Hrebienok to jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w słowackich Tatrach, na który ruszamy ze Starego Smokowca. Często porównywany jest do Gubałówki, gdyż na wierzchołek również możemy wjechać wagonikiem kolejki linowej. Jednak dodatkową atrakcją Wysokich Tatr jest tutaj szlak na malownicze Wodospady Zimnej Wody.

Słowackie Tatry Wysokie to zarówno potężne szczyty strzelistych grani, jak i przepełnione ciszą zielone doliny. Wysokogórskie szlaki są wyzwaniem dla taterników, a tutejsze schroniska niczym oaza spokoju leżą w otoczeniu niezwykle kolorowych jezior.

Zdecydowanie podtatrzańskie miejscowości Słowacji są idealnym kierunkiem na rodzinny wypad w góry, gdyż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jedną z ciekawszych miejscowości na Słowacji jest osada Stary Smokowiec, czyli popularne słowackie uzdrowisko i kurort narciarski w Wysokich Tatrach. To stąd rusza słynna kolejka na Hrebienok.

Stary Smokowiec to idealna baza wypadowa dla piechurów, którzy chcą dodatkowo przemierzyć szlak na Wodospady Zimnej Wody, albo ruszyć dalej do schroniska Rainerova Chatka lub na Sławkowski Szczyt. Jeśli zastanawiasz się gdzie jechać z Zakopanego na Słowację to zdecydowanie polecamy Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody, to również świetny kierunek na wypad z dziećmi.

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – atrakcje, zwiedzanie Słowackich Tatr

Stary Smokowiec – dojazd, parking, mapa atrakcji

Do Starego Smokowca z Polski możemy dotrzeć chociażby przejściem granicznym w Jurgowie lub Piwnicznej. Przez miejscowość przebiega również Tatrzańska Kolejka Elektryczna. Słynna słowacka Elektriczka to pociąg, który przejeżdża przez miejscowości regionu Wysokie Tatry. Z Zakopanego do Starego Smokowca możemy dostać się również Flixbusem, lub z miejscowymi przewoźnikami, podróż trwa około 1,5h.

Gdzie zaparkować samochód w Starym Smokowcu? Jeśli wybierasz się w słowackie Tatry swoim samochodem to w Starym Smokowcu możesz zaparkować na parkingu przy ulicy Vysoké Tatry. Koszt 10 euro za dzień.


Stary Smokowiec to jedna z osad jaka wchodzi w skład miasta Wysokie Tatry. W sumie tworzy je 15 wiosek, z których główną część administracyjną pełni właśnie Stary Smokowiec. Swoją drogą to jeden z aż 4 podtatrzańskich Smokowców (Stary, Górny, Nowy, Dolny). Przez cały region Vysoké Tatry przebiega Droga Wolności oraz słynna słowacka Elektriczka.

Co warto zobaczyć w Starym Smokowcu? Jedną z najciekawszych atrakcji, jakie warto odwiedzić jest przepiękny budynek Grand Hotelu z 1904 roku zbudowany w alpejskim stylu. Równie ciekawie prezentuje się Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1888 roku, a także Muzeum Kinematografii i Fotografii Tatrzańskiej w Willi Alica. Natomiast z nowoczesnych atrakcji warto odwiedzić muzeum iluzji Tricklandia.

Stary Smokowiec – szlak na Hrebienok, szczyt, mapa

Jak dotrzeć na Hrebienok? Ze Starego Smokowca możemy wejść na Hrebienok zielonym szlakiem, który liczy 2,5 km w jedną stronę. Dodatkowo tuż obok biegnie droga asfaltowa, którą możemy również przemierzyć rowerem albo hulajnogą. Ile się wchodzi na Hrebienok? piesze zdobycie Hrebienoka zajmuje 45 minut.

Smokowieckie Siodełko lub po prostu Siodełko tak można wytłumaczyć słowacką nazwę szczytu Hrebienok, liczy 1285 m n.p.m. W zasadzie Hrebienok to płaski taras u podnóża Sławkowskiego szczytu. Jak przystało na “słowacką Gubałówkę” również i na Hrebienoku działa restauracja i hotel.

Zimową atrakcją Hrebienoka jest Tatrzańska Świątynia Lodowa. Już od 10 lat kilkudziesięciu rzeźbiarzy co roku z kilkuset ton lodu tworzy na Hrebienoku świątynię, która jest umieszczona w specjalnej kopule. W 2023 roku była to Bazylika Grobu Pańskiego.

Kolejka na Hrebienok – cennik, rozkład jazdy, godziny otwarcia

Kolejną opcją zdobycia szczytu Hrebienok 1285 m n.p.m. jest wjazd kolejką linową niczym na Gubałówkę. Kolejka jeździ co 30 minut, w sezonie letnim codziennie od 7:00 do 19:00. W zaledwie 4,5 minuty pokonujemy 247 m przewyższenia.

Godziny otwarcia kolejki na Hrebienok znajdziesz na stronie www.lanovky.sk.

Cennik biletów na kolejkę wygląda następująco: 11 euro w górę bilet normalny, 13 euro w dwie strony, natomiast bilet ulgowy 8 euro w górę, a 10 euro w dwie strony.

Wodospady Zimnej Wody

Wodospady Zimnej Wody występują na 1,5 km odcinku potoku Zimna Woda i składają się w sumie z 4 wodospadów. Tutejsze koryto rzeki wypełnione jest ogromnymi granitowymi okrąglakami. Płynąca i impetem woda rozbija się o głazy tworząc białe bałwany, a przy tym wydaje przyjemny dla ucha szum, który rozchodzi się po całej dolinie.

Pierwszy na trasie jest Długi Wodospad (Dlhý Vodopád). Możemy go oglądać z punktu widokowego na skale, jaki jest zabezpieczony barierkami z łańcuchów. 500 metrów niżej na żółtym szlaku znajdziemy jeszcze drewnianą platformę widokową z ławeczkami. To zdecydowanie świetne miejsce na piknik.

Dalej kierujemy się zielonym szlakiem pod górę. Idziemy cały czas wzdłuż szumiących wodospadów. Po kilkunastu minutach docieramy nad Wielki Wodospad (Veľký Vodopád). Tutaj nad potokiem przerzucona jest metalowa kładka, z której możemy podziwiać szumiące kaskady.

Kolejno na szlaku mijamy Skryty Wodospad (Skrytý Vodopád), możemy go zobaczyć z niewielkiej kamiennej półki ogrodzonej łańcuchem. Ostatni na trasie jest Mały Wodospad (Malý Vodopád). Dodatkowo do Wodospadów Zimnej Wody zalicza się jeszcze nieoficjalnie Olbrzymi Wodospad i Troisty Wodospad, które leżą na szlaku do Łomnickiego Stawu.

Szlak na Wodospady Zimnej Wody – opis trasy

Zdecydowanie jednym z najciekawszych szlaków jakim możemy się przespacerować z Hrebienoka jest trasa na Wodospady Zimnej Wody. To również idealna propozycja dla rodzin z dziećmi w słowackich Tatrach. Po drodze oprócz szumiących wodospadów możemy zobaczyć schronisko Bilikova Chata oraz najstarszy schron w Tatrach, czyli Rainerowa Chatka.

Szlak liczy w pętli 3 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1,5-2 godz. Najwygodniej jest ruszyć najpierw zielonym szlakiem w kierunku Bilikovej Chaty. Schodzimy tutaj nieco w dól po ułożonych z kamieni schodach. Ścieżka jest wąska i kamienista, więc zdecydowanie przyda się tutaj górskie obuwie. Już po 15 minutach docieramy do pierwszego widokowego punktu na wodospady.

Następnie idąc wzdłuż zielonego szlaku mijamy od dołu Długi Wodospad, Wielki Wodospad, Skryty Wodospad oraz Mały Wodospad. W końcu docieramy również do Staroleśnej Polany i schroniska Rainerowa Chatka, stąd możemy wrócić w 20 minut na Hrebienok czerwonym szlakiem (szeroka szutrowa droga) tak zwanej Tatrzańskiej Magistrali.

Najstarsze schronisko w Tatrach – Rainerowa Chatka

Rainerowa Chatka to niewielki kamienny budynek położony na Staroleśnej Polanie 1301 m n.p.m. Co ciekawe, jest to najstarszy schron w Tatrach, powstał w 1863 roku. W niewielkim jednoizbowym pomieszczeniu działa maleńkie muzeum nosiczów, czyli tatrzańskich tragarzy, a także skromny bufet.

Rainerowa Chatka to bardzo popularne miejsce w Słowackich Tatrach, na polanie jest sporo ławeczek, z których możemy podziwiać panoramę Łomnicy, czy Sławkowskiego Szczytu.

Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w słowackich Tatrach, to zdecydowanie polecamy wypad do Starego Smokowca. Przepiękny alpejski klimat miejscowości u podnóża Tatr, kolejka na Hrebienok, a do tego malownicze Wodospady Zimnej Wody. To tylko kilka z powodów, dla których warto wybrać region Wysokie Tatry.

Plan Wypadu na Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody

Dojazd: 062 01 Vysoké Tatry-Starý Smokovec, Słowacja

Parking: płatny parking w miejscowości Stary Smokowiec – 10 euro/ dzień

Bilety Wstępu:

  • Kolejka na Hrebienok ze Starego Smokowca – 13 euro bilet normalny w dwie strony, 10 euro bilet ulgowy w dwie strony
  • Wejście na szlaki słowackich Tatr jest bezpłatne

Czas przejścia szlaku: 1,5 – 2 godziny, dystans 3 km w dwie strony

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments