Kto wymyślił monetę, jak powstaje banknot, na jakiej zasadzie działa bankomat i karta kredytowa? Na te i wiele innych z pozoru banalnych, a w rzeczywistości skomplikowanych pytań, znajdziemy odpowiedź w multimedialnym Centrum Pieniądza NBP.

Towarzyszy nam już od setek lat. Początkowo w formie drogocennego kruszca, później jako moneta i banknot papierowy, a dziś to wersja elektroniczna. Drogę jaką przeszedł pieniądz i liczbę jego modyfikacji, aż trudno zliczyć. Jednak w ciekawym i nowoczesnym Centrum Pieniądza NBP możemy poznać tę zawiłą opowieść i w prosty sposób poznać najbardziej tajemnicze zagadki. Co ciekawe, siedziba muzeum mieści się w gmachu Narodowego Banku Polskiego. Tutaj na 3 piętrach mamy okazję zobaczyć intrygujące pomieszczenia, jak potężny sejf, 20 kg monetę szwedzką, czy zagadkowe laboratorium.

Skąd się wziął pieniądz?

Nasz spacer po Centrum Pieniądza NBP, rozpoczynamy od szczegółowej kontroli. Tak jak przy wejściu do sądu, albo na lotnisku, przechodzimy przez specjalne bramki z wykrywaczem metali. Po szybkiej kontroli, ruszamy na wystawy. Na początek coś prostego i oczywistego, czyli narodziny pieniądza w czasach starożytnych. Tutaj na wystawach zobaczymy jego pierwszą formę, jako monety. Przy jednej z animacji multimedialnej, możemy nawet zabawić się w usypanie potężnej kupy złota. Czy wiesz, że monety szwedzkie ważyły nawet 20 kg i wyglądały jak wielkie płytki. W muzeum możemy spróbować podnieść własnoręcznie taki pieniądz.

Kto kontroluje pieniądze…

Ekonomia… z pewnością wielu z Was, słysząc to słowo ma ciarki na plecach. Skomplikowana dziedzina życia, która przysparza nam wielu problemów. Jednak czy słusznie się jej obawiamy? Wiele trudnych aspektów w całkiem przyjemny sposób, poznajemy właśnie w Centrum Pieniądza NBP. Na specjalnej muzealnej ulicy możemy spotkać słynnych ekonomistów, którzy kreowali Polską gospodarkę. Dodatkowo zobaczymy tu również budynki pierwszych polskich banków oraz śnieżnobiałą salą banku centralnego.

Wyjątkowe eksponaty w Centrum Pieniądza

Widziałeś kiedyś ponad 900 zabytkowych i niepowtarzalnych monet, w dodatku w jednym miejscu? W sali kolekcjonera, możemy rzucić okiem na wyjątkowe okazy monet. Jednak laboratorium autentyczności, to według nas jedno z ciekawszych miejsc w muzeum. Znasz wszystkie tajniki zabezpieczeń na banknocie? W interaktywnym laboratorium możemy dowiedzieć się w jaki sposób rozpoznać prawdziwy banknot od falsyfikatu.

W Centrum Pieniądza możemy również zobaczyć skarbiec z potężnym sejfem. Jednak żeby do niego wejść, trzeba najpierw zejść po laserowych schodach, które do złudzenia przypominają nam filmowe zabezpieczenia skarbów. Potężne drzwi skarbca z imponującym mechanizmem zamka są co prawda atrapą, ale i tak robią spore wrażenie. Najwięcej emocji w skarbcu budzi sztabka złota. Choć z pozoru wydaje się dość mała, to jednak waży 12,4 kg i co więcej możemy jej dotknąć, a nawet spróbować podnieść jedną ręką.


Wystawy w Centrum Pieniądza

Muzeum Pieniądza jest to prawdziwa podróż w czasie. Oprócz historii początków narodzin pieniądza, powstawania pierwszych banków i walut w Polsce, możemy tu poznać również zwykłe losy mieszkańców Polski w czasie I i II wojny światowej. Z wystaw o wojnie dowiemy się między innymi o środkach płatniczych, jakie wprowadzali Niemcy w okupowanej Polsce. Kolejno w sali PRL zobaczymy słynne kartki na żywność, czy bony towarowe. Możemy również porównać zestawienie średniej płacy w Polsce z obowiązującymi wtedy cenami produktów.

Nowoczesne systemy płatnicze

Współczesny świat finansów jest bardzo dynamiczny. Dokładny i ogromny przeskok technologii możemy poznać w Centrum Pieniądza, a dokładniej w sali poświęconej giełdzie i rynkom finansowym. Akcje, obligacje, aktywa, czy notowania spółek. Tutaj kolorowe ekrany, statystyki i słupki potrafią namieszać nam w głowie. Pęd naszego współczesnego świata, umożliwiają również szybkie elektroniczne płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda od wewnątrz bankomat? W sali poświęconej systemom płatniczym, możesz zajrzeć do jego wnętrza. 

Pieniądze, choć używane są przez nas praktycznie codziennie, mogą pochwalić się naprawdę skomplikowaną historią. Również droga, jaką musi przejść pieniądz od etapu produkcji, do momentu, gdy trafi do naszego portfela, jest dość długa. Warto poznać wszystkie tajniki i ciekawostki związane z walutami, zdecydowanie idealnym miejscem na ich odkrycie, jest Centrum Pieniądza w Warszawie. Multimedialne wystawy w prosty i bardzo ciekawy sposób, zabierają nas w podróż, aż do samych początków powstanie pieniądza.

Zwiedzając naszą kolorową stolicę, warto również zaglądnąć na jej obrzeża do innych wyjątkowych zabytków.

Twierdza Modlin – miasto w koszarach

Plan wypadu do Centrum Pieniądza NBP

Dojazd: Warszawa, ul. Świętokrzyska 11/21

Parking: płatny parking na ul. Świętokrzyskiej

Bilety wstępów:

  • Centrum Pieniądza NBP – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie warto poświęcić około 2 godz.
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments