Igliczna to wyjątkowy szczyt Sudetów, na którego zboczu stoi słynne sanktuarium Maria Śnieżna. To miejsce kultu religijnego liczy ponad 170 lat i dodatkowo serwuje nam genialną panoramę na Ziemię Kłodzką. Ale to nie koniec atrakcji, bo na Igliczną możesz dotrzeć chociażby szlakiem z Międzygórza przez zachwycający wodospad Wilczki i genialny Ogród Bajek.

Igliczna to niewysokie wzniesienie pasma górskiego Masywu Śnieżnika, jakie osiąga wysokość 845 m n.p.m. Choć góra nie jest bardzo wysoka, to jednak jej charakterystyczny stożek, jaki dominuje nad Ziemią Kłodzką bardzo wyróżnia ją z otoczenia. Co więcej, tuż pod szczytem na widokowym zboczu stoi jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, którego patronką jest Maria Śnieżna.

Jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają na Ciebie na Iglicznej, bo znajdziesz tu również schronisko górskie „Na Iglicznej” z genialnym widokiem na szczyt Śnieżnika oraz świetny szlak z Międzygórza. Po drodze możesz zobaczyć jeszcze uroczy wodospad Wilczki i tajemniczy Ogród Bajek. Igliczna to niepozorny szczyt Sudetów, który odkrywa przed nami sporo historycznych ciekawostek, przyrodniczych skarbów i zjawiskowych panoram.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Góra Igliczna – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Gdzie leży Igliczna? Góra Igliczna (845 m n.p.m.) to szczyt, który wznosi się na terenie Sudetów wschodnich w Masywie Śnieżnika i na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wzniesienie leży na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim i gminie Bystrzyca Kłodzka.

Jak dojechać samochodem na górę Igliczna oraz pod sanktuarium Maria Śnieżna? Sanktuarium Maria Śnieżna to miejsce licznych pielgrzymek, więc praktycznie na szczyt możemy wjechać samochodem. Jedyna droga dojazdowa na Igliczną prowadzi przez miejscowość Marianówka – Szklary.

Jednak na wąskiej drodze obowiązuje ruch wahadłowy, a wjazd jest możliwy od połowy każdej godziny (np. 9:30, 12:30, 18:30) przez 15 minut. Natomiast zjazd z Iglicznej jest możliwy o każdej pełnej godzinie również przez 15 minut.


Gdzie zaparkować samochód na Iglicznej? Bezpłatny parking znajduje się na zboczu wzgórza, około 500 m od sanktuarium. Przy parkingu kończy się droga asfaltowa, a dalej zaczyna już brukowany deptak, jego przejście jest możliwe z wózkami, a dotarcie pod kościół i schronisko zajmuje około 10 minut.

Szlak na Igliczną z Międzygórza – jaki wybrać, ile się idzie?

Niezwykle popularny jest szlak na Igliczną z miejscowości Międzygórze, która słynie ze zjawiskowych tyrolskich pensjonatów. Tak naprawdę na szczyt możemy dojść stąd aż 4 wariantami szlaków.

Najciekawsza jest trasa w pętli liczy 5,6 km, a na jej przejście potrzebujemy około 2 godz.

Szlak zaczynamy w centrum miejscowości, skąd kierujemy się czerwonym szlakiem przez Wodospad Wilczki. To jeden z najpiękniejszych wodospadów w Sudetach. Woda spada tutaj z wysokości 22 m do uroczego kanionu, wokół którego jest kilka widokowych punktów i romantycznych ścieżek.

Spod wodospadu zaczynamy podejście czerwonym szlakiem na Igliczną. Po drodze mijamy ukryty pośrodku lasu „Dom wśród róż”, a już po godzinie meldujemy się pod sanktuarium i schroniskiem, które mieści się w budynku dawnej gospody.

Natomiast po zwiedzeniu wzgórza najlepiej jest wrócić do Międzygórza niebieskim szlakiem. Po drodze możemy zobaczyć niezwykle klimatyczne miejsce jakim jest Ogród Bajek. To ulubione miejsce dzieci, choć również i dorośli bawią się tu świetnie odkrywając figurki bajkowych postaci z dzieciństwa. Zejście do Międzygórza z Iglicznej trwa około 50 minut.

Wodospad Wilczki – jeden z największych wodospadów w Sudetach

Igliczna – sanktuarium Maria Śnieżna

Większość szczytów Masywu Śnieżnika jest porośnięta lasem świerkowym, zresztą podobnie jest z Igliczną, choć na jej zachodnim zboczu stoi schronisko górskie i  jedno z ciekawszych sanktuariów na Dolnym Śląsku. Roztacza się stąd genialny widok n Ziemię Kłodzką, Góry Bystrzyckie i Orlickie.

Kult niewielkiej drewnianej figurki Maryi rozpoczął się tutaj już w 1750 roku, kiedy wizerunek Matki Bożej z Mariazell przywiózł mieszkaniec Wilkanowa. Zawiesił ją na buku pod szczytem. 15 lat później potężna burza zniszczyła las, ale mała figurka ocalała, więc uznano to za cud. Od tego czasu przypisuje się jej również liczne uzdrowienia.

Wkrótce potem na Iglicznej pojawiła się mała kapliczka. Szybko się jednak okazało, że drewniana kaplica nie jest w stanie pomieścić pielgrzymów. Więc w latach 1781-82 wybudowany murowany kościół, jaki możemy oglądać do dziś.

Świątynia jest niewielkich rozmiarów, ale wyróżnia ją bogate zdobienie z pięknymi polichromiami i pozłacanym ołtarzem. Co więcej, zobaczysz tu również całoroczną ruchomą szopkę bożonarodzeniową! Przy kościele jest również sklepik z pamiątkami i kawiarnia oraz toalety.

Spod sanktuarium na szczyt góry Igliczna prowadzi trasa drogi krzyżowej z kamiennymi stacjami. Dodatkowo najwyższym punkcie wzniesienia stoi drewniany krzyż.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska

Śnieżnik (1423 m) to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika i drugi co do wysokości szczyt w polskich Sudetach. Jego wierzchołek serwuje nam zjawiskowe panoramy na cztery strony świata, a wszystko dzięki nowoczesnej wieży widokowej. Dotrzeć tutaj możesz jednym z aż 8 szlaków. Co więcej, pod szczytem czeka na Ciebie również urocze schronisko z ciekawą historią i regionalnymi smakołykami.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe połączenie górskiego wypadu z pięknymi widokami, historycznymi ciekawostkami, przyrodniczymi skarbami i nowoczesnymi atrakcjami, to Igliczna jest świetnym kierunkiem. Znajdziesz tutaj to wszystko i to w przepięknej scenerii sudeckich wzgórz.

Plan Wypadu na Igliczną

Dojazd: województwo dolnośląskie, Wilkanów 1, 57-500

Parking: bez płatny parking 500 m od sanktuarium

Bilety Wstępu:

  • Sanktuarium Igliczna – zwiedzanie bezpłatne

Czas przejścia szlaku z Międzygórza w dwie strony: 1h 50 min, dystans 5,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments