Niektórzy twierdzą, że to najszczęśliwsze miejsce w Warszawie, inni, że najpiękniejszy park w Polsce. Łazienki Królewskie zaskakują nas swoimi romantycznymi ogrodami, zjawiskowym Pałacem na Wyspie, uroczym amfiteatrem, genialnymi koncertami przy pomniku Chopina, czy też zjawiskową galerią w Starej Oranżerii. Park Łazienki Królewskie to miejsce, jakie musisz koniecznie odwiedzić podczas wizyty w Warszawie.
Jak przystało na stolicę Polski Warszawa może pochwalić się ogromną ilością atrakcji. Szklane wieżowce bajecznie kontrastują z czerwonymi dachami Starego Miasta. Nowoczesne muzea kuszą interaktywnymi wystawami, a piękne pałace czarują swoją historią. Jednak Warszawa to również niezwykle zielone miasto, gdzie w samym jego centrum możesz przemierzyć liczący aż 76 ha park Łazienki Królewskie.
Co ciekawe, kompleks parkowo-pałacowy Łazienki Królewskie został założony w Warszawie w 1798 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Skąd się wzięła nazwa Łazienki Królewskie? Ostatni król Polski właśnie tutaj miał swoją letnią rezydencję, a także pawilon ogrodowy z łaźnią. Jednak z czasem jej budynek został rozbudowany i dziś służy jako słynny Pałac na Wyspie.
Co jest fajnego w Łazienkach Królewskich? Park Łazienki Królewskie to nie tylko zielone płuca Warszawy, ale i miejsce, gdzie zobaczysz wiele zabytków, jak chociażby Stara Oranżeria z galerią rzeźby, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Stajniach Kubickiego, czy Pałac Myślewicki.
Co więcej, od maja do września w każdą niedzielę przy pomniku Fryderyka Chopina odbywają się koncerty chopinowskie. To też idealne miejsce na randkę w Warszawie, jakie możemy dodatkowo urozmaicić romantycznym rejsem gondolą.
Warszawa atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć
Łazienki Królewskie Warszawa – bilet wstępu, godziny otwarcia, ile się zwiedza?
Ile kosztuje wstęp do Łazienek Królewskich? Co ważne wejście na teren parku jest bezpłatne, a więc to świetna atrakcja Warszawy.
Łazienki Królewskie są otwarte codziennie w godz. 6.00-22.00.
Bilet wstępu do Łazienek Królewskich obowiązuje jedynie na zwiedzanie wystaw we wnętrzach, czyli Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, czy Białego Domu, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru, Koszar Kantonistów, Stajni Kubickiego i wystaw czasowych.
Bilet normalny 80 zł, bilet ulgowy 40 zł. Dniem bezpłatnego zwiedzanie Łazienek Królewskich w Warszawie jest piątek!
Czy w Łazienkach Królewskich jest toaleta? W Łazienkach Królewskich są cztery bezpłatne toalety, przy pomniku Chopina, Starej Oranżerii, Amfiteatrze i placu zabaw.
Czy można coś zjeść w Łazienkach Królewskich? Czy w Łazienkach Królewskich jest kawiarnia? Oczywiście na tak dużym obszarze parku są również miejsce gastronomiczne. W parku Łazienki Królewskie jest również kawiarnia letnia „Amfiteatr”, restauracja „Belvedere” w Nowej Oranżerii, kawiarnia „Trou Madame” w Nowej Kordegardzie.
Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Łazienek Królewskich? Na spacer przez park Łazienki Królewskie warto poświęcić około 1,5-2 godz. Jeśli jednak chcesz zwiedzać wystawy w parku łazienkowskim to musisz zaplanować około 4-5 godz.
Łazienki Królewskie Warszawa – jak dojechać? Parking, mapa atrakcji
Park Łazienki Królewskie rozciąga się pomiędzy ulicami Belwederska, Aleje Ujazdowskie, Gagarina, Myśliwiecka. Z samego centrum Warszawy, czyli spod zamku królewskiego mamy tutaj 3,5 km tak zwanego królewskiego traktu.
Bramy wejściowe na teren parku Łazienki Królewskie Warszawa są od od Al. Ujazdowskich przy Belwederze, Pomniku Chopina oraz Herbaciarni, od ul. Myśliwieckiej oraz od ul. Gagarina.
Jak dojechać komunikacją miejską w Warszawie do parku Łazienki Królewskie? Najbliższe przystanki autobusowe:
- Łazienki Królewskie 116, 166, 180, 195
- Pl. na Rozdrożu na Al. Ujazdowskich 116, 166, 180, 195, 503, E-2
- ul. Agrykola 108, 162
- ul. Szwoleżerów 107, 108, 141, 159, 162, 185, 187
- ul. Spacerowa 131, 167, 168, 180
Bezpośrednio do parku Łazienki Królewskie nie dojeżdża metro. Najbliższy przystanek Politechnika jest około 1 km od wejścia.
Gdzie zaparkować samochód blisko Łazienek Królewskich? Płatne parkingi są na ul. Myśliwieckiej, na ul. Parkowa 23 i Podchorążych.
1. Pałac na Wyspie Łazienki Królewskie Warszawa – najciekawsza atrakcja
W spokojnej tafli stawu, którą mocą jedynie sunące po wodzie gondole i ogromne ryby, przegląda się majestatyczny Pałac na Wyspie. To najpiękniejsze miejsce w parku Łazienki Królewskie w Warszawie. Historia pałacu sięga końca XVII wieku, kiedy na polecenie wybitnego polityka tych czasów księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego powstaje Łaźnia, która z czasem nada nazwę całemu parkowi. Można powiedzieć, że już wtedy było to luksusowe SPA.
Nic więc dziwnego, że zainteresował się tym miejscem sam król Stanisław August Poniatowski i stworzył tu swoją letnią rezydencję. Łaźnia zamieniła się w Pałac na Wyspie, który swoim wyglądem nawiązuje do włoskich willi. W jego wnętrzach można było zobaczyć niezwykle bogatą kolekcję aż 2289 obrazów najsłynniejszych artystów.
Zresztą do dziś Pałac na Wyspie pełni funkcję muzeum, choć zbiór dzieł jest znacznie skromniejszy. Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta liczy obecnie 140 dzieł. Dodatkowo możemy zobaczyć królewską sypialnię z łożem z baldachimem.
2. Pomnik Fryderyka Chopina – co jest fajnego w Łazienkach Królewskich?
Zdecydowanie monument Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich to jeden z najsłynniejszych pomników w Polsce. Wykonany został przez wybitnego rzeźbiarza jakim był Wacław Szymanowski. Pomnik miał się pojawić w sąsiedztwie Belwederu w setną rocznicę urodzin Chopina w 1910 roku. I choć dzięki namową primadonny Adelajdy Bolskiej car Mikołaja II wydał pozwolenie, to jednak pomnik pojawił się dopiero w niepodległej Polsce w 1926 roku.
Wykonany z brązu pomnik Chopina, który siedzi pod mazowiecką wierzbą ma tak naprawdę drugie znaczenie. Pochylone od wiatru gałęzie układają się w głowę orła, która szepcze kompozytorowi co ma zagrać. Pomnik Chopina został wysadzony przez Niemców w czasie II wojny światowej, jednak powrócił na swoje miejsce w 1958 roku.
Dziś przy pomniku Fryderyka Chopina w każdą niedzielę od maja do października odbywają się darmowe koncerty chopinowskie.
3. Belweder – prezydencka siedziba w Warszawie
Na najwyższym wzniesieniu parku łazienkowskiego, na wiślanej skarpie stoi Pałac Belwederski (belvedere – piękny widok). Pałac został zbudowany w latach 1819-22 jako siedziba wielkiego księcia Konstantego, który mieszkał tu aż do wybuchu powstania listopadowego. Pałac Belwederski był siedzibą Józefa Piłsudskiego, a później prezydentów Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego.
Natomiast w czasie II wojny światowej prawie do ostatnich chwil w Belwederze urzędował Hans Frank. Niemcy nie zdążyli wysadzić budynku, więc dziś możemy oglądać jego oryginalny wygląd. W pałacu urzędowało wielu polityków, był również siedzibą Lecha Wałęsy. Do dziś budynek należy do kancelarii prezydenta RP i nie jest dostępny do zwiedzania.
W sąsiedztwie Belwederu warto zobaczyć również oryginalny, luksusowy i pancerny cadillac Piłsudskiego, który jest prezentowany w przeszklonej gablocie.
4. Stara Oranżeria Łazienki Królewskie – egzotyczna atrakcja
Długi budynek Starej Oranżerii z sięgającymi ziemi oknami służyła kiedyś jako potężna szklarnia, w której zimą były przechowywane egzotyczne drzewka, jakie latem zdobiły aleje parku.
Dziś Stara Oranżeria to Królewski Teatr i ciekawe muzeum, w którym mieści się Królewska Galeria Rzeźby. Możemy w niej zobaczyć kolekcję marmurowych posągów oraz gipsowych kopii najważniejszych nowożytnych i starożytnych dzieł od V w. p.n.e. do III w. n.e. Jest tu również Galeria Rzeźby Polskiej z dziełami najwybitniejszych polskich artystów.
5. Biały Dom – Łazienki Królewskie i ich najstarszy zabytek
Jak się okazuje Biały Dom był pierwszym budynkiem jaki powstał na terenie dzisiejszego parku Łazienki Królewskie. Ta biała willa została zbudowana w 1774 roku, a rezydowały w niej głównie królewskie siostry. Co ciekawe, ukrywał się w nim sam późniejszy król Francji Ludwik XVIII.
Dziś na pierwszym piętrze Białego Domu znajduje się wystawa Królewskiej Kolekcji Grafiki.
6. Wodozbiór – fenomen techniki w parku łazienkowskim
Jednym z ciekawych i nieszablonowych budynków w parku Łazienki Królewskie jest Wodozbiór. Jak się okazuje to w nim gromadzona była woda z okolicznych źródeł, która zasilała pałac i fontannę. Jego okrągła bryła nadaje mu oryginalny wygląd. Po przebudowie pełnił też funkcję mieszkalną dla królewskiej służby.
Dziś na parterze wodozbioru mieści się wystawa, która opowiada o historii budynku i funkcji jaką pełnił.
7. Amfiteatr – atrakcje z nutą antycznych inspiracji
Nad brzegiem południowego stawu, w sąsiedztwie Pałacu na Wyspie znajdują się ruiny antycznego teatru, który był specjalnie wzorowany na ruinach Forum Romanum. Scenę od liczącej prawie tysiąc miejsc widowni odgradza kanał wodny, przez co aktorzy na scenę musieli wchodzić z pokładu łódek.
8. Pałac Myślewicki – najpiękniejsze pałacowe wnętrza
We wschodniej części parku Łazienki Królewskie mieści się dwupiętrowy pałac o półokrągłym kształcie z finezyjnie powyginanym miedzianym dachem. Jak się okazuje pałac przetrwał w prawie niezmienionym stanie z wystrojem z czasów Stanisława Augusta.
Dziś możemy w nim zobaczyć kolorowe polichromie, a także złocenia. Sala Stołowa ozdobiona jest malowidłami, jakie przedstawiają Rzym i Wenecję. Pokój Krajobrazowy ozdabiają zjawiskowe obrazy, natomiast Buduar to pomieszczenie na planie koła, w którym zobaczysz gustowne meble, wazy i rzeźby.
9. Ogród Królewski – włoski, angielski i chiński
Park Łazienki Królewskie to ulubione przez warszawiaków miejsce, idealne do biegania, spacerów z dzieckiem, pikników na zielonym trawniku, czy też słodkiego leniuchowania. Długie alejki, które ciągną się w cieniu potężnych drzew, pięknie ukwiecone rabaty, a do tego zaciszne zakątki.
Jakie zwierzęta można spotkać w Łazienkach Królewskich? Lokatorami sprowadzonymi przez człowieka na teren parku są pawie, które dumnie pozują do zdjęć. Spotkasz tu również całkiem udomowione wiewiórki, a także dzikie lis, jeże, kuny, czy całą plejadę ćwierkających melodyjnie ptaków.
Park dzieli się na kilka stref ogrodów. Najstarszy jest Ogród Królewski, który otacza Pałac na Wyspie. Możesz w nim zobaczyć ogród włoski jaki wyróżniają pięknie przycięte krzewy, kolorowe rabaty i symetryczne alejki.
Natomiast północna część to ogrodu w stylu angielskim, gdzie natura wyznacza swój naturalny rytm. Jest tu również egzotyczny skrawek z Ogrodem Chińskim i kolorowymi altankami nad stawem.
10. Ogród Romantyczny i Modernistyczny
Ogród Romantyczny to rozległy teren ze stawem, który sięga wiślanej skarpy i sąsiaduje dodatkowo z Belwederem. Warto tutaj odwiedzić chociażby świątynię Sybilli z widokiem na staw i sztuczną rzekę, świątynię Egipską z fontanną tryskającą z paszczy czterech lwów oraz Nową Oranżerię, gdzie mieści się restauracja.
Ogród Modernistyczny to już jednak współczesne założenia parku Łazienki Królewskie do których zaliczamy ogród różany przy pomniku Chopina oraz południową część parku z hipodromem, na jakim odbywały się wyścigi konne.
Jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć w Warszawie?
- Na wiślanej skarpie w centrum Warszawy mamy okazję zobaczyć jedną z piękniejszych atrakcji stolicy. Budynek biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz zjawiskowe ogrody na dachu to prawdziwa architektoniczna perełka miasta, jaką na dodatek możemy zwiedzić za darmo.
Ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
- Jedną z atrakcji Warszawy, jaką warto zobaczyć jest Zamek Królewski. Zwiedzając jego wnętrza odkrywamy zjawiskowe apartamenty z Salą Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta oraz miejsce, gdzie została uchwalona konstytucja 3 maja.
Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie wystaw, godziny otwarcia, cennik
- Najlepszym miejscem do poznania przebiegu tej największej bitwy miejskiej w Polsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając jego interaktywną wystawę odkrywamy poruszające historie i opowieści powstańców, czyli marzycieli i bohaterów, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność.
Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie wystaw
- Stadion Narodowy w Warszawie to największy stadion w Polsce, który podczas meczu jest w stanie pomieścić aż 58 tysięcy kibiców. To również największa arena koncertów, na jaką może wejść łącznie z płytą boiska 80 tysięcy widzów.
Stadion Narodowy Warszawa – zwiedzanie nowoczesnej atrakcji stolicy i największego stadionu w Polsce
- 237 m wysokości, 3288 pomieszczeń i aż 46 piętra. Zdecydowanie już same cyfry związane z Pałacem Kultury i Nauki robią imponujące wrażenie. Jeszcze piękniejszy jest widok, jaki roztacza się z tarasu widokowego PKiN. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć najpiękniejszą panoramę stolicy.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy, zwiedzanie