Wyjątkowa świątynia, żeby wejść trzeba pokonać kilkadziesiąt stromych schodów. Piękne zdobienia i krużganki tworzą wyjątkowy klimat bazyliki w Wambierzycach. Dziś, by poznać jej fenomen przyjeżdżają tu turyści i pielgrzymi z całej Polski.
Wambierzyce to niewielka wioska w Kotlinie Kłodzkiej, ukryta w cieniu gór Stołowych. W czasie odpustów i świąt zmienia się w gwarne miasto, które dodatkowo wypełniają tłumy pielgrzymów. Co dziś przyciąga rzesze ludzi do Wambierzyc? Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków. Co więcej te piękne kapliczki, bramy, czy figury zdobią praktycznie każdy zakątek Wambierzyc.
Cud w Wambierzycach
Kult Maryi na tych ziemiach zaczął się już 9 wieków temu. W miejscu, gdzie dziś stoi bazylika rosło kiedyś wysokie drzewo, a w jego niszy stała niewielka statuetka Maryi. Według kronik właśnie w tym miejscu niewidomy Jan z Raszewa w cudowny sposób odzyskał wzrok. Miejscowa ludność od razu stwierdziła, że był to bez wątpienia cud.
Wambierzyce – historia powstania 4 kościołów
Już w 1200 roku powstaje w tym miejscu kamienny ołtarz, który upamiętnia pierwszy cud odzyskania wzroku. 5 lat później mieszkańcy budują niewielki drewniany kościół. Jednak szybko się okazuje, że jest za mały dla tłumnie przybywających do Wambierzyc pielgrzymów. Miejscowy dziedzic von Pannwitz funduje większą murowaną świątynie. Niestety wojna 30-letnia niszczy kościół. Kolejna świątynia również nie ma szczęścia i piękny oraz potężny renesansowy kościół zaczyna się walić. Dopiero czwarta próba budowy świątyni okazuje się szczęśliwa. W 1725 roku hrabia Antoni von Gótzen buduje kościół z potężnymi krużgankami i zaskakująco pięknym prezbiterium.
Zwiedzając Wambierzyce koniecznie rusz też na ciekawy szlak skalnych grzybów, czyli Radkowskie Skały.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
Wambierzycka Jerozolima
Już sama fasada bazyliki robi imponujące wrażenie. Co więcej nie brakuje w niej symboliki. Do kościoła prowadzą monumentalne schody, które możemy podzielić na 3 części. Wszystkich stopni schodów jest łącznie 57, pierwsze 9 stopni nawiązuje do chórów anielskich, natomiast w środkowej części 33 stopnie symbolizują wiek Jezusa. Kolejne 15 stopni to wiek Maryi przed poczęciem Chrystusa. Bazylika podzielona jest na 3 części, z czego środkowa jest najstarsza. Kościół ma aż 52,5 metra wysokości i z zewnątrz wygląda raczej jak pałac. Zbudowany jest symetrycznie i upiększają go liczne zdobienia, balustrady, czy kamienne posągi apostołów. Po takim pierwszym wrażeniu aż chętniej zaglądamy do środka bazyliki.
Wnętrze sanktuarium MB Wambierzyckiej
Żeby wejść do świątyni najpierw przechodzimy przez okazałe krużganki. Tutaj możemy spotkać 12 stacji drogi krzyżowej. We wnętrzu kościoła od razu nasz wzrok kradnie okazała ambona. Jej bogate zdobienie ma nawiązywać do hymnu Magnificat, czyli uwielbienia stwórcy. Zobaczymy tu również piękną chrzcielnicę, freski na suficie, pozłacane ołtarze boczne i obrazy. Ciekawie prezentuje się prezbiterium z ołtarzem głównym. Oddziela go od kościoła kuta, czarna brama. To właśnie w ołtarzu głównym, jest cudowna figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej z nagim Jezusem na rękach. Postać Maryi ma zaledwie 28 cm wysokości i w całości zrobiona jest z lipowego drewna. W zależności od okazji wambierzycka figurka ubierana jest w sukienki.
Dróżki kalwaryjskie w Wambierzycach
Zdecydowanie wyjątkowego klimatu nadaje Wambierzycom słynna kalwaria. Już 350 lat temu powstały tutaj pierwsze drewniane kaplice. Z biegiem lat kalwaria była przebudowane i rozbudowana. Dziś zobaczymy tutaj 79 stacji kalwaryjskich. Ciekawie prezentuje się wzgórze Kalwaria, które leży naprzeciwko bazyliki. Żeby na nie wejść, znowu musimy pokonać sporo schodów. Jednak stąd też mamy ciekawą panoramę na Wambierzyce i szczyty gór Stołowych. Dlaczego Wambierzyce często nazywamy Jerozolimą? Okoliczne wzgórza noszą nazwy Synaj, Tabor, czy Syjon, zatem bezpośrednio budzi skojarzenia z Jerozolimą. Co więcej do niewielkich Wambierzyc prowadzi aż 14 bram.
Dziś każdy skrawek Wambierzyc, nawiązuje do życia Jezusa oraz miejsc w świętym mieście Jerozolima. Obecnie bazyliką opiekują się Franciszkanie. Do wnętrza świątyni na zwiedzanie możemy wejść codziennie od rana do wieczora. Choć teren Wambierzyc z dróżkami jest dość rozległy, to jednak warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie tej niepowtarzalnej dolnośląskiej Jerozolimy.
Plan wypadu do Wambierzyc
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: parking pod bazyliką
Bilety wstępów:
- Bazylika i dróżki kalwaryjskie w Wambierzycach – wstęp jest bezpłatny
Czas zwiedzania:
- Na zwiedzanie Wambierzyc warto poświęcić około 2 – 3 godz.