Z jednej strony pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów. Odkrywamy jeden z najbardziej widokowych szlaków Gór Stołowych, czyli szlak na Radkowskie Skały.

Jest w Sudetach niewielka miejscowość Radków, która leży w uroczej kotlinie nad zalewem Radkowskim, jaki otaczają Góry Stołowe. W błyszczącej tafli jeziora nierzadko przegląda się dostojny Szczeliniec i to on z reguły przyciąga największą uwagę turystów. Choć ciekawych szlaków w okolicy nie brakuje! Jedną z tych zachwycających, widokowych i wciąż mało popularnych tras są Radkowskie Skały.

Piękne finezyjne skały pobudzają naszą wyobraźnie, fantastyczne widoki onieśmielają, a nieziemsko pachnące lasy przepełnia dzwoniąca w uszach cisza. Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy do ruszenia prędko na szlak, to mamy kilka asów w rękawie. Dodam, że trasa jest mało wymagająca, więc śmiało można iść z dziećmi. Ten szlak po prostu nie jest nudny i zwyczajny, bo za każdym zakrętem czeka na nas coś zaskakującego!

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

Radkowskie Skały – dojazd, parking, trasa

Jak dojechać na Radkowskie Skały? Te wyjątkowe formacje skalne znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Dojechać tutaj możemy najszybciej z Radkowa, kierując się Szosą Stu Zakrętów, czyli drogą nr 387 w kierunku Karłowa.

Gdzie zaparkować samochód blisko Radkowskich Skał? Przy wejściu na niebieski szlak jest szeroka leśna droga ze szlabanem. Bardzo często parkują tutaj samochody, bez problemu zmieści się ich kilka. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zastawić przejazdu. Następny parking jest 900 m wyżej. Kolejna opcja to parking w centrum Radkowa i trekking niebieskim szlakiem na Radkowskie Skały.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Radkowskie Skały – szlak, czas przejścia, mapa

Najkrótszy wariant szlaku to 2 km trasa w pętelce, którą możemy rozpocząć przy Szosie Stu Zakrętów (tak naprawdę zakrętów na tej drodze jest więcej niż 100). Trasę zaczynamy już na wysokości 650 m n.p.m. Na szlak Radkowskich Skał polecamy najpierw ruszyć szlakiem zielonym, a wrócić szlakiem niebieskim. Wtedy na koniec spaceru mamy efekt “wow”, czyli najciekawszy punkt widokowy.


Ile się idzie przez Radkowskie Skały? Czas przejścia szlaku zajmie nam około 1-1,5 godziny, jednak wszystko zależy od tego, jak długo będziemy zachwycać się skalnymi grzybami i zastanawiać się co nam przypomina ich kształt.

Zielony szlak na start

Spacer przez Radkowskie Skały najlepiej zacząć od zielonego szlaku, który ma około 1 km długości. Trasa prowadzi nas wąską leśną ścieżką, pomiędzy konarami drzew i nieziemskimi formacjami skał. Szlak ciągle się wije się, więc za każdym zakrętem mamy widok jak z bajki.

Idziemy cały czas u stóp potężnych skał, które budzą spory zachwyt, a czasami wprawiają w osłupienie. Ten leśny szlak wcale nie jest nudny. My ruszyliśmy na niego zarówno jesienią jak i zimą, gdy doliny spowijała mgła. Przy takiej pogodzie szlak Radkowskich Skał był jeszcze bardziej klimatyczny, a widoki niczym z mrocznych filmów.

Niebieski szlak – najpiękniejszy punkt widokowy Radkowskich Skał

Idąc szlakiem zielonym od Szosy Stu Zakrętów, docieramy do szlaku niebieskiego. Można nim dojść z samego Radkowa, wtedy naszą trasę wydłużymy dodatkowo o ponad 3 km. Szlak niebieski doprowadza nas do genialnego miejsca i świetnego punktu widokowego ze skalnego muru.

Tutaj możemy wejść wysokie na ponad 100 metrów skalne baszty, które wcześniej widzieliśmy od dołu. Jeśli tylko sprzyja nam pogoda, to mamy tutaj widok na cały Radków z zalewem oraz szczyty Gór Stołowych ze Szczelińcem na czele.

Jednak trzeba tu nieco uważać, bo na krawędziach skał nie ma barierek, zatem przepaść nie jest zachęcająca. Radkowskie Bastiony mają też swoje ciekawe nazwy Dromader, Zła Pułapka, czy Leśna Igła. Wystarczy ruszyć wyobraźnią i w skalnych grzybach możemy faktycznie dostrzec coś więcej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych?

  • Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany.
Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?
  • Niknąca Łąka to ukryta w środku gęstego lasu potężna polana, na której możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa, mokradła oraz bezodpływowe torfowisko, jakie jest rezerwatem ochrony ścisłej.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych
  • Skalne Grzyby to leśny szlak, na którym co chwilę natrafiamy na finezyjne skały. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej.
Skalne Grzyby – szlak malowniczych głazów gór Stołowych
  • Wambierzyce to niewielkie miasto położone w cieniu Gór Stołowych. Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków to powód, dla którego warto tu przyjechać.
Wambierzyce – dolnośląska Jerozolima
  • Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Błędne Skały – najsłynniejszy labirynt w górach Stołowych

Radkowskie Skały to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji w Górach Stołowych. W przeciwieństwie do obleganego Szczelińca, czy Błędnych Skał jest tu bardzo spokojnie. Co więcej sama trasa nie dość, że jest widokowa, to i bardzo urozmaicona. Zatem jeśli planujesz wypad w Góry Stołowe, to zdecydowanie Radkowskie Skały są punktem obowiązkowym i wartym odkrycia.

Plan Wypadu na Radkowskie Skały

Dojazd: woj. dolnośląskie, droga nr 387 kierunek Radków – Karłów

Parking: bezpłatny parking przy szlaku, współrzędne 50.477562, 16.394197

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak Parku Narodowego Gór Stołowych Radkowskie Skały jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1h 30 min, dystans 2 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok temu

szlak i Radkowskie Skały polecił mi „weekendowy turysta” i faktycznie wyglada na atrakcyjny. chodz sam nigdy nie bylem