Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla wielbicieli nauki, pasjonatów eksperymentowania oraz odkrywców, którzy lubią się przy tym dobrze bawić. To świetna atrakcja Warszawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tutaj każdy może odkryć w sobie nieznane mu dotąd zdolności.

Centrum Nauki Kopernik to nowoczesna, przepełniona multimedialnymi eksponatami atrakcja Warszawy. Otwarte w 2010 roku centrum w swoich progach gościło już ponad 12 milionów zwiedzających. To obowiązkowy punkt, który powinny zobaczyć rodziny z dziećmi, choć i dorośli bawią się tutaj świetnie. Tajemnice natury, zawiłe reakcje chemiczne, czy nieodkryty świat fizycznych zjawisk już nie będzie taki skomplikowany, jeśli przemierzymy wystawy Centrum Nauki Kopernik, ucząc się przez zabawę.

Centrum Nauki Kopernik – dojazd i parking

Jak najwygodniej dojechać do Centrum Nauki Kopernik? To interaktywne muzeum znajduje się na ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu warszawskiego oraz Mostu Świętokrzyskiego, czyli przy wiślanych bulwarach Warszawy. Z centrum stolicy najlepiej dojechać tutaj autobusami 106,118,127 przystanek Biblioteka Uniwersytecka, lub II linią metra, gdyż jedna ze stacji jest tuż przy muzeum.

Natomiast jeśli wybierasz się tutaj swoim samochodem to możesz go zaparkować na podziemnym parkingu muzeum 6 zł/h, lub wzdłuż ulicy przy głównym wejściu, albo przy równoległej ulicy Dobrej. Obowiązuje tutaj strefa płatnego parkowania, a bilet kupujemy w parkomacie. Warto pamiętać, że weekendy są darmowe.

Cennik biletów wstępu, godziny otwarcia, praktyczne informacje

CNK czynne jest codziennie, wyjątkiem jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, czyli dzień techniczny. Wystawy możemy zatem zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00-18:00, w piątki 9:00-20:00, natomiast w weekend 9:00-19:00.

Ile kosztują bilety do Kopernika? Cennik wygląda następująco, bilet normalny 37 zł (weekend 39 zł), bilet ulgowy 25 zł (weekend 26 zł). Dzieci do 2 lat wchodzą bezpłatnie.


Co ważne, bilety do Centrum Nauki Kopernik warto zarezerwować z wyprzedzeniem, gdyż może się okazać, że na miejscu w kasie nie ma już takiej możliwości. Pulę dostępnych wejściówek możesz sprawdzić na stronie internetowej CNK w zakładce Kup Bilet. Bilety rezerwujemy na konkretną godzinę, jednak na wystawy możemy przyjść 30 minut przed czasem i do 60 minut po, zatem można się nawet nieco spóźnić.

Ile czasu się zwiedza Centrum Nauki Kopernik? Na wizytę w Koperniku zarezerwuj sobie około 2-3 godziny. To zdecydowanie minimalny czas na przejście wystaw, jednak bilety nie są limitowane, więc tak naprawdę można tu spędzić nawet cały dzień. Na terenie muzeum znajduje się również kawiarnia z tarasem widokowym, sklepik z pamiątkami i restauracja.

Centrum Nauki Kopernik – zwiedzanie wystaw

Kopernik zdecydowanie nie jest typowym muzeum, nie ma w nim przewodników, wyznaczonej ścieżki zwiedzania, czy gablot. Wszystkich atrakcji jest tutaj kilkaset i na dodatek wciąż ich przybywa. Jak zatem się zwiedza CNK?  Wszystko polega na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu łamigłówek, czy wprawianiu ich w ruch urządzeń. Jeśli mamy pewne trudności zawsze możemy poprosić o wsparcie animatorów, którzy wspomagają odkrywców.

Rozległa przestrzeń centrum to miejsce do nauki przez zabawę. Centralnym punktem CNK jest Strefa Eksperymentowania, poświęcona przyrodzie i zjawiskom, jakie w niej zachodzą. Odkryjemy tu między innymi jak działa fotosynteza, zobaczymy przekrój sekwoi, czy też podejrzymy żywe organizmy, niewidzialne gołym okiem.

W części poświęconej człowiekowi odkryjemy jak działają nasze zmysły na światło, kolory, czy iluzję. Możemy również położyć się na łożu fakira, spróbować jazdy na symulatorze po alkoholu, albo wejść w rolę osoby niepełnosprawnej przemierzając na wózku inwalidzkim tor przeszkód.

Świetną opcją zwiedzania centrum dla najmłodszych dzieci jest wystawa Bzzz, na którą mają wstęp maluchy poniżej 6 lat. Odkrywając świat swoim tempem mogą się bawić i eksperymentować. Najnowszą atrakcją CNK jest robot Kopernik, który mierzy 190 cm wzrostu i waży sto kilo. Dzięki sztucznej inteligencji odpowie nam na każde nurtujące nas pytanie.

Co warto zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik?

Niezwykle ciekawą atrakcją Kopernika jest strefa zjawisk fizycznych. Znajdziemy tu eksponaty związane z prądem, falami i dźwiękiem. Możemy spróbować swoich sił budując magnetyczny most, stworzymy pierścienie z mgły, a nawet dostrzeżemy promieniowanie kosmiczne. Teatr Wysokich Napięć to miejsce, w którym mamy okazję obejrzeć spektakl z prądem w roli głównej. Pokazy odbywają się co godzinę i trwają 15 minut.

Duże wrażenie robi również Teatr Robotyczny, w którym grają roboty. Majsternia to kolejne ciekawe miejsce w CNK. Każdy może do niej wejść i spróbować swoich sił w zadaniach manualnych, czy łamigłówkach, jakie musimy rozwiązać za pomocą przedmiotów codziennego użytku, patyczków, spinaczy, bądź papieru.

Centrum Pieniądza NBP – ciekawe i intrygujące muzeum Warszawy

Odkryj fascynujący świat pieniądza, poznaj jego początki i dowiedz się do czego jeszcze można go wykorzystać, a to wszystko w nowoczesnym i multimedialnym Centrum Pieniądza NBP. Dowiesz się w nim kto wymyślił monetę, jak powstaje banknot, na jakiej zasadzie działa bankomat i karta kredytowa. To świetna darmowa atrakcja Warszawy dla całych rodzin, nawet z małymi dziećmi.

Centrum Pieniądza NBP – ciekawe i darmowe muzeum Warszawy

Planetarium w Warszawie

Jakie dodatkowe atrakcje czekają na nas w Centrum Nauki Kopernik? Zdecydowanie ciekawe jest Planetarium przy CNK. Zobaczymy w nim odległe zakątki kosmosu, niezbadane głębie wulkanu, czy niewidzialne gołym okiem stworzenia. Specjalny ekran Planetarium otacza nas z każdej strony, dzięki czemu przenosimy się w całkiem inny świat.

Seans w Planetarium trwa około 45 minut, a bilet wstępu to koszt 27 zł dorośli oraz 19 zł dzieci. Wejście do Planetarium znajduje się od strony Wisły, czynne jest w poniedziałek 9.00–15.30, wtorek–środa 9.00–18.30, czwartek i niedziela 9.00–20.00, piątek–sobota 10.00–21.00.

Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa to nowoczesna stolica przepełniona zarówno szklanymi drapaczami chmur jak i niezwykłymi zabytkami, które opowiadają nam o historii i niełatwych losach tego największego miasta w Polsce. Jedną z atrakcji Warszawy, jaką warto zobaczyć jest Zamek Królewski. Zwiedzając jego wnętrza odkrywamy zjawiskowe apartamenty z Salą Tronową, niezwykłe dzieła sztuki Matejki i Rembrandta oraz miejsce, gdzie została uchwalona konstytucja 3 maja.

Zamek Królewski w Warszawie – zwiedzanie wystaw, godziny otwarcia, cennik

Czy warto iść do Centrum Nauki Kopernik? Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. To miejsce jest świetną atrakcją dla dzieci w Warszawie, ale i przestrzenią, w której dorośli mogą nauczyć się wiele. Zwiedzanie przez eksperymentowanie to najlepszy sposób na zabawę i odkrywanie tajników świata.

Plan wypadu do Centrum Nauki Kopernik

Dojazd: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie

Parking: płatny w podziemiach muzeum 6 zł/h lub wzdłuż ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

Cennik biletów wstępu:

  • Centrum Nauki Kopernik – 37 zł/os bilet normalny (w weekendy 39 zł), 25 zł/os bilet ulgowy (w weekendy 26 zł)
  • Planetarium – 27 zł/os bilet normalny, 19 zł/os bilet ulgowy

Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 9:00-18:00, piątek 9:00-20:00, weekend 9:00-19:00.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments