003 roku w miejscu dawnej fabryki dywanów w Kowarach. Po ponad 20 latach działalności możemy tu zobaczyć ponad 50 atrakcji. Zdecydowanie największe wrażenie robią potężne zamki Książ, Czocha, czy Moszna. Nie zabrakło tutaj zjawiskowych pałaców w Wojanowie i Karpnikach, wpisanych na listę UNESCO Kościołów Pokoju, jeleniogórskiej starówki, czy całego wzgórza Śnieżki z obserwatorium.

Godziny otwarcia parku Miniatur w Kowarach: czynne codziennie od 10:00 do 16:00.

Cennik biletów wstępu: 45 zł bilet normalny, 41 zł seniorzy i studenci, 39 zł dzieci w wieku 15-18 lat, 36 zł dzieci do 14 lat. 

Park Miniatur w Kowarach można zwiedzać z psem. W cenę biletu wliczona jest już usługa przewodnika, który opowiada przy okazji o historii regionu, spacer z edukatorem trwa około 45 min. Przy parku działa bezpłatny parking, natomiast wewnątrz jest kawiarnia i bistro. Park Miniatur Kowary to świetna atrakcja również dla dzieci i miejsce, jakie warto zobaczyć blisko Karpacza.

11. Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia

A może tak poczuć skrawek egzotycznej azjatyckiej kultury i sztuki w sercu Karkonoszy? Nic prostszego, skoro możemy to odwiedzić prawdziwy Japoński Ogród Siruwia w miejscowości Przesieka. Zaglądając do tej atrakcji, jaka leży zaledwie 15 km od Karpacza mamy okazję poznać kulturę kraju Kwitnącej Wiśni.

Co więcej, to najwyżej położony ogród japoński w Polsce 600 m n.p.m. Wśród wyjątkowej roślinności możemy zachwycić się kolekcją aż 3 tys. różaneczników. Świetną atrakcją dla dzieci jest tutaj park zabaw z 14 m zjeżdżalnią, linowymi wieżami do wspinaczki, plażą pełną piasku, wieżą widokową i kilkunastoma zjeżdżalniami.

W Małej Japonii zobaczymy wystawę japońskich lalek, kolekcję drzewek bonsai, a także muzeum japońskiego wojownika, czyli samuraja. A to wszystko wśród pięknej scenerii zachwycającej roślinności Ogrodu Japońskiego i szumiących wodospadów.

Cennik biletów wstępu: 54 zł bilet normalny, 45 zł bilet ulgowy (dopłata do parku zabaw 10 zł).

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-19:00.

12. Zamek księcia Henryka – świetny punkt widokowy na Karkonosze

Na niewysokim wzgórzu Grodna 504 m n.p.m. wznosi się romantyczny Zamek Księcia Henryka. To niezwykle widokowe miejsce, z którego możemy podziwiać całe pasmo Karkonoszy, a także ukryte w dolinie jezioro Sosnówka. Takie atrakcje czekają na nas w okolicy Karpacza.

15 metrowa wieża widokowa, rycerska sala z kolekcją płaskorzeźb, a do tego panorama na Śnieżkę, Śnieżne Kotły, zamek Chojnik oraz Kotlinę Jeleniogórską. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Zamek Księcia Henryka na górze Grodna.

Co więcej, niezwykłą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku z pochodniami. A to nie wszystko, bo pod zamkowymi murami jest również miejsce na ognisko oraz ławeczki. Rodzinny piknik w takim miejscu z pewnością będzie niezapomnianym wrażeniem.

Zamek Księcia Henryka w Staniszowie na górze Grodna – szlak, dojazd, zwiedzanie

13. Sokolik i Krzyżna Góra – bajkowy szlak w okolicy Karpacza

Góry Sokole to niezwykle malowniczy zakątek Dolnego Śląska. Jednym z najpiękniejszych szczytów jest tutaj Sokolik oraz sąsiednia Krzyżna Góra. Obie strzeliste skały są mekką wspinaczy, wielkim przyrodniczym skarbem i świetnym widokowym punktem.

Szlak na Sokolik to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi, czy też osób, które zaczynają swoje górskie wędrówki. Trasy są mało wymagające, a jednocześnie przepełnione wyjątkowymi atrakcjami. Do tego warto dorzucić jedyne w całości drewniane schronisko, jakie jeszcze możemy zobaczyć w Sudetach, czyli kultowe schronisko Szwajcarka.

Sokolik i Krzyżna Góra – szlak w Rudawach Janowickich

14. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

4 Kolorowe Jeziorka to prawdziwe cuda przyrody. Swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, jakie barwią je na żółto (siarka), purpurowo (żelazo),  niebiesko (miedź) oraz zielono. Dziś Kolorowe Jeziorka są świetną darmową atrakcją, idealną na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Jak powstały Kolorowe Jeziorka? Już ponad 250 lat temu na tym terenie funkcjonowały niemieckie kopalnie pirytu, zwanego złotem głupców. W tym przypadku był on wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego. Drążone przez lata wyrobiska po opuszczeniu ich w 1925 roku z czasem wypełniły się wodą.

Kolorowe Jeziorka Rudawy Janowickie – najciekawszy szlak

15. Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowe miejsce nieopodal Karpacz, które zachwyca swoją bogatą historią, niezwykłymi architektonicznymi perełkami oraz pięknymi krajobrazami. Na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej możemy zobaczyć aż 41 wyjątkowych rezydencji, zjawiskowych pałaców, średniowiecznych zamków oraz pięknych ogrodów i parków, jakie powstały na przestrzeni wieków w różnych stylach i kształtach.

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest pałac w Wojanowie. Ten ponad 400 letni zabytek wygląda niczym zamek z bajki. Wyróżniają go okrągłe wieże, finezyjne zdobienia oraz oranżeria. Dziś mieści się w nim luksusowy hotel oraz Spa. Kolejną ciekawą atrakcją, jaką warto zobaczyć w Dolina Pałaców i Ogrodów jest Zamek Karpniki, który leży u stóp Gór Sokolich, a dokładnie u podnóża Krzyżnej Góry. Więcej pięknych rezydencji odkryjesz zaglądając do wpisu poniżej.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

16. Cieplice Śląskie Zdrój – baseny i termy w okolicy Karpacza

Malowniczy Park Norweski i Zdrojowy, piękny barokowy pałac Schaffgotschów, a do tego termalne źródła lecznicze. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Cieplice Śląskie Zdrój. Najstarsze uzdrowisko w Polsce jest również świetną atrakcją w okolicy Karpacza.

Główną ulicą Cieplic Śląskich Zdrój i zarazem reprezentacyjnym traktem jest plac Piastowski. To 400 metrowy deptak, od którego warto zacząć zwiedzanie Cieplic. To tutaj znajdziemy Muzeum Przyrodnicze, zachwycający Pałac Schaffgotschów, budynki sanatoriów, a także wejście do Parku Zdrojowego. Jednak Cieplice to też baseny i termy, które są świetną atrakcją dla dorosłych i dzieci.

Cieplice Śląskie Zdrój – najciekawsze atrakcje i zabytki, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć

17. Wodospad Kamieńczyka – najwyższy w Karkonoszach

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Składa się z 3 kaskad o imponującej długości 27 metrów. 100 metrowy kanion z wysokimi na 30 metrów pionowymi ścianami robi imponujące wrażenie, a zarazem budzi grozę. W najwęższym miejscu odległość tych skalnych olbrzymów wynosi zaledwie 4 m.

Wodospad możemy zwiedzać wchodząc w sam środek tego niezwykle tajemniczego wąwozu, albo spoglądając na niego z widokowego tarasu na szczycie. Ten zjawiskowy cud natury leży przy szlaku na Szrenicę, którą również warto zdobyć w Karkonoszach.

Wodospad Kamieńczyka – szlak, zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby

18. Jelenia Góra – atrakcje stolicy Karkonoszy

Stolica Karkonoszy, miasto jelonków, niepowtarzalnych zabytków oraz zniewalających widoków. Jelenia Góra to idealny kierunek dla wielbicieli górskich wędrówek, pasjonatów zamków i pałaców, smakoszy dobrej kuchni, a także fanów rowerowych wypadów. Zdecydowanie lista atrakcji jest tak różnorodna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jak przystało na stolicę Karkonoszy Jelenia Góra jest idealnym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Możemy stąd ruszyć na Śnieżne Kotły, Szrenicę, do wodospadu Szklarki lub Kamieńczyka. Blisko jest również do widokowych szczytów Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich czy Gór Izerskich.

Jednak góry to nie wszystko, niezwykle ciekawie prezentuje się tu również zamek Chojnik, Dom Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie, czy nowoczesne muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Poznaj więcej atrakcji Jeleniej Góry zaglądając do wpisu.

Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć

19. Wodospad Szklarki w Karkonoskim Parku Narodowym

Zdecydowanie jedną z ciekawszych atrakcji Szklarskiej Poręby jest niezwykle popularny wodospad Szklarki. Nic w tym dziwnego, skoro szlak do wodospadu to zaledwie 15 minutowy spacer trasą z parkingu, która jest w dodatku dziecinnie łatwa do pokonania. Wodospad Szklarki to drugi najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach.

Ta malownicza kaskada leży 525 m n.p.m., a jej strumień spada z wysokości 13,3 m do uroczego wąwozu Szklarki. Dodatkowo tuż nad brzegiem strumienia możemy odpocząć w schronisku Kochanówka, a trasa do wodospadu to krótki spacer, idealny dla rodzin z dziećmi.

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie – szlaki, parking, cennik

20. Dolina Bobru – kamienna zapora Pilchowice

Pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim, na odcinku 42 km ciągnie się niezwykle malownicza dolina rzeki Bóbr. Ten uroczy zakątek Dolnego Śląska przepełniony jest widokowymi punktami, zamkowymi opowieściami oraz pięknymi jeziorami. Cały obszar jest objęty ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, czyli jednego z 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego.

Co warto zobaczyć w Dolinie Bobru? Aż 3 sztuczne jeziora w tym najpiękniejsze Jezioro Pilchowickie z kamienną zaporą i kolejowym mostem. Dodatkowo ruiny zamku Wleń, wielki zabytek jakim jest Wieża Książęca w Siedlęcinie, czy klimatyczne schronisko Perła Zachodu. A do tego znajdziemy tutaj niezwykłe miejsca dla pasjonatów przyrody jak chociażby Borowy Jar, Dziki Wąwóz, czy Szwajcarię Lwówecką.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru – 12 atrakcji, które warto zobaczyć, szlaki, trasa rowerowa

Czy warto jechać do Karpacza, a może jako bazę wypadową wybrać mniejszą miejscowość Karkonoszy? Z pewnością Karpacz to dobry kierunek zarówno dla osób, które planują wyjście na szlak, rodzin z dziećmi, gdyż jego nieszablonowe atrakcje przypadną do gustu każdemu. Karpacz tętni życiem o każdej porze roku, zarówno latem jak i zimą jest tutaj co robić, lista atrakcji z pewnością zadowoli każdego żądnego wrażeń turystę.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments