Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej Skalnych Grzybów. Tutaj na leśnym szlaku co chwilę natrafiamy na wyjątkowe głazy o figlarnych kształtach.
Góry Stołowe mogą pochwalić się naprawdę sporą ilością różnorodnych szlaków. Nie tylko Szczeliniec Wielki i Błędne Skały mogą nas zaskoczyć. Nie mniej ciekawym szlakiem, jest spacer ścieżką przyrodniczą Skalne Grzyby. Trasa w pętelce liczy 7,5 km i prowadzi nas przez różnorodny krajobraz gór Stołowych. Oprócz finezyjnych skalnych grzybów, zobaczymy ciekawe punkty widokowe oraz dowiemy się kilku ciekawostek o historii powstania skał z tablic edukacyjnych.
Szlak Skalnych Grzybów – dojazd i parking
Nasz spacer rozpoczynamy z parkingu w wiosce Batorów. Dalej ruszamy już pieszo szlakiem żółtym oraz zielonym, jako oznaczenie ścieżki edukacyjnej. Od razu, już po pokonaniu zaledwie kilometra szlaku, na naszej drodze staje potężna skała Żaba. Co prawda, żeby faktycznie zobaczyć w niej podobiznę żaby, trzeba mocno puścić wodze fantazji.
Nieco dalej spotykamy na szlaku skałę Skalny Mur. W tym przypadku nazwa jest jak najbardziej trafna. Przed naszymi oczami wyrasta potężna, pionowa skalna ściana. Skalny Mur rozciąga się na długość 30 metrów, a w najwyższym miejscu ma aż 10 metrów wysokości. Co więcej ta skała jest jedną z najdłuższych formacji w całych górach Stołowych. Kolejno mijamy skałę Parowóz, tutaj z kolei mamy okazję przyjrzeć się jej z bliska, żeby poznać skutki i efekty wietrzenia, czyli niszczenia skał. Choć wiek skał liczymy już w milionach lat, to jednak ich wygląd na przestrzeni wieków ciągle się zmienia.
Po zwiedzaniu szlaku Skalnych Grzybów warto wybrać się również na ciekawy szlak tajemniczego torfowiska Niknąca Łąka.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w górach Stołowych
Intrygujące nazwy skał i lokalne zwyczaje
Zwiedzając szlak Skalnych Grzybów docieramy wreszcie do skały Żółw. Tutaj bez trudu rozpoznajemy jego skorupę, głowę i nogi. Spacerując po górach Stołowych. czasami spotykamy skały podparte patykami. Czy to im pomaga, a może zabezpiecza przed runięciem? Ten zwyczaj zapoczątkowali lokalni przewodnicy, często dla żartu opowiadali, że faktycznie podpieranie głazów patykami, może uchronić ich nawet przed końcem świata. Jak widać ten zwyczaj turyści przyjęli bardzo ochoczo. Podobnie wygląda sprawa z nazewnictwem skał. W wielu przypadkach ich imiona są nadawane na podstawie kształtów skał, nierzadko są również związane również z lokalnymi legendami.
Najciekawsze formacje na szlaku
Na trasie Skalnych Grzybów, docieramy do bardzo urozmaiconych form skalnych niecek i garbów. Jeśli interesujesz się choć trochę geologią, to z pewnością poczujesz się tutaj jak w raju. Jedną z ciekawszych skał jest Piętrowy Grzybek. Natomiast w skale Zamek, możemy odkryć tajemne przejście pomiędzy szczelinami. Najśmieszniejszą skałą jest Głowa Lamy, ten wysoki skalny grzybek stoi na wąskiej nóżce, a zamiast kapelusza ma na czubku właśnie głowę lamy. A żeby tego wszystkiego było mało, to na szlaku spotkamy również podwójne , syjamskie skały, czyli Grzyby Bliźniaki. Nasz spacer możemy również nieco wydłużyć i dodatkowo zaliczyć punkt widokowy na skale Pielgrzym. Wystarczy, że ze ścieżki edukacyjnej odbijemy na niebieski szlak i już po 15 minutach spaceru, podziwiamy panoramę Kotliny Kłodzkiej.
Fenomen Skalnych Grzybów
Ścieżka edukacyjna Skalne Grzyby, jest naprawdę świetną atrakcją na rodzinny wypad z dziećmi. Na szlaku możemy odgadywać co nam przypomina każda z formacji. Co ciekawe, Skalne Grzyby przez wiele lat były ukryte pośrodku lasu i tak naprawdę nikt się nawet nie spodziewał, że te piękne skały tutaj w ogóle są. Dopiero w roku 1955 po wielkiej wichurze powalone drzewa odkryty tą perełkę. Od tego czasu Skalne Grzyby są jedną z ciekawszych atrakcji gór Stołowych.
A po spacerze na górskim szlaku w dolinie czeka na nas piękna, zabytkowa świątynia w Wambierzycach oraz ciekawe dróżki kalwaryjskie.
Wambierzyce – dolnośląska Jerozolima
Szlak Skalne Grzyby nam osobiście bardzo przypadł do gustu. Nie dość, że jest bardzo ciekawy i urozmaicony, to na dodatek wstęp jest bezpłatny. I jak to w górach Stołowych na większość szlaków można zabrać psa. Jeśli zastanawiasz się jak przyjemnie spędzić czas z dziećmi, albo gdzie złapać chwilę oddechu od gwarnego miasta i natłoku pracy, to bez wahania ruszaj na Skalne Grzyby.
Plan Wypadu na szlak Skalne Grzyby
Dojazd: Batorówek – dzielnica wsi Batorów
Parking: bezpłatny parking przy żółtym szlaku
Bilety Wstępu:
- Wstęp na szlak Skalne Grzyby jest bezpłatny
Czas przejścia szlaku: 2,5 – 3 godz.
Dystans: 7,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – łatwa