Na wiślanej skarpie w centrum Warszawy mamy okazję zobaczyć jedną z piękniejszych atrakcji stolicy. Budynek biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz zjawiskowe ogrody na dachu to prawdziwa architektoniczna perełka miasta, jaką na dodatek możemy zwiedzić za darmo.

Budynek biblioteki Uniwersytetu w Warszawie zdobył wiele nagród w architektonicznych konkursach. I nic w tym dziwnego, bo patrząc na całą konstrukcję naprawdę budzi ona podziw. Miedź, szkło, bluszcz, niezwykle kolorowe rośliny, wodne kaskady i świetne widokowe punkty tworzą jego magię.

Ogrody na dachu mają nam do zaoferowania naprawdę sporo ciekawych atrakcji do odkrycia. To świetne miejsce na pasjonatów przyrody, wielbicieli widoków, czy też osób, które szukają chwili wytchnienia w samym centrum Warszawy.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Główne wejście biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, czyli BUW znajduje się od ulicy Dobrej. Cały budynek biblioteki pokryty jest miedzią, która przybrała naturalny zielony kolor otoczenia, a ogród na dachu wydaje się jakby przenikał do wnętrza BUW. Również od tej strony ulicy Dobrej możemy zobaczyć na elewacji budynku 8 potężnych tablic, które symbolizują strony z ksiąg.

Co ciekawe, każdy napis jest cytatem z wyjątkowego dzieła, „Wykładu cnoty” J. Kochanowskiego, staroruskiej „Powieści minionych lat”, greckiego „Fajdrosa” Platona, arabskiej „Księgi Zwierząt” Al-Dżahiza, hebrajskiej „Księgi Ezechiela”, sanskryckiej „Rygwedy” oraz notacji matematyczno-fizycznej i muzycznej Etiudy b-moll Karola Szymanowskiego.

Do wnętrza biblioteki wchodzimy przez przeszklony pasaż, w którym działają restauracje, kawiarnie oraz toaleta. Dalej można wejść na teren biblioteki, jednak trzeba mieć kartę studencką UW, albo przynajmniej wyrobić czasową przepustkę.


Nad schodami BUW wisi księga z napisem Hinc Omia, czyli stąd wszystko. Natomiast na 4 kolumnach stoją postaci wybitnych polskich profesorów Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.

Ogrody na dachu biblioteki – godziny otwarcia, cennik, wstęp

Ogrody BUW to jedna z ciekawszych atrakcji Warszawy, jaką znajdziemy w dzielnicy Powiśle. Wejście do ogrodów jest od strony ulicy Dobrej. Do ogrodów możemy wejść jedynie w godzinach ich otwarcia, czyli:

  • od 1 do 30 kwietnia: 8:00-18:00
  • 1 maja – 30 września: 8:00-20:00
  • od 1 do 31 października: 8:00-18:00
  • 1 listopada – 31 marca (bez wstępu na dach): 8:00-15:00

Ile kosztuje wejście na ogrody na dachu biblioteki? Co ważne ogrody BUW to darmowa atrakcja Warszawy, a więc wstęp jest bezpłatny.

Ogrody BUW – zwiedzanie, atrakcje

Jakie atrakcje czekają na nas w ogrodach biblioteki UW? Ogród BUW składa się z dwóch części górnej z ogrodem na dachu oraz dolnej ze stawem i fontanną. Cała przestrzeń jest idealnym miejscem na piknik w Warszawie

Jak wejść na dach ogrodów biblioteki UW? Na dach wychodzimy po betonowych schodkach, jakie biegną wzdłuż wodnej kaskady zwanej pochylnią. Z ogrodów na dachu możemy podziwiać piękną panoramę Wisły, bulwarów, Centrum Nauki Kopernik, Starego Miasta oraz najwyższych wieżowców Warszawy.

Ogród na dachu biblioteki podzielony jest kolorystycznie na strefy. Złota strefa kwitnie na żółto lub pomarańczowo, tworzą ją głównie forsycje, strefa srebrna obsadzona jest wierzbami, jałowcem, a także kosodrzewiną. Ogród karminowy tworzą kwitnące na czerwono róże. Natomiast strefa ogrodu niebieskiego to głównie powojniki bylinowe. 

Dodatkowo ogrody na dachu ozdabiają pergole z jadalnego winogrona, altana z winobluszczem oraz świetliki, przez które możemy zajrzeć do wnętrza biblioteki. Ogrody połączone są klimatycznymi ścieżkami, kładkami oraz mostkami.

Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa to nowoczesna stolica przepełniona zarówno szklanymi drapaczami chmur jak i niezwykłymi zabytkami, które opowiadają nam o historii i niełatwych losach tego największego miasta w Polsce. Jedną z atrakcji Warszawy, jaką warto zobaczyć jest Zamek Królewski. Zwiedzając jego wnętrza odkrywamy zjawiskowe apartamenty z Salą Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta oraz miejsce, gdzie została uchwalona konstytucja 3 maja.

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie wystaw, godziny otwarcia, cennik

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy na XXX piętrze

237 m wysokości, 3288 pomieszczeń i aż 46 piętra. Zdecydowanie już same cyfry związane z Pałacem Kultury i Nauki robią imponujące wrażenie. Jeszcze piękniejszy jest widok, jaki roztacza się z tarasu widokowego PKiN. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć najpiękniejszą panoramę stolicy.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy, zwiedzanie

Zdecydowanie ogrody na dachu biblioteki UW to świetna atrakcja również dla dzieci w Warszawie. Możemy tutaj nie tylko spędzić przyjemnie czas w upalny dzień, chroniąc się w cieniu drzew i wsłuchując szumu fontanny, ale i również zobaczyć świetną panoramę miasta.

Plan Wypadu na ogrody na dachu biblioteki UW

Dojazd: Dobra 56/66, 00-312 Warszawa

Parking: płatny parking przy wejściu na teren ogrodów od ulicy Dobrej

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Ogrody na dachu biblioteki UW – wstęp i zwiedzanie jest bezpłatne
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments