Muzeum POLIN to miejsce, w którym mamy okazję odbyć wędrówkę przez tysiącletnią historię polskich Żydów. Po drodze poznajemy niezwykłe opowieści o życiu znanych wynalazców i przedsiębiorców, a także o miłości, walce i woli przetrwania.

Muzeum POLIN to jedno z najnowocześniejszych muzeów Warszawy. Począwszy od projektu samej bryły budynku, poprzez symbolikę każdego jego skrawka robi on na nas duże wrażenie. Główna wystawa nosi tytuł “1000 lat historii Żydów polskich” i składa się z 8 części. Zwiedzać ją możemy indywidualnie, w grupie z przewodnikiem lub z audioguidem. Czy warto odwiedzić muzeum POLIN? Zdecydowanie tak, historia jaką tutaj poznajemy jest niezwykle ciekawa i otwiera nam oczy na wiele aspektów.

Muzeum POLIN – dojazd, parking 

Jak najwygodniej dotrzeć do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN? Muzeum znajduje się na ulicy Anielewicza 6, jednak główne wejście jest od strony ulicy Zamenhofa. Jest to dzielnica Muranów, kilka kroków dalej mamy już ogród Krasińskich. Muzeum powstało w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej znajdowało się żydowskie getto.

Do muzeum POLIN możemy dotrzeć autobusem miejskim linia 100, 111 i 180, najbliższy przystanek to Nalewki-Muzeum, albo tramwajem przystanek Muranów 06, dociera tu linia 4,15, 35,36,78.

Natomiast jeśli wybierasz się swoim samochodem to możesz zaparkować na bezpłatnym parkingu muzeum, który jest czynny jedynie w weekendy, wjazd od ulicy Anielewicza. W tygodniu trzeba szukać miejsca na miejskim parkingu wzdłuż ulicy Karmelickiej, Lewartowskiego lub Zamenhofa. Parkingi są płatne w parkomacie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – godziny otwarcia, cennik, praktyczne informacje

Muzeum jest czynne w poniedziałek oraz od środy do niedzieli, nieczynne jedynie we wtorek. Godziny otwarcia:


  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela – 10:00-17:00
  • sobota – 10:00-20:00

Cennik biletów wstępu do muzeum POLIN na wystawę stałą, czasową i zwiedzanie z audioprzewodnikiem: 45 zł bilet normalny, 35 zł bilet ulgowy. Dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum jest czwartek, wtedy też wypożyczenie audioprzewodnika to koszt 10 zł. Natomiast w weekendy muzeum można zwiedzać z przewodnikiem w grupie.

Ile trwa zwiedzanie muzeum POLIN? Przejście wystawy stałej z audioprzewodnikiem trwa około 2,5 h. Na terenie muzeum znajduje się również restauracja serwująca przysmaki kuchni żydowskiej, sklepik z pamiątkami, szatnia i toalety.

Czy muzeum POLIN można zwiedzać z dzieckiem? Jak najbardziej multimedialną wystawę o historii Żydów dostosowano do najmłodszych turystów. Jedynie ekspozycja zagłady jest zalecana dla dzieci powyżej 12 roku życia.

Warto pamiętać, że wchodząc do muzeum będziemy przechodzić kontrolę niczym na lotnisku. Przechodzimy przez bramki wykrywacza metali, a nasze bagaże są prześwietlane. Niestety taką praktykę stosuje się w Polsce jedynie w dwóch muzeach, czyli Auschwitz i POLIN.

Otwarcie POLIN – akcja “Żonkile”

19 kwietnia 2013 roku zostało uroczyste otwarcie muzeum POLIN. Data nie była przypadkowa, gdyż właśnie w ten dzień przypada rocznica wybuchu powstania w żydowskim getcie, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Wtedy też prowadzona jest akcja Żonkile. Związana jest ona z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę wybuchu powstania dostawał od anonimowej osoby bukiet żonkili.

Budynek POLIN – architektoniczna perła Warszawy

Sam budynek muzeum POLIN był wielokrotnie nagradzany w architektonicznych konkursach. Z zewnątrz wygląda dość niepozornie, prosta bryła pokryta jest głównie miedzią i szkłem. Niewielkie napisy na szklanych panelach układają się w słowo “Polin”.

Samo słowo “POLIN” w języku hebrajskim oznacza “tutaj odpoczniesz”, ale również odnosi się do nazwy Polski.

Choć zewnętrzna bryła jest dość prosta i surowa, to jednak w środku budynek niezwykle faluje, a cały hol zalany jest światłem. Do muzeum wchodzimy szczeliną, która przecina budynek na pół. Ta koncepcja ma symbolizować wyrwę w 1000 letniej historii Żydów.

 POLIN – zwiedzanie wystawy

Zwiedzanie muzeum POLIN zaczynamy od wejścia na wystawę stałą, która znajduje się na poziomie -1. Łącznie wystawa składa się z 8 tematycznych i multimedialnych galerii. Naszą podróż rozpoczynamy od poznania okoliczności w jakich Żydzi pojawili się w ogóle na ziemiach Polski.

Dalej odkrywamy jak Polska stawała się domem największej na świecie Żydowskiej diaspory. Dowiadujemy się między innymi czym zajmowali się Żydzi w Polsce i w jaki sposób rozwijali tutaj handel i przemysł. Następnie docieramy do czasów zagłady i masowej eksterminacji Żydów. Wystawa kończy się współczesną historią polskich Żydów, która trwa do dziś.

Wśród najciekawszych eksponatów na wystawach możemy wyróżnić chociażby makietę krakowskiego Kazimierza, na którym mieszkali najbardziej wpływowi Żydzi, kolorowe wnętrze synagogi z Gwoźdźca, salę rozbiorów Polski, a także typową i gwarną żydowską ulicę z czasów międzywojennych.

Niezwykle wzruszająca jest również historia utworzenia w Warszawie getta, odkrywamy tutaj losy żydowskich bohaterów, jak chociażby Marka Edelmana. Na końcu wystawy poznajemy ponownie odrodzenie żydowskiej kultury w Polsce.

Pomnik Bohaterów Warszawskiego Getta

Na wprost wejścia do muzeum POLIN stoi jeden z najważniejszych monumentów Warszawy, czyli Pomnik Bohaterów Getta. Jest on symbolicznym miejscem pamięci poświęconej 300 tys. żydowskim ofiarom. Pomnik ma kształt muru getta oraz ściany płaczu w Jerozolimie. Składa się z 2 płaskorzeźb, jedna symbolizuje bojowników, którzy ruszają do walki, natomiast druga pokazuje pędzone na śmierć kobiety, dzieci i starców.

Tuż przed wejściem do muzeum POLIN w cieniu pachnących lip znajdziemy ławeczkę Jana Karskiego. Ten niezwykły człowiek w czasie II wojny światowej pracował między innymi jako kurier polskiego podziemia. To właśnie on złożył wolnemu światu raport o zagładzie Żydów i aż dwukrotnie przedostał się na teren getta. Zdecydowanie Karski był osobą, która chciała zatrzymać holokaust.

Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie wystaw

Powstanie Warszawskie to jedno z ważniejszych wydarzeń II wojny światowej, które wywarło duży wpływ na losy Warszawy. Najlepszym miejscem do poznania przebiegu tej największej bitwy miejskiej w Polsce jest właśnie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając jego interaktywną wystawę odkrywamy poruszające historie i opowieści powstańców, czyli marzycieli i bohaterów, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność

Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie wystaw

POLIN to jedno z ciekawszych i najnowocześniejszych muzeów Warszawy, to ciekawa atrakcja dla całych rodzin w której poznamy niezwykle barwną historię wielokulturowego kraju, jakim od zawsze była Polska. Zdecydowanie kilkugodzinna podróż po wystawach będzie dobrze spędzonym czasem.

Plan Wypadu do Muzeum POLIN

Dojazd: Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Parking: bezpłatny parking przy muzeum (dostępny w weekendy), wjazd od ul. Anielewicza

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Muzeum POLIN – 45 zł bilet normalny, 35 zł bilet ulgowy
  • Audioprzewodnik – 10 zł (w dniu bezpłatnego zwiedzania)
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments