Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. Co go wyróżnia? To największa barokowa świątynia w Europie zbudowana z drewna, która jest w stanie pomieścić 7 500 osób. Co więcej, nieprzerwanie od 370 lat służy protestantom. Zachwycające jest jej wyrzeźbione w drewnie wnętrze z wyjątkowymi organami, piętrowymi galeriami czy też zjawiskowymi zdobieniami. Nic zatem dziwnego, że kościół znalazł się liście UNESCO.

Już sama historia jaką ma nam do opowiedzenia Kościół Pokoju w Świdnicy jest wręcz niewyobrażalna. Jakim cudem świątynia zbudowana z drewna, słomy i gliny przetrwała w tak świetnym stanie i na dodatek wciąż zachwyca! Zdecydowanie to miejsce na mapie Dolnego Śląska, jakie warto zobaczyć.

Specjalnie dla turystów we wnętrzu jest przygotowane nagranie z lektorem, który w skrócie opowiada o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach Kościoła Pokoju, a naprawdę jest o czym mówić, bo świątynia działa już od 4 wieków. Równie ciekawe jest to co ją otacza, jak chociażby klimatyczny cmentarz z kamiennymi nagrobkami, drewniana dzwonnica i kilka zabytkowych budynków, które dziś służą jako pensjonat, kawiarnia, czy muzeum.

Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Kościół Pokoju w Świdnicy – dojazd, parking, mapa

Kościół Pokoju w Świdnicy leży w centralnej części województwa dolnośląskiego. Nieco ponad 50 km od Wrocławia. Wejście na zabytkowy teren świątyni znajduje się od strony ulicy Kościelnej dokładny adres to plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica.

Gdzie zaparkować samochód przy kościele pokoju w Świdnicy? Parking najbliżej wejścia jest wzdłuż ulicy Kościelnej lub Spacerów. Obowiązuje tu strefa płatnego parkowania.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Kościół Pokoju w Świdnicy – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy jest możliwe codziennie:


  • kwiecień – październik: poniedziałek – sobota: 9:00-18:00, niedziela 12:00-18:00
  • listopad: poniedziałek – sobota: 9:00-16:30, niedziela 12:00-16:30
  • grudzień – marzec: poniedziałek – sobota: 10:00-15:00, niedziela 12:00-15:00

Cennik biletów wstępu do Kościoła Pokoju w Świdnicy: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 8 zł.

Ile trwa zwiedzanie? Zwiedzanie świątyni z wysłuchaniem nagrania lektora trwa około 40 minut.

Kościół Pokoju w Świdnicy – historia i ciekawostki

Budowa Kościoła Pokoju to prawdziwy fenomen, dlaczego? Wyobraź sobie, że mieszkający 370 lat temu na Dolnym Śląsku protestanci byli mocno ograniczeni w swoich prawach. Tą częścią Europy rządzili wtedy katoliccy Habsburgowie, którzy skutecznie blokowali budowę protestanckich świątyń. Jednak pod naciskiem Szwedów cesarz wydał pozwolenie na budowę po jednym kościele w trzech luterańskich okręgach: Świdnica, Głogów i Jawor.

Jednak pojawiło się kilka kuriozalnych warunków. Kościół mógł powstać jedynie poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy. Co więcej, miał być zbudowany tylko z nietrwałych materiałów jak drewno, słoma, piasek i glina, nie mógł też z zewnątrz przypominać kościoła. Cała realizacja budowy musiała być też zakończona w przeciągu roku. Wydawałoby się, że takie wytyczne są niemożliwe do wykonania, a jednak! Kościół Pokoju w Świdnicy stanął z zaledwie 10 miesięcy, a jego budowa zaczęła się dokładnie w 1656 roku. Do pracy zaangażowane były wszystkie warstwy społeczne, każdy dorzucał co tylko mógł, by tylko wybudować świątynię.

Z góry widać wyraźnie, że kościół ma kształt krzyża, liczy 44 m długości i 30,5 m szerokości. Jego ściany są wypełnione masą z gliny i słomy z zastosowaniem techniki szachulcowej. W ten oto sposób powstała świątynia, która jest w stanie pomieścić aż 7500 osób. Z zewnątrz jednak nic nie zdradza, że jej wnętrze jest ozdobione z tak wielkim przepychem, a żeby do niego się dostać trzeba wejść jednymi z aż 27 drzwi.

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy

Główne wejście do Kościoła Pokoju w Świdnicy znajduje się od wschodniej strony. W przedsionku jest kasa biletowa i mały sklepik z pamiątkami. Gdy tylko uzbiera się grupka zaczynamy zwiedzanie jej olśniewającego wnętrza, a o wszystkim opowiada nam głos lektora, który rozbrzmiewa z głośników. Można zatem śmiało usiąść w jednej z kilkuset ław i kierować wzrok we wskazany punkt.

Najważniejszym miejscem jest tutaj rzeźbiony w drewnie ołtarz główny. Jego sześć kolumn i postaci świętych wyglądają jakby były zrobione z marmuru, a przecież tak nie jest. Mnóstwo jest w nim złota, symboliki i detali.

Niemniej ciekawa jest też bogato zdobiona ambona, którą podtrzymują Wiara, Nadzieja i Miłość. Po drugiej stronie są wspaniałe barokowe organy z ruchomymi elementami. Wydają aż 62 głosy, a składają się z imponującej liczby 4 tys. piszczałek. Co ciekawe, drugie mniejsze organy są położone w dość specyficznym miejscu, bo tuż nad głównym ołtarzem.

Nie sposób oderwać też wzroku od pięknie zdobionych lóż i balkonów. Jak się okazuje zasiadały w nich podczas mszy najzamożniejsi świdniczanie. Najpiękniejsza jest loża Hochbergów, którzy na budowę kościoła ofiarowali drzewo dębowe. Najstarszym elementem wyposażenia w świątyni jest drewniana również polichromowana chrzcielnica z 1661 roku. Dodatkiem są liczne portrety, 78 tekstów biblijnych, zjawiskowe polichromie z 47 scenami alegorycznymi i niezwykłe złocenia, które razem tworzą niepowtarzalny zabytek jakim jest Kościół Pokoju w Świdnicy.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Największy na Dolnym Śląsku i trzeci do wielkości w Polsce zamek Książ to prawdziwa perełka. Zachwyca nas nie tylko swoim wyglądem, ale i zjawiskowymi komnatami z najpiękniejszą salą Maksymiliana, a także bajkowymi tarasami, które leżą tuż nad urwiskiem. Zamek skrywa wiele ciekawostek z życia Hochbergów, a także do dziś niewyjaśnionych tajemnic związanych z podziemną siecią tuneli z czasów II wojny światowej.

Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – zwiedzanie, historia i ciekawostki

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

W samym sercu Sudetów, a dokładniej wśród szczytów Gór Wałbrzyskich leży Trójgarb (778 m). To niepozorne wzniesienie może pochwalić się aż trzema wierzchołkami i jedną z najciekawszych wież widokowych w Polsce, która serwuje genialne panoramy na Karkonosze, Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Co więcej, szlak jest dość krótki i łatwy, zatem zachód słońca w takiej scenerii będzie niezwykłym przeżyciem.

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

Kościół Pokoju w Świdnicy jest symbolem pojednania i wzajemnej tolerancji. To też przykład jak dużo może zdziałać zjednoczona wspólnota mimo wielu przeciwności losu. Dziś mimo upływu kilkuset lat świątynia wciąż zachwyca swoim wnętrzem, które stoi otworem dla każdego.

Plan wypadu do Kościoła Pokoju w Świdnicy

Dojazd: woj. dolnośląskie, plac Pokoju 6, 58-100 Świdnica

Parking: płatny parking ul. Kościelna w Świdnicy

Bilety Wstępu:

  • Kościół Pokoju w Świdnicy: bilet normalny 15 zł, bilet ulgowy 8 zł

Czas zwiedzania: 40 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments