Kto wymyślił monetę, jak powstaje banknot, na jakiej zasadzie działa bankomat i karta kredytowa? Na te i wiele innych z pozoru banalnych, a w rzeczywistości skomplikowanych pytań znajdziemy odpowiedź w multimedialnym Centrum Pieniądza NBP.

Towarzyszy nam już od setek lat, początkowo w formie drogocennego kruszca, później jako moneta i banknot papierowy, a dziś w wersji elektronicznej. Drogę jaką przeszedł pieniądz i liczbę jego modyfikacji aż trudno zliczyć.

Jednak w ciekawym i nowoczesnym Centrum Pieniądza NBP możemy poznać tę zawiłą opowieść i w prosty sposób odkryć nieznane nam dotąd zagadki. Co ciekawe, siedziba muzeum mieści się w gmachu Narodowego Banku Polskiego. Tutaj na 3 piętrach muzeum mamy okazję zobaczyć potężny sejf, 20 kg monetę szwedzką, czy zagadkowe laboratorium.

Centrum Pieniądza NBP – dojazd, parking

Muzeum NBP znajduje się w głównej siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie. Spod Pałacu Kultury i Nauki możemy tutaj dotrzeć na piechotę w niecałe 10 minut.

Do Centrum Pieniądza NBP można dojechać autobusem linii 116, 180, 111, 128, 175 przystanek Ordynacka albo metrem linii M1 stacja Świętokrzyska. Jeśli jednak wybierasz się swoim samochodem to musisz szukać miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, Powstańców Warszawy lub Kubusia Puchatka.

Muzeum Pieniądza NBP w Warszawie – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

Centrum Pieniądza NBP jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00, natomiast w czwartki jest otwarte do 20:00. Co ciekawe, wystawy muzeum możemy zwiedzać bezpłatnie, nie ma tutaj płatnych biletów wstępu, a indywidualne zwiedzanie nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.


Ile czasu zwiedza się Centrum Pieniądza NBP? Na wizytę warto zarezerwować sobie przynajmniej 1-1,5 h. Świetną formą zwiedzania jest spacer z audioprzewodnikiem, natomiast rodziny z dziećmi dostają również interaktywne mapki.

Centrum Pieniądza NBP – zwiedzanie wystaw

Nasz spacer po Centrum Pieniądza NBP rozpoczynamy od szczegółowej kontroli. Tak jak przy wejściu do sądu, albo na lotnisku, przechodzimy przez specjalne bramki z wykrywaczem metali. Dopiero po niej ruszamy na wystawy.

Na początek poznajemy historię narodzin pieniądza, który zaczął funkcjonować już w czasach starożytnych. Tutaj zobaczymy jego pierwszą formę, czyli monety. Przy jednej z animacji multimedialnej możemy nawet zabawić się w usypanie potężnego stosu złotych monet. Wśród ciekawostek odkryjemy również, że monety szwedzkie ważyły nawet 20 kg i wyglądały jak wielkie płytki. Dodatkowo możemy spróbować podnieść własnoręcznie taki pieniądz.

Centrum Nauki Kopernik – świetna atrakcja dla dzieci w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla wielbicieli nauki, pasjonatów eksperymentowania oraz odkrywców, którzy lubią się przy tym dobrze bawić. To świetna atrakcja Warszawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tutaj każdy może odkryć w sobie nieznane dotąd zdolności.

Centrum Nauki Kopernik – świetna atrakcja dla dzieci w Warszawie

Muzeum Pieniądza Warszawa

Ekonomia… z pewnością wielu z Was słysząc to słowo ma ciarki na plecach. To skomplikowana dziedzina życia, która przysparza nam wielu problemów. Jednak czy słusznie się jej obawiamy? Wiele trudnych aspektów w całkiem przyjemny sposób poznajemy właśnie w Centrum Pieniądza NBP. Na specjalnej muzealnej ulicy możemy spotkać słynnych ekonomistów, którzy kreowali Polską gospodarkę. Dodatkowo zobaczymy tu również budynki pierwszych polskich banków oraz śnieżnobiałą salą banku centralnego.

Centrum Pieniądza NBP – zwiedzanie wystaw

Widziałeś kiedyś ponad 900 zabytkowych i niepowtarzalnych monet, w dodatku w jednym miejscu? W sali kolekcjonera, możemy rzucić okiem na wyjątkowe okazy monet. Jednak laboratorium autentyczności, to według nas jedno z ciekawszych miejsc w Muzeum Pieniądza. Tutaj poznasz wszystkie tajniki zabezpieczeń na banknocie i dowiesz się w jaki sposób rozpoznać prawdziwy banknot od falsyfikatu.

W Centrum Pieniądza możemy również zobaczyć skarbiec z potężnym sejfem. Jednak żeby do niego wejść, trzeba najpierw zejść po laserowych schodach, które do złudzenia przypominają nam filmowe zabezpieczenia skarbów.

Potężne drzwi skarbca z imponującym mechanizmem zamka są co prawda atrapą, ale i tak robią spore wrażenie. Najwięcej emocji w skarbcu budzi sztabka złota. Choć z pozoru wydaje się dość mała, to jednak waży 12,4 kg i co więcej, możemy jej dotknąć, a nawet spróbować podnieść jedną ręką.

Najciekawsze miejsca w Muzeum Pieniądza w Warszawie

Muzeum Pieniądza jest to prawdziwa podróż w czasie. Oprócz historii początków narodzin pieniądza, powstawania pierwszych banków i walut w Polsce, możemy tu poznać również zwykłe losy mieszkańców Polski w czasie I i II wojny światowej.

Z wystaw o wojnie dowiemy się między innymi o środkach płatniczych, jakie wprowadzali Niemcy w okupowanej Polsce. Kolejno w sali PRL zobaczymy słynne kartki na żywność, czy bony towarowe. Możemy również porównać zestawienie średniej płacy w Polsce z obowiązującymi wtedy cenami produktów.

Nowoczesne systemy płatnicze

Współczesny świat finansów jest bardzo dynamiczny. Dokładny i ogromny przeskok technologii możemy poznać w Centrum Pieniądza, a dokładniej w sali poświęconej giełdzie i rynkom finansowym. Akcje, obligacje, aktywa, czy notowania spółek. Tutaj kolorowe ekrany, statystyki i słupki potrafią namieszać nam w głowie.

Pęd naszego współczesnego świata, umożliwiają również szybkie elektroniczne płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda od wewnątrz bankomat? W sali poświęconej systemom płatniczym, możesz zajrzeć do jego wnętrza. 

Pieniądze, choć używane są przez nas praktycznie codziennie, mogą pochwalić się naprawdę skomplikowaną historią. Również droga jaką musi przejść pieniądz od etapu produkcji, aż do momentu kiedy trafia do naszego portfela jest dość długa. Warto poznać wszystkie tajniki i ciekawostki związane z walutami, a idealnym miejscem na ich odkrycie jest Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

Plan wypadu do Centrum Pieniądza NBP

Dojazd: Warszawa ul. Świętokrzyska 11/21

Parking: płatny parking na ul. Świętokrzyskiej

Cennik biletów wstępu:

  • Centrum Pieniądza NBP – wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-18:00, czwartek 10:00-20:00.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 miesięcy temu

Wczoraj byłem z żoną, niby fajnie, ale mam niedosyt. Monety jak monety stare i starsze, ale co z tego jak nie wiem co w danym okresie można było za nie kupić? No może tylko trochę takiego przykładu było w gablocie poświęconej Cesarstwu Rzymskiemu, ale co można było kupić za dukata lub talara czy szelaga? – Muzeum na ten temat nic nie podaje. No szkoda… Nie było też nic na temat inflacji marki polskiej oraz jaką wartość zdobył złoty Polski po wprowadzeniu reformy walutowej po 1 kwietnia 1924 r przez Władysława Grabskiego. Wiadomo takie rzeczy można sobie doczytać w internecie, ale też nie wszyscy o tym pamiętają i nie o to chodzi. Muzeum jest po to aby pewne rzeczy przypominać. Na koniec dowiedziałem się, że skarbiec jest zamknięty. Koniec zwiedzania i tyle, do widzenia.