Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Śnieżne Kotły to najbardziej spektakularne miejsce w Karkonoszach. Składają się z dwóch potężnych polodowcowych kotłów Małego i Wielkiego Śnieżnego Kotła. Ich pionowe ściany poprzecinane żlebami opadają z wysokości nawet 120 m w kierunku uroczych Śnieżnych Stawków. Nieodzownym elementem w krajobrazie Śnieżnych Kotłów jest również słynny budynek stacji przekaźnikowej, czyli dawnego schroniska. Zdecydowanie to miejsce, jakie warto zobaczyć w Karkonoszach.

Karkonoski Park Narodowy może pochwalić się kilkoma cudami przyrody jak chociażby zjawiskowy wodospad Kamieńczyka, potężne gołoborze na szczycie Szrenicy, czy wręcz bajkowe formacje skalne Trzy Świnki, Twarożnik i Kukułcze Skały.

Turystów jak magnes przyciąga najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżka, którą można łatwo zdobyć. Jednak to właśnie Śnieżne Kotły są prawdziwą perełką Sudetów i zarazem najpiękniejszym miejscem w Karkonoszach, które kradnie serducho od pierwszego wejrzenia.

Jak najłatwiej wejść na Śnieżne Kotły? Czy trasa na jest trudna? Jak długo się idzie? Jaki szlak wybrać? Podrzucamy ciekawe opisy i mapy tras zarówno najkrótszym szlakiem ze Szrenicy z wjazdem wyciągiem, łatwym szlakiem z Jagniątkowa, jak i najciekawszą trasę w pętli ze Szklarskiej Poręby przez wodospad Kamieńczyka i Śnieżne Stawki. Dowiesz się tutaj która trasa na Śnieżne Kotły jest najtrudniejsza, ile się wchodzi oraz jaki szlak wybrać na trekking z dzieckiem.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

Gdzie znajdują się Śnieżne Kotły? Dojazd, parking, mapa atrakcji

Śnieżne Kotły znajdują się na terenie Sudetów zachodnich, w paśmie Karkonoszy oraz w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Administracyjnie leżą w mieście Piechowice, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie.

Jak najwygodniej dotrzeć na Śnieżne Kotły, gdzie rozpoczyna się szlak i skąd zacząć trasę? Najwięcej szlaków zaczyna się z miejscowości Szklarska Poręba (czerwony, zielony, żółty i niebieski), tutaj również jest dolna stacja wyciągu na Szrenicę. Jednak równie popularne trasy na znajdziesz z Jagniątkowa (niebieski i czarny szlak), czyli dzielnicy Jeleniej Góry. Najdłuższa trasa to niebieski szlak z Piechowic.

Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Śnieżne Kotły? Parking do Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie, parking pod wyciągiem na Szrenicę ul. Turystyczna w Szklarskiej Porębie, albo parking Jagniątków przy domu Hauptmanna.

Ile kosztuje wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego? Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.

Po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego można chodzić z psem. Zatem na Śnieżne Kotły również możesz iść z psem.

Czy trasa na Śnieżne Kotły jest trudna? Zdecydowanie szlak na Śnieżne Kotły to trudniejsza trasa Karkonoszy, ze względu na długi szlak jest ona wymagająca. Mimo to nie ma tutaj bardzo ciężkich podejść, jednak do pokonania jest około 1030 m przewyższenia. Na pewno szlak wymaga dobrej kondycji i wytrwałości, zdecydowanie nie polecamy jej osobom początkującym, czy też rodzinom z dziećmi. Chyba, że z wjazdem wyciągiem.

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Najkrótszy szlak na Śnieżne Kotły z wjazdem wyciągiem na Szrenicę – jak najłatwiej wejść?

Jak szybko, łatwo i przyjemnie zdobyć Śnieżne Kotły w zaledwie 1h 40 minut? Jeśli nie masz dobrej kondycji na długodystansowy szlak, albo marzysz o zdobyciu Śnieżnych Kotłów z dzieckiem, możesz bardzo skrócić trasę wjeżdżając na Szrenicę wyciągiem krzesełkowym.

Stacja wyciągu na Szrenicę znajduje się w Szklarskiej porębie na ulicy Turystycznej 25A. Stąd kierujemy się kolejką linową, dwuosobową kanapą Szrenica I (dwuosobowa kanapa) do stacji przesiadkowej. Kolejnym wyciągiem krzesełkowym Szrenica II (z przesiadką) wjeżdżamy na górną stację, 400 m pod szczytem Szrenicy. Przejazd dwoma wyciągami krzesełkowymi trwa około 30 minut.

Ile kosztuje wjazd i zjazd na Szrenicę? Bilet normalny na wjazd i zjazd ze Szrenicy kosztuje 80 zł, natomiast bilet ulgowy 45 zł.

Jak dojść ze Szrenicy na Śnieżne Kotły? Spod górnej stacji kolejki kierujemy się zielonym szlakiem do skał Trzy Świnki. Stąd czeka Cię przyjemny spacer bardzo łagodnym i łatwym czerwonym szlakiem przez Przełęcz, Twarożnik i Łabski Szczyt. Widoki na Karkonosze, Izery i Kotlinę Jeleniogórską są niesamowite!

Ile jest ze Szrenicy na Śnieżne Kotły? Trasa ze Szrenicy na Śnieżne Kotły liczy 4,9 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku to około 1h 40 minut. Natomiast suma podejść wynosi jedynie 250 m. To najkrótszy wariant szlaku i najłatwiejszy sposób żeby przemierzyć trasę Śnieżnych Kotłów.

Jakim szlakiem na Śnieżne Kotły? Trasa ze Szklarskiej Poręby, Jagniątkowa lub Piechowic

Jaki szlak wybrać na Śnieżne Kotły? Do wyboru mamy kilka ciekawych wariantów tras o różnym stopniu trudności:

 • najkrótszy szlak na Śnieżne Kotły (z wyjazdem wyciągiem na Szrenicę). Trasa: Szklarska Poręba (dolna stacja kolejki linowej – Szrenica – Trzy Świnki – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – powrót tą samą trasą. Czas przejścia 3h, dystans 9,7 km.
 • najszybszy szlak pieszy z Jagniątkowa. Trasa: Jagniątków (jelenia Góra) – rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – Śnieżne Kotły – powrót tą samą trasą. Czas przejścia 5h, dystans 14 km.
 • najciekawszy szlak ze Szklarskiej Poręby. Trasa: Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Szrenica – Śnieżne Kotły- powrót tą samą trasą. Czas przejścia 6h 30 min, dystans 19 km.
 • najdłuższy szlak z Piechowic. Trasa: Piechowice – Trzy Jawory – Wysoki Most – Śnieżne Kotły – powrót tą samą trasą. Czas przejścia 7h 25 min, dystans 21,5 km.

Śnieżne Kotły – najciekawszy szlak w pętli ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka, Szrenicę i Śnieżne Stawki

Najciekawsza trasa w pętli na Śnieżne Kotły: Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Szrenica – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Śnieżne Stawki – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba.

Jak długo się idzie na Śnieżne Kotły? Dystans w pętli wynosi 21,7 km. Czas przejścia szlaku w dwie strony to 7h 30 min.

Jak najlepiej iść na Śnieżne Kotły? Najciekawszy szlak zaczynamy z przy Czeskiej Szosie w Szklarskiej Porębie. Wybieramy czerwony szlak, który biegnie szeroką choć bardzo kamienistą drogą. Po 35 minutach docieramy pod schronisko Kamieńczyk, Szałas Sielanka oraz górny taras widokowy na najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad.

Wejście do wąwozu wodospadu Kamieńczyka jest dodatkowo płatne, możliwe w godzinach otwarcia kas, dodatkowo obowiązują kaski ochronne!

Wodospad Kamieńczyka – szlak, zwiedzanie atrakcji Szklarskiej Poręby

Spod wodospadu Kamieńczyka idziemy czerwony szlakiem w kierunku Śnieżnych Kotłów. Szeroką brukowaną drogą pniemy się przez pachnące lasy Karkonoszy, to łatwa trasa, z którą poradzą sobie nawet dzieci. Po 1h 10 minutach meldujemy się przy schronisku PTTK na Hali Szrenickiej. Roztacza się stąd piękna panorama na Izery! Z Hali Szrenickiej idziemy w kierunku szczytu Szrenicy 1361 m n.p.m.

Cały wierzchołek Szrenicy tworzy gołoborze, dodatkowo bloki skalne porastają seledynowe porosty, które z oddali wyglądają jak szron. Znajdziesz tu również dwie platformy widokowe i schronisko. Jego specjalnością są naleśniki z jagodami, rozgrzewający napój “czar gór” oraz genialny szrenicki sernik.

Szrenica – najłatwiejszy szlak ze Szklarskiej Poręby, wjazd wyciągiem, schronisko w Karkonoszach

Ze Szrenicy ruszamy czerwonym szlakiem na Śnieżne Kotły. Przed nami słynne skały Trzy Świnki, które osiągają nawet 8 m wysokości. Chwilę później mijamy skałę Twarożnik. Po 1h 15 min od szczytu Szrenicy docieramy pod Łabski Szczyt 1470 m n.p.m. Co ciekawe, szlak okrąża wierzchołek. Wszystko dlatego, że upodobały go sobie wyjątkowe porosty. Z Łabskiego Szczytu mamy już tylko 1 km szlaku na Śnieżne Kotły!

Śnieżne Kotły – ile mają wysokości, co znajduje się na szczycie, jak powstały i skąd się wzięła nazwa?

Co jest na Śnieżnych Kotłach? Mały Śnieżny Kocioł leży od zachodniej strony i jest głębszy, natomiast Wielki Śnieżny Kocioł od wschodniej strony ma zdecydowanie wyższe ściany. Ich poprzecinane żlebami wręcz pionowe ściany robią imponujące wrażenia. Co więcej, w tą zjawiskową przepaść możemy spoglądać z kilku ogrodzonych barierkami widokowych punktów, jakie tworzą magię tego miejsca.

Co widać ze Śnieżnych Kotłów? Śnieżne Kotły to świetny punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Przy dobrej pogodzie widać stąd Ślężę.

Dlaczego nazwa Śnieżne Kotły? Zimą na krawędziach Śnieżnych Kotłów powstają potężne śnieżne nawiewy. Żlebami często też schodzą lawiny, natomiast śnieg w kotłach zalega często do późnego lata, stąd też się wzięła nazwa.

Schronisko na Śnieżnych Kotłach

Czy na Śnieżnych Kotłach jest schronisko? Kultowym miejscem na Śnieżnych Kotłach jest budynek dawnego górskiego schroniska. Co ciekawe, to właśnie tutaj w 1837 roku stanęło pierwsze górskie schronisko w Karkonoszach. Przez lata służyło jako elegancki hotel, a wysoka wieża była dodatkowym punktem widokowym.

Schronisko na Śnieżnych Kotłach zostało zamknięte w 1961 roku. Od tego czasu w budynku działa radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy. Nie można w nim nocować, ale w przypadku skrajnych warunków atmosferycznych, jakie szczególnie zimą panują na Śnieżnych Kotłach, można liczyć na pomoc załogi budynku.

Jak zejść ze Śnieżnych Kotłów? Genialny szlak przez Śnieżne Stawki

Jeśli tak jak my nie lubisz wracać tą samą drogą to ze Śnieżnych Kotłów możesz wrócić do Szklarskiej Poręby przez genialny szlak Śnieżne Stawki!

Gdzie są Śnieżne Stawki i jak do nich dojść? Ze Śnieżnych Kotłów kierujemy się czerwonym szlakiem, który niczym ułożony z kamiennych bloków chodnik prowadzi nas zboczem szczytu Wielki Szyszak 1509 m n.p.m. To drugi najwyższy szczyt polskich Karkonoszy, oczywiście po Śnieżce.

Jak dojść na Śnieżne Stawki? Na obniżeniu pod Śmielcem skręcamy na niebieski szlak. Po 15 minutach dochodzimy zakosami na rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. Tutaj wchodzimy na zielony szlak, czyli trasę na Śnieżne Stawki, tak zwaną ścieżką nad reglami. Przed nami 4 km typowo górskiego szlaku z wąską ścieżką po głazach. Trasa przez Śnieżne Stawki bardzo przypomina tatrzańskie szlaki.

Przed nami wyrastają potężne pionowe ściany Śnieżnych Kotłów, które od dołu wyglądają jeszcze bardziej spektakularnie. Na szlaku mijamy Śnieżne Stawki, czyli 8 bezodpływowych jezior, z których aż 6 pojawia się okresowo. Jednak dwa największe stawy zobaczysz tu nawet latem.

Szlak przez Śnieżne Stawki usiany jest widokowymi punktami. Są tu również drewniane kładki i przepiękny górski szlak, znacznie mniej uczęszczany niż inne karkonoskie trasy. Dzięki temu Śnieżne Stawki to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Ile trwa zejście ze Śnieżnych Kotłów przez Śnieżne Stawki? Trasę kończymy na Hali pod Łabskim Szczytem, gdzie również jest schronisko. Dalej żółtym szlakiem idziemy już w kierunku Szklarskiej Poręby. Mijamy Kukułcze Skały, które wyglądają jak poukładany stos klocków.

Następnie skręcamy na zielony szlak, który biegnie pod wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę. Po 1h 15 minut wpadamy na czerwony szlak, który szliśmy do wodospadu Kamieńczyka, stąd mamy już zaledwie 800 m na parking. Czas przejścia trasy powrotnej ze Śnieżnych Kotłów 3h 20 min.

Karkonosze atrakcje – co warto zobaczyć?

 • Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy. Jak magnes przyciągają tutaj turystów piękne widoki i kolejka linowa, dzięki której Śnieżkę może zdobyć każdy. Jednak nie brakuje tu również świetnych szlaków, idealnych chociażby na łatwe wyjście w góry z dzieckiem. Co znajdziemy na szczycie Śnieżki i jaki szlak wybrać?
Śnieżka – najkrótszy i najłatwiejszy szlak na najwyższy szczyt Karkonoszy
 • Karpacz to miasto położone u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy i całych Sudetów. Od lat związany jest z tajemniczą postacią Ducha Gór, czy też poszukiwaczy złota. Dziś to nowoczesny turystyczny kurort przepełniony ciekawymi zabytkami, jak chociażby świątynia Wang, świetnymi szlakami przez najpiękniejsze przyrodniczo miejsca w Karkonoszach, a także nowoczesnymi atrakcjami.
Karpacz atrakcje – co warto zobaczyć, co robić z dziećmi? Top 20 miejsc w Karpaczu i okolicy
 • Stolica Karkonoszy, miasto jelonków, niepowtarzalnych zabytków oraz zniewalających widoków. Jelenia Góra to idealny kierunek dla wielbicieli górskich wędrówek, pasjonatów zamków i pałaców, smakoszy dobrej kuchni, a także fanów rowerowych wypadów.
Jelenia Góra – atrakcje, zwiedzanie stolicy Karkonoszy TOP 15 miejsc, jakie warto zobaczyć
 • Na wysokim skalnym wzgórzu 627 m n.p.m. w Sobieszowie wznoszą się ruiny zamku Chojnik. To twierdza pełna historycznych ciekawostek, świetny widokowy punkt na Karkonosze, a także miejsce rozgrywek rycerskich turniejów.
Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – zwiedzanie, najciekawszy szlak
 • Wodospad Szklarki to drugi najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ta malownicza kaskada leży 525 m n.p.m., jej strumień spada z wysokości 13,3 m do uroczego wąwozu Szklarki. Dodatkowo tuż nad brzegiem strumienia możemy odpocząć w schronisku Kochanówka, a trasa do wodospadu to krótki spacer, idealny dla rodzin z dziećmi.
Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie – szlaki, parking, cennik
 • Malowniczy Park Norweski i Zdrojowy, piękny barokowy pałac Schaffgotschów, a do tego termalne źródła lecznicze. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Cieplice Śląskie Zdrój, czyli najstarsze uzdrowisko w Polsce.
Cieplice Śląskie Zdrój – najciekawsze atrakcje i zabytki, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć
 • Na niewysokim wzgórzu Grodna 504 m n.p.m. wznosi się romantyczny Zamek Księcia Henryka. To niezwykle widokowe miejsce, z którego możemy podziwiać całe pasmo Karkonoszy ze Śnieżka na czele, a także ukryte w dolinie jezioro Sosnówka.
Zamek Księcia Henryka w Staniszowie na górze Grodna – szlak, dojazd, zwiedzanie
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments