Potężna łąka, ukryta w środku gęstego lasu. Na tej z pozoru przyjemnej polanie, możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa i sporych rozmiarów mokradła. Bezodpływowe torfowisko Niknąca Łąka, jest rezerwatem ochrony ścisłej. Pokażemy Wam jakie wyjątkowe cuda natury możemy tu spotkać.

Góry Stołowe po raz kolejny zaskoczyły nas swoją różnorodnością. Oprócz potężnych skał, świetnych punktów widokowych i klimatycznych leśnych ścieżek, możemy dodatkowo poznać wyjątkowe zjawiska przyrody. Zdecydowanie jednym z nich, jest klimatyczna kładka na ścieżce edukacyjnej Niknąca Łąka, która leży na wysokości 720 m n.p.m. Na tym szlaku, możemy poznać kilka ciekawostek dotyczących torfowiska. Co więcej, szlak jest również świetną alternatywą na niepogodę. Zarówno piękne słońce, jak i klimatyczna mgła, będą się ciekawie prezentować, co więcej szlak można zwiedzać z czworonożnym pupilem.

Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.

Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych

Szlak do Niknącej Łąki

Nasz wypad rozpoczynamy z parkingu Kształtna Łąka, przy trasie Szosy Stu Zakrętów, kierunek Radków – Kudowa (w rzeczywistości zakrętów jest więcej niż sto). Z bezpłatnego parkingu ruszamy na zielony szlak, gdzie według znaku do celu mamy 40 minut spaceru.

Na początku idziemy leśną drogą w przyjemnej i przejmującej ciszy, ale z zapachem świerków i żywicy. Po 2,5 km szlaku docieramy do ścieżki edukacyjnej Niknąca Łąka. Tutaj wchodzimy też dodatkowo na żółty szlak. Sama ścieżka prowadzi nas klimatyczną drewnianą kładką. Choć trasa ma tutaj zaledwie 400 m długości, to jednak na tym odcinku szlaku, mamy okazję zobaczyć kilka wyjątkowych przyrodniczych okazów.

Torfowisko w górach Stołowych

Niknąca Łąka to bardzo ciekawe torfowisko. W sumie możemy wyróżnić tylko 3 rodzaje torfowisk: wysokie, niskie i przejściowe. Niknąca Łąka to torfowisko wysokie, gdzie wody są bezodpływowe, a zasila je jedynie deszcz. Z wyjątkowych roślin jakie tu spotkamy są zdecydowanie mchy.


Co ciekawe po czesku nazwa łąka oznacza miejsce w lesie, gdzie nie chcą rosnąć drzewa, czyli tak zwane mokradła. Jeszcze do niedawna, Niknąca Łąka była zarośnięta młodym świerkowym lasem. Jednak dziś ich tu nie spotkamy, bo kilkanaście lat temu torfowisko zaczęło odzyskiwać swój pierwotny kształt. Leśnicy wycięli młode drzewa i zasypali rowy melioracyjne. Dzięki temu obecnie obserwujemy jak natura działa sama na torfowisku.

Wyjątkowe rośliny na szlaku

Torfowce, które spotkamy na Niknącej Łące to nietypowe mchy. W sumie jest aż 300 gatunków torfowców, czy wiesz, że 1 kg torfu może wchłonąć od 8 do aż 25 litrów wody! Kolejną ciekawą rośliną jaką tutaj spotkamy jest żurawina błotna, która na wiosnę kwitnie obłędnie różowymi kwiatami, a jesienią obradza w czerwone owoce. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tutaj turzyca skąpokwiatowa, jest to roślina z czerwonej listy gatunków zagrożonych wyginięciem.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Sudetach spotkalibyśmy wiele torfowisk. Jednak człowiek potrafi zapanować nad siłami natury i często zmienia jej naturalny bieg. Dziś Niknąca Łąka jest jednym z niewielu zachowanych torfowisk, jakie możemy odkryć. Nasz spacer na tym szlaku możemy wydłużyć do kolejnej atrakcji gór Stołowych, czyli Skalnych Grzybów.

Plan Wypadu na szlak Niknąca Łąka

Dojazd: do parkingu można dojechać od strony Radkowa Szosą Stu Zakrętów

Parking: bezpłatny parking Kształtna Łąka

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na Niknącą Łąkę jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1,5 – 2 godz.

Dystans: 5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – łatwa

3 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments