Kłodzka Góra to najlepszy punkt widokowy Gór Bardzkich. Z panoramicznego tarasu 34,5 metrowej wieży możemy podziwiać zachwycający zachód słońca, które chowa się za szczytami Gór Stołowych. Na Kłodzka Górę możemy się dostać jednym z trzech szlaków pieszych, bądź szlakiem rowerowym Pętla Kłodzka Singletrack.

Gdzie leży Kłodzka Góra? To jedno z najwyższych wzniesień Gór Bardzkich. Oficjalnie Kłodzka Góra 757 m n.p.m widnieje na liście szczytów Korony Gór Polski, jednak jak się okazuje wyższy o 9 metrów jest sąsiedni szczyt Szerokiej Góry 766 m n.p.m. Mimo to Kłodzka Góra jest wciąż chętnie odwiedzanym szczytem, a to za sprawą 34,5 m metalowej wieży, która stała się najlepszym widokowym punktem dla zalesionych szlaków Gór Bardzkich.

166 schodów dzieli nas od wyjścia ponad czubki drzew, by móc podziwiać niezwykłą panoramę Sudetów. Kłodzka Góra to świetny pomysł na krótki wypad na szlak dla osób początkujących, rodzin z dziećmi, bądź wielbicieli widokowych wież. Który szlak na Kłodzką Górę wybrać, jak dojechać i skąd zacząć wyprawę? Podrzucamy przewodnik po najciekawszych szlakach Gór Bardzkich.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Kłodzka Góra – parking, jak dojechać?

Na szczyt Kłodzkiej Góry możemy wejść z 3 różnych stron. Najpopularniejszy szlak prowadzi od Przełęczy Kłodzkiej, bezpłatny parking przy drodze krajowej nr 46 kierunek Złoty Stok – Kłodzko.

Druga opcja to start z Przełęczy Łaszczowa, tu również mamy bezpłatny parking tuż przy wejściu na szlak, dokładnie znajduje się na krańcu wsi Laskówka.

Najdłuższy wariant to start z centrum Kłodzka, zaparkować możemy wtedy na jednym z miejskich parkingów lub na zatoczce przy punkcie widokowym Kukułka, przez który przechodzi żółty szlak na Kłodzką Górę.


Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Szlaki na Kłodzką Górę – najłatwiejsza trasa, mapa

Jaki szlak wybrać na Kłodzką Górę i ile się wchodzi? Do wyboru mamy trzy warianty szlaków. Jeśli idziesz z dzieckiem to zdecydowanie polecamy wybrać najłatwiejszy szlak niebieski z Przełęczy Łaszczowa. Trasa na Kłodzką Górę liczy 3,3 km, więc nie jest to najkrótszy wariant, ale suma podejść jest najmniejsza z wszystkich możliwości i wynosi łącznie 231 m.

Ile się wchodzi na Kłodzką Górę? Tym szlakiem na szczyt dotrzemy w 1 godz. 20 min. Najtrudniejszy odcinek to dość strome podejście na Ostrą Górę 751 m n.p.m. Jednak później trasa już dość łagodnie biegnie granią w kierunku żółtego szlaku do wieży na Kłodzkiej Górze.

Kłodzka Góra – najkrótszy i najciekawszy szlak na szczyt

Zdecydowanie najbardziej różnorodny jest niebieski szlak z Przełęczy Kłodzkiej do wieży widokowej na Kłodzkiej Górze. Trasa liczy 2,9 km w jedną stronę. Ile się wchodzi na Kłodzką Górę? Na przejście szlaku potrzebujemy około 1 godz. 30 min.

Pierwszy odcinek trasy to strome i dość wymagające podejście na szczyt Podzamecka Kopa 616 m n.p.m. (ponad 100 m przewyższenia). Następnie idziemy na Podzamecką Przełęcz i wąskim leśnym szlakiem podchodzimy na kolejny szczyt Grodzisko 734 m n.p.m. Stąd już dość łagodnie docieramy na Jelenią Kopę 754 m n.p.m.

Kolejno okrążamy nieco Kłodzką Górę i żółtym szlakiem kierujemy się prosto do wieży. Ten szlak na Kłodzką Górę jest najkrótszy, ale jednak nie najszybszy. Warto pamiętać, że do pokonania jest tutaj 329 m przewyższenia i aż 3 podejścia na wcześniejsze szczyty.

Najdłuższy szlak na Kłodzka Górę

Zdecydowanie najdłuższy wariant szlaku na Kłodzką Górę to żółty szlak z centrum Kłodzka. To dobra opcja dla osób, które w Góry Bardzkie przyjeżdżają chociażby autobusem lub pociągiem. Trasa liczy 8,9 km w jedną stronę, a na jej przejście potrzebujemy około 3 godz. 20 min.

Natomiast zmotoryzowani szlak mogą skrócić podjeżdżając samochodem na niewielki parking przy punkcie widokowym Kukułka. Stąd na Kłodzka Górę mamy już do przejścia 5 km.

Kłodzka Góra – wieża widokowa, co widać ze szczytu?

Dzięki metalowej 34,5 m wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie Kłodzkiej Góry w 2020 roku możemy podziwiać piękną panoramę Sudetów. Jednak na widokowy taras wchodzimy po 166 krętych schodach

Co widać z wieży? Jak na dłoni mamy tutaj całą Kotlinę Kłodzką, płaskie niczym stół szczyty Gór Stołowych oraz błyszczącą w oddali wieżę na Śnieżniku. Przy dobrej widoczności widać stąd również najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżkę.

Co jeszcze znajduje się na szczycie Kłodzkiej Góry? Przy wieży jest również drewniana altana z ławeczkami oraz zawieszona na znaku skrytka z pieczątką dla zdobywców Korony Gór Polski. Choć oficjalnie nie jest to najwyższy szczyt Gór Bardzkich.

Najwyższy szczyt Gór Bardzkich – jak wejść na Szeroką Górę?

Najwyższym wzniesieniem w Górach Bardzkich jest Szeroka Góra, która liczy 766 m n.p.m. Co ciekawe, nie prowadzi na nią żaden oficjalny szlak, a jedynie wąska wydeptana przez turystów ścieżka.

Jak dojść na Szeroką Górę? Spod wieży widokowej na Kłodzkiej Górze kierujemy się żółtym szlakiem do rozwidlenia dróg. Zarówno w prawo jak i w lewo biegnie niebieski szlak, my jednak przecinamy go i idziemy na wprost wąską ścieżką. Już po kilku minutach dochodzimy do prowizorycznego znaku z nazwą szczytu i wysokością.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicy Gór Bardzkich?

  • Kłodzko, czyli stolicę Ziemi Kłodzkiej z ciekawą podziemną trasą, wielkim zabytkiem jakim jest Twierdza Kłodzka, uroczym rynkiem oraz nowoczesnym parkiem miniatur Minieuroland.
  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku to świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podczas zwiedzania kopalni możemy zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad, odwiedzić zabawne Muzeum Uwag i Przestróg, a także przejechać się podziemnym tramwajem.
  • Kamieniec Ząbkowicki to miasteczko, w którym możemy zwiedzić niezwykły Pałac Marianny Orańskiej wraz z przepięknym parkiem. Tuż obok warto również zajrzeć do dawnego klasztoru cystersów.
  • Bardo to jedno z najbardziej klimatycznych małych miasteczek na Dolnym Śląsku. Przepływa przez nie Nyska Kłodzka, która jest świetnym miejscem do spływów pontonem lub kajakiem. Ciekawym zabytkiem Barda jest Bazylika Mniejsza Nawiedzenia NMP, natomiast najlepszy punkt widokowy na miasteczko mamy z Obrywu Skalnego.

Kłodzka Góra to super kierunek na wypad po szlakach Gór Bardzkich. Widokowa wieża serwuje nam zjawiskową panoramę Sudetów i Ziemi Kłodzkiej, a niezbyt wymagające trasy świetnie się sprawdzą nawet na spacer z dzieckiem.

Plan Wypadu na Kłodzką Górę

Dojazd: droga nr 46 kierunek Złoty Stok – Kłodzko

Parking: bezpłatny parking na Przełęczy Kłodzkiej lub Przełęczy Łaszczowa

Bilety Wstępu:

  • Kłodzka Góra – wejście na wieżę jest bezpłatne

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 2 godz. 20 minut w dwie strony, dystans 6,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments