Ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a wieczorem zachwycające oświetlenie. Takie piękne otoczenie, tworzy naprawdę wyjątkowy klimat wokół wodospadu Wilczki. Głęboki kanion i szum spadającej z wysoka wody to widok, w którym można się zakochać.
Urok wodospadu Wilczki dostrzegła już sama Marianna Orańska. To również na jej zlecenie zaczęły się w Międzygórzu pierwsze prace, dzięki którym wodospad mogli zwiedzać turyści. Tuż nad potężnym skalnym obrywem wodospadu, przechodzimy przez metalowy mostek, który co ciekawe pamięta jeszcze czasy Marianny Orańskiej. Co więcej, wodospad leży w bardzo ciekawym otoczeniu gór, a dokładniej u podnóża Śnieżnika i na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Dojazd do wodospadu Wilczki
Do Międzygórza dojedziemy kierując się z Bystrzycy Kłodzkiej na Międzylesie. Na tym odcinku drogi, odbijamy na wschód do Międzygórza. Co ciekawe, to również ostatnia miejscowość z tej strony Masywu Śnieżnika, zatem droga kończy się właśnie w Międzygórzu. Wodospad Wilczki leży na samym początku wioski. Gdy tylko zaczynają się zabudowania, możemy zjechać na płatny parking przy hotelu Dom nad Wodospadem. Stąd też mamy zaledwie parę kroków do wodospadu. Drugą opcją jest parking nieco dalej w centrum Międzygórza. Wtedy do Wodospadu kierujemy się deptakiem wzdłuż potoku Wilczka.
Wodospad Wilczki – ciekawostki
Jedna z nazw wodospadu brzmiała kiedyś Wodogrzmoty Żeromskiego. Wodospad Wilczki ma 22 metry wysokości, co daje mu drugą lokatę w Sudetach. Jednak jeszcze przed wielką powodzią, która nawiedziła Polskę w 1997 roku, wodospad Wilczki miał 5 metrów wysokości więcej. Jednak jak się okazuje, woda wymyła wtedy sztucznie zbudowany próg. Co ciekawe, jeszcze przed 1945 rokiem Niemcy utworzyli na wodospadzie jeszcze większy próg, a jego wysokość osiągnęła wtedy 30 metrów.
Atrakcje wokół wodospadu Wilczki
Potężna siła niepozornego górskiego potoczku Wilczka, wyżłobiła tutaj ogromny kanion, który zwie się kanionem amerykańskim. Wąwóz ma imponujący rozmiar, dodatkowo przepaść wewnątrz niego wydaje się nie mieć końca. Jednak sam kanion to wąski przesmyk, szeroki na 3 metry i głęboki na 15 metrów. Dopiero po około 300 metrach potok Wilczka wypływa na szerszą dolinę, którą przegradza tama z 1908 roku. Dziś teren wokół wodospadu jest elegancko zagospodarowany. Dodatkowo z jego obu stron, mamy piękne punkty widokowe, a z metalowego mostka, który jest zawieszony tuż nad wodospadem, możemy rzucić okiem w otchłań pędzącej z impetem wody. Urocze ścieżki, kamienne schodki, ławeczki, a nawet ciekawe tablice edukacyjne mogą w przyjemny sposób umilić nam spacer.
Ciekawe szlaki z Międzygórza
W sumie na terenie rezerwatu Wilczki są 2 ścieżki edukacyjne. Natomiast czerwony szlak, który prowadzi z Międzygórza ponad wodospadem, doprowadzi nas do równie ciekawego miejsca jakim jest sanktuarium Maria Śnieżna na górze Igliczna oraz do schroniska. Dotrzemy tam po około godzinie spaceru z Międzygórza. Jednak po drodze warto jeszcze zahaczyć o ogród bajek, to szczególnie ciekawa atrakcja dla najmłodszych turystów.
Malownicze tyrolskie pensjonaty, uroczy wodospad Wilczki i kojące otoczenie Sudetów tworzy w Międzygórzu wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Warto tu zajrzeć żeby zobaczyć ten genialny wodospad, albo zostać nieco dłużej, by odkryć inne atrakcje Ziemi Kłodzkiej.
Plan Wypadu do wodospadu Wilczki
Dojazd: miejscowość Międzygórze, kierunek trasy Bystrzyca Kłodzka – Międzylesie
Parking: płatny parking przy Domu nad Wodospadem, lub w centrum wsi
Bilety Wstępu:
- Wstęp na wodospad Wilczki jest bezpłatny
Czas zwiedzania: 30 min. – 1 godz.
Dystans: 1 km trasa w dwie strony, szlak łatwy, na trasie liczne schodki