Wyjątkowy rezerwat przyrody, który chroni potężny obszar torfowisk. Jedna z ciekawszych atrakcji gór Bystrzyckich, dostępna w dodatku dla całych rodzin. Żeby poczuć jego klimat przystań na dłużej, chłoń błogą ciszę i zapach lasu. Dopiero wtedy możesz ruszyć dalej na zwiedzanie tego prastarego torfowiska.

Jest takie miejsce w Sudetach, a dokładniej na Ziemi Kłodzkiej, gdzie człowiek musi bardzo pilnować się szlaku i nie zbaczać z niego, bo inaczej może wsiąknąć… i to dosłownie. Co więcej, tutaj możemy stanąć oko w oko z mięsożernymi roślinami. Czy zatem jest tu bezpiecznie i warto zobaczyć to przyrodnicze zjawisko? Jak najbardziej! Torfowisko pod Zieleńcem to prawdziwa gratka dla odkrywców. Możemy się tutaj poczuć np. jak na syberyjskiej tundrze, bo to co nas otacza jest nietypowe. Wiek torfowiska naukowcy określają na 7600 lat, zatem to jedno z najstarszych torfowisk w Sudetach! Co więcej miąższość torfu w najgłębszym miejscu osiąga 8,5 metra. A wszystko to na obszarze 232 ha. Już taka dawka informacji budzi podziw i zachęca do dalszego odkrywania tego miejsca, a przede wszystkim do zobaczenia torfowiska na żywo.

Torfowisko pod Zieleńcem – dojazd, parking

Do torfowiska możemy wygodnie dojechać samochodem z dwóch stron, pierwsza wersja to droga od Dusznik Zdrój. Druga od strony Zieleńca. Stąd możemy wybrać się nawet na pieszy spacer, jeśli na przykład tutaj nocujemy, wtedy trasę wydłużamy o około 30 minut. Tuż przy wejściu na szlak jest niewielki darmowy parking na kilkanaście samochodów. Przy drodze stoi również tablica informacyjna z przydatną mapką i kilkoma ciekawostkami o torfowisku. Dalej ruszamy już pieszo zielonym szlakiem.

Szlak do torfowiska pod Zieleńcem – kładka i ścieżka edukacyjna

Przez szlak prowadzi również ścieżka edukacyjna. Po drodze spotkamy 10 tablic z ciekawostkami przyrodniczymi, drewnianą kładkę, która prowadzi nas w głąb torfowiska i wieżę widokową (obecnie niedostępna, wciąż czekamy na jej remont). Czas przejścia szlaku torfowiska pod Zieleńcem to około 1 – 1,5 godziny. Dystans do pokonania to niecałe 3 km w dwie strony. Jedynie początek szlaku to wąska leśna ścieżka, dość ostro pod górę. Jednak już po 10 minutach wchodzimy na szeroką szutrową i płaską drogę po grobli torfowiska. Oczywiście wstęp na torfowisko pod Zieleńcem jest bezpłatny.

Wyjątkowe miejsca na torfowisku

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Dlaczego jest to fenomen w skali Europy? W tej części naszego kontynentu z reguły nie spotykamy potężnych torfowisk z ponad setką unikatowych roślin, jak mięsożerna rosiczka, brzoza karłowata, która rośnie tylko w 3 miejscach w Polsce. Czy kosodrzewinę, która normalnie rośnie w wysokich partiach gór. Niektórzy twierdzą, że klimat i wygląd torfowiska może przypominać nam Europę z czasów polodowcowych. Dlatego też w 1954 roku utworzony zostaje tutaj rezerwat, który do dziś chroni wyjątkowość torfowiska.

7 ciekawostek o torfowisku pod Zieleńcem

  • Przez torfowisko pod Zieleńcem przebiega dział wodny. Co to takiego? To miejsce skąd woda trafia do dwóch różnych mórz. Potoki, które trafiają do rzeki Bystrzycy Dusznickiej, uchodzą do morza Bałtyckiego. Jednak na południe uchodzi rzeka Dzika Orlica, której wody trafiają już do Morza Północnego.
  • Kosodrzewina – wysokogórska roślina polubiła teren torfowisk, wszystko dzięki surowym warunkom jakie tutaj panują, przez nie roślina świetnie się tu czuje. Jej gałęzie są elastyczne i trudno je złamać, dlatego też świetnie chronią glebę.
  • Droga na bagnach – niełatwo zbudować stabilną drogę, gdy pod naszymi nogami mamy kilka metrów grząskiego terenu. Każdy cięższy kamień po prostu by utonął, dlatego droga przez torfowisko ma bardzo nietypową i ciekawą konstrukcję. Na warstwie torfu leżą drewniane kłody, które niczym tratwy unoszą cięższe kamienie. Dzięki temu możemy przejść po drodze i kładkach suchą nogą.
  • Brzoza karłowata – to pozostałość po lodowcu, w Polsce są jedynie 3 miejsca, gdzie możemy ją spotkać. Brzoza rośnie jedynie do wysokości 1,5 metra, co więcej zazwyczaj możemy ją spotkać na dzikiej północy Europy, a nie w centrum.
  • Nietypowy jest również ciemnoczerwony kolor wody, jaka wypływa z torfowiska. Wszystko za sprawą kwasów humusowych, które potoki wypłukują z torfowiska. Co ciekawe pomimo tego woda i tak nadaje się do picia.
  • Jeszcze 300 lat temu teren torfowisk był wykorzystany gospodarczo, do tego celu powstała specjalnie usypana grobla, po której prowadzi dziś zielony szlak. Dopiero w 1919 roku torfowisko stało się rezerwatem, który uratował wyjątkową przyrodę tego miejsca, jaką możemy podziwiać do dziś.
  • Torfowce – to głównie one tworzą torfowiska, czym są i jak wyglądają te rośliny? Po pierwsze bardzo lubią wodę, po drugie ich niewielkie łodygi mają kilkanaście centymetrów długości, jednak są zielone jedynie od góry, a rosną cały czas. Dlatego cała dolna warstwa, do której nie dociera już światło obumiera, tworząc w ten sposób torf. Rocznie warstwa torfu rośnie o zaledwie 1-2 mm.

Kiedy zwiedzać torfowisko pod Zieleńcem?

Z pewnością wyjątkową porą roku jest jesień, gdy trawy torfowisk nabierają ciemnoczerwonego koloru. Jesień to najciekawszy czas na spacer po torfowiskach, bo torfowisko wygląda niczym miękki kolorowy dywan. Chociaż i wiosną i latem jest tutaj równie kolorowo i ciekawie. Czy warto odwiedzić torfowisko pod Zieleńcem? Zdecydowanie warto, tym bardziej gdy lubisz drewniane kładki i ścieżki edukacyjne z ciekawostkami na trasie. Co więcej na szlak możesz śmiało zabrać dzieci, trasa jest lajtowa i mało wymagająca, a widoki i roślinność są naprawdę niepowtarzalne.


Plan Wypadu na Orlicę

Dojazd: do torfowiska można dojechać od strony Zieleńca lub od Dusznik – Zdrój

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na zielony szlak

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na torfowisko pod Zieleńcem jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku na Orlicę: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3 km trasa w dwie strony, poziom trudności – łatwa

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments