Z wizytą u Chopina – Żelazowa Wola

Podróż szlakiem Fryderyka Chopina musicie rozpocząć od miejscowości Żelazowa Wola, czyli miejsca urodzenia kompozytora. Od samego początku przekroczenia terenu parku, na którym znajduje się dworek towarzyszy nam sam artysta. A wszystko za sprawą ustawionych w ogrodzie głośników, z których rozbrzmiewają utwory Fryderyka.


Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to mały dworek z gankiem, który dawniej był przede wszystkim dworską oficyną zamieszkiwaną przez rodzinę Chopinów, pełnił rolę gospodarczą i mieszkalną. Podzielony na dwie części: prawą zamieszkaną przez właścicieli majątku, czyli rodzinę Skarbków oraz lewą z kuchnią i pomieszczeniami dla służby.

Obecnie dworek pełni funkcję muzeum. W kilku pomieszczeniach urządzonych w sposób minimalistyczny, zobaczymy ekspozycję związaną przede wszystkim z rodziną Skarbków i Chopinów, ich pamiątki rodzinne, książki oraz meble, których mogli używać.

Pięknie prezentuje się także otoczenie dworku. Kilkuhektarowy park położony nad rzeką Utratą zachwyca zwiedzających. Co tu zobaczycie? Malownicze kwiaty, rabatki, krzewy, drzewa, stawy, altanki i mostki. Pięknie wkomponowane w otoczenie nadają parkowi iście romantycznego wyglądu, spotkamy tu też kilka pomników z wizerunkiem samego Fryderyka Chopina.

Dla zgłodniałych turystów polecamy wizytę w restauracji Żelazówka, znajdującej się tuż obok parku.


Kościół czy zamek w Brochowie? Miejsce chrztu Fryderyka

Zaledwie 10 km od Żelazowej Woli znajduje się miejscowość Brochów. Będąc w okolicy nie można pominąć słynnego Kościoła w Brochowie z przynajmniej dwóch powodów. Przede wszystkim to w tym kościele miał chrzest Fryderyk Chopin. Ten zabytkowy XVI wieczny kościół zachwyca swoim wyglądem, dlatego warto mu się przyjrzeć z bliska. Wybudowano go w stylu obronnym, ma trzy wieże, które przypominają zamkowe baszty z malutkimi okienkami strzelniczymi. Całość otacza również mur z cegieł oraz fosa. Choć funkcja bastionowa kościoła nigdy się nie sprawdziła, przez co był wielokrotnie niszczony podczas wojen. Jego wnętrze jest skromne i surowe, ale wygląd całej konstrukcji wciąż zachwyca swoim nietypowym kształtem.

Dopełnieniem wycieczki będzie z pewnością nocleg w dworskim stylu, jaki oferuje Dwór Strzyżew.

Położony jest również nad rzeką Utratą, XVIII wieczny barokowy wiejski dwór, został pięknie odrestaurowany po zniszczeniach wojennych. Dziś to perełka wpisana do rejestru zabytków, dodatkowo udostępniona dla każdego strudzonego turysty. Dodatkowo Dwór Strzyżew jako hotel oferuje nam nowoczesne pokoje w klimatycznej scenerii.

Plan wypadu do Żelazowej Woli

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 3 godz. 50 min., Lublin 3 godz., Poznań 3 godz., Warszawa 1 godz.

Parking: ogólnodostępny płatny parking przy muzeum

Bilety Wstępu: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – Park i Muzeum: 23 zł/os bilet normalny, 14 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: spacer po parku i muzeum 1 – 1,5 godz.

Nocleg w Dworze Strzyżew: dla 2 osób ze śniadaniem 160 zł

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 360 zł

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments