Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Na wysokiej wiślanej skarpie z widokiem na Puszczę Kampinoską leży przepełniony historycznymi ciekawostkami Czerwińsk nad Wisłą. To niepozorne miasteczko może pochwalić się potężnym klasztorem, piękną pradoliną Wisły oraz ciekawą tradycją dawnego portu rzecznego.

Czerwińsk nad Wisłą to małe miasteczko w województwie mazowieckim, położone nad prawym brzegiem Wisły. To miejsce od zawsze było związane z wodą, a rzeka stała się głównym źródłem utrzymania dla okolicznych mieszkańców. W prężnie działających lokalnych stoczniach budowano łodzie, poławiano ryby, wydobywano żwir z dna Wisły, ale również spławiano towary. Wisła była niezwykle ważną “autostradą” dla całego kraju.

Jeszcze w latach 50–tych można tu było zobaczyć nad brzegiem rzeki tradycyjne drewniane łodzie oraz porozwieszane suszące się sieci. Dziś Czerwińsk nad Wisłą to nieco opustoszałe miasto, które po 150 latach w 2020 roku odzyskało prawa miejskie. To niepozorne miasteczko przepełnione jest intrygującą historią i zabytkami, jakie warto tutaj zobaczyć.

Czerwińsk nad Wisłą – dojazd i parking

Jak najszybciej dotrzeć do Czerwińska nad Wisłą? Z Warszawy dotrzemy tutaj w niecałą godzinę. Wystarczy kierować się na drogę nr 7 do Zakroczymia, stamtąd na trasę nr 62 w kierunku Wyszogrodu. Po drodze przejeżdżamy przez Czerwińsk nad Wisłą.

Przez miasteczko przebiega też oznaczony czerwonym kolorem szlak pieszy Wyszogród-Modlin. Gdzie najlepiej zaparkować samochód? Bezpłatny parking znajdziesz przy klasztorze, albo na niewielkim ryneczku.


Tutaj Jagiełło przekraczał Wisłę w drodze na Grunwald

Czerwińsk nad Wisłą odegrał bardzo ważną rolę w historii Polski. Tutaj w 1410 roku Jagiełło wraz ze sowimi wojskami przeprawiał się przez Wisłę, zmierzając na Grunwald. Decyzja o budowie mostu zapadła zaledwie pół roku wcześniej, było to więc niemałe wyzwanie dla cieśli i budowniczych. Elementy mostu były spławiane do Czerwińska z borów Kozienickich. Dodatkowo wszystko musiało być utrzymane w tajemnicy.

W lipcu 1410 roku zbudowano tutaj 500 m most łyżwowy, który powstał w zaledwie 8 godzin. Ostatecznie do jego budowy zużyto 168 połączonych ze sobą łodzi. W tych czasach było to prawdziwym cudem techniki. Przez 48 godzin przez Wisłę przeprawiło się 18 tys. wojsk jazdy konnej, 4 tys. żołnierzy piechoty, 8 tys. wozów z zaopatrzeniem i 30 dział.

Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą

Zwiedzanie Czerwińska nad Wisłą najlepiej rozpocząć od jego największego zabytku, czyli górującego na wysokiej wiślanej skarpie Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1129 roku i trwała 27 lat.

Tą przepiękną romańską świątynię wyróżniają dwie kwadratowe wieże oraz okazały i ogromny portal. Od strony skarpy kościół otaczają budynki dawnego klasztoru kanoników regularnych, dziś Salezjanów, którzy opiekują się tym miejscem od 1923 roku. Z tarasu przy klasztorze roztacza się zjawiskowa panorama na Czerwińsk nad Wisłą i sunącą w dolinie Wisłę.

We wnętrzu sanktuarium zachwycają nas piękne freski i pozłacane ołtarze. Jednak najważniejszy jest darzony wielką czcią 400 letni obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej przez miejscowych królową Mazowsza. Dziś obraz Maryi z dzieciątkiem ozdabiają dodatkowo złote sukienki oraz korony. W budynkach klasztoru działa również niewielkie Muzeum Misyjne. Sanktuarium możemy zwiedzać codziennie, a wstęp jest bezpłatny.

Czerwińsk nad Wisłą – zabytki i atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w Czerwińsku nad Wisłą? Zdecydowanie koniecznie trzeba dotrzeć na niewielki, wybrukowany “kocimi łbami” ryneczek. Mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Mieszkańcy przenieśli centrum życia w głąb lądu, pozostawiając brzegi Wisły w spokoju.

Rynek otaczają niewielkie, często jeszcze drewniane domki. Na środku placu zobaczymy studnię z altaną, tuż obok jest drewniany ściana, która symbolizuje miejsce, w jakim stał kiedyś miejski ratusz. Są tu również dwa pamiątkowe pomniki, jeden upamiętnia przeprawę wojsk Jagiełły, drugi 1000-lecie Polski i IX wieków istnienia miasta.

Z niewielkiego centrum warto przespacerować się nad Wisłę, czyli miejscowy bulwar wiślany. Ścieżka prowadzi wzdłuż brzegu rzeki, gdzie ustawione są również edukacyjne tablice z ciekawostkami. Dzięki nim możemy poznać historię tego miejsca, kiedyś prestiżowego portu w Czerwińsku, czy tętniącej życiem rybackiej osady. Warto też przespacerować się na ukryty w lesie Kopiec Kościuszki.

Co ciekawe, Czerwińsk nad Wisłą był tłem dla wielu filmów i seriali. Kręcone były tu sceny między innymi do serialu “Lalka”, “Kryminalni”, “Glina 2”, czy filmów “Być jak Kazimierz Deyna”, “Anioł Śmierci”, “Szamanka”.

Dziś Czerwińsk nad Wisłą stracił dawny blask i gwar, jednak panująca tu cisza i spokój jest wyjątkowa. Stare, chaty i malutki rynek nadają miastu niezwykłego klimatu, który warto poczuć. Czerwińsk zwiedzamy nieśpiesznie w stylu slow, bo tutaj właśnie taki rytm wyznacza płynąca leniwie Wisła.

Plan wypadu do Czerwińska nad Wisłą

Dojazd: droga nr 62 kierunek Wyszogród-Zakroczym

Parking: bezpłatny parking pod Sanktuarium albo na rynku w Czerwińsku

Bilety Wstępu: zwiedzanie atrakcji Czerwińska jest bezpłatne

Czas zwiedzania: na spacer po atrakcjach Czerwińska nad Wisłą warto przeznaczyć 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gr,egorz Bojanowski
Gr,egorz Bojanowski
1 rok temu

Do Czerwińska jeździłem na odpusty w latach 70 – tych , to były piekne czasy
Byłem na rynku dwa lata temu , wyludnione miasto,pozostal tylko duch tego miejsca , szkoda że to tak szybko minęło,

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu

Niestety też zauważyliśmy “pustki” w tym miasteczku. Pomimo tego jest to ciekawa opcja na małą wycieczkę a w szczególności historia związana z tym miejscem, warto też zaglądnąć do bazyliki.

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Miasteczko jakby czas się zatrzymał.naprawdę warte odwiedzenia.Można poczuć ducha historii.Rynek niewielki ale jakże urokliwy robi ogromne wrażenie,szczególnie stara zabudowa wokoło rynku.Polecam bo takich miejsc już prawie nie ma.Oczywiście warto też zwiedzić bazylikę.

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Agnieszka

Bezwzględnie się zgadzamy. Miasteczko ma swój urok, po mimo widocznego zaniedbania. W szczególności przyciąga tu właśnie historia związana z tym miejscem.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

miejsce o niebywałych walorach historycznych, fantastycznie położone i niestety bez gospodarza z głową i pomysłem. Moim zdaniem z gigantycznym potencjałem, równie malownicze jak Kazimierz/n Wisłą. Niestety, z roku na rok coraz gorzej, szkoda!

Mateusz
Admin
Mateusz
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Podczas naszego pobytu, wydawało się, że coś się tu dzieje w dobrą stronę. Rynek wyglądały jak po rewitalizacji. Widać po komentarzach, że nic za wiele się nie dzieje.