Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Nysa to trzecie co do wielkości miasto w województwie opolskim. Przez wieki była też stolicą biskupiego Księstwa Nyskiego. Dziś zwiedzając miasto zwane Śląskim Rzymem, mamy okazję zobaczyć zarówno wiele bezcennych zabytków jak i nowoczesnych atrakcji.

Kiedyś szczyciła się mianem jednego z największych i zarazem najbogatszych miast Śląska. Nysa to miasto o burzliwej 900 letniej historii, przez wiele stuleci Nysą rządzili bogaci władcy. Dzięki nim w mieście powstało wiele pięknych budynków. Nysa doczekała się nawet zaszczytnej nazwy “Śląski Rzym”, ten przydomek nawiązywał do 12 kościołów, jakie można było zobaczyć w mieście.

Niestety losy wojenne nie oszczędziły Nysy, a w czasie II wojny światowej była zniszczona aż w 50 %. Jednak pomimo wielu katastrof, miasto zawsze podnosiło się z ruin i rozkwitało na nowo. W swoim portfolio Nysa  może pochwalić się że była miastem biskupim, handlowym oraz intrygującą twierdzą. Dziś spotkamy tutaj wiele zachwycających i różnorodnych zabytków, począwszy od dawnych fortyfikacji twierdzy po nowoczesny punkt widokowy w ratuszu.

Rynek w Nysie – najciekawsze atrakcje

Niewielki, choć bardzo różnorodny rynek w Nysie zdobi prawdziwa mieszanka stylów. Z jednej strony piękne zabytkowe kamienice, z drugiej rząd miejskich bloków, a z kolejnej nowoczesne szklane domy. To z pewnością efekt historycznych zawirowań Nysy, zniszczeń wojennych i nie do końca udanych prób odbudowy miasta. Jednak na rynku warto zwrócić uwagę na zachwycający Dom Wagi Miejskiej.

Ta piękna ponad 400 letnia kamienica to najładniejszy budynek na rynku, który zdobi zachwycająca elewacja. Dziś swoją siedzibę ma tutaj biblioteka i czytelnia. Spacerując po rynku warto też zwrócić uwagę na zabytkową fontannę Trytona, która ma już ponad 300 lat. Natomiast nieco bardziej nowoczesnym wydaniem są kolorowe fontanny. Ciekawie prezentuje się również Piękna Studnia, którą zdobi finezyjna kuta krata. Podobno miała ona zabezpieczyć wodę przed zatruciem.

Wieża ratusza w Nysie – punkt widokowy

Ratusz w Nysie to jeden z najmłodszych elementów miasta. Od czasów wojny, dopiero po ponad 60 latach wieża doczekała się odbudowy w 2008 roku. Kształt wieży oczywiście nawiązuje do dawnego, zabytkowego ratusza, choć z nieco nowoczesnym akcentem. Na szczycie wieży jest genialny punkt widokowy, 50 metrów ponad ziemią, a co najważniejsze na górę wjeżdżamy windą w dodatku częściowo przeszkloną. Po pokonaniu kilku pięter już w windzie widzimy świetną panoramę. Zdecydowanie wjazd na wieżę ratusza to obowiązkowy punkt zwiedzania Nysy.

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

W centrum miasta, a dokładniej na jego rynku stoi olbrzymi 700 letni kościół. Ta potężna świątynia ewidentnie świadczy o dawnym bogactwie miasta. Chociaż z zewnątrz nas nieco zaskakuje. Wysoki dach bazyliki to jak się okazuje najbardziej stromy dach, jaki możemy spotkać na jakimkolwiek obiekcie sakralnym w Europie.

Wewnątrz świątyni zobaczymy las wysokich ceglastych filarów, które podtrzymują niesamowicie wysoki sufit. Skromne i surowe wnętrze rozświetlają wysokie kolorowe witraże. W kościele zobaczymy również zbiór zabytkowych nagrobków nyskich biskupów.

Dzwonnica i Skarbiec św. Jakuba

Nie mniej ciekawa jest wieża dzwonnicy, która stoi obok kościoła. Składa się z 4 elementów, które układają się niczym klocki. Problem jest w tym, że brakuje ostatniej części dzwonnicy, czyli dachu. Jak się okazuje, ten element wieży nie został odbudowany po wojennym pożarze. Co ciekawe we wnętrzu dzwonnicy jest skarbiec św. Jakuba, a w nim zabytkowe arcydzieła nyskich złotników, elementy wyposażenia świątyni, złote kielichy, świeczniki, czy rzeźby.

Jezioro Nyskie

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajdziemy również prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Jezioro Nyskie to sztuczny zbiornik, jaki powstał na dość kłopotliwej rzece Nysa Kłodzka. Zbiornik ma zaledwie 50 lat. Od wielkiego akwenu miasto osłania 5 km zapora z wielkim ziemno – betonowym wałem, który osiąga nawet 14 metrów wysokości. Zbiornik przede wszystkim chroni Nysę przed powodziami, ale wodę wykorzystuje również elektrownia oraz zapaleni żeglarze i spragnieni ochłody w upalne dni plażowicze. Piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego i porty jachtowe spotkamy nie tylko na Mazurach, ale i w Nysie na Opolszczyźnie!

Forty Nysy

Nysa przez wieki była bogatym miastem handlowym, jednak oprócz tego na jakiś czas stała się też i potężną twierdzą. Do dziś możemy znaleźć ślady jej obronnych budowli. W samym centrum Nysy znajdziemy jej pierwsze budowle, czyli wieże obronne, które wchodziły w skład murów miasta. Do dziś z 4 wież bramnych i 28 baszt, przetrwały jedynie 2 bramy. Wieża Ziębicka z charakterystyczną fasadą z czerwonej cegły oraz wieża Wrocławska, na którą czasem mówi się Biała Wieża, a to za sprawą jej nowego śnieżnobiałego wizerunku. Po remoncie wieża nabrała nowego wyglądu, a jej szczyt zdobi jakby korona, którą tworzą ciekawe i finezyjne elementy elewacji.

W samym centrum miasta znajdziemy też bastion św. Jadwigi, a w nim multimedialna trasa turystyczna, w której duch dawnego jeńca twierdzy opowiada o jej losach. W bastionie jest obecnie również Punkt Informacji Turystycznej. W różnych częściach miasta możemy zobaczyć jeszcze 6 fortów. Niektóre są mocno zniszczone, choć wokół fortu Prusy powstała ciekawa ścieżka historyczna. Dodatkowo w sąsiedztwie fortu jest ponad 100 letnia wieża ciśnień. Dziś jest to wieża widokowa, na szczyt której możemy wjechać windą. Natomiast Fort II Nysa możemy zwiedzać, a nawet przenocować w historycznej żołnierskiej kazamacie.

Pałac Biskupi

Na tle miasta wyróżnia się potężny budynek, który kiedyś był siedzibą biskupów. Choć dużo wcześniej w tym miejscu stał nawet zamek. Dziś w Pałacu Biskupów mieści się Muzeum Powiatowe w Nysie. Tutaj poznamy wielowiekową historię miasta, dowiemy się kilku ciekawostek o jej władcach i zobaczymy intrygujące eksponaty jak zbiór mebli oraz wyposażenia wnętrz. Jednak jedną z bardziej fascynujących sal jest wystawa o procesach nyskich czarownic, które poddawano brutalnym torturom i palono na stosie.

Zwiedzając Opolszczyznę odwiedź koniecznie wyjątkowe miasto, które nosi miano polskiego Carcassonne, czyli Paczków. Oprócz tego zobaczysz tutaj genialne Muzeum Gazownictwa, potężny kościół obronny i świetną panoramę z wieży ratusza.

Paczków – miasto zwane polskim Carcassonne

Pędząc w kierunku Kotliny Kłodzkiej bardzo często omijamy piękne małe miasteczka Opolszczyzny. Niesłusznie wydaje nam się że w tych dawnych poniemieckich miastach, możemy zobaczyć jedynie zapuszczone i rozpadające się kamienice. Jednym z piękniejszych miasteczek województwa Opolskiego, które zdecydowanie trzeba zobaczyć, jest właśnie Nysa. Zajrzyj tutaj choć na chwilę, może przelotem, a zobaczysz, że Nysa Cię pozytywnie zaskoczy i będziesz chcieć odkryć jej różnorodnych atrakcje.

Plan wypadu do Nysy

Dojazd: Nysa leży w woj. opolskim zbiegu dróg nr 46 i 41

Parking: płatne parkingi wokół Rynku

Bilety wstępów:

  • Muzeum Powiatowe w Nysie – bilet normalny 12 zł/os, bilet ulgowy 8 zł/os
  • Wieża Ratusza – bilet normalny 5 zł/os, bilet ulgowy 2,5 zł/os
  • Skarbiec św. Jakuba – skarbiec otwarty jest dla turystów w 3 niedzielę miesiąca w godz. 14:00 – 16:00
  • Fort II Nysa – bilet 8zł/os

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie Nysy warto poświęcić cały dzień
4.6 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments