Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.

Twierdza w Srebrnej Górze to jedna z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Już samo jej położenie jest niezwykle malownicze, bo wznosi się wśród wzgórz Gór Sowich. Ta potężna inwestycja powstała w latach 1765-1777 i jak na owe czasy była najnowocześniejszą fortyfikacją w całej Europie.

Najciekawszym miejscem w twierdzy jest zespół bastionów z Donżonem. Na jego 3 poziomach mieściło się ponad 150 kazamat, ogromne magazyny, zbrojownia, kaplica, więzienie, piekarnia, browar, a także szpital. Twierdza Srebrna Góra działała niczym samowystarczalne miasto i to na szczycie wzgórza, w którym mogło mieszkać prawie 4 tys. żołnierzy.

Dziś obszar twierdzy możemy zwiedzać i to w ciekawy sposób, bo o najważniejszych wydarzeniach opowiada przewodnik, który ubrany jest w specjalny strój pruskiego żołnierza. Podczas wizyty masz okazję przemierzyć podziemne kazamaty, zobaczyć wykutą w skale studnię, izbę żołnierską, kolekcję mundurów, a także artylerii. Na dodatek możesz też wziąć udział w pokazie wystrzału broni czarnoprochowej.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

Twierdza Srebrna Góra – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Srebrna Góra to niewielka miejscowość, jaka znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie Gór Sowich. Jak dojechać do Twierdzy Srebrna Góra? najwygodniej jest się kierować drogą nr 385 od miasteczka Ząbkowice Śląskie, albo od strony Nowej Rudy.

Gdzie zaparkować samochód blisko Twierdzy Srebrna Góra? Pod samą twierdzę nie ma możliwości dojazdu samochodem. Płatne parkingi znajdują się wzdłuż głównej drogi nr 385 na przełęczy srebrnogórskiej.


Z przełęczy do twierdzy jest do pokonania 1 km asfaltowej drogi, która pnie się pod górkę. Czas przejścia to około 15 minut. W sezonie letnim można skorzystać z podwózki elektrycznym melexem za dodatkową opłatą.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Twierdza Srebrna Góra – cennik biletów wstępu, godziny otwarcia, ile się zwiedza?

Ile kosztuje bilet do twierdzy Srebrna Góra? Cennik wygląda następująco: 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy, dzieci do 4 lat bezpłatnie.

Godziny otwarcia Twierdzy Srebrna Góra:

  • kwiecień – czerwiec, wrzesień, październik: 10:00-18:00
  • lipiec, sierpień: 10:00-19:00
  • listopad – marzec: 10:00-17:00 (godziny zwiedzania z przewodnikiem: 10:20, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 15:50)

Ile trwa zwiedzanie twierdzy w Srebrnej Górze? Przejście trasy turystycznej z przewodnikiem zajmuje 70 minut, dodatkowo trzeba doliczyć czas dojścia do twierdzy oraz wejścia na punkt widokowy. Zatem na pobyt w twierdzy warto zaplanować sobie około 1,5-2 godz.

Temperatura w podziemnej części twierdzy przez cały rok wynosi zaledwie 10⁰C. Dlatego warto wziąć za sobą ciepłe ubranie oraz wygodne sportowe obuwie, gdyż teren twierdzy nie jest równy.

Srebrna Góra – zwiedzanie najciekawszych atrakcji twierdzy

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra zaczynamy Dolnego Bastionu, na który wchodzimy przez potężną bramę. Tutaj znajduje się kasa biletowa oraz kantyna, gdzie mieści się restauracja. Stąd kierujemy się do Donjonu, skąd w grupach ruszamy na zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, oczywiście ubranym w mundur żołnierza garnizonu pruskiego.

Co znajduje się w Srebrnej Górze? Podczas zwiedzania przemierzamy najciekawsze pomieszczenia twierdzy. W odnowionych kazamatach, z których słynie Srebrna Góra możemy zobaczyć kolekcję mundurów i dość skromnego wyposażenia żołnierzy, a także broń i amunicję z setkami armatnich kul w różnych rozmiarach. Zaglądamy również do garnizonowej kuchni, prymitywnych kazamat noclegowych z pryczami, a także chłodnych podziemi.

Podczas zwiedzania możesz zobaczyć makietę całej Twierdzy Srebrna Góra, jedną z 9 studni jakie zostały wykute w litej skale, a także sporo zdjęć oraz eksponatów z odkryć archeologicznych. Cała ścieżka zwiedzania jest ubarwiona zabawnymi opowieściami przewodnika. Natomiast na koniec możesz wziąć udział w pokazie wystrzału broni czarnoprochowej. Dodatkowo warto też wejść na punkt widokowy, skąd mamy świetną panoramę Gór Sowich.

Srebrna Góra – krótka historia, ciekawostki

Kto zbudował twierdzę w Srebrnej Górze? Ta zjawiskowa budowla powstała w celu umocnienia pruskich granic. Kiedy powstała Twierdza Srebrna Góra? Realizację projektu zlecono w 1764 roku pruskiemu podpułkownikowi Ludwigowi Wilhelmowi Regelerowi.

Budowa trwała 12 lat, mury zostały wykonane z miejscowego kamienia, a wnętrza były wyłożone cegłą. Przy budowie twierdzy pracowało aż 4 tys. robotników. Łączny koszt tej potężnej inwestycji był szacowany na ponad 4 mln talarów. Cały kompleks twierdzy składał się z 299 kazamat, 54 strzeleckich izb, 264 dział i był w stanie pomieścić nawet 5 tys. żołnierzy. Każdy fort posiadał swoją studnię, natomiast magazyny żywności i amunicji były przygotowane nawet na 3 miesięczne oblężenie.

Pierwsze oblężenie twierdzy przez wojska francuskie miało miejsce w 1807 roku. Jednak ciężkie walki zakończyły się podpisaniem pokoju w Tylży. Dokładnie 60 lat później wojska opuściły mury Twierdzy Srebrna Góra. W późniejszych latach twierdza pełniła funkcję poligonu saperskiego. Budynki koszar przejęła fabryka zegarków Eppner.

Podczas II wojny światowej w murach twierdzy działał obóz jeniecki, w którym więziono między innymi polskich oficerów. Dziś twierdza jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji województwa dolnośląskiego. Oprócz zwiedzania możemy też spędzić noc w twierdzy Srebrna Góra, a dokładnie w jednym z hostelowych pokoi.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Wśród malowniczych Gór Sowich, a dokładniej w zboczu szczytu Ostra Góra znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych miast projektu Riese, czyli kompleks “Rzeczka”. Zwiedzając kompleks „sztolni „Rzeczka” wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi dodatkami.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Góry Sowie – szlak na Wielką Sowę

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sowich, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Wędrując malowniczym szlakiem Parku Krajobrazowego Gór Sowich mamy okazję chłonąć w ciszy tutejsze cuda przyrody, a także zachwycić się zjawiskową panoramą z wieży widokowej, jaka od ponad stu lat stoi na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa – szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Podziemne Miasto Osówka jest częścią owianego tajemnicami projektu Riese, który naziści realizowali podczas II wojny światowej. Wykute w skale tunele są jednym z 7 kompleksów, jakie powstały w Górach Sowich. Jednak to właśnie w Osówce prace były najbardziej zaawansowane. Dlatego też dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy. Do zwiedzania mamy kilka ciekawych tras, a każda z nich odkrywa inne tajemnice projektu Riese.

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Zamek Grodno – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię, natomiast z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.

Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Czy warto jechać do Srebrnej Góry? Zdecydowanie to atrakcja Gór Sowich jaką warto zobaczyć. Na zwiedzanie śmiało możesz zabrać też dzieci, dla których też są przewidziane ciekawe atrakcje. A jeśli szukasz dodatkowych wrażeń, to przyjedź do Srebrnej Góry na nocne zwiedzanie. Tutaj każdy wypad będzie udany i pełen pozytywnych emocji.

Plan wypadu do Twierdzy Srebrna Góra

Dojazd: woj. dolnośląskie, Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra

Parking: płatny parking na przełęczy srebrnogórskiej

Bilety Wstępu:

  • Twierdzy Srebrna Góra – bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 30 zł

Czas zwiedzania: 70 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments