Warszawa to nowoczesna stolica przepełniona zarówno szklanymi drapaczami chmur jak i niezwykłymi zabytkami, które opowiadają nam o historii i niełatwych losach tego największego miasta w Polsce. Jedną z atrakcji Warszawy, jaką warto zobaczyć jest Zamek Królewski. Zwiedzając jego wnętrza odkrywamy zjawiskowe apartamenty z Salą Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta oraz miejsce, gdzie została uchwalona konstytucja 3 maja.

Czerwona sylwetka fasady Zamku Królewskiego dominuje na Starym Mieście w Warszawie. Aż trudno uwierzyć, że doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej zamek na wiele lat zniknął z panoramy miasta. Ta dawna siedziba królów Polski jest dziś wielkim zabytkiem Warszawy i atrakcją, którą warto zobaczyć.

Swoje najpiękniejsze oblicze oraz potęgę zamek prezentuje od strony Wisły, to tutaj znajdują się również zamkowe ogrody. Zaglądając do jego wnętrz możemy zobaczyć komnaty z czasów ostatniego króla Polski. Ociekające złotem Apartamenty Królewskie, Sala Tronowa i oryginalne dzieła sztuki, które cudem udało się ukryć przed wojną dają nam wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas.

Dziś wielką chlubą zamku są również dzieła Matejki, Rembrandta oraz obrazy w Galerii Lanckorońskich. Jednak zamek to również ogrom polskiej historii, bo przecież właśnie tutaj w Sali Senatorskiej została uchwalona pierwsza w Europie Konstytucja 3 maja. Zamek stał się też symbolem narodowej solidarności, gdyż środki na jego odbudowę pochodziły głównie od darczyńców. Co więcej, Zamek Królewski w Warszawie znajduje się na liście UNESCO wśród najważniejszych zabytków w Polsce i na świecie.

Zamek Królewski w Warszawie – informacje, godziny otwarcia, ceny biletów wstępu

Jak dotrzeć do zamku królewskiego w Warszawie? Główne wejście znajduje się od strony Placu Zamkowego, wchodzimy przez bramę Grodzką. Możemy tutaj dotrzeć ulicą Krakowskie Przedmieście.

Jeśli wybierasz się swoim samochodem na zwiedzanie zamku, to najbliższy płatny parking jest pod wiaduktem na ulicy Grodzkiej lub wzdłuż ulicy Podwale, płatne w parkomatach.


Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty w dniach wtorek – niedziela, (poniedziałek nieczynne) w godzinach 10:00-17:00, ostatnie wejście o 16:00. Natomiast Ogrody Królewskie są czynne codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Cennik biletów wstępu na wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie (w cenie biletów wstępu jest wliczony zestaw audioprzewodnika ze słuchawkami):

  • Trasa Królewska (Apartament Wielki i Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Nowa Izba Poselska, Galeria Wettynów, Pokoje Prezydenckie, Sala Senatorska, Obrazy Jana Matejki, Antyszambra): bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 40 zł, dzieci do 16 roku życia bilet za 1 zł.
  • Bilet łączony (Trasa Królewska + wystawa czasowa „Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”): bilet normalny 70 zł, bilet ulgowy 50 zł.
  • Galeria arcydzieł na parterze: bilet normalny 40 zł, bilet ulgowy 30 zł, dzieci do 16 roku życia bilet za 1 zł.

Jak kupić bilety do Zamku Królewskiego w Warszawie? Bilety na zamek możemy kupić na miejscu w kasie lub online przez system rezerwacji na konkretną godzinę.

Kiedy można zwiedzać Zamek Królewski w Warszawie za darmo? Dniem bezpłatnego zwiedzania jest środa. Audioprzewodnik w tym dniu można wypożyczyć w kwocie 10 zł.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie? Średni czas zwiedzania wynosi około 2 godziny.

Zamek Królewski w Warszawie – krótki opis, ciekawostki

Zamek w Warszawie to obecnie jeden z ważniejszych zabytków naszej stolicy. Na początku mieściła się tutaj jedynie rezydencja książąt Mazowieckich. Jednak dokładnie od 18 marca 1598 roku, czyli w momencie przeniesienia się całego dworu króla Zygmunta III Wazy z Krakowa, to właśnie Warszawa stała się nową stolicą Polski.

Zamek przez 174 lat był siedzibą króla i miejscem obrad sejmu. Na zamku w Warszawie mieszkał król Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan II Sobieski, August II, August III oraz Stanisław August Poniatowski, który był ostatnim królem Polski.

Niestety zamek na przestrzeni lat był wielokrotnie grabiony przez Szwedów, Niemców i Rosjan. Największe zniszczenia dokonała II wojna światowa. W 1939 roku zamek został zbombardowany, a w 1944 roku wysadzony w powietrze. Pracownikom muzeum udało się ocalić w ukryciu kilka drogocennych dzieł.

Zamek Królewski zniknął z panoramy Warszawy na ponad 25 lat, a władze komunistyczne skutecznie zwlekały z odbudową. Dopiero w 1971 roku zapadła decyzja o jego rekonstrukcji, jednak środki pochodziły głównie od darczyńców.

Zamkowe wnętrza udostępnione zostały do zwiedzania w 1984 roku, choć ostateczna odbudowa całego kompleksu zakończyła się dopiero w 2019 roku. Obecnie zarówno Zamek Królewski jak i Stare Miasto w Warszawie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie

Zwiedzanie zamku królewskiego w Warszawie zaczynamy od wejścia przez jedną z 3 bram na jego trapezowy Dziedziniec Wielki. Warto tutaj zwrócić uwagę na reprezentacyjną wieżę zegarową, z której codziennie o godzinie 11:15 rozbrzmiewa hejnał warszawski. Godzina jest dość nietypowa, ale właśnie wtedy 17 września 1939 roku zamek został zbombardowany, a wskazówka wieży zegarowej zatrzymała się.

Przy Bramie Grodzkiej jest obecnie kasa. Stąd ruszamy do północnego skrzydła po odbiór audioprzewodników. Na poziomie -1 znajduje się szatnia oraz toalety. Następnie kierujemy się już na zwiedzanie wystaw.

Jednym z pierwszych pomieszczeń jakie odwiedzamy są Pokoje Matejkowskie, a w nich potężne obrazy Jana Matejki “Stefan Batory pod Pskowem” i “Rejtan – upadek Polski”. A także obraz “Konstytucja 3 Maja” z  1791 roku, “Otrucie księcia Janusza” oraz 12 szkiców z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

Wśród najciekawszych atrakcji Zamku Królewskiego w Warszawie jest Nowa Izba Poselska przepełniona złotymi dekoracjami, portretami monarchów i drogocennymi meblami oraz porcelaną. Jednak najokazalszym pomieszczeniem jest Sala Senatorska, czyli miejsce w którym w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 maja.

Jedną z najnowszych ekspozycji jest Sala Wettynów. Każdy z nas zna powiedzenie „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Niestety to właśnie rządy króla Augusta II Mocnego i jego syna Augusta III doprowadziły przecież do upadku Rzeczypospolitej. Sasom pochodzącym z dynastii Wettynów zawdzięczamy reprezentacyjny wygląd zamku od strony Wisły. Natomiast na wystawie możemy zobaczyć dzieła sztuki, dekoracje czy meble pochodzące z czasu ich panowania.

Wystawy na zamku królewskim w Warszawie – Apartamenty Królewskie

Warto pamiętać, że wszystkie wnętrza zamku są rekonstrukcją, a ich wierne odtworzenie było możliwe dzięki licznym szkicom i planom. Mimo, iż wnętrza nie są oryginalne to jednak robią duże wrażenie. Cudem uratowane przed wojną elementy wyposażenia po latach powróciły na swoje miejsce. Wśród wystaw na Zamku Królewskim w Warszawie zdecydowanie najokazalsze są Apartamenty Królewskie. Stylizowane na czasy króla Stanisława Augusta, czyli ostatniego króla Polski.

Możemy zobaczyć tutaj między innymi Apartament Wielki z Salą Rycerką i Salą Rady, gdzie odbywały się posiedzenia, a także Salą Wielką, czyli miejscem ceremonii, balów oraz koncertów. Pięknie prezentuje się Sala Tronowa z haftowanymi srebrnymi orłami, a także Pokój Marmurowy jaki zdobią 22 portrety polskich królów.

Znajduje się tu również niewielka kaplica, Pokój Canaletta, Sala Gwardii Konnej Koronnej, Pokój Oficerski, a także 6 pomieszczeń do których miał dostęp tylko król i jego dwór. Zobaczymy tu królewską Sypialnię, Garderobę, Gabinet, a także Pokój Zielony i Pokój Żółty jaki pełnił funkcję jadalni.

Co warto zobaczyć w Zamku Królewskim w Warszawie?

Oprócz zjawiskowych Apartamentów Królewskich w zamku zobaczymy również Galerię Arcydzieł, jaka mieści się na parterze. Wśród ponad 600 eksponatów są niezwykle cenne obrazy “Dziewczyna w ramie obrazu” i “Uczony przy pulpicie” autorstwa Rembrandta.

Galeria Lanckorońskich to zbiór 37 dzieł, z których część była własnością samego króla Stanisława Augusta. Te drogocenne obrazy trafiły na zamek w 1994 roku jako dar od ostatniej spadkobierczyni rodu, czyli Karoliny Lanckorońskiej.

Na zamku zobaczymy również kolekcję biżuterii z szafirowo-brylantowym medalionem, który przedstawia wizerunek Stanisława Augusta. Natomiast na ekspozycję militariów składa się broń oraz uzbrojenie, które liczy już ponad 300 lat.

Zwiedzamy również dawną Izbę Poselską, w której na początku obradował sejm i sprawowano sądy. Warto tutaj zwrócić uwagę na zrekonstruowane piece z odnalezionych kafli oraz freski z herbami województw Rzeczypospolitej.

Ogrody Królewskie w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie najpiękniej prezentuje się od strony Wisły. Właśnie tutaj mamy okazję wejść do przepięknych ogrodów, które swoją drogą są darmową atrakcją Warszawy. Ta prawdziwa oaza zieleni w samym centrum miasta składa się z dwóch części.

Ogród Górny usiany jest tysiącem kwitnących róż, działa tu również restauracja z widokiem na dolinę Wisły. Natomiast Ogród Dolny zdobią fontanny, kwitnące rabaty, a także labirynt z żywopłotu.

Jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć w Warszawie?

  • Na wiślanej skarpie w centrum Warszawy mamy okazję zobaczyć jedną z piękniejszych atrakcji stolicy. Budynek biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz zjawiskowe ogrody na dachu to prawdziwa architektoniczna perełka miasta, jaką na dodatek możemy zwiedzić za darmo.
Ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
  • Łazienki Królewskie zaskakują nas swoimi romantycznymi ogrodami, zjawiskowym Pałacem na Wyspie, uroczym amfiteatrem, genialnymi koncertami przy pomniku Chopina, czy też zjawiskową galerią w Starej Oranżerii. Park Łazienki Królewskie to miejsce, jakie musisz koniecznie odwiedzić podczas wizyty w Warszawie.
Łazienki Królewskie Warszawa – zwiedzanie, TOP 10 atrakcje, jakie warto zobaczyć
  • Najlepszym miejscem do poznania przebiegu tej największej bitwy miejskiej w Polsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając jego interaktywną wystawę odkrywamy poruszające historie i opowieści powstańców, czyli marzycieli i bohaterów, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność.
Muzeum Powstania Warszawskiego – zwiedzanie wystaw
  • Stadion Narodowy w Warszawie to największy stadion w Polsce, który podczas meczu jest w stanie pomieścić aż 58 tysięcy kibiców. To również największa arena koncertów, na jaką może wejść łącznie z płytą boiska 80 tysięcy widzów.
Stadion Narodowy Warszawa – zwiedzanie nowoczesnej atrakcji stolicy i największego stadionu w Polsce
  • 237 m wysokości, 3288 pomieszczeń i aż 46 piętra. Zdecydowanie już same cyfry związane z Pałacem Kultury i Nauki robią imponujące wrażenie. Jeszcze piękniejszy jest widok, jaki roztacza się z tarasu widokowego PKiN. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć najpiękniejszą panoramę stolicy.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy, zwiedzanie

Jeśli szukasz pomysłu co warto zobaczyć w Warszawie kiedy pada, lub gdzie zabrać dzieci na ciekawy spacer to zdecydowanie polecam odwiedzić właśnie Zamek Królewski. Jego oszałamiające wnętrza zrobią wrażenie na każdym turyście, a historia jaką nam opowiada jest niezwykle ciekawa. Dodatkowo raz w tygodniu zamek możemy zwiedzać bezpłatnie. A więc to świetna darmowa atrakcja Warszawy i kolejny powód, dla którego trzeba tu przyjść.

Plan wypadu na Zamek Królewski w Warszawie

Dojazd: plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Parking: płatne parkingi na ul. Grodzkiej i Podwale

Bilety Wstępu:

  • Zamek Królewski w Warszawie – 50 zł bilet normalny, 40 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments