Jak przystało na stolicę Polski Warszawa może pochwalić się ogromną ilością atrakcji. Zresztą to jedno z miast w Polsce, które trafiło na listę UNESCO. Szklane wieżowce bajecznie kontrastują z czerwonymi dachami Starego Miasta. Nowoczesne muzea kuszą interaktywnymi wystawami, a piękne pałace czarują swoją historią. Jednak Warszawa to również niezwykle zielone miasto z potężnym parkiem Łazienki Królewski i romantycznym Wilanowem. A to tylko kilka z powodów dla których warto tu przyjechać.

Warszawa to największe miasto w Polsce, w którym mieszka już ponad 1,5 mln osób. Od 1596 roku pełni funkcję stolicy Polski. Na przestrzeni ponad 700 lat Warszawa przeżyła naprawdę wiele. Potężny rozkwit królewskiej siedziby, liczne pożary, zrównanie z ziemią w czasie II wojny światowej, wielki narodowy zryw w czasie Powstania Warszawskiego, czy wreszcie ogromną rozbudowę, dzięki której mamy tu aż kilkadziesiąt wieżowców i szklanych drapaczy chmur.

Co fajnego można zobaczyć w Warszawie? Przepiękne Stare Miasto, które trafiło na listę UNESCO, zjawiskowy pałac w Wilanowie, czy genialny punkt widokowy na Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa to też miasto, jakie oferuje nowoczesne atrakcje dla dzieci. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Neonów, multimedialna fontanna, czy Stadion PGE Narodowy, to tylko kilka z miejsc jakie warto odwiedzić z dzieckiem.

Warszawa to też idealne miejsce dla fanów historii i zabytków. Jej skarby możemy odkrywać w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum POLIN, czy spacerując po Starym Mieście. Warszawa to też świetne miejsce na romantyczny weekend we dwoje, czy krótką wycieczkę na jeden dzień. Tu każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

Warszawa – atrakcje, zabytki, restauracje, noclegi – mapa

Co warto zobaczyć w Warszawie? Jakie atrakcje są ciekawe dla dzieci oferuje Warszawa? Gdzie zaparkować samochód i które restauracje w centrum Warszawy są najlepsze? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie, a poniższa mapa powinna Ci ułatwić odnalezienie najfajniejszych miejsc. Znajdziesz tu również polecane przez nas hostele i hotele oraz najlepsze restauracje, kawiarnie i bary w Warszawie.

1. Stare Miasto w Warszawie – najpiękniejsze zabytki i atrakcje UNESCO, co robić w Warszawie przez jeden dzień?

Od czego warto zacząć zwiedzanie Warszawy? Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc Warszawy, od którego można zacząć zwiedzanie jest Stare Miasto. Starówka to najbardziej znana, najstarsza część Warszawy, serce miasta i zarazem miejsce z mnóstwem pięknych zabytków.


Co ciekawe, ta część stolicy została zniszczona w czasie II wojny światowej w aż 90%! Odbudowa trwała wiele lat, ale była niezwykle staranna i tak wierna, że w 1980 roku zrekonstruowana Starówka Warszawy trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Warszawie? Plac Zamkowy to najlepszy punkt z widokiem zarówno na kolorowe kamienice Starego Miasta, czerwoną fasadę Zamku Królewskiego, jak i wiślaną skarpę ze Stadionem Narodowym, który leży po drugiej stronie Wisły. Na placu stoi również słynna Kolumna Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy.

Jak zwiedzać Stare Miasto w Warszawie? Zdecydowanie najlepiej na piechotę, a sam spacer zajmie około 1 godz. Wąskimi i brukowanymi uliczkami Starówki możemy dotrzeć na warszawski Rynek. Plac ma wymiary 90 x 73 m, otacza go z każdej strony rząd kolorowych kamienic, dziś mieszczą się w nich restauracje i hostele. Na środku rynku stoi kultowy pomnik syrenki warszawskiej.

Jednym z ważniejszych zabytków na Starym Mieście jest również archikatedra św. Jana Chrzciciela. To wyjątkowo patriotyczna świątynia. Miejsce koronacji ostatnich królów Polski: Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tu również spoczywają książęta mazowieccy i znane osobistości jak Henryk Sienkiewicz i Gabriel Narutowicz.

Wędrując po Starym Mieście w Warszawie warto też odwiedzić symboliczny Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia poległe w wojnie dzieci. Świetną panoramę mamy z Gnojnej Góry, jaka została usypana ze śmieci, a dziś wbrew nazwie jest uwielbiana przez zakochanych, którzy na barierkach przypinają miłosne kłódki. Ciekawym miejscem jest również Barbakan z widokowymi murami Starego Miasta.

2. Zamek Królewski – co robić w Warszawie zimą i kiedy pada deszcz?

Czerwona sylwetka fasady Zamku Królewskiego dominuje na Starym Mieście w Warszawie. Aż trudno uwierzyć, że doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej zamek na wiele lat zniknął z panoramy miasta. Ta dawna siedziba królów Polski jest dziś wielkim zabytkiem Warszawy i atrakcją, którą warto zobaczyć.

Swoje najpiękniejsze oblicze oraz potęgę zamek prezentuje od strony Wisły, to tutaj znajdują się również zamkowe ogrody. Zaglądając do jego wnętrz możemy zobaczyć komnaty z czasów ostatniego króla Polski. Ociekające złotem Apartamenty Królewskie, Sala Tronowa i oryginalne dzieła sztuki, które cudem udało się ukryć przed wojną dają nam wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas.

Dziś wielką chlubą zamku są również dzieła Matejki, Rembrandta oraz obrazy w Galerii Lanckorońskich. Jednak zamek to również ogrom polskiej historii, bo przecież właśnie tutaj w Sali Senatorskiej została uchwalona pierwsza w Europie Konstytucja 3 maja.

Zamek stał się też symbolem narodowej solidarności, gdyż środki na jego odbudowę pochodziły głównie od darczyńców. Co więcej, Zamek Królewski w Warszawie znajduje się na liście UNESCO wśród najważniejszych zabytków w Polsce i na świecie.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty w dniach wtorek – niedziela, (poniedziałek nieczynne) w godzinach 10:00-17:00, ostatnie wejście o 16:00. Natomiast Ogrody Królewskie są czynne codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Cennik biletów wstępu na wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie (w cenie biletów wstępu jest wliczony zestaw audioprzewodnika ze słuchawkami):

 • Trasa Królewska (Apartament Wielki i Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Nowa Izba Poselska, Galeria Wettynów, Pokoje Prezydenckie, Sala Senatorska, Obrazy Jana Matejki, Antyszambra): bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł, dzieci do 16 roku życia bilet za 1 zł.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie? Średni czas zwiedzania wynosi około 2 godziny.

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie wystaw, godziny otwarcia, cennik

3. Park Łazienki Królewskie – jak aktywnie spędzić czas w Warszawie?

Niektórzy twierdzą, że to najszczęśliwsze miejsce w Warszawie, inni, że najpiękniejszy park w Polsce. Łazienki Królewskie na obszarze aż 76 ha zaskakują nas swoimi romantycznymi ogrodami, zjawiskowym Pałacem na Wyspie, uroczym amfiteatrem, genialnymi koncertami przy pomniku Chopina, czy też zjawiskową galerią w Starej Oranżerii. Park Łazienki Królewskie oferują atrakcje, z których słynnie cała Warszawa.

Co ciekawe, kompleks parkowo-pałacowy Łazienki Królewskie został założony w 1798 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Skąd się wzięła nazwa Łazienki Królewskie? Ostatni król Polski właśnie tutaj miał swoją letnią rezydencję, a także pawilon ogrodowy z łaźnią. Jednak z czasem jej budynek został rozbudowany i dziś służy jako słynny Pałac na Wyspie.

Co jest fajnego w Łazienkach Królewskich? Park Łazienki Królewskie to nie tylko zielone płuca Warszawy, ale i miejsce, gdzie zobaczysz wiele zabytków, jak chociażby Stara Oranżeria z galerią rzeźby, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Stajniach Kubickiego, czy Pałac Myślewicki.

Co więcej, od maja do września w każdą niedzielę przy pomniku Fryderyka Chopina odbywają się koncerty chopinowskie. To też idealne miejsce na randkę w Warszawie, jakie możemy dodatkowo urozmaicić romantycznym rejsem gondolą.

Łazienki Królewskie Warszawa – zwiedzanie, TOP 10 atrakcje, jakie warto zobaczyć

4. Pałac Kultury i Nauki – najlepszy punkt widokowy na Warszawę

Pałac Kultury i Nauki to wciąż jeden z najwyższych budynków Warszawy (wyższy jest jedynie sąsiedni Warsaw Tower, który liczy 310 m). Na 30 piętrze PKiN znajduje się taras widokowy. Co ciekawe, podróż windą trwa zaledwie 19 sekund, a widok jaki się stąd roztacza jest niepowtarzalny.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała zaledwie 3 lata, a przy jego powstawaniu pracowało aż 7,5 tys. robotników. Prace rozpoczęto dokładnie 1 maja 1952 roku, także obecnie pałac liczy już ponad 70 lat. Pałac Kultury i Nauki to symbol Warszawy i chociaż w czasie budowy budził wiele kontrowersji, to jednak dziś trudno by było nam sobie wyobrazić stolicy bez słynnego “Pekinu”.

237 m wysokości, 3288 pomieszczeń i aż 46 piętra. Zdecydowanie już same cyfry związane z Pałacem Kultury i Nauki robią imponujące wrażenie. Jeszcze piękniejszy jest widok, jaki roztacza się z tarasu widokowego PKiN. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć najpiękniejszą panoramę stolicy.

Godziny otwarcia Pałacu Kultury i Nauki, wjechać na taras widokowy możemy w godzinach od 10:00 do 20:00.

Ile kosztuje wjazd na Pałac Kultury i Nauki? Za bilet normalny trzeba zapłacić 25 zł, a za bilet ulgowy 20 zł.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy, zwiedzanie

5. Centrum Nauki Kopernik Warszawa – atrakcje nie tylko dla dzieci

Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla wielbicieli nauki, pasjonatów eksperymentowania oraz odkrywców. To świetna atrakcja Warszawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kopernik zdecydowanie nie jest typowym muzeum, gdyż nie ma w nim przewodników, wyznaczonej ścieżki zwiedzania, czy gablot.

Centrum Nauki Kopernik to nowoczesna i zarazem przepełniona multimedialnymi eksponatami atrakcja Warszawy. Tajemnice natury, zawiłe reakcje chemiczne, czy nieodkryty świat fizycznych zjawisk już nie będzie taki skomplikowany.

Na wystawie odkryjemy jak działają nasze zmysły na światło, kolory, czy iluzję. Możemy również położyć się na łożu fakira, spróbować jazdy na symulatorze po alkoholu, albo wejść w rolę osoby niepełnosprawnej przemierzając na wózku inwalidzkim tor przeszkód. Znajdziemy tu eksponaty związane z prądem, falami i dźwiękiem.

CNK czynne jest codziennie, wyjątkiem jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, czyli dzień techniczny. Wystawy możemy zatem zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-18:00, w piątki 9:00-20:00, natomiast w weekend 9:00-19:00.

Ile kosztują bilety do Kopernika? Cennik wygląda następująco, bilet normalny 37 zł (weekend 39 zł), bilet ulgowy 25 zł (weekend 26 zł). Dzieci do 2 lat wchodzą bezpłatnie.

Centrum Nauki Kopernik – świetna atrakcja dla dzieci w Warszawie

6. Muzeum Powstania Warszawskiego – historyczne atrakcje, z których słynie Warszawa

Powstanie Warszawskie to jedno z ważniejszych wydarzeń II wojny światowej, które wywarło duży wpływ na losy Warszawy. Najlepszym miejscem do poznania przebiegu tej największej bitwy miejskiej w Polsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając jego interaktywną wystawę odkrywamy poruszające historie i opowieści powstańców, czyli marzycieli i bohaterów, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność.

Muzeum jest wyrazem hołdu dla wszystkich osób walczących za wolność Polski. Budynek muzeum znajduje się na warszawskiej Woli w dawnej elektrowni tramwajowej. Jego multimedialna ekspozycja składa się w sumie z 4 poziomów.

Chodząc po bruku wśród ruin Warszawy poznajemy dzień po dniu najważniejsze wydarzenia z czasów powstania, od dni poprzedzających jego wybuch, poprzez powstańczą codzienność oraz losy osób, które przetrwały to piekło. Dodatkowo na każdym kroku czekają na nas multimedialne eksponaty, filmy, zdjęcia oraz autentyczne rzeczy powstańców. Całość dopełniają wzruszające opowieści, a także dźwięk bijącego serca Warszawy.

Muzeum możemy zwiedzać codziennie oprócz wtorków w godzinach 8:00-18:00 w dni powszednie oraz 10:00-18:00 w weekendy.

Ile kosztuje bilet wstępu? Bilet normalny 30 zł, ulgowy 25 zł. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest poniedziałek.

Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie wystaw

7. Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – co nietypowego zobaczyć w Warszawie?

Na wiślanej skarpie w centrum Warszawy mamy okazję zobaczyć jedną z piękniejszych atrakcji stolicy. Budynek biblioteki Uniwersytetu w Warszawie zdobył wiele nagród w architektonicznych konkursach. I nic w tym dziwnego, bo patrząc na całą konstrukcję naprawdę budzi ona podziw. Miedź, szkło, bluszcz, niezwykle kolorowe rośliny, wodne kaskady i świetne widokowe punkty tworzą jego magię.

Jakie atrakcje czekają na nas w ogrodach biblioteki UW? Ogród BUW składa się z dwóch części górnej z ogrodem na dachu oraz dolnej ze stawem i fontanną. Cała przestrzeń jest idealnym miejscem na piknik w Warszawie. Z ogrodów na dachu możemy podziwiać piękną panoramę Wisły, bulwarów, Centrum Nauki Kopernik, Starego Miasta oraz najwyższych wieżowców Warszawy.

Ogród na dachu biblioteki podzielony jest kolorystycznie na strefy. Złota strefa kwitnie na żółto lub pomarańczowo, tworzą ją głównie forsycje, strefa srebrna obsadzona jest wierzbami, jałowcem, a także kosodrzewiną. Ogród karminowy tworzą kwitnące na czerwono róże. Natomiast strefa ogrodu niebieskiego to głównie powojniki bylinowe.

Ogrody BUW to jedna z ciekawszych atrakcji Warszawy, jaką możemy zwiedzić za darmo. Wejście do ogrodów jest od strony ulicy Dobrej. Do ogrodów możemy wejść jedynie w godzinach ich otwarcia, czyli:

 • od 1 do 30 kwietnia: 8:00-18:00
 • 1 maja – 30 września: 8:00-20:00
 • od 1 do 31 października: 8:00-18:00
 • 1 listopada – 31 marca (bez wstępu na dach): 8:00-15:00
Ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

8. Stadion Narodowy Warszawa – nowoczesne atrakcje największego stadionu w Polsce

Stadion Narodowy w Warszawie to największy stadion w Polsce, który podczas meczu jest w stanie pomieścić aż 58 tysięcy kibiców. To również największa arena koncertów, na jaką może wejść łącznie z płytą boiska 80 tysięcy widzów. Jednak stadion PGE Narodowy jest też świetnym miejscem do zwiedzania podczas wizyty w Warszawie.

Stadion Narodowy w Warszawie nosi imię wybitnego polskiego piłkarza i trenera Kazimierza Górskiego. Ten potężny obiekt został zbudowany w dzielnicy Warszawy Praga-Południe, dokładnie w miejscu, gdzie przed laty stał historyczny Stadion X-lecia. Od 1955 roku odbywały się na nim najważniejsze wydarzenia sportowe jak chociażby mecze polskiej reprezentacji piłkarskiej, finały Pucharu Polski w piłce nożnej, czy Wyścig Pokoju.

Jedną z ciekawych opcji zwiedzania stadionu PGE Narodowy w Warszawie jest wycieczka z przewodnikiem.

Trasa Piłkarskie Emocje to podstawowa ścieżka zwiedzania stadionu PGE Narodowy w Warszawie. Podczas spaceru z przewodnikiem, który trwa 60 minut odwiedzamy trybuny, loże VIP, piłkarskie szatnie, salę konferencyjną i punkt widokowy.

Bilet wstępu na zwiedzanie stadionu PGE Narodowy w Warszawie na trasie Piłkarskie Emocje kosztuje: 35 zł bilet normalny, 25 zł bilet ulgowy.

W jakich godzinach można zwiedzać Stadion Narodowy? Wejścia na zwiedzanie stadionu z przewodnikiem są w tygodniu o godzinie. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00, a w weekendy co godzinę od 10:00. Natomiast punkt widokowy jest czynny codziennie w godzinach 10:00-22:30.

Stadion Narodowy Warszawa – zwiedzanie nowoczesnej atrakcji stolicy i największego stadionu w Polsce

9. Wilanów najpiękniejszy pałac w Warszawie – co robić we dwoje?

Jedną z najpiękniejszych atrakcji Warszawy jest zabytkowy pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz jego pałacowe ogrody. Co ciekawe, pałac do dziś możemy oglądać w niezmienionej formie i zachwycać się jego zjawiskowymi wnętrzami.

Pałac w Wilanowie już z zewnątrz robi ogromne wrażenie, a wnętrza są jeszcze ciekawsze! Co można zobaczyć w Wilanowie ? Reprezentacyjna Sala Biała ozdobiona jest portretami właścicieli, w Sypialni Króla zobaczysz paradne łoże, Wielka Sień zachwyca przepięknymi dekoracjami, Sypialnię Królowej wyróżnia zjawiskowy sufit, a apartamenty księżnej marszałkowej Lubomirskiej onieśmielają wyposażeniem.

Co więcej, w pałacu można też zwiedzić dawne pokoje chińskie, Galerię Kolekcjonerstwa Potockich. czy Gabinet Farfurowy z mozaiką płytek.

Park w Wilanowie to 46 ha dzieło sztuki. Ogród Północny ma geometryczne rabaty z mityczną fontanną. Z kolei Ogród barokowy to najstarsza część parku z dwoma tarasami jakie zdobią przycięte żywopłoty, bukszpany i kolorowe kwiaty. Ogród Różany z fontanną latem pachnie nieziemsko i mieni się wieloma kolorami róż. Natomiast Ogród przy Oranżerii to najbardziej egzotyczna część parku z daktylowcami i figami.

Do tego mamy tutaj dwa parki krajobrazowe – Południowy w stylu angielskim gdzie natura sama wyznacza swój rytm oraz Północny wokół jeziora z zielonym labiryntem alejek i antycznych posągów.

Godziny otwarcia pałacu w Wilanowie: poniedziałek, wtorek, czwartek-niedziela w godz. 10:00-16:00 (wejście do 15:00), środa w godz. 10:00-18:00 (wejście do 17:00).

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 28 zł.

We czwartki wstęp do pałacu i parku jest bezpłatny!

Godziny otwarcia parku w Wilanowie: 

 • 27 kwietnia – 1 września: godz. 9.00-21.00 (ostatnie wejście 20.30),
 • 2 – 29 września: godz. 9.00-19.00 (ostatnie wejście 18.30),
 • 30 września – 11 października: godz. 9.00-18.00 (ostatnie wejście 17.30),
 • 12 – 31 października: godz. 9.00-16.00 (wejście do 16.00),
 • 2 listopada – 31 grudnia: godz. 9.00-15.00 (wejście do 15.00).

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł.

10. Grób Nieznanego Żołnierza – z czego jest znana Warszawa?

Jednym z największych symboli Warszawy i miejscem, z którego jest znana jest symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza. To tutaj  na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, w arkadach zniszczonego pałacu Saskiego spoczęły 2 listopada 1925 roku szczątki nieznanego z nazwiska młodego obrońcy Lwowa.

Obecnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz, jaki upamiętnia wszystkich poległych bezimiennych żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Co więcej, przy grobie 24h na dobę Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełnią wartę. Zmiana warty odbywa się o każdej pełnej godzinie i jest również ciekawym widowiskiem i pewnego rodzaju atrakcją Warszawy.

Plac Piłsudskiego to miejsce jakie odwiedza każda międzynarodowa delegacja, która przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie składa kwiaty. Sam plac jest również miejscem licznych uroczystości.

Po drugiej stronie Grobu Nieznanego Żołnierza roztacza się piękny Ogród Saski, a w nim potężna fontanna, 21 barokowych rzeźb muz i cnót, a także mnóstwo romantycznych rabat i alejek. To idealne miejsce na odpoczynek w samym centrum Warszawy.

11. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich – Warszawa i jej multimedialne atrakcje

Muzeum POLIN to jedno z najnowocześniejszych muzeów Warszawy. Począwszy od projektu samej bryły budynku, poprzez symbolikę każdego jego skrawka robi on na nas duże wrażenie. Główna wystawa nosi tytuł “1000 lat historii Żydów polskich” i składa się z 8 części.

Zwiedzać ją możemy indywidualnie, w grupie z przewodnikiem lub z audioguidem. Czy warto odwiedzić muzeum POLIN? Zdecydowanie tak, historia jaką tutaj poznajemy jest niezwykle ciekawa i otwiera nam oczy na wiele aspektów.

Muzeum POLIN to miejsce, w którym mamy okazję odbyć wędrówkę przez tysiącletnią historię polskich Żydów. Po drodze poznajemy niezwykłe opowieści o życiu znanych wynalazców i przedsiębiorców, a także o miłości, walce i woli przetrwania.

Muzeum jest czynne w poniedziałek oraz od środy do niedzieli, nieczynne jedynie we wtorek. Godziny otwarcia:

 • poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela – 10:00-17:00
 • sobota – 10:00-20:00

Cennik biletów wstępu do muzeum POLIN na wystawę stałą, czasową i zwiedzanie z audioprzewodnikiem: 45 zł bilet normalny, 35 zł bilet ulgowy.

Dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum jest czwartek.

Muzeum POLIN – zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

12. Nowe Miasto Warszawa i największa multimedialna fontanna – darmowe atrakcje

Nowe Miasto to czarująca, przepełniona historycznymi ciekawostkami i zarazem bardzo zaciszna część Warszawy. Centralnym placem jest tutaj Rynek Nowego Miasta z żeliwną studnią, na której zobaczysz herb Nowego Miasta. Jest tu również barokowy kościół św. Kazimierza przy zakonie Benedyktynek, który wyróżnia miedziana kopuła. Rynek otaczają eleganckie kamieniczki z mnóstwem restauracji. 

Zaledwie parę kroków dalej mamy jedną z najstarszych świątyń Warszawy, czyli gotycki kościół Nawiedzenia NMP z ceglaną dzwonnicą. Na Nowym Mieście warto też odwiedzić Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie poświęcone polskiej Noblistce.

Jedną z najnowszych atrakcji Warszawy jest Multimedialny Park Fontann. Od maja do września w każdy piątek i sobotę wieczorem organizowane są tutaj multimedialne pokazy światło-dźwięk. To świetna darmowa atrakcja Warszawy!

Godziny pokazów fontann w Warszawie (piątek, sobota): maj-lipiec 21:00, sierpień 21:00, wrzesień 20:30.

13. Bulwary nad Wisłą Warszawa – co fajnego można zobaczyć w Warszawie?

Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie Wisła to Warszawa z pewnością nie stałaby się ta prężnym miastem. To dzięki niej można było handlować i spławiać towary aż do samego Bałtyku. Dziś jednak znaczenie Wisły jest zupełnie inne, a jej lewy brzeg to prestiżowe bulwary, które są ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi, którzy nad Wisłę idą chociażby napić się piwka.

Jednak bulwary nad Wisłą to również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, jakie chcą się pobawić na piaskowej plaży, czy w fontannach. Dziś bulwary wiślane mają ponad 6 km długości. Jednak najciekawszy odcinek rozciąga się od mostu Świętokrzyskiego, gdzie nad Wisłą stanął pomnik warszawskiej syrenki, do mostu Gdańskiego.

Najnowszą atrakcją Warszawy jest tutaj kładka pieszo-rowerowa jaką możemy dojść na Pragę. Roztocza się z niej świetny widok na wieżowce Warszawy.

Co robić na bulwarach wiślanych? Szeroki deptak jest dostępny dla pieszych, rowerzystów, czy rolkarzy. Jest tu również siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw, strefa chilloutu z hamakami, leżaki na plaży, fontanny dla dzieci, czy wieża widokowa. W sezonie letnim z bulwarów można wypłynąć w rejs po Wiśle, a zacumowane barki działają jako restauracje i dyskoteki.

14. Muzeum Fryderyka Chopina – ciekawe muzeum w Warszawie

Fryderyk Chopin to wybitny kompozytor, który swoje pierwsze kroki pianistycznej kariery stawiał w Warszawie. Dlatego też tutaj możemy zwiedzić multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina. Spacer po wystawach to niezwykła podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia pianisty, podczas której cały czas towarzyszą nam jego kompozycje.

Muzeum Fryderyka Chopina to jedno z najnowocześniejszych miejsc na mapie Warszawy. Już sama jego lokalizacja jest wyjątkowa, bo mieści się w zamku Ostrogskich. Wystawa została otwarta dokładnie 1 marca 2010 roku, czyli w 200 rocznicę urodzin Chopina. Na 3 poziomach muzeum mamy okazję zwiedzić 12 tematycznych części, począwszy od czasów dzieciństwa Fryderyka w Warszawie, przez okres paryski aż po momenty największej pianistycznej kariery.

Zwiedzając nieśpiesznie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie możemy dodatkowo wsłuchać się w najwybitniejsze utwory kompozytora i wczuć w klimat epoki romantyzmu. Muzeum jest świetną atrakcją Warszawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Godziny otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie: wtorek-niedziela 10:00-18:00. Średni czas zwiedzania muzeum to około 1,5 godz.

Cennik biletów wstępu: 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

15. Taras Widokowy na dzwonnicy kościoła św. Anny – co robić w Warszawie z dziewczyną?

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe miejsce na zaręczyny w Warszawie i to z widokiem na Stare Miasto, albo po prostu chcesz zobaczyć jeden z najlepszych punktów widokowych w stolicy, to odwiedź koniecznie wieżę kościoła św. Anny.

Świątynia stoi na Krakowskim Przedmieściu tuż przy placu Zamkowym. Jej historia sięga aż 1454 roku, więc do dziś sam budynek jest zlepkiem różnych architektonicznych stylów. Sąsiednia dzwonnica służy dziś jako wieża z tarasem widokowym. Wystarczy pokonać 150 kamiennych schodów żeby zobaczyć najlepszą panoramę na Starówkę.

Godziny otwarcia:

 • maj – październik: pon. – pt. 10:00 – 21:00, sob. – niedz. 11:00 – 22:00
 • listopad – marzec: pon. – pt. 10:00 – 18:00, sob. – niedz. 11:00 – 18:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 7 zł.

16. Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki – co warto zobaczyć w Warszawie?

Krakowskie Przedmieście i ulica Nowy Świat to najbardziej prestiżowe miejsce w Warszawie. Zobaczysz tu między innymi luksusowe i najdroższe w Warszawie hotele Europejski i Bristol, ekskluzywne butiki, a do tego drogie restauracje oraz kawiarnie.

Jednak ta część Warszawy to również miejsce historyczne i dawny trakt królewski. To tutaj mieści się Pałac Prezydencki przed którym stoi pomnik siedzącego na koniu Józefa Poniatowskiego.

Krakowskie Przedmieście ozdabiają również pomniki Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika. W bazylice Świętego Krzyża spoczęło serce Chopina. Mieści się tu też brama główna Uniwersytetu Warszawskiego, a nietypowym budynkiem jest zdecydowanie Dom Bez Kantów.

17. Ogród Krasińskich Warszawa – romantyczne atrakcje stolicy

Ogród Krasińskich to jeden z najpiękniejszych parków Warszawy. Spacerując po jego alejkach przenosimy się w historyczne miejsca niczym w XVII wieku. Ogród zajmuje powierzchnię 9,5 ha, zobaczyć tu możesz potężne kasztanowce, pięknie ukwiecone rabaty, różowe niezapominajki, pachnące magnolie, a do tego staw, strumień, kaskadę i fontannę.

Warto tu zwrócić też uwagę na detale. Ogrodzenie ogrodu, ławki, latarnie, a nawet kosze na śmieci są specjalnie wystylizowane, jakby były z innej epoki. Nad wszystkim dominuje barokowa sylwetka Pałacu Krasińskich. Dziś część pałacu zajmuje Biblioteka Narodowa.

Pałac Krasińskich można zwiedzać, na wystawach znajdują się między innymi rękopisy Mickiewicza, Kochanowskiego i Chopina. Wstęp jest bezpłatny, więc to kolejna darmowa atrakcja Warszawy.

18. Centrum Pieniądza Warszawa – nietypowe atrakcje i darmowe muzeum stolicy

Towarzyszy nam już od setek lat, początkowo w formie drogocennego kruszca, później jako moneta i banknot papierowy, a dziś w wersji elektronicznej. Drogę jaką przeszedł pieniądz i liczbę jego modyfikacji aż trudno zliczyć.

Jednak w ciekawym i nowoczesnym Centrum Pieniądza NBP możemy poznać tę zawiłą opowieść i w prosty sposób odkryć nieznane nam dotąd zagadki. Co ciekawe, siedziba muzeum mieści się w gmachu Narodowego Banku Polskiego. Tutaj na 3 piętrach muzeum mamy okazję zobaczyć potężny sejf, 20 kg monetę szwedzką, czy zagadkowe laboratorium.

Centrum Pieniądza NBP jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00, natomiast w czwartki jest otwarte do 20:00.

Co ciekawe, muzeum możemy zwiedzać bezpłatnie, nie ma tutaj płatnych biletów wstępu, a indywidualne zwiedzanie nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Centrum Pieniądza NBP – ciekawe i darmowe muzeum Warszawy

19. Pomnik Powstania Warszawskiego – historyczna atrakcja Warszawy

Powstanie Warszawskie było największym zrywem polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Choć historia napisała dla Warszawy brutalny scenariusz, a samo powstanie zakończyło się śmiercią nawet 200 tys. osób, to jednak samo wydarzenie urosło do rangi patriotycznego kultu.

Miejscem, jakie zdecydowanie powinien odwiedzić każdy pasjonat historii jest Pomnik Powstania Warszawskiego. Potężny monument stoi na Placu Krasińskich i pokazuje w skrócie przebieg powstania od zrywu do walki, przez ucieczkę cywilów zalanymi szambem kanałami.

Tłem pomnika jest równie ciekawy budynek Sądu Najwyższego. Wyróżnia go błękitny kolor jaki powstał z połączenia miedzi i szkła. Budynek Tworzy 76 kolumn z cytatami związanymi z prawem. Na jego tyłach warto również zobaczyć trzy potężne postaci kobiet, jakie symbolizują cnoty wiarę, nadzieję i miłość.

20. Mariensztat Warszawa – tajemnicze zaułki i atrakcje, jakie warto zobaczyć

U podnóża Starego Miasta na wiślanej skarpie leży Mariensztat (miasto Marii), które jest dzielnicą Śródmieścia. To niewielkie mini miasteczko ma swój własny ryneczek, na którym zawsze jest zacisznie i spokojnie, mimo iż przecież leży u podnóża gwarnej Starówki, Zamku Królewskiego i kościoła św. Anny.

Na Mariensztat możesz dostać się z Placu Zamkowego najstarszymi w Polsce ruchomymi schodami. To idealne miejsce na miejski spacer bez tłumów turystów i w zaciszu warszawskich kamienic. Warto tu wpaść na nieśpieszną kawę!

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Gdzie jechać z Warszawy – ciekawe atrakcje blisko stolicy

 • Kampinoski Park Narodowy to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy. Znajdziemy tu wiele ciekawych propozycji aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Do wyboru jest aż 360 km szlaków pieszych, 200 km szlaków rowerowych oraz 10 ścieżek dydaktycznych!
Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych
 • U zbiegu trzech rzeki leży jedna z największych twierdz w Polsce. Ta najsłynniejsza budowla wojskowa, jaką jest Twierdza Modlin składa się kompleksu kilkudziesięciu budynków. Jej najbardziej burzliwe losy związane są z wydarzeniami potopu szwedzkiego, wojnami Napoleona, czasem rosyjskiego zaboru oraz walkami I i II wojny światowej.
Twierdza Modlin – zwiedzanie miasta koszar
 • Przepiękny pałac w Jabłonnie otoczony jest eleganckim parkiem. W jego eleganckich wnętrzach odbywają się dziś koncerty i wernisaże. Dodatkowo możemy tu również wynająć klimatyczny pokój, czy też skosztować wybornej polskiej kuchni w pałacowej restauracji.
Pałac w Jabłonnie – zwiedzanie królewskiej rezydencji z pięknym parkiem
 • Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.
Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina
 • Na wysokiej wiślanej skarpie z widokiem na Puszczę Kampinoską leży przepełniony historycznymi ciekawostkami Czerwińsk nad Wisłą. To niepozorne miasteczko może pochwalić się potężnym klasztorem, piękną pradoliną Wisły oraz ciekawą tradycją dawnego portu rzecznego.
Czerwińsk nad Wisłą – atrakcje niezwykłego miasteczka Mazowsza
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments