Z jednej strony pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów. Odkrywamy jeden z najbardziej widokowych szlaków w górach Stołowych.

Jest w Sudetach taka niewielka miejscowość Radków, która leży w uroczej kotlinie, otoczonej przez góry Stołowe oraz nad malowniczym zalewem Radkowskim, w którym nierzadko przegląda się dostojny Szczeliniec. To on z reguły przyciąga największą uwagę turystów, choć równie piękny widok na Radków mamy z Radkowskich Skał. Ten wciąż mało popularny szlak, jest po prostu genialny. Piękne finezyjne skały, które pobudzają naszą wyobraźnie, fantastyczne widoki i nieziemsko pachnące lasy, które przepełnia dzwoniąca w uszach cisza. Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy do ruszenia prędko na szlak, to mamy kilka asów w rękawie. Dodam, że trasa jest mało wymagająca, więc śmiało można ruszyć z dziećmi. Ten szlak po prostu nie jest nudny i zwyczajny, bo za każdym zakrętem czeka na nas coś zaskakującego.

Radkowskie Skały – szlak

Najkrótszy wariant szlaku to 2 km trasa w pętelce, którą możemy rozpocząć przy Szosie Stu Zakrętów (tak naprawdę zakrętów na tej drodze jest więcej niż 100). Przy wejściu na niebieski szlak jest szeroka leśna droga ze szlabanem. Bardzo często parkują tutaj samochody, bez problemu zmieści się ich kilka. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zastawić przejazdu. Trasę zaczynamy już na wysokości 650 m n.p.m. Na szlak Radkowskich Skał polecamy najpierw ruszyć szlakiem zielonym, a wrócić szlakiem niebieskim. Wtedy na koniec spaceru mamy efekt “wow”, czyli najciekawszy punkt widokowy. Trasa w pętelce zajmie nam około 1 – 1,5 godziny, w zależności od tego, jak długo będziemy zachwycać się skalnymi grzybami i zastanawiać się co nam przypomina ich kształt.

Zielony szlak na start

Odcinek zielonego szlaku, jakim idziemy ma około 1 km. Trasa prowadzi nas wąską leśną ścieżką, pomiędzy konarami drzew i nieziemskimi skałami. Szlak wije się bardzo, więc za każdym zakrętem mamy widok jak z bajki. Idziemy cały czas u stóp potężnych skał, które budzą spory zachwyt, a czasami wprawiają w osłupienie. Ten leśny szlak wcale nie jest nudny. My ruszyliśmy na niego jesienią, gdy jeszcze liście były kolorowe, a doliny spowijała mgła. Przy takiej pogodzie szlak Radkowskich Skał był jeszcze bardziej klimatyczny, a widoki niczym z mrocznych filmów.

Niebieski szlak – najpiękniejszy punkt widokowy Radkowskich Skał

Idąc szlakiem zielonym od Szosy Stu Zakrętów, docieramy do szlaku niebieskiego. Można nim dojść z samego Radkowa, wtedy naszą trasę wydłużymy o ponad 3 km. Szlak niebieski doprowadza nas do genialnego miejsca i świetnego punktu widokowego ze skalnego muru. Tutaj możemy wejść wysokie na ponad 100 metrów skalne baszty, które wcześniej widzieliśmy od dołu. Jeśli tylko sprzyja nam pogoda, to mamy tutaj widok na cały Radków z zalewem oraz szczyty gór Stołowych ze Szczelińcem na czele. Jednak trzeba tu nieco uważać, bo na krawędziach skał nie ma barierek, zatem przepaść nie jest zachęcająca. Radkowskie Bastiony mają też swoje ciekawe nazwy Dromader, Zła Pułapka, czy Leśna Igła. Wystarczy ruszyć wyobraźnią i w skalnych grzybach możemy faktycznie dostrzec coś więcej.

Radkowskie Skały to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji w górach Stołowych. W przeciwieństwie do obleganego Szczelińca, czy Błędnych Skał jest tu bardzo spokojnie. Co więcej sama trasa nie dość, że jest widokowa, to i bardzo urozmaicona. Zatem jeśli planujesz wypad w góry Stołowe, to zdecydowanie Radkowskie Skały są punktem obowiązkowym i wartym odkrycia.


Plan Wypadu na Radkowskie Skały

Dojazd: do Radkowskich Skał można dojechać od strony Radkowa Szosą Stu Zakrętów

Parking: bezpłatny parking przy szlabanie drogi leśnej i wejściu na niebieski szlak

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na Radkowskie Skały jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Radkowskich Skał: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 2 km trasa w dwie strony, poziom trudności – łatwa

3.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
10 miesięcy temu

szlak i Radkowskie Skały polecił mi „weekendowy turysta” i faktycznie wyglada na atrakcyjny. chodz sam nigdy nie bylem