Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Zjawiskowa bazylika, który wygląda niczym pałac. Darzona wielką czcią zaledwie 28 cm figurka Matki Boskiej Rodzin, a do tego dróżki kalwaryjskie z prawie setką kaplic. Wambierzyce to świetna atrakcja Gór Stołowych i zarazem miejsce przepełnione wyjątkowymi zabytkami, pięknymi widokami oraz cudami. Dziś przyjeżdżają tu turyści i pielgrzymi z całej Polski, by poznać fenomen Wambierzyc.

Wambierzyce to niewielka wioska położona w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Stołowych. W czasie odpustów i świąt ta licząca kilkaset mieszkańców osada zmienia się w gwarne miasto, które wypełniają tłumy pielgrzymów. Nie brakuje tu również i turystów, bo każdy chce odkryć najważniejsze atrakcje tego miejsca. Co dziś przyciąga tak wielkie rzesze ludzi do Wambierzyc?

Przepiękna bazylika z wyjątkową symboliką, cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie. Wambierzyce przepełnione są architektonicznymi perełkami, na każdym kroku spotykamy tu kamienne figury, bramy, krzyże i kapliczki. Wielu turystów przyjeżdża tu również by zobaczyć genialną ruchomą szopkę. Aż tyle atrakcji czeka na nas w maleńkich Wambierzycach.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

Wambierzyce – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Wambierzyc? Wambierzyce leżą w województwie dolnośląskim na terenie powiatu kłodzkiego oraz gminy Radków. Dojechać tutaj możemy kierując się od strony Kłodzka drogą nr 386 przez Ścinawkę Średnią i Ratno Dolne. Druga opcja to dojazd od Polanicy-Zdrój drogą nr 388.

Gdzie zaparkować w Wambierzycach? Do dyspozycji mamy tutaj płatny parking tuż przy bazylice. Natomiast na obrzeżach jadąc w kierunku Ratna Dolnego jest już duży bezpłatny parking.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Wambierzyce – krótka historia, cud uzdrowień

Historię Wambierzyc najlepiej rozumiemy, gdy poznamy opowieść, od której wszystko się zaczęło. Już 900 lat temu w miejscu, gdzie dziś stoi bazylika rosła potężna lipa, a w jej dziupli stała niewielka figurka Maryi. Według zapisów w pierwszych kronikach niewidomy Jan z Raszewa modląc się tutaj w cudowny sposób odzyskał wzrok! Miejscowa ludność od razu stwierdziła, że był to bez wątpienia cud. Właśnie od tego czasu rozpoczął się w Wambierzycach kult Maryi.

Już w 1200 roku powstaje w tym miejscu kamienny ołtarz, który upamiętnia ten pierwszy cud. Zaledwie 5 lat później mieszkańcy budują niewielki drewniany kościół. Jednak szybko się okazuje, że jest za mały dla tłumnie przybywających do Wambierzyc pielgrzymów.

Miejscowy dziedzic z rodu von Pannwitz funduje więc większą murowaną świątynie. Niestety wojna 30-letnia niszczy kościół. Powstaje kolejna potężna renesansowa świątynia, która niestety również nie ma szczęścia i kościół zaczyna się walić, następnie po 3 latach od zakończenia budowy konstrukcję trzeba rozebrać. Tak naprawdę dopiero czwarta próba budowy świątyni okazuje się szczęśliwa. W 1725 roku hrabia Antoni von Goetzen funduje kościół z przepiękną fasadą i zjawiskowym wnętrzem, które możemy oglądać do dziś.

Bazylika w Wambierzycach – zwiedzanie sanktuarium, atrakcje i ciekawostki

Już sama fasada bazyliki w Wambierzycach robi imponujące wrażenie, w dodatku przepełniona jest symboliką. Do kościoła prowadzi aż 57 schodów! Co oznaczają schody w Wambierzycach? Jak się okazuje każda z części ma swoje ukryte znaczenie i tak pierwsze 9 stopni nawiązuje do dziewięciu chórów anielskich, 33 stopnie w środkowej części symbolizują wiek Jezusa, a kolejne 15 stopni to wiek Maryi przed poczęciem Chrystusa.

Z zewnątrz bazylika wygląda jak piękny pałac. Świątynia ma aż 52,5 metra wysokości, zbudowana jest symetrycznie i upiększają ją liczne zdobienia, balustrady, czy kamienne posągi apostołów. Dodatkowo wieczorem bazylikę oświetla przepiękna iluminacja. Po takim pierwszym wrażeniu aż chętniej zaglądamy do środka bazyliki.

Żeby wejść do świątyni pw. Nawiedzenia NMP najpierw przechodzimy przez okazałe krużganki ze stacjami drogi krzyżowej. We wnętrzu kościoła od razu nasz wzrok kradnie okazała ambona. Jej bogate zdobienie ma nawiązywać do hymnu Magnificat, czyli uwielbienia stwórcy. W wambierzyckim sanktuarium zobaczymy również piękną chrzcielnicę, freski na suficie, pozłacane ołtarze boczne i obrazy.

Jednak najciekawiej prezentuje się prezbiterium z ołtarzem głównym. Oddziela go od kościoła kłuta czarna brama. To właśnie w ołtarzu głównym jest darzona największą czcią cudowna figurka Matki Boskiej Wambierzyckiej z nagim Jezusem na rękach. Postać Maryi ma zaledwie 28 cm wysokości i w całości zrobiona jest z lipowego drewna. W zależności od okazji wambierzycka figurka ubierana jest w przepiękne sukienki.

Wambierzycami opiekują się zakonnicy, na początku byli to jezuici, jednak dziś nad bazyliką sprawują piecze franciszkanie.

Sanktuarium w Wambierzycach możemy zwiedzać codziennie w godzinach 7:00-19:00.

Dróżki kalwaryjskie w Wambierzycach

Co ciekawego warto zobaczyć w Wambierzycach? Zdecydowanie wyjątkowego klimatu Wambierzycom nadaje słynna kalwaria. Pierwsze drewniane kaplice powstały tutaj już 350 lat temu, jednak z biegiem lat kalwaria była przebudowane i rozbudowana. Dziś zobaczymy aż 79 stacji kalwaryjskich.

Najciekawiej prezentuje się Góra Kalwaria, która leży naprzeciwko bazyliki. Żeby na nią wejść znowu musimy pokonać sporo schodów. Jednak stąd też mamy ciekawą panoramę na Wambierzyce oraz górujące w oddali Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim na czele. Zwróć też uwagę na ciekawe bramy, którymi wchodzimy w różne mniejsze i większe uliczki, w sumie jest ich aż 14, a najokazalszą jest Brama Gihon.

Dlaczego Wambierzyce często nazywamy Jerozolimą? Okoliczne wzgórza tak jak w Ziemi Świętej noszą nazwy Synaj, Tabor, czy Syjon, dodatkowo przez miejscowość przepływa rzeka Cedron, a zatem bezpośrednio budzi to w nas skojarzenia z Jerozolimą.

Ruchoma Szopka w Wambierzycach

Wambierzyce oprócz pięknej bazyliki oraz dróżek kalwaryjskich rozsławiła ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Inicjatorem jej budowy był niezwykle utalentowany człowiek Longin Wittig. Szopka liczy już ponad 170 lat, a co ją wyróżnia?

To dzieło przepełnione jest misternie wyrzeźbionymi kolorowymi postaciami, każda z nich się porusza, a całość napędza specjalnie skonstruowany mechanizm. W późniejszych latach również syn Wittiga, czyli Hermann powiększał szopkę o kolejne sceny. W sumie jest tu aż 800 figurek! Dziś szopka jest chętnie odwiedzaną atrakcją zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Godziny otwarcia:

  • maj – wrzesień: codziennie 9:00-18:00
  • październik – marzec: codziennie 10:00-16:00

Cennik biletów wstępu: 10 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Wambierzyc?

  • Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany.
Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?
  • Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
  • Skalne Grzyby to leśny szlak, na którym co chwilę natrafiamy na finezyjne skały. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej.
Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych
  • Niknąca Łąka to ukryta w środku gęstego lasu potężna polana, na której możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa, mokradła oraz bezodpływowe torfowisko, jakie jest rezerwatem ochrony ścisłej.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych
  • Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Błędne Skały – zwiedzanie labiryntu w Górach Stołowych

Dziś każdy skrawek Wambierzyc przepełniony jest mistycyzmem, ciekawymi zabytkami i pięknymi widokami. Choć teren Wambierzyc z dróżkami jest dość rozległy, to jednak warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie tej niepowtarzalnej dolnośląskiej Jerozolimy. To świetna atrakcja na ciekawe spędzenie popołudnia w Górach Stołowych.

Plan wypadu do Wambierzyc

Dojazd: woj. dolnośląskie, 57-411 Wambierzyce, droga nr 388

Parking: bezpłatny parking na obrzeżach Wambierzyc, współrzędne 50.493859, 16.457735

Bilety Wstępu:

  • Bazylika w Wambierzycach – wstęp bezpłatny
  • Ruchoma Szopka w Wambierzycach – 10 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 2-3 godz.

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments