Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.

Ruszamy odkryć jedną z najbardziej intrygujących atrakcji w górach Stołowych. Co roku Błędne Skały przyciągają tłumy turystów. Co ciekawe, a żeby móc je zobaczyć trzeba poświęcić więcej czasu niż zazwyczaj zakładamy. Dlaczego? Jednokierunkowy wjazd na parking i ściśle określone godziny ruchu wahadłowego mogą nam nieco zmienić plany. Szczególnie w sezonie podczas długich weekendów, trzeba się przygotować na spore utrudnienia i… korki. Pierwsza rada – wybierz się na szlak wcześnie rano i najlepiej w środku tygodnia, wtedy masz większy komfort zwiedzania tego tajemniczego skalnego świata.

Błędne Skały – dojazd, parking, ceny

Zmierzamy Szosą Stu Zakrętów na trasie Kudowa Zdrój – Karłów. Mniej więcej w połowie drogi docieramy do Polany Imka. To tutaj zaczyna się jednokierunkowa droga na Błędne Skały, do których możemy dotrzeć samochodem. Choć na polanie jest również spory parking, gdzie możemy zostawić samochód, a dalej ruszyć pieszo na szlak. Jeśli jednak wolisz dotrzeć na miejsce bezpośrednio samochodem, to musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wjazd na Błędne Skały jest zależny od konkretnego miesiąca i możliwy od kwietnia do października, czasami jeszcze do listopada (o ile pozwalają na to warunki pogodowe). Koszt wjazdu dla samochodu osobowego to 30 zł. Wjazd na górny parking jest o pełnej godzinie (na wjazd mamy około 15 minut). Natomiast zjazd z parkingu na Błędnych Skałach jest 30 minut po każdej pełnej godzinie, czyli tzw. “wpół do” również przez 15 minut.

Godziny otwarcia wjazdu na Błędne Skały i wstęp po sezonie

20 kwietnia – 14 czerwca, wjazd od godz.9.00 do godz.17.00, ostatni zjazd o godz. 18.30

15 czerwca – 31 lipca, wjazd od godz.8.00 do godz.19.00, ostatni zjazd o godz. 20.30

1 – 31 sierpnia, wjazd od godz.8.00 do godz.18.00, ostatni zjazd o godz. 19.30


1 – 30 września, wjazd od godz.9.00 do godz.17.00, ostatni zjazd o godz. 18.30

1 – 31 października, wjazd od godz. 9.00 do godz.14.00, ostatni zjazd o godz. 15.30

Jeśli chcesz zwiedzać Błędne Skały po sezonie to również jest taka możliwość. Jednak zimą nie wjedziesz na górny parking samochodem, bo szlaban jest zamknięty, możesz jednak dojść tam pieszo jednym z kilku szlaków. Trasa labiryntu zimą nie jest utrzymywana i kontrolowana, więc wejście na ten szlak jest na własną odpowiedzialność.

Błędne Skały – zwiedzanie

Jeśli lubisz niebanalnie spędzać czas na szlaku, to labirynt Błędnych Skał na pewno przypadnie Ci do gustu. Sama trasa z górnego parkingu ma jedynie 1,7 km w pętelce. Rozpoczynamy ją przy budce z biletami do PN Gór Stołowych. Potem ruszamy do bajkowej skalnej krainy. Sam labirynt wznosi się niespełna 850 m n.p.m. Szlak jest bardzo ciekawy i urozmaicony, cały czas towarzyszą nam skalne schodki, drewniane kładki i finezyjne skały. Niektóre z nich mają nawet swoje nazwy. Kurza Stopka, Skalne Siodło, Labirynt, Tunel, czy Wielka Sala.

Labirynt skalny

Trasa jest jednokierunkowa, dodatkowo na szlaku musimy dosłownie się przeciskać pomiędzy wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów szczelinami. Takich punktów jest kilka na trasie, niekiedy problem z przeciskaniem mają ludzie otyli, choć podobno nikomu nie zdarzyło się jeszcze tutaj utknąć. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest zostawienie plecaka w samochodzie. Przejście skalnego labiryntu Błędnych Skał zajmuje około 40 minut, zatem nie trzeba zabierać ze sobą zbędnego bagażu, a z pewnością bez plecaka będzie nam wygodniej. Na platformie widokowej Skalne Czasze możemy zobaczyć ciekawą panoramę Szczelińca Wielkiego, czeskiej wioski Machov, a przy dobrej widoczności wypatrzymy nawet i Karkonosze. Ta trasa to świetna atrakcja również dla rodzin z mniejszymi turystami, na szlak możemy również wejść z psem.

Szlaki piesze z Karłowa, Pstrążnej i Pasterki

Inną opcją dotarcia do Błędnych Skał jest spacer szlakiem górskim. Do wyboru mamy kilka opcji. Najkrótszy żółty szlak z Pstrążnej. Tutaj w dwie strony pokonujemy ze zwiedzaniem jedynie 5 km w około 2h. Jednym z ciekawszych szlaków jest 8 km pętelka, gdzie ruszamy z parkingu na Polanie Imka zielonym szlakiem i ścieżką edukacyjną. Natomiast do parkingu możemy wrócić niebieskim szlakiem. Taka trasa zajmie nam około 3 godzin spaceru. Inną opcją jest szlak czerwony z Karłowa. Wtedy do pokonania w dwie strony mamy około 9,5 km. Ciekawą trasą jest również zielony szlak z Pasterki. To jednak najdłuższa opcja, bo do przejścia w dwie strony mamy 12 km. Na Błędne Skały możemy również się dostać od strony Czech.

Atrakcje gór Stołowych

Zwiedzając góry Stołowe warto spędzić na szlaku kilka dni, żeby poznać wszystkie najciekawsze atrakcje. Zdecydowanie warto odwiedzić widokowy szlak Radkowskich Skał.

Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych

Ciekawie prezentuje się również wyjątkowy szlak po jednym z nielicznych torfowisk, jakie jeszcze możemy spotkać w górach Stołowych, czyli Niknąca Łąka.

Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w górach Stołowych

A żeby spotkać potężne skały o zabawnych nazwach, koniecznie trzeba zajrzeć na szlak Skalne Grzyby, tam zobaczymy Głowę Lamy, Skalny Mur, czy też Żabę.

Skalne Grzyby – szlak malowniczych głazów gór Stołowych

Ciekawostki o Błędnych Skałach

Czy wiesz, że ten piękny skalny labirynt powstał już 30 mln lat temu. A wszystko za sprawą ciepłego morza, które kiedyś stworzyło góry Stołowe. Choć według miejscowych legend Błędne Skały miał stworzyć miejscowy duch gór, czyli Liczyrzepa.  Po II wojnie światowej Błędne Skały nazywały się Wilczymi Dołami. W tym ciekawym labiryncie powstały też sceny do filmu Opowieści z Narnii.

Labirynt Błędnych Skał to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, które wyróżnia góry Stołowe. Warto tu zajrzeć żeby móc poznać ten prawdziwy skalny labirynt. Jednak góry Stołowe mają nam jeszcze więcej do zaoferowania. Poznaj zatem też i inne mniej oblegane, a równie ciekawe atrakcje.

Plan wypadu na Błędne Skały

Dojazd: Szosa Stu Zakrętów na trasie Kudowa Zdrój – Karłów

Parking: bezpłatny parking na Polanie Imka (Ymca), lub płatny parking górny pod Błędnymi Skałami

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak Błędnych Skał – 12zł/os bilet normalny, 6 zł/os bilet ulgowy
  • Wjazd na górny parking Błędnych Skał – 30 zł samochód osobowy

Czas przejścia labiryntu Błędne Skały: 40 min.

Dystans: 1,7 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

4.6 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments