Błędne Skały to jedna z najsłynniejszych i zarazem najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. To właśnie tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Na tym genialnym szlaku wędrujemy pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, kroczymy po tajemniczych zaułkach i przeciskamy się przez wąskie skalne szczeliny. A to nie koniec atrakcji, bo piękne widoki również czekają!

Zastanawiasz się czy nie poznać wreszcie jednej z najbardziej intrygujących atrakcji Gór Stołowych? Jednak zanim wyruszysz na szlak musisz poznać kilka ważnych zasad, jakie obowiązują na Błędnych Skałach. Ten przyrodniczy cud natury przyciąga tłumy turystów, a w zasadzie ogromne tłumy! Dlatego warto dobrze zaplanować swój wypad. Po pierwsze wejście na szlak jest limitowane, po drugie wjazd na parking jest jednokierunkowy i możliwy tylko w ściśle wyznaczonych godzinach, tak samo zresztą jak jego opuszczenie.

Co więcej, szczególnie w sezonie letnim i podczas długich weekendów, trzeba się przygotować na spore utrudnienia i… korki. W naszym wpisie podrzucamy jednak kilka porad jak łatwo, komfortowo i bez tłumów zwiedzić ten bajkowy labirynt Błędnych Skał!

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

Błędne Skały – dojazd, parking, gdzie leżą?

Jak dojechać na Błędne Skały? Ten malowniczy skalny labirynt leży na terenie województwa dolnośląskiego, dokładnie na obszarze Gór Stołowych, tuż przy granicy z Czechami. Wjazd na Błędne Skały jest mniej więcej w połowie trasy Kudowa Zdrój – Karłów, czy na drodze nr 387 zwanej Szosą Stu Zakrętów.

Na polanie Imka zaczyna się jednokierunkowa droga na Błędne Skały, do których możemy dotrzeć bezpośrednio samochodem. Wjazd na Błędne Skały jest zależny od konkretnego miesiąca i możliwy od kwietnia do października, czasami jeszcze do listopada (o ile pozwalają na to warunki pogodowe).

Gdzie zaparkować samochód na Błędnych Skałach? Zdecydowanie najpopularniejszą i zarazem najłatwiejszą opcją jest wjazd na górny parking praktycznie pod wejście na Błędne Skały. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wjazd na parking jest o pełnej godzinie (na wjazd mamy około 15 minut). Natomiast zjazd z parkingu na Błędnych Skałach jest 30 minut po każdej pełnej godzinie, czyli tzw. “wpół do” również przez 15 minut.


Koszt wjazdu dla samochodu osobowego to 30 zł.

Druga opcja to darmowy parking przy Błędnych Skałach, który znajdziesz na polanie Imka. Stąd na Błędne Skały biegnie niespełna 4 km ścieżka przyrodnicza.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Godziny otwarcia wjazdu na Błędne Skały, cennik i wstęp po sezonie

 • 20 kwietnia – 14 czerwca, wjazd od godz.9.00 do godz.17.00, ostatni zjazd o godz. 18.30
 • 15 czerwca – 31 lipca, wjazd od godz.8.00 do godz.19.00, ostatni zjazd o godz. 20.30
 • 1 – 31 sierpnia, wjazd od godz.8.00 do godz.18.00, ostatni zjazd o godz. 19.30
 • 1 – 30 września, wjazd od godz.9.00 do godz.17.00, ostatni zjazd o godz. 18.30
 • 1 – 31 października, wjazd od godz. 9.00 do godz.14.00, ostatni zjazd o godz. 15.30

Jeśli chcesz zwiedzać Błędne Skały po sezonie to również jest taka możliwość. Jednak zimą nie wjedziesz na górny parking samochodem, bo szlaban jest zamknięty, możesz jednak dojść tam pieszo jednym z kilku szlaków. Pamiętaj, że od listopada do kwietnia możesz korzystać tylko z dolnego parkingu.

Trasa labiryntu Błędnych Skał zimą nie jest utrzymywana i kontrolowana. Szlak może być oblodzony, więc wejście na niego jest na własną odpowiedzialność!

Ile kosztuje wejście na Błędne Skały? Mimo, że większość szlaków w Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatna, to jednak samo wejście zarówno na Szczeliniec, jak i Błędne Skały jest biletowane. Cennik biletów wstępu:12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy. Na szlak można iść z psem.

Błędne Skały mapa – zwiedzanie, szlak, ile się idzie?

Jeśli lubisz niebanalnie spędzać czas na szlaku, to labirynt Błędnych Skał na pewno przypadnie Ci do gustu. Sama trasa z górnego parkingu liczy jedynie 2 km w pętelce. Szlak jest łatwy nawet dla dzieci, bardzo ciekawy, a nawet wręcz zaskakujący! Pamiętaj jednak, że trasa jest jednokierunkowa, a czas przejścia Błędnych Skał to około 45 minut.

Ale zacznijmy po kolei… Trasę na Błędne Skały zaczynamy oficjalnie przy budce z biletami do PN Gór Stołowych. Teraz już ruszamy do bajkowej skalnej krainy i od razu jest ciekawie, bo na start czekają nas wykute w skale schody. Tuż obok mamy pierwszy na trasie punkt widokowy Skalne Czasze. Na platformie możemy zobaczyć ciekawą panoramę Szczelińca Wielkiego, czeskiej wioski Machov, a przy dobrej widoczności wypatrzymy nawet i Karkonosze.

Mijamy kilka finezyjnych formacji, które mają nawet swoje nazwy. Skalne Siodło, Tunel, Labirynt, Wielka Sala, czy najsłynniejsza Kurza Stopka. Jednak najciekawsze są tutaj wąskie przesmyki, czyli tak zwany skalny labirynt!

Skalny labirynt Błędnych Skał – najciekawsze atrakcje

Zdecydowanie najciekawszą atrakcją Błędnych Skał są wąskie szczeliny na szlaku, przez które musimy dosłownie się przeciskać, bo najwęższe miejsce ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów szerokości. Takich punktów na szlaku jest kilka, niekiedy problem z przeciskaniem mają ludzie otyli, choć podobno nikomu nie zdarzyło się jeszcze tutaj utknąć.

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest zostawienie plecaka w samochodzie, tym bardziej, że przejście skalnego labiryntu Błędnych Skał zajmuje około 45 minut, zatem nie trzeba zabierać ze sobą zbędnego bagażu.

Czy na Błędne Skały warto iść z dzieckiem? Zdecydowanie tak! Ta trasa to świetna atrakcja dla całych rodzin, szlak jest łatwy i mało wymagający, więc nawet z mniejszymi turystami nie będzie tu problemów.

Najciekawsze szlaki piesze na Błędne Skały z Karłowa, Pstrążnej i Pasterki

Jeśli lubisz górskie wypady i 45 minutowy szlak przez labirynt to dla Ciebie za mało to koniecznie wybierz dłuższy wariant. Do wyboru mamy kilka ciekawych opcji.

 • Żółty szlak z Pstrążnej to przyjemna i mało wymagająca trasa na Błędne Skały. Szlak liczy 2,5 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 1 godz.
 • Bardzo popularna jest trasa ścieżki przyrodniczej na Błędne Skały, która zaczyna się z parkingu Imka przy Szosie Stu Zakrętów. Szlak oznaczony jest zielonym kolorem, liczy 4,8 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 1 godz. 35 minut. Na parking możemy wtedy wrócić już w niecałą godzinę niebieskim szlakiem.
 • Czerwony szlak z Karłowa na Błędne Skały liczy 4,8 km w jedną stronę. To bardzo łatwy do przejścia leśny szlak z niewielkim podejściem na końcu trasy. Bez problemu ten dystans pokonamy w 1 godz. 30 min.
 • Zielony szlak z Pasterki liczy 6,3 km w jedną stronę, więc to najdłuższy wariant trasy na Błędne Skały. czas jego przejścia wynosi nieco ponad 2 godz.

Ciekawostki o Błędnych Skałach – jak powstały?

Czy wiesz, że ten piękny skalny labirynt powstał już 30 mln lat temu. A wszystko za sprawą ciepłego morza, które kiedyś stworzyło góry Stołowe. Choć według miejscowych legend Błędne Skały miał stworzyć Duch Gór, czyli Liczyrzepa.

Po II wojnie światowej Błędne Skały nazywały się Wilczymi Dołami lub Dzikimi Dziurami. W tym ciekawym labiryncie powstały też sceny do filmu Opowieści z Narni oraz Przyjaciel Wesołego Diabła.

Atrakcje Gór Stołowych – co jeszcze warto zobaczyć?

 • Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany.
Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?
 • Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
 • Skalne Grzyby to leśny szlak, na którym co chwilę natrafiamy na finezyjne skały. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej.
Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych
 • Niknąca Łąka to ukryta w środku gęstego lasu potężna polana, na której możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa, mokradła oraz bezodpływowe torfowisko, jakie jest rezerwatem ochrony ścisłej.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych
 • Wambierzyce to niewielkie miasto położone w cieniu Gór Stołowych. Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków to powód, dla którego warto tu przyjechać.
Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy

Labirynt Błędnych Skał to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, które wyróżnia góry Stołowe. Warto tu zajrzeć żeby móc poznać ten prawdziwy skalny labirynt. Jednak Góry Stołowe mają nam jeszcze więcej do zaoferowania. Poznaj zatem też i inne mniej oblegane, a równie ciekawe atrakcje.

Plan wypadu na Błędne Skały

Dojazd: woj. dolnośląskie, droga nr 387 Kudowa Zdrój – Karłów

Parking: płatny parking Błędne Skały, współrzędne 50.477349, 16.285405

Bilety Wstępu:

 • Wstęp na szlak Błędnych Skał – 12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 45 min, dystans 1,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments