Na Pogórzu Rożnowskim w niewielkiej wsi Bukowiec możemy zwiedzić malowniczy rezerwat Diable Skały. Tutaj porozrzucane po lesie potężne bloki skalne okrąża ciekawa ścieżka przyrodnicza. Ich pochodzenie tłumaczy również wiele miejscowych legend, owianych tajemniczymi zjawiskami.

Rezerwat przyrody Diable Skały w Bukowcu to prawdziwa perełka Pogórza Rożnowskiego! Spacerując wśród kilku pięknych i potężnych skał piaskowych, czujemy się jak w bajce. Rezerwat zajmuje ponad 16 ha powierzchni, a został utworzony już w 1953 roku. Tutaj każda ze skał ma swoją nazwę, a więc na szlaku spotkamy Diabła, Samotną Skałę czy Grzyba. Fenomenem są również jaskinie, które upodobały sobie nietoperze. Największa Diabla Dziura ma aż 175 m długości.

Jamna – zwiedzanie atrakcji Pogórza Rożnowskiego

Dojazd Bukowca i bezpłatny parking

Bukowiec to niewielka miejscowość w Małopolsce, która leży na Pogórzu Rożnowskim, pomiędzy Gródkiem nad Dunajcem, a Bruśnikiem. Jak trafić do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu? Najlepiej kierować się drogą nr 975 z Zakliczyna w kierunek Nowego Sącz, następnie na trasie skręcamy na Jamną, skąd do Bukowca jest już niespełna 3 km. Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu przy kościele albo cmentarzu, stąd mamy najbliżej do rezerwatu.

Bukowiec Rezerwat Diable Skały – szlak

Rezerwat w Bukowcu powstał głównie żeby chronić przyrodniczy fenomen formacji kilku skał zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Najwyższa ze skał osiąga aż 15 metrów wysokości. Baszta Diabeł liczy 13 m, natomiast skała Urwisko rozciąga się na odcinku 50 metrów, a w swoich szczelinach ma dwie jaskinie. Wszystkie bloki skalne położone są na wysokości około 470 m n.p.m.

Dodatkowo przez Rezerwat biegnie wyznaczona ścieżka przyrodnicza o długości ok. 2,5 km. Na trasie jest ustawionych również 9 tablic z opisami skał i przyrodniczych ciekawostek. Na przejście szlaku trzeba przeznaczyć około 1,5 h, trasa jest również idealna na rodzinny spacer z dziećmi.

Legenda o diable

Skąd w miejscowych lasach wzięły się tak potężne skały? Oczywiście wszystko wyjaśnia nam miejscowo legenda, która głosi że skały mają nadprzyrodzoną moc. Według opowiadań lecący z terenów Węgier diabeł, upuścił właśnie w tym miejscu potężne bloki skalne. Dodatkowo potwierdzeniem tej legendy jest odciśnięty na jednej ze skał diabelski pazur.


Kościół w Bukowcu

Drewniany kościół w Bukowcu to piękna świątynia, która jednak z zewnątrz przypomina nam cerkiew. Jak się okazuje to dawna grekokatolicka świątynia, która ponad 70 lat temu trafiła do Bukowca z wsi Kamienna koło Krynicy.

Dziś jednak służy wiernym jako kościół katolicki pw. Niepokalanego Serca NMP. Co ciekawe, pod dachem kościoła ulokowała się największa w Polsce kolonia nietoperzy Podkowca Małego, czyli zagrożonego wyginięciem jednego z najmniejszych nietoperzy w Europie.

Bukowiec to wioska, która zaskakuje swoimi atrakcjami. Rezerwat Diable Skały to świetna ciekawostka dla całych rodzin, a miejscowy kościół jest przepełniony historycznymi wydarzeniami. Zdecydowanie jest to dobry kierunek na wypad po atrakcjach Pogórza Rożnowskiego i południowej Małopolski.

Plan wypadu do rezerwatu Diable Skały Bukowiec

Dojazd: droga nr 975 Zakliczyn – Gródek nad Dunajcem, skręt w kierunku Jamnej

Parking: bezpłatny parking przy kościele w Bukowcu

Bilety wstępów:

  • Wstęp do rezerwatu Diable Skały jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 60 min.

Dystans: 2,5 km w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa dostępna również dla dzieci

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments