Góry Stołowe zaskakują zapierającymi dech w piersiach widokami, czarują tajemniczymi labiryntami wśród skał i kuszą przepięknymi górskimi miasteczkami. Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, czy Radkowskie Skały to najpiękniejsze górskie szlaki, które sprawdzą się również na wypad z dzieckiem. Do tego na wyciągnięcie ręki mamy tu urocze uzdrowiska, świetne multimedialne muzea i oszałamiające cuda przyrody.

Góry Stołowe to wyjątkowo malowniczy skrawek Sudetów. To w nich znajdziemy świetne górskie szlaki z tajemniczym labiryntem Błędnych Skał, widokowe tarasy Szczelińca Wielkiego, czy zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów. Potężne ostańce są też ulubionym miejscem dla wspinaczy, którzy na pionowych ścianach próbują swoich sił. Jednak Góry Stołowe to również świetne zabytki z niepowtarzalnym sanktuarium w Wambierzycach, wyjątkową Kaplicą Czaszek i ciekawym Muzeum Papiernictwa, w którym sami możemy odcisnąć własny arkusz papieru.

Zdecydowanie atrakcje jakie oferują nam Góry Stołowe są bardzo różnorodne. W zacisznych górskich wioskach można złapać chwilę wytchnienia, a do jednego z wielu uzdrowisk zajrzeć po zdrowotny łyk wody. Co warto zwiedzić w Górach Stołowych? Poznaj naszą listę najciekawszych atrakcji, wyjątkowych szlaków i topowych miejscówek, idealnych zarówno na weekendowy wypad, urlop na szlaku, czy też wycieczkę z dzieckiem.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Góry Stołowe – gdzie leżą?

Gdzie leżą Góry Stołowe? Pasmo górskie jest częścią Sudetów, rozciąga się na terenie dwóch państw, czyli Polski i Czech, z czego znaczna większość należy do naszych południowych sąsiadów. W Polsce Góry Stołowe znajdują się na terenie województwa dolnośląskiego, największa ich część położona jest na Ziemi Kłodzkiej. Ich pasmo ciągnie na obszarze 45 km, aż 63 km2 to obszar objęty ochroną przez Park Narodowy Gór Stołowych.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, liczy 922 m n.p.m. Skąd się wzięła nazwa Góry Stołowe? Wystarczy popatrzyć na większość szczytów, które są tutaj płaskie jak stół. Tworzą je ułożone poziomo bloki płaskich piaskowców. Skaliste wierzchołki są świetnymi widokowymi punktami.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Góry Stołowe – dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Jak dojechać w Góry Stołowe? Ten malowniczy skrawek Sudetów jest położony w sąsiedztwie drogi krajowej nr 8, która biegnie z Wrocławia przez Kłodzko, aż na przejście graniczne z Czechami w Kudowie-Zdrój. To właśnie tą trasą musimy się kierować żeby dotrzeć w Góry Stołowe. 


Największym miastem w sąsiedztwie Gór Stołowych jest Kłodzko. Tutaj bez większego problemu dojedziemy pociągiem lub autobusem z Wrocławia. Świetnie skomunikowane są również sąsiednie uzdrowiska jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, czy Kudowa-Zdrój.

Gdzie najlepiej pojechać w Góry Stołowe? Zdecydowanie najlepszą bazą wypadową w Góry Stołowe są niewielkie miasteczka jak Radków, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Szczytna lub Polanica-Zdrój. To w nich znajdziesz największą bazę noclegową hoteli i pensjonatów. Jeżeli jednak wolisz chłonąć magię gór w zaciszu agroturystyki to lepiej wybrać się do Łężyc, Karłowa, Wambierzyc albo Pasterki.

Ile czasu na zwiedzanie Gór Stołowych? Zdecydowanie weekend na Góry Stołowe to minimum jakie musimy poświęcić żeby zobaczyć najciekawsze atrakcje. Co ważne, po szlakach Gór Stołowych można chodzić również z psem.

1. Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych

Zwiedzanie Gór Stołowych najlepiej jest zacząć od wizyty na szczycie Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego szczytu, który liczy 922 m n.p.m. Szlak jest łatwy, więc śmiało poradzą sobie na nim nawet mniejsze dzieci. Co więcej, trasa jest bardzo ciekawa, a wręcz zaskakująca!

Szlak liczy w pętli 3,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1h 30 min.

Jak najlepiej wejść na Szczeliniec Wielki? Trasę zaczynamy w Karłowie, stąd biegnie zielony szlak ścieżki przyrodniczej, jaki okrąża cały szczyt. Po drodze czeka nas sporo schodów, drewnianych kładek i cudownych formacji skalnych. Już po 40 minutach docieramy pod schronisko Na Szczelińcu, które położone jest niezwykle malowniczo tuż nad skalnym urwiskiem. To świetny punkt widokowy i idealne miejsce na odpoczynek.

Za schroniskiem zaczyna się już jednokierunkowa i płatna część trasy. Pamiętaj jednak, że wejście na szlak jest tutaj limitowane. Warto zakupić bilet online z wyprzedzeniem na konkretną godzinę, w sezonie wakacyjnym może się okazać, że wszystkie bilety są już wyprzedane.

Ile kosztuje wstęp na Szczeliniec? Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

Jednokierunkowy szlak przez Szczeliniec Wielki to świetna trasa z widokowymi punktami, zjawiskowym Wąwozem Piekiełko, a także finezyjnymi skałami, jak Małopolud, Wielbłąd, czy Kwoka. Nie brakuje tu skalnych labiryntów, wąskich przejść przez szczeliny i przyrodniczych ciekawostek. Szlak na Szczeliniec to genialna atrakcja Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?

2. Błędne Skały – labirynt Gór Stołowych

Błędne Skały to jedna z najsłynniejszych i zarazem najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. To właśnie tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Na tym genialnym szlaku wędrujemy pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, kroczymy po tajemniczych zaułkach i przeciskamy się przez wąskie skalne szczeliny. A to nie koniec atrakcji, bo piękne widoki również czekają!

Sama trasa z górnego parkingu liczy jedynie 2 km w pętelce. Szlak jest łatwy nawet dla dzieci. Pamiętaj jednak, że trasa jest jednokierunkowa, a czas przejścia Błędnych Skał to około 45 minut.

Na szlaku mijamy kilka finezyjnych formacji, które mają nawet swoje nazwy. Skalne Siodło, Tunel, Labirynt, Wielka Sala, czy najsłynniejsza Kurza Stopka. Są tu również punkty widokowe oraz wąskie przesmyki, szerokie zaledwie na kilkadziesiąt centymetrów. Ta trasa to świetna atrakcja Gór Stołowych dla całych rodzin.

Jednak zanim wyruszysz na szlak musisz poznać kilka ważnych zasad, jakie obowiązują na Błędnych Skałach. Po pierwsze wejście na szlak jest limitowane (w sezonie najlepiej kupić bilet online z wyprzedzeniem), po drugie wjazd na parking jest jednokierunkowy i możliwy tylko w ściśle wyznaczonych godzinach, tak samo zresztą jak jego opuszczenie.

Ile kosztuje wejście i wjazd na Błędne Skały? Ile się idzie na Błędne Skały i z którego parkingu ruszyć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź we wpisie poniżej!

Błędne Skały – zwiedzanie labiryntu w Górach Stołowych

3. Kudowa Zdrój – najsłynniejsze uzdrowisko Gór Stołowych

Kudowa-Zdrój to przepiękne uzdrowisko, które otaczają z jednej strony Góry Stołowe, a z drugiej Góry Orlickie. Dzięki temu tworzy się tutaj wyjątkowy mikroklimat, a czyste powietrze doceniają kuracjusze. Najpiękniejszym miejscem Kudowy jest ponad 200 letni park zdrojowy ze stawem, tężnią solankową, ukwieconymi rabatami i ujęciami wody mineralnej. Ciekawie prezentuje się również budynek Pijalni Wód Mineralnych.

Warto tu jeszcze zobaczyć Muzeum Zabawek z potężną kolekcją lalek, misiów, ołowianych żołnierzyków, czy klocków. Zobaczymy tu nie tylko zabawki, którymi sami bawiliśmy się w dzieciństwie, ale i pomysłowe zabawki naszych dziadków.

Żeby nieco lepiej poznać Góry Stołowe warto zajrzeć do Ekocentrum PN Gór Stołowych. To multimedialne muzeum opowie nam o największych przyrodniczych skarbach parku, jego mieszkańcach, a także atrakcjach, jakie mijamy na szlaku. To super zabawa dla dorosłych i dzieci.

4. Kaplica Czaszek w Czermnej – nieszablonowe atrakcje Gór Stołowych

Zdecydowanie niepowtarzalnym miejscem w Górach Stołowych jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To jedna z 3 tego typu kaplic, jakie można zobaczyć w Europie. Jednak to już atrakcja dla osób o mocnych nerwach, bo wrażenie jest niesamowite! Wnętrze kaplicy wyłożone jest 3 tys. czaszek i piszczeli, natomiast tuż pod podłogą jest jeszcze 21 tys. ludzkich kości. 

Skąd się tutaj wzięły? Inicjatorem pomysłu budowy kaplicy był miejscowy proboszcz, który postanowił zebrać w jedno miejsce rozrzucone po okolicznych miejscowościach szczątki ofiar licznych epidemii cholery i wojen śląskich, jakie nawiedzały te ziemie. Zwiedzanie kaplicy odbywa się zawsze z przewodnikiem i trwa około 15 minut. Wewnątrz nie wolno robić zdjęć.

Godziny otwarcia: Nieczynne w poniedziałki!

  • maj-czerwiec 9:00-17:30
  • lipiec-wrzesień 9:30-17:00
  • październik 10:00-17:00
  • listopad-marzec 10:00-16:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 7 zł.

5. Radkowskie Skały – widokowe atrakcje Gór Stołowych

Z jednej strony pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów. Radkowskie Skały to jeden z najbardziej widokowych szlaków Gór Stołowych.

Najkrótszy wariant szlaku to 2 km trasa w pętelce. Czas przejścia szlaku zajmie nam około 1-1,5 godziny. Zatem to idealny pomysł na krótki wypad na szlak w Góry Stołowe.

Co wyjątkowego tutaj zobaczymy? Wysokie na ponad 100 metrów skalne baszty, świetny punkt widokowy na Szczeliniec i Radków ze skalnego muru, a także ciekawe formacje skalne, które mają też swoje zabawne nazwy jak Dromader, Zła Pułapka, czy Leśna Igła. Wystarczy ruszyć wyobraźnią i w skalnych grzybach możemy faktycznie dostrzec coś więcej.

Radkowskie Skały to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji w Górach Stołowych. W przeciwieństwie do obleganego Szczelińca, czy Błędnych Skał jest tu bardzo spokojnie. Co więcej sama trasa nie dość, że jest widokowa, to i bardzo urozmaicona. Warto więc zabrać ze sobą również dzieci.

Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych

6. Radków – urocze miasteczko w Górach Stołowych

Położony w sercu Gór Stołowych Radków jest jednym z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej. Choć jego czasy świetności już dawno przeminęły, to jednak miasteczko wciąż zachowało swój średniowieczny układ. Zobaczymy tu sporych rozmiarów ratusz, barokowy kościół św. Doroty, czy też resztki obronnych murów. Zdecydowanie Radków ma wyjątkowy klimat miasteczko spokojnego, wręcz sennego. 

Na obrzeżach Radkowa warto zajrzeć nad Zalew Radkowski, w którym przegląda się dumny Szczeliniec Wielki. Latem to idealne miejsce do ochłody, działa tutaj kąpielisko ze zjeżdżalniami oraz Ninja Water Park. Warto też wejść na punkt widokowy na szczycie Guzowata. Z platformy widokowej otoczonej barierką roztacza się świetna panorama na Góry Stołowe.

7. Wambierzyce – Śląska Jerozolima

Zjawiskowa bazylika, który wygląda niczym pałac. Darzona wielką czcią zaledwie 28 cm figurka Matki Boskiej Rodzin, a do tego dróżki kalwaryjskie z prawie setką kaplic. Wambierzyce to świetna atrakcja Gór Stołowych i zarazem miejsce przepełnione wyjątkowymi zabytkami, pięknymi widokami oraz cudami.

Dziś przyjeżdżają tu turyści i pielgrzymi z całej Polski, by poznać fenomen Wambierzyc i zobaczyć również genialną ruchomą szopkę. Aż tyle atrakcji czeka na nas w maleńkich Wambierzycach.

Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy

8. Niknąca Łąka – przyrodniczy skarb w Górach Stołowych

Góry Stołowe po raz kolejny zaskoczyły nas swoją różnorodnością. Oprócz potężnych skał, świetnych punktów widokowych i klimatycznych leśnych ścieżek, możemy dodatkowo poznać wyjątkowe cuda przyrody. Zdecydowanie jednym z nich, jest klimatyczna kładka na ścieżce Niknąca Łąka, która leży na wysokości 720 m n.p.m.

Co wyjątkowego odkryjemy na szlaku? Przede wszystkim mnóstwo ciekawostek dotyczących torfowiska, które jest przyrodniczym fenomenem Sudetów. Na trasie jest sporo tablic z przyrodniczymi opowieściami, jakie powinny zaciekawić też dzieci. Co więcej, ten szlak jest również świetną alternatywą na niepogodę, bo zarówno piękne słońce, jak i klimatyczna mgła, będą się tu ciekawie prezentować.

Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych

9. Skalne Grzyby – atrakcyjny szlak Gór Stołowych dla dzieci

Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej Skalnych Grzybów. Tutaj na leśnym szlaku co chwilę natrafiamy na wyjątkowe głazy o figlarnych kształtach, które liczą już miliony lat.

Szlak w pętli liczy 6,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1 godz. 45 min.

Oprócz finezyjnych skalnych grzybów zobaczymy tu ciekawe punkty widokowe oraz dowiemy się kilku ciekawostek o tym, jak powstały te fenomenalne formacje skalne i co tak naprawdę je wyrzeźbiło. Ścieżka edukacyjna Skalne Grzyby jest naprawdę świetną atrakcją na rodzinny wypad z dziećmi.

Na szlaku możemy odgadywać co nam przypomina każda z formacji. Trasa jest bardzo łatwa, a z punktu widokowego na skale Pielgrzym mamy świetną panoramę na Wambierzyce!

Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych

10. Duszniki-Zdrój – co robić w Górach Stołowych kiedy pada?

Duszniki – Zdrój to jedno z ciekawszych uzdrowisk u podnóża Gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich. Jego walory zdrowotne docenił sam Fryderyk Chopin, który przyjeżdżał tutaj jako kuracjusz. Obecnie co roku odbywa się tutaj nawet festiwal chopinowski. Warto też zajrzeć do parku zdrojowego, skosztować mineralnej wody w pijalni, a wieczorem zobaczyć pokaz multimedialnej fontanny.

Co robić w Górach Stołowych gdy pada deszcz? Największym zabytkiem Dusznik-Zdrój jest dziś Muzeum Papiernictwa, które mieści się w pięknie ozdobionym, wciąż krytym gontem młynie. Od 400 lat stoi on nad brzegiem rzeki Bystrzyca Dusznicka. Dziś bez papieru nikt z nas nie wyobraża sobie życia, ale czy wiesz jak powstaje?

Zaglądając w jego progi możemy na własne oczy zobaczyć jak powstaje papier. Co więcej, sami możemy stworzyć własną kartkę papieru! Dodatkowo ekspozycja jest wzbogacona w multimedia, więc z przyjemnością odkrywamy jego wędrówkę z Chin do Europy i późniejszy rozwój. Koniecznie zajrzyj do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i zabierz ze sobą dzieci, to idealna propozycja na każdy czas!

Godziny otwarcia:

  • listopad – kwiecień, wtorek – niedziela 9:00-15:00
  • maj – sierpień: poniedziałek – sobota 9:00-18:00, niedziela 9:00-16:00
  • wrzesień – październik, poniedziałek – sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-16:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 28 zł, bilet ulgowy 22 zł.

Ale to nie koniec atrakcje jakie zobaczysz w Dusznikach, warto też odwiedzić fenomenalne Torfowisko pod Zieleńcem. Możemy tu też stanąć oko w oko z mięsożernymi roślinami! Torfowisko to prawdziwa gratka dla fanów przyrody, wielbicieli nietypowych atrakcji, a także rodzin z dziećmi.

Torfowisko pod Zieleńcem – syberyjska tundra w Sudetach

11. Zamek Homole – historyczna atrakcja Gór Stołowych

Na wzniesieniu Gomoła 733 m n.p.m. pomiędzy Lewinem Kłodzkim, a Dusznikami-Zdrój wznoszą się ruiny zamku Homole. Dziś jest to licząca 650 lat ruina, która jednak może pochwalić się bujną historią. Jak się okazuje zamek był główną siedzibą husytów na Ziemi Kłodzkiej.

Po wielu wojnach ostała się część murów obronno-mieszkalnej wieży. Do zamku Homole możemy jednak dotrzeć drewnianymi kładkami ścieżki przyrodniczej, które sa zawieszone nad łąką i mokradłami. To przyjemny pomysł na przyrodniczo-historyczny wypad w Góry Stołowe.

12. Szlak Ginących Zawodów w Górach Stołowych

Zdecydowanie wyjątkowym miejscem w Górach Stołowych jest żywy skansen Szlak Ginących Zawodów. Zaglądając w jego progi możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądała proces wypieku chrupiącej chleba, wziąć udział w pokazie wyrobu garncarskich naczyń, czy też zajrzeć w progi kuźni i wiatraka. To świetna wyprawa w czasie dla dorosłych i dzieci. Ale to nie koniec atrakcji, bo działa tu też mini zoo i ptasie safari, gdzie możemy nakarmić chociażby strusie Emu.

Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 23 zł, bilet ulgowy 16 zł.

13. Adrspach – największe skalne miasto Gór Stołowych

Adrspach to zjawiskowe miejsce, gdzie świat przyrody przenosi nas do innej krainy, pełnej oszałamiających skał i zapierających dech widoków. Skały Adrszpasko-Teplickie to największy skalny labirynt jaki możemy zobaczyć w Czechach, a dokładniej w Górach Stołowych. Jego wiek naukowcy szacują na 89 milionów lat!

Adrspach oczarował też i filmowców, kręcono tutaj sceny do filmu “Opowieści z Narni”. Dziś skalne miasto jest również niezwykle chętnie odwiedzaną atrakcją Czech. Wchodząc przez Gotycką Bramę trafiamy do prawdziwego labiryntu, na szlaku towarzyszą nam tysiące skalnych wież, krystaliczne jeziora oraz oszałamiające widoki. Zdecydowanie Adrspach to miejsce, które trzeba zobaczyć w Górach Stołowych.

Adrspach Skalne Miasto w Czechach – zwiedzanie, trasa, cennik

Czy warto jechać w Góry Stołowe? Zdecydowanie to region, który zaskoczy Cię swoją różnorodnością. Szlaki są tutaj łatwe, ciekawe i bardzo widokowe, więc śmiało można jechać w Góry Stołowe z całą rodziną i psem. To też wyjątkowy skrawek Sudetów, który zachwyca zarówno latem jak i zimą. To super kierunek dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, pasjonatów przyrodniczych skarbów, łowców historycznych ciekawostek oraz osób, które szukają chwili wytchnienia. W Góry Stołowe po prostu warto przyjechać.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

Góry stołowe są jedyne
w swoim rodzaju. Warto tam jechać z całą rodziną a jeszcze trudniej z tamtad wrócić. Polecam

Mateusz
Admin
Mateusz
4 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Bez dwóch zdań. Góry Stołowe są mega wyjątkowe. Całkiem inny klimat niż w „klasycznych” górach i chyba to jest to co przyciąga tam ludzi.