Historia i początki budowy Twierdzy w dużym skrócie…

Nie od razu powstała Twierdza Modlin… Początki tego planu pojawiły się już 400 lat temu. Dlaczego zbudowano ją w tym właśnie miejscu? Trudno dostępny teren daje każdemu obiektowi dodatkowe walory obronne. Dlatego już szwedzki władca król Karol Gustaw, podjął decyzję że u zbiegu trzech rzek Wisły, Narwi i Wkry powstanie obóz warowny. Z lotu ptaka wyglądał ciekawie, gdyż cały zarys był zbudowany na wzór czteroramiennej gwiazdy.


W 1806 r., kiedy Napoleon szykuje się na podbój wschody Europy decyduje się na budowę utworzenie Księstwa Warszawskiego. Na jego terytorium buduje szereg twierdz w tym Twierdzy Modlin. Do prac budowlanych zatrudniania ponad 10 tys. chłopów z okolicznych wsi.

Po klęsce Napoleona twierdza oblegana przez Rosjan kapituluje w 1813r. Pod panowaniem rosyjskim zmieniono nazwę Modlin na Nowogieorgiewsk. Później rozpoczyna się kolejna rozbudowa twierdzy, powstaje kompleks koszarowy o imponującej długości 2250 m. Jest to najdłuższy budynek w Europie. Cytadela i obwód zewnętrzny zostają otoczone murem i łańcuchem 8 ceglano – ziemnych fortów. W ten sposób powstaje pierwszy pierścień o łącznej długości 30 km, drugi pierścień składa się z 10 betonowych fortów w odległości 5-10 km od cytadeli.

W trakcie I wojny światowej twierdze zdobywają Niemcy. To w ich władaniu pozostaje do zakończenia wojny w 1918 r.

Twierdza Modlin w rękach Polski

Dopiero po upływie 87 lat władza nad twierdzą trafia ostatecznie w ręce Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym na terenie Modlina działa prężnie szkoła wojskowa. Niestety przychodzi II wojna światowa, Niemcy atakują Twierdze. Osamotnieni żołnierze bronią się bohatersko przez 18 dni. Niestety muszą skapitulować, nie mają ani amunicji ani żywności. W obronie Modlina życie traci ponad 2000 polskich żołnierzy. Niemców z Modlina wypiera armia czerwona dopiero w 1945 roku. Po wojnie twierdza ponownie trafia do Polski. Przez teren wojskowy Twierdzy Modlin przewinęło się tysiące żołnierzy służby zasadniczej i wojskowej. A dziś teren jednostki jest w rękach prywatnych, dlatego można go zwiedzać.


Zwiedzanie Twierdzy Modlin

Obecnie teren twierdzy to zamieszkała dzielnica Nowego Dworu Mazowieckiego. Twierdze Modlin można zwiedzać zarówno indywidualnie jak i z przewodnikiem.

Warto zajrzeć do Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz odwiedzić nowe Muzeum w Prochowni 197 – Centrum Edukacji Historycznej, gdzie poznamy szczegółową historię zarówno twierdzy jak i ludzi z nią związanych.

Koniecznie trzeba wspiąć się na punkt widokowy Wieży Czerwonej (wieża Tatarska – w czasie zaborów zamieszkiwali ją rosyjscy żołnierze wyznania muzułmańskiego). Z górnego tarasu znajdującego się 45 m nad poziomem rzeki, zobaczymy panoramę potężnego kompleksu koszar twierdzy, ruiny zabytkowego spichlerza oraz miejsce gdzie Narew łączy się z Wisłą.

Zwiedzanie Twierdzy Modlin jest super pomysłem na ciekawy spacer z historią w tle. Warto przejść budynki koszar dookoła, jednak na zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień. Teren Twierdzy jest bardzo rozległy, a jeśli jesteś fanem historii i militariów to z pewnością nie będziesz się nudzić. Jeżeli jednak nie macie za dużo czasu na długie spacery, to 2 godzinki będzie koniecznym minimum jakie musicie przeznaczyć na zwiedzanie.

Plan wypadu do Twierdzy Modlin

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 3 godz., Lublin 1 godz. 20 min., Rzeszów 1 godz. 30 min., Warszawa 3 godz.

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny w Modlinie, lub na terenie Twierdzy płatny 2 zł/godz.

Bilety Wstępu:

  • Muzeum w Prochowni 197- bilet 10 zł/os
  • Punkt widokowy Wieży Czerwonej – bilet 10 zł/os
  • Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin – cegiełka ok. 10 zł/os

Czas zwiedzania: Szczegółowe zwiedzanie Twierdzy modli to ok. 2 – 3 godz.

Zwiedzanie z Przewodnikiem – 300 zł grupa 10 osób

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 250 zł

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments