Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, który cieszy się niezwykłą popularnością. Jak magnes przyciągają tutaj turystów piękne widoki i kolejka linowa, dzięki której Śnieżkę może zdobyć każdy. Jednak nie brakuje tu również świetnych szlaków, idealnych chociażby na łatwe wyjście w góry z dzieckiem. Co znajdziemy na szczycie Śnieżki i jaki szlak wybrać? Podrzucamy najciekawsze propozycje.

Karkonosze to malownicze pasmo górskie, które oferuje nam wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji. Znajdziemy tutaj piękne wodospady jak Kamieńczyka, Szklarki czy Dziki Wodospad. Są tu również popularne górskie miejscowości z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Jak i świetne widokowe trasy na Śnieżne Kotły, Szrenicę oraz królową Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Karkonosze możemy również odkrywać budząc się o świcie w jednym z kultowych schronisk jak Samotnia, Strzecha Akademicka czy Dom Śląski.

Dziś zabieramy Was na wypad po najciekawszych szlakach na Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy, jaki znajduje się również w Koronie Gór Polski. We wpisie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ile czasu się idzie na Śnieżkę? Który szlak na Śnieżkę jest najłatwiejszy i jaki wybrać na wejście z dzieckiem? Dowiesz się tu również jaka trasa na Śnieżkę jest najciekawsza i najbardziej widokowa.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

Śnieżka – dojazd, parking, praktyczne informacje, cennik

Żeby dostać się na Śnieżkę najlepiej kierować się do Karpacza, tutaj znajdziemy największą sieć szlaków. Gdzie zaparkować w Karpaczu? Sporo parkingów mamy na ulicy Olimpijskiej (płatne w parkomacie oraz u prywatnych osób), dodatkowo możemy ruszyć również z parkingu przy świątyni Wang. Średnia cena za cały dzień postoju to 35 zł.

Czy wejście na Śnieżkę jest płatne? Śnieżka leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a więc wejście na szlaki jest płatne. Bilety możemy kupić online lub w budkach z kasą przy wejściu na szlak. Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast ulgowy 4,50 zł.


Jak wejść na Śnieżkę z dziećmi? Zdecydowanie dla maluchów najprostsza będzie opcja wjazdu kolejką na Kopę pod Śnieżką i dalszy samodzielny spacer na szczyt (około 1h.). Jednak dla starszaków polecamy już wejście jednym ze szlaków z Karpacza. Czy trudno jest wejść na Śnieżkę? Zdecydowanie Śnieżka jest jednym z łatwiejszych szczytów do zdobycia w Karkonoszach. Szlaki są świetnie przygotowane, dobrze oznaczone i niezbyt wymagające. Dodatkowo mamy kilka schronisk, w których również możemy odpocząć.

Czy na Śnieżkę można wejść z psem? Karkonoski Park Narodowy jest przyjazny dla zwierząt dlatego po wszystkich szlakach możemy chodzić z psem, warunek jest jednak aby zawsze był na smyczy.

Jakie buty ubrać na szlak na Śnieżkę? To podstawowe pytanie jakie zadajemy sobie przed wyjściem na szlak. Wszystkie trasy na Śnieżkę są bardzo dobrze przygotowane, jeśli wybierasz się najkrótszym wariantem z przejazdem kolejką na Kopę to na Śnieżkę wystarczą Ci wygodne buty sportowe. Natomiast na dłuższy szlak lepiej ubrać górskie obuwie, antypoślizgowe z grubszą podeszwą.

Karkonosze szlaki – 10 najciekawszych tras z Karpacza i Szklarskiej Poręby w Karkonoskim Parku Narodowym

Śnieżka jaki szlak wybrać?

Jaki szlak na Śnieżkę wybrać i która trasa jest najciekawsza, najłatwiejsza oraz najlepsza dla dzieci? Na najwyższy szczyt Karkonoszy możemy dostać się zarówno od polskiej jak i czeskiej strony, gdyż Śnieżka 1603 m n.p.m. jest szczytem granicznym i zarazem najwyższą górą Czech. Najwięcej możliwości różnorodnych szlaków na Śnieżkę mamy z Karpacza, który jest najlepszą bazą wypadową w tej części Karkonoszy. Poniżej podrzucamy 6 propozycji na zdobycie Śnieżki.

Śnieżka – najkrótszy szlak na z Karpacza dla dzieci oraz początkujących

Kiedy najlepiej wybrać się na Śnieżkę? Zdecydowanie Śnieżka jest szczytem, który można zdobywać o każdej porze roku, jednak warto pamiętać, że zimą jest tutaj bardzo wietrznie i mroźno. Skąd zacząć wejście na Śnieżkę? Zdecydowanie najkrótsza trasa na Śnieżkę to czarny szlak, który zaczyna się na ulicy Olimpijskiej w Karpaczu, tuż przy dolnej stacji kolejki linowej na Kopę.

Czarny szlak na Śnieżkę prowadzi doliną Złotego Potoku przez Biały Jar. Dalej na Kopę pod Śnieżką z górną stacją kolejki linowej. Następnie kierujemy się do schroniska Dom Śląski, skąd czerwonym szlakiem wchodzimy już na szczyt Śnieżki. Ten wariant szlaku liczy 6,2 km w jedną stronę, 808 m przewyższenia. Ile czasu się idzie na Śnieżkę? Na przejście tego wariantu szlaku potrzebujemy około 3h 05min.

Śnieżka – najciekawszy i najłatwiejszy czerwony szlak na szczyt

Jaki szlak jest najłatwiejszy na Śnieżkę? Zdecydowanie czerwony szlak na Śnieżkę z Karpacza to jedna z najłatwiejszych i zarazem najciekawszych opcji. Jeśli zastanawiasz się który szlak na Śnieżkę wybrać z dziećmi, to zdecydowanie polecamy tą trasę, gdyż jest widokowa i bardzo różnorodna. Szlak również zaczynamy z parkingu przy ulicy Olimpijskiej w Karpaczu.

Trasa najpierw łagodnie prowadzi nas szutrową drogą przez las, aż do Schroniska nad Łomniczką. Dalej idziemy już wąską kamienistą ścieżką z widokiem na Karpacz i monumentalną Śnieżkę. Po drodze mijamy również Wodospad Łomniczki oraz symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Kolejno docieramy do schroniska Dom Śląski i czerwonym szlakiem wchodzimy na szczyt Śnieżki. Ten wariant szlaku liczy 6,6 km w jedną stronę, 799 m przewyższenia, a na jego przejście potrzebujemy około 3h 10min.

Kolejka linowa na Śnieżkę, szlak Kopa – Śnieżka

Najłatwiejszym sposobem na zdobycie Śnieżki jest skorzystanie z kolejki linowej “Zbyszek”. Wygodna 4-osobowa kanapa w 8 minut dowiezie Was na wysokość 1350 m n.p.m. Jednak kolejka z Karpacza dojeżdża tylko na Kopę pod Śnieżką, a nie na szczyt Śnieżki.

Ile czasu zajmuje wejście na Śnieżkę z Kopy? Z Kopy na Śnieżkę jest jeszcze przynajmniej godzina spaceru na szczyt. Szlak czarny łączy się ze szlakiem czerwonym i liczy 2,3 km w jedną stronę. Po drodze tuż u podnóża Śnieżki jest jeszcze schronisko Dom Śląski. Czerwony szlak spod Domu Śląskiego na Śnieżkę jest jednokierunkowy, wrócić musimy okrężną trasa niebieskiego szlaku.

Ile kosztuje kolejka linowa z Karpacza? Cennik biletów na kolejkę linową z Karpacza na Kopę pod Śnieżką: wjazd i zjazd 80 zł bilet normalny, 60 zł bilet ulgowy, tylko wjazd 70 zł bilet normalny, 50 zł bilet ulgowy.

Śnieżka – najciekawszy szlak na w pętli, mapa

Świetną propozycją na przejście najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach jest malownicza pętla na Śnieżkę. Zaczynamy ją przy dolnej stacji kolejki linowej na ulicy Olimpijskiej w Karpaczu. Stąd idziemy czerwonym szlakiem do Schroniska nad Łomniczką.

Mijamy również wodospad Łomniczy oraz symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Docieramy następnie pod schronisko Dom Śląski, skąd czerwonym szlakiem zdobywamy Śnieżkę. Wracamy już czarnym szlakiem w kierunku Białego Jaru, a dalej żółtym do schroniska Strzecha Akademicka.

Stąd idziemy nad romantyczny Mały Staw ze schroniskiem Samotnia. Niebieskim szlakiem ruszamy do polany przy ruinach schroniska im. B. Czecha, tutaj kierujemy się zielonym szlakiem do Karpacza. Czy trudno jest wejść na Śnieżkę? Ta najpiękniejsza trasa na Śnieżkę w pętli liczy 16,5 km. Czas jej przejścia to 6 godz.

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza

Jaki szlak z Karpacza na Śnieżkę wybrać?

  • Żółty szlak na Śnieżkę biegnie tak zwanym starym torem saneczkowym. Zaczynamy go pomiędzy Dzikim Wodospadem, a dolną stacją kolejki linowej Karpacz Ski Arena. Idziemy szutrową drogą, która pnie się cały czas ostro pod górę, aż ponad granicę lasu na Polanę Złotówki, gdzie docieramy do kultowego Schroniska PTTK Strzecha Akademicka. Pod schroniskiem wchodzimy na niebieski szlak w kierunku Rozdroża koło Spalonej Strażnicy. Stąd szeroka brukowana droga prowadzi nas wprost na szczyt Śnieżki.

Ten wariant szlaku liczy 7,7 km w jedną stronę, 831 m przewyższenia. Jak długo wchodzi się na Śnieżkę? Na przejście szlaku potrzebujemy około 3h 35min.

  • Najbardziej widokowa trasa to zielony szlak z Karpacza, który również zaczyna się przy Dzikim Wodospadzie. Na początku prowadzi nas dość ostro pod górę po wąskiej ścieżce z ułożonych kamieni. Docieramy nim do polany przy ruinach schroniska im. Bronka Czecha i okrążamy kocioł Wielkiego Stawu. Dalej idziemy widokową granią Karkonoszy (szlak czerwony) aż do Schroniska Dom Śląski oraz na Śnieżkę.

Ten wariant szlaku liczy 9,9 km w jedną stronę, 871 m przewyższenia. Na przejście szlaku potrzebujemy około 4h.

  • Niebieski szlak z Karpacza zaczynamy spod świątyni Wang. Najpierw idziemy szeroką drogą do polany przy ruinach schroniska im. B. Czecha, a dalej na Kozi Mostek. Szlak prowadzi prosto do Małego Stawu i schroniska Samotnia. Dalej wije się do schroniska Strzecha Akademicka, skąd brukowaną drogą idziemy do rozdroża, a następnie w kierunku Domu Śląskiego oraz na szczyt Śnieżki.

Ten wariant trasy to najtrudniejszy szlak na Śnieżkę, jednak tylko ze względu na dystans. Liczy 9,2 km w jedną stronę, 803 m przewyższenia, a na jego przejście potrzebujemy około 3h 55min.

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy 1603 m n.p.m.

Jak wejść na Śnieżkę, czyli ostatni etap podróży na szczyt. Wejście na Śnieżkę od strony schroniska Dom Śląski jest jednokierunkowe szlakiem czerwonym, a to za sprawą dzikich tłumów i korków jakie się tu tworzą. Dlatego szczególnie warto wybrać się na Śnieżkę wczesnym rankiem, zanim ruszy wyciąg krzesełkowy z Karpacza na Kopę pod Śnieżką, po 9:00 rano robi się już tłoczno.

Spod Domu Śląskiego idziemy ostro pod górę zakosami czerwonego szlaku. Widoki są bajeczne, a żeby było też i bezpiecznie to szlak jest zabezpieczony barierkami. Na szlaku spotykamy również symboliczny krzyż upamiętniający czeskich ratowników, czyli Jana Messnera i Stefana Spusta, którzy zimą 1975 roku zginęli podczas akcji ratunkowej. Do kogo należy Śnieżka? Jako, że Śnieżka jest szczytem granicznym to należy zarówno do Polski jak i do Czech.

Śnieżka – co znajduje się na szczycie?

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Czech, przez wierzchołek przechodzi granica państw. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Śnieżki, jest oczywiście Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, które swoim wyglądem przypomina trzy latające spodki UFO.

Już ponad 150 lat temu na szczycie Śnieżki powstało pierwsze obserwatorium, było też i schronisko, jednak obiekty zburzono, a obecne słynne dyski na Śnieżce powstały dopiero w 1974 roku. Natomiast do 2015 w budynku można było skorzystać z restauracji, która obecnie jest już nieczynna. Jednak po czeskiej stronie na Śnieżkę można już wjechać kolejką gondolową, działa tu również restauracja.

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Najstarszym budynkiem na szczycie Śnieżki jest Kaplica św. Wawrzyńca, czyli patrona przewodników Sudeckich. Jej budowę rozpoczęto w 1655 roku i trwała aż 26 lat. Kaplica ma kształt rotundy z kwadratowym przedsionkiem.

Jednak by uratować kaplicę przed zniszczeniami wojennych zawieruch, zmieniono ją nawet na miejsce noclegowe dla turystów, tę funkcję pełniła przez około 40 lat.

Kaplicy nie oszczędzały również trudne warunki pogodowe, uderzenia piorunów, a nawet wojskowe potyczki. Sam pomysł postawienia kaplicy na szczycie góry miał związek z dawnymi wierzeniami. Przez wieki trudne warunki w górach przypisywano duchom. To właśnie miejsca sakralne, czyli kościoły i krzyże na szczytach gór miały być talizmanem, który chroni ludzi przed złem.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Karkonoszach? Dziki Wodospad w Karpaczu

Klimatyczny i szumiący Dziki Wodospad na rzece Łomnica nie jest naturalny, ale został wybudowany w 1915 roku jako zapora przeciwrumoszowa. Ten wysoki kilkumetrowy próg skalny ma za zadanie zatrzymać pędzący po roztopach i silnych opadach deszczu wezbrany nurt Łomnicy, która zabiera ze sobą nieraz potężne skały i konary drzew.

Zapora już wielokrotnie ochroniła mieszkańców Karkonoszy przed niebezpiecznymi w skutkach powodziami. Dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji Karpacza, a nad szumiącym melodyjnie wodospadem można dosłownie zatopić się w przyjemnym kontakcie z siłami natury.

Samotnia – najpiękniejszy zakątek w Karkonoszach

Najbardziej romantycznym miejscem w Karkonoszach jest Kocioł Małego Stawu. Potężne szczyty tworzą tutaj wysoką 200 metrową pionową ścianę, która otacza Mały Staw. Jego kolory są niesamowite, gdyż w dzień błyszczy tysiącami srebrzystych blików, a wieczorem przybiera mroczną granatową barwę. Jezioro ma niecałe 3 ha, a w najgłębszym miejscu sięga ponad 7 metrów głębokości.

To stąd wypływa nierzadko kłopotliwa rzeczka Łomnica, która wiosną zamienia się w porywistą rzekę, a latem jest przyjemnym górskim potokiem. Dawniej wody jeziora Małego Stawu słynęły z dużej ilości pstrągów. Jednak dziś tylko gdzieniegdzie możemy się jeszcze dopatrzeć wygrzewającego się na płyciźnie pstrąga potokowego.

Co więcej, tuż nad brzegiem stawu stoi bardzo klimatyczne i uwielbiane przez turystów schronisko Samotnia. W swojej historii przechodziło wiele modernizacji i zmian właścicieli. Obecnie schronisko może pomieścić kilkudziesięciu noclegowiczów, nie łatwo tu zrobić rezerwację, bo chętnych jest naprawdę dużo.

Schronisko Dom Śląski – najsłynniejsze w Karkonoszach

Schronisko Dom Śląski położone jest u podnóża Śnieżki, na wysokości aż 1390 m n.p.m. To najbardziej oblegane schronisko w Karkonoszach. W swoich progach przyjmuje gości od 1923 roku, dziś ma ponad 50 miejsc noclegowych.

Początkowo nosiło nazwę “Haus auf der Wiese” (Dom na Łące), a później zmieniono ją na “Dom Śląski”. Schronisko posiada charakterystyczny dla regionu styl architektoniczny, który łączy tradycyjne elementy góralskie z niemiecką i czeską architekturą górską, zdecydowanie wyróżnia go żółty kolor. W schronisku znajduje się restauracja oraz płatna toaleta.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór u podnóża Śnieżki

Na zboczu Śnieżki, czyli najwyższego szczytu Karkonoszy znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Na kamieniach umieszczonych jest kilkadziesiąt tablic z nazwiskami ludzi, którzy zginęli w Karkonoszach, bądź byli z nimi mocno związani. Jest to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i szacunku wobec tych, którzy stracili życie w pięknych, choć nie zawsze bezpiecznych górach.

Biały Jar – miejsce zejścia najtragiczniejszej lawiny w Karkonoszach

Biały Jar to jedna z dolin w Karkonoszach, która jest znana z pięknych krajobrazów i jednocześnie tragicznej historii. 20 marca 1968 roku w Białym Jarze zeszła lawina, która porwała 24 osoby. Zginęło wtedy 19 osób, w poszukiwawczą akcję było zaangażowanych ponad 1 tys. ochotników.

Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia w Białym Jarze stanął pomnik, który również porwała lawina. Obecny monument stoi nieco z  boku przy czarnym szlaku i został zbudowany z resztek wcześniejszego postumentu.

Schronisko Strzecha Akademicka w Karkonoszach

Strzecha Akademicka to drugie największe schronisko w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 1258 m n.p.m. i uważane jest za jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, w końcu przyjmuje w swoje progi turystów już od 1907 roku.

Tuż przy schronisku na polanie jest wyciąg orczykowy i nartostrada “Złotówka”. Schronisko Strzecha Akademicka swoją nazwę zawdzięcza studentom krakowskich uczelni, którzy opiekowali się obiektem po II wojnie światowej. Gdzie nocować w Karkonoszach? Dziś schronisko posiada ponad 100 miejsc noclegowych, to z pewnością świetny punkt na klimatyczny nocleg w Karkonoszach.

Karkonosze to jedno z piękniejszych pasm górskich w Polsce. Malownicze panoramy, kolorowe zachody słońca i mgliste wschody od lat przyciągają turystów. Śnieżka jest najbardziej popularnym szczytem Karkonoszy, nie tylko przez to że jest najwyższa, ale i łatwo dostępna. Jeżeli jednak kochacie górskie wędrówki tak jak my, to nie omijajcie Samotni i Strzechy Akademickiej, które są perełkami Karkonoszy.

Plan Wypadu na Śnieżkę

Dojazd: 58-540 Karpacz

Parking: płatny parking ul. Olimpijska, 58-540 Karpacz

Bilety Wstępu:

  • Karkonoski Park Narodowy – 9 zł bilet normalny, 4,50 zł bilet ulgowy

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 4h 50 min. w dwie strony, dystans 13 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments