Szczyrbskie jezioro to drugie co do wielkości jezioro Słowackich Tatr. Malowniczo położone u stóp tatrzańskich szczytów jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji Słowacji. Eleganckie hotele, urocze kawiarnie, a do tego możliwość pływania po jeziorze łódką zachęca turystów, by odwiedzić Štrbské Pleso, czyli najwyżej położoną miejscowość w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Ponad 1315 m n.p.m. mamy okazję zwiedzić jedną z piękniejszych miejscowości Słowacji, czyli Szczyrbskie Jezioro. Wioska położona nad brzegiem jeziora o tej samie nazwie jest niezwykle popularnym turystycznie miejscem. To tatrzańskie uzdrowisko oraz zimowy kurort narciarski, a do tego świetna baza wypadowa na wysokie szczyty Tatr. Zdecydowanie Štrbské Pleso to miejsce, które warto odwiedzić, a jego najpopularniejsze atrakcje możemy śmiało zobaczyć w jeden dzień.

Szczyrbskie jezioro – dojazd, parking, cennik, mapa

Štrbské Pleso leży niespełna 30 km na zachód od słowackiego miasta Poprad. Do Szczyrbskiego Jeziora z Polski możemy dostać się przejściem graniczny Jurgów, Piwniczna-Zdrój lub Chyżne. Później kierujemy się podtatrzańską Drogą Wolności.

Z Zakopanego na Słowację kursuje Flixbus do miejscowości Stary Smokowiec, dalej musimy się jednak przesiadać w miejscowy autobus lub elektriczkę, czyli pociąg, który przejeżdża przez wszystkie podtatrzańskie miejscowości.

Gdzie zaparkować w Szczyrbskim Jeziorze? Samochód najwygodniej jest zaparkować na piętrowym parkingu w centrum miejscowości. Koszt całodziennego postoju to 2 euro/h, powyżej 3h-10 euro. Płatność w parkomacie gotówką lub kartą.

Szczyrbskie jezioro – szlaki

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem w Štrbské Pleso jest malownicze Szczyrbskie jezioro. Co ciekawe, możemy je obejść dookoła wygodnym szlakiem, jaki biegnie szeroką asfaltowo-szutrową drogą.


Śmiało mogą ją pokonać rodziny z wózkami, czy osoby niepełnosprawne. Szlak wokół Szczyrbskiego jeziora liczy 2,3 km, zatem ten dystans bez problemu pokonają również mniejsze dzieci. Żeby obejść Štrbské Pleso potrzebujemy około 45 minut.

Jednak Szczyrbskie jezioro to również świetna baza wypadowa w wyższe partie tatrzańskich szczytów. Możemy stąd ruszyć chociażby na Popradzkie jezioro, do schroniska Chata Solisko (dojeżdża tu również wyciąg), na Bystrą Ławkę, Wodospad Skok, czy też Krywań.

Szczyrbskie jezioro – atrakcje, co warto zobaczyć?

Pierwszą rzeczą jaką warto zrobić w miejscowości Szczyrbskie Jezioro jest obejście malowniczego tatrzańskiego jeziora dookoła. Dalej możemy ruszyć w kierunku kompleksu skoczni narciarskich jakie zostały tutaj zbudowane na mistrzostwa w 1970 roku. Niestety dziś są już nieczynne.

Zimą Szczyrbskie Jezioro to popularny narciarski kurort. Do wyboru jest tu 10 km tras, głównie trudniejszych, oznaczonych na czerwono. Świetną atrakcją są również trasy na biegówki, których naliczymy prawie 20 km.

Najnowszą atrakcją Szczyrbskiego Plesa jest spiralna wieża widokowa Tatras Tower. Konstrukcja ma 53 m wysokości i bardzo nietypowa. Z dołu wygląda jakby miała runąć, bo jest krzywa, jej nachylenie wynosi 15°.

Na szczyt wychodzimy wygodną spiralną ścieżką bez żadnych schodów. Na końcu czeka na nas kilka dodatkowych atrakcji jak chociażby rozwieszony potężny hamak, na który możemy wejść, czy też przeszklona podłoga w rogu wieży.

Z platformy roztacza się piękna panorama na całe Szczyrbskie jezioro oraz szczyty Kriváň, Veľké Solisko, Predné Solisko, Štrbský štít, czy Krátka. Świetną atrakcją szczególnie dla dzieci będzie zjazd z wieży 61 metrową zjeżdżalnią. Koszt biletu wstępu dla osoby dorosłej to 13 euro, dla dzieci 9 euro (do 3 lat bezpłatnie).

Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody – atrakcje Starego Smokowca

Hrebienok to jeden z łatwiejszych do zdobycia szczytów w słowackich Tatrach, na który ruszamy ze Starego Smokowca. Często porównywany jest do Gubałówki, gdyż na wierzchołek również możemy wjechać wagonikiem kolejki linowej. Jednak dodatkową atrakcją Wysokich Tatr jest tutaj szlak na malownicze Wodospady Zimnej Wody.

Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody – atrakcje Starego Smokowca

Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w słowacki Tatrach to śmiało ruszaj na Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso). Znajdziesz tutaj zarówno świetne atrakcje dla rodzin z dzieckiem, jak i przyjemne szlaki na krótsze i dłuższe wędrówki po Tatrach.

Plan Wypadu do Szczybskiego Jeziora

Dojazd: 059 85 Vysoké Tatry-Štrbské Pleso, Słowacja

Parking: płatny parking w centrum miejscowości Szczyrbskie Jezioro – 10 euro/ dzień

Bilety Wstępu:

  • Wieża widokowa Tatras Tower – 13 euro bilet normalny, 9 euro bilet ulgowy
  • Wejście na szlaki słowackich Tatr jest bezpłatne

Czas przejścia szlaku wokół Szczyrbskiego Jeziora: 45 minut, dystans 2,3 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments