Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach i zarazem jedna z najpiękniejszych w Polsce. Zaskakuje nas na każdym kroku malowniczymi stalagmitami, potężnymi kurtynami, ryżowymi polami, czy milionami makaronów. Szata naciekowa jest piękna, a jeszcze lepszy efekt mamy dzięki specjalnemu oświetleniu. Zdecydowanie wizyta w jaskini to dobry wstęp do okrycia pozostałych atrakcji Masywu Śnieżnika.

Jaskinia Niedźwiedzia swoją nazwę zawdzięcza odkrytym w jednej z grot kościom potężnego niedźwiedzia jaskiniowego i to z czasów epoki lodowcowej. Jej długie na ponad 5 km korytarze stawiają ją w czołówce jednej z najdłuższych jaskiń w Polsce. Jednak my jako turyści możemy przemierzyć jej jedynie 500 metrowy odcinek.

Jeśli masz ochotę na ekstremalne zwiedzanie jaskini to nic prostszego, wystarczy się wybrać na specjalną trasę. Wtedy niczym speleolog będziesz się przedzierać w specjalnym ubraniu pomiędzy wąskimi szczelinami jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia jest rezerwatem przyrody więc obowiązują tutaj limity wejść. Warto zatem odpowiednio się przygotować do tego podziemnego wypadu i zabrać ze sobą całą ekipę, bo nawet dla dzieci jaskinia jest świetną atrakcją.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Jaskini Niedźwiedzia? Jaskinia leży na terenie Ziemi Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Znajduje się w Sudetach, w górach o nazwie Masyw Śnieżnika, a dokładnie w zboczach Góry Stroma. Żeby tutaj dotrzeć trzeba kierować się do niewielkiej miejscowości Kletno. Dojazd jest możliwy zarówno od strony wioski Sienna, jak i Stronie Śląskie.

Gdzie zaparkować samochód blisko Jaskini Niedźwiedzia? Ostatni i zarazem najbliższy parking jest na końcu Kletna, choć parę metrów wcześniej jest tańszy żwirowy parking. Stąd już pieszo bądź rowerem ruszamy asfaltową drogą przez rezerwat przyrody.

Wejście do jaskini jest 1,5 km dalej, jednak samochodem już tam nie wjedziemy.


Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Jaskinia Niedźwiedzia Kletno – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu, ile się zwiedza?

Godziny otwarcia Jaskini Niedźwiedzia:

  • maj – wrzesień: wtorek – niedziela 9:00-16:40 (ostatnie wejście)
  • październik – marzec: wtorek, środa, piątek-niedziela (nieczynne poniedziałek i czwartek) 9:00-16:40 (ostatnie wejście)

Ile kosztuje bilet na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej? Cennik biletów wygląda następująco: bilet normalny 60 zł, bilet ulgowy 45 zł. Trasa ekstremalna 350 zł/os.

Bilety do Jaskini Niedźwiedzia najlepiej kupić online ze sporym wyprzedzeniem. Liczba miejsc jest ograniczona, a jaskinia cieszy się dużą popularnością.

Jak długo trwa zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia? Czas zwiedzania podstawowej trasy turystycznej z przewodnikiem w Jaskini Niedźwiedzia trwa 45 minut. Warto wiedzieć, że temperatura wewnątrz jest niska i wynosi około 6° C, panuje tu też bardzo duża wilgotność. Zatem koniecznie trzeba ze sobą zabrać do jaskini ciepłą odzież, kurtkę, długie spodnie i zakryte buty.

W Jaskini Niedźwiedzia można robić zdjęcia, trzeba jedynie wykupić sobie pozwolenie, które kosztuje 15 zł od jednego aparatu.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedzia – atrakcje i ciekawostki

Naszą przygodę z jaskinią zaczynamy z parkingu na końcu miejscowości Kletno. Tutaj zostawiamy samochód i dalej idziemy już pieszo. Szlak doliną potoku Kleśnica liczy 1,5 km, więc z parkingu pod wejście do jaskini idzie się około 35 minut. Cały czas mamy asfaltową ścieżkę, można więc zabrać rower albo dziecięcy wózek.

Na miejscu jest pawilon z kasą, toaletą, sklepikiem z pamiątkami i poczekalnią. Jest tu również mała sala kinowa, w której możemy zobaczyć film z niedostępnych turystycznie zakątków jaskini. Wejście na trasę turystyczną jest możliwe w grupach 15 osobowych z przewodnikiem i tylko w wyznaczonych godzinach.

Zwiedzanie jaskini zaczynamy od poznania historii jej stworzenia przez siły ziemi miliony lat temu. Na trasie możemy zobaczyć Wielką Szczelinę, a także salę lwa i niedźwiedzia jaskiniowego, a w nich kości zwierząt, jakie w niej mieszkały już podczas epoki lodowcowej.

Jaskinia Niedźwiedzia położona jest na kilku poziomach, więc na trasie będzie sporo schodów. Bajkowa szata naciekowa stworzona jest ze stalagmitów, stalaktytów, potężnych mis pól ryżowych, kalafiorów, jaskiniowych pereł, jeżyków i kwiatów kalcytowych, żeber, nacieków grzybkowych, czy draperii i kurtyn.

Ten podziemny świat jest zachwycający, odwiedzamy więc Korytarz Mis Martwicowych, Salę Pałacową, czy Korytarz Wodny. Dodatkowo świetny efekt potęguje specjalne oświetlenie w połączeniu z muzyką. Wszystko okraszone jest świetnymi opowieściami przewodnika.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska

Śnieżnik (1423 m) to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika i drugi co do wysokości szczyt w polskich Sudetach. Jego wierzchołek serwuje nam zjawiskowe panoramy na cztery strony świata, a wszystko dzięki nowoczesnej wieży widokowej. Dotrzeć tutaj możesz jednym z aż 8 szlaków, jakie prowadzą zarówno od strony Polskiej, jak i czeskiej. Co więcej, pod szczytem czeka na Ciebie również urocze schronisko z ciekawą historią i regionalnymi smakołykami.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?

Kopalnia Uranu Kletno – niezwykła atrakcja Ziemi Kłodzkiej

Kopalnia Uranu w Kletnie to jedna z ciekawszych atrakcji Sudetów. Zaglądając w tajemnicze otchłanie gór Masywu Śnieżnika mamy niepowtarzalną okazję przemierzyć odcinek sztolni nr 18, podziwiać kolorowe fluoryty, ametysty i kwarce, a także zobaczyć z bliska prawdziwą bryłę uranu. Dzięki opowieściom przewodnika możemy poznać też sporo ciekawostek dotyczących tajemniczego wydobycia radioaktywnego uranu na Dolnym Śląsku.

Kopalnia Uranu Kletno – zwiedzanie niezwykłej atrakcji Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej

Czy warto jechać do Jaskinia Niedźwiedzia? Zdecydowanie to atrakcja Dolnego Śląska i całych Sudetów jaką warto zobaczyć. Zabierz całą ekipę razem z dziećmi i wyrusz z nimi odkrywać ten niezwykły podziemny świat, jaki tutaj utworzyła przyroda. Na pewno będziesz zachwycony wizytą.

Plan wypadu do Jaskini Niedźwiedzia

Dojazd: woj. dolnośląskie, Kletno 18, 57-550 Kletno

Parking: płatny parking 1,5 km od jaskini, współrzędne 50.245497, 16.852558

Bilety Wstępu:

  • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – bilet normalny 60 zł, bilet ulgowy 45 zł

Czas zwiedzania: 45 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments