Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Mury Paczkowa są przykładem najlepiej zachowanego układu średniowiecznego miasteczka, który do dziś możemy zobaczyć w Polsce. Strzeliste wieże, miejskie bramy i potężny kościół obronny, to tylko kilka z ciekawych miejsc, które nas zaskoczą w tym miniaturowym mieście twierdzy.

Paczków może pochwalić się naprawdę długą historią miasta. W ciągu kilku stuleci władali nim Czesi, Austriacy, Prusy i Polacy. Już od prawie 700 lat Paczków jest otoczony wysokimi murami, które mają zapewnić bezpieczeństwo miastu i jego mieszkańcom. Na przestrzeni lat oczywiście nie obyło się bez najazdów, wojen i zniszczeń. Z czasem mury obronne zaczęły po prostu przeszkadzać i mieszkańcy stopniowo je usuwali. Jednak nigdy całkowicie nie zniknęły z miasta. Co więcej po II wojnie światowej doczekały się renowacji. Dziś mury, które otaczają centrum Paczkowa liczą 1,2 km, oprócz tego wciąż zobaczymy w nich 19 baszt i 4 bramy miejskie.

Rynek w Paczkowie i najlepszy punkt widokowy na miasto

To niewielkie miasteczko przy bliższym spotkaniu naprawdę zyskało nasz podziw. Centralnym punktem miasta jest rynek z eleganckim ratuszem. Co ciekawe na jego wysoką ośmioboczną wieżę możemy wejść po wąskich i krętych schodach. Na jednym z poziomów wieży zobaczymy zabytkowy mechanizm zegara. Natomiast z tarasu widokowego ratusza mamy genialną panoramę na cały Paczków i odległe szczyty Sudetów.

Z góry bardzo dobrze widać, że miasto ma regularny układ ulic. Od rynku odchodzi ich dokładnie 10, z których każda przecina się pod kątem prostym z rynkiem. To imponujące, że ten średniowieczny układ miasta przetrwał do dziś. Ciekawie prezentują się również eleganckie kamienice. Na niektórych możemy zobaczyć ciekawą technikę zdobienia, czyli sgraffito, która sprawia wrażenie trójwymiaru elewacji, tak jakby nie była malowana, a rzeźbiona.

Potężny kościół obronny w Paczkowie

Kościół św. Jana Ewangelisty to ogromna i nieco przytłaczająca budowla. Niesamowite rozmiary, wysoka na 64 metry wieża i ogromne halowe wnętrze z gwieździstym sufitem. A żeby tego było mało, to w jego środku jest prawdziwa studnia. Kościół był niczym obronny bastion i w czasie wojny miał zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Dlatego właśnie we wnętrzu kościoła jest wykopana studnia z wodą pitną.


Sama konstrukcja świątyni na pierwszy rzut oka przypomina zamek. Tutaj gotycki styl aż bije po oczach, chociaż sam budynek przeszedł sporo modernizacji. Dach kościoła osłaniają attyki, dzięki którym można się było łatwiej bronić, dodatkowo chroniły też stanowiska strzelnicze i trudniej było wzniecić pożar. Dziś kościół w Paczkowie to też najsłynniejsza świątynia warowna w Europie środkowej.

Miasto zwane polskim Carcassonne – najciekawsze atrakcje

Dziś Paczków często porównujemy do słynnego francuskiego miasta twierdzy, czyli Carcassonne. Obecnie jego obwarowania są najlepiej zachowanymi murami obronnymi w całej Polsce. Oprócz zabytkowych murów, które łącznie liczą 1,2 km zachowały się w dobrym stanie aż 19 z 24 miejskich baszt oraz 4 bramy miejskie: Kłodzka, Ząbkowicka, Nyska i Wrocławska.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Spacer po Paczkowie warto zacząć od centrum informacji turystycznej, które ma swoją siedzibę w prawdziwym Domu Kata. Już z zewnątrz budynek robi wrażenie, bo swoim stylem nawiązuje do konstrukcji stworzonych z tak zwanego muru pruskiego. Oprócz tego w Paczkowie warto zaglądnąć do lokalnej winnicy. Tutaj na obszarze 5 hektarów rosną winorośle, z których powstaje kilka odmian wina białego i czerwonego. Na ich degustację możemy się wybrać do winiarni, która dziś mieści się u podnóża winnicy w zabytkowym budynku dawnej obory. Tuż obok winnicy, również w dawnych budynkach gospodarczych jest równie ciekawe Muzeum Motoryzacji. W towarzystwie zabytkowych aut możemy przy okazji pobawić się na interaktywnych stanowiskach. Dzięki temu łatwiej jest nam zrozumieć z pozoru trudne zagadnienia techniki motoryzacji.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie – jedyne takie w Polsce

Skąd się bierze gaz, jak wygląda jego przetwarzanie i w jaki sposób trafia do naszych kuchenek, czy pieców? Na te wszystkie pytania i jeszcze więcej możemy poznać odpowiedzi w jedynym w Polsce Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Samo muzeum, jest ciekawie zaadaptowane w budynkach dawnej gazowni miejskiej. Na jego terenie zobaczymy największą w Europie wystawę gazomierzy z ponad stuletnimi egzemplarzami. Dodatkowo ta ekspozycja znajduje się w intrygującym miejscu, a dokładniej we wnętrzu zbiornika do przechowywania gazu.

O kilku ciekawostkach opowiada nam audio przewodnik. W kolejnych ceglanych budynkach dawnej gazowni są specjalne piece do produkcji gazu z węgla, czy też sprzęt domowy zasilany gazem. Niektóre egzemplarze a pewno przypomną Wam dawne dziecięce, czy babcine wspomnienia. Dziś ponad 100 letni budynek gazowni nabrał nowego blasku, a wieczorową porą teren muzeum oświetla wciąż 9 czynnych latarni gazowych.

Paczków to bardzo atrakcyjne miasto, pełne wyjątkowych turystycznych miejsc. Warto tu zaglądnąć choć na kilka godzin, choćby podczas podróży w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Na szczęście w Paczkowie jeszcze nie zobaczymy tłumów turystów, dlatego tym bardziej miasto zasługuje na uwagę. Zabytków i współczesnych atrakcji w Paczkowie nie brakuje. Niezależnie, czy chcesz zobaczyć średniowieczne mury, napić się lokalnego wina, czy może poznać tajemną wiedzę gazownictwa, Paczków będzie zdecydowanie ciekawym pomysłem na podróż.

Nysa – 7 zaskakujących atrakcji perły Opolszczyzny

Nysa to trzecie co do wielkości miasto w województwie opolskim. Przez wieki była też stolicą biskupiego Księstwa Nyskiego. Dziś zwiedzając miasto zwane Śląskim Rzymem, mamy okazję zobaczyć zarówno wiele bezcennych zabytków jak i nowoczesnych atrakcji.

Kiedyś szczyciła się mianem jednego z największych i zarazem najbogatszych miast Śląska. Nysa to miasto o burzliwej 900 letniej historii, przez wiele stuleci Nysą rządzili bogaci władcy. Dzięki nim w mieście powstało wiele pięknych budynków. Nysa doczekała się nawet zaszczytnej nazwy “Śląski Rzym”, ten przydomek nawiązywał do 12 kościołów, jakie można było zobaczyć w mieście.

Nysa – 7 zaskakujących atrakcji perły Opolszczyzny

Plan wypadu do Paczkowa

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking pod ratuszem

Bilety wstępów:

  • Muzeum Gazownictwa – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os
  • Wejście na wieżę widokową ratusza w Paczkowie – bilet 5 zł/os
  • Muzeum Motoryzacji – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • Na zwiedzanie Paczkowa i miejscowych muzeów warto poświęcić cały dzień, jednak minimalny czas na zwiedzanie głównych atrakcji to 3 – 4 godz.
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ELŻBIETA
ELŻBIETA
1 rok temu

Jako małolata jeździłam do Paczkowa z dziadkami w sezonie wakacyjnym. Wspaniałe miasteczko ogrodzone starymi murami i basztami. Ciekawymi zabytkowymi kolorowymi kamienicami. Dorabiałam sobie kieszonkowe w pobliskiej winiarni zbierając winogrona, albo też chmiel na plantacji chmielu, który był dużo lżejszy. Pamiętam jak się zbierało winogrona. Ja jako mała dziewczyna miałam mniejszy koszyk dostosowany do moich pleców. Dorośli mieli duże kosze zawieszone na plecach jak tornister, by ręce były wolne do zbierania owoców: od głowy do ud i do niego wrzucało się zerwane owoce. Popołudniami z rodziną spędzaliśmy czas nad Nysą, Młynówką albo nad Otmuchowem.. Dziś jestem po sześćdziesiątce i często wspominam te wspaniałe czasy spędzone w Paczkowie. Właśnie znów się tam wybieram powspominać dziecięce lata i znów zobaczyć Stary Paczków.

Last edited 1 rok temu by ELŻBIETA
Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  ELŻBIETA

Na pewno się zmienił Paczków, mamy nadzieję, że w Twoich oczach na lepsze. Próbowaliśmy odwiedzić winiarnię, ale w tym czasie nie było otwarte, nic innym razem. Pozdrawiamy.