Kampinoski Park Narodowy to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy. Oferuje Nam wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Do dyspozycji mamy aż 360 km szlaków, 200 km szlaków rowerowych oraz 10 ścieżek dydaktycznych!

Kampinoski Park Narodowy utworzono w 1959r. jego powierzchnia wynosi ponad 38 tys. ha. O jego wyjątkowości świadczą najlepiej zachowane w Europie środkowej pasy wydmowe, które oddzielają od siebie obszary bagienne. Nie sposób zliczyć bogactwa żyjących w puszczy zwierząt, czy rosnących roślin. Dominującym drzewostanem są bory sosnowe, w dodatku lasy zajmują ponad 70% powierzchni puszczy. Największym mieszkańcem Kampinosu jest oczywiście łoś czyli symbol Parku.


Obszar Puszczy skrywa wiele tajemnic. Na jej terenach dochodziło do wielu bitew począwszy od powstania styczniowego, aż do drugiej wojny światowej. Dlatego dziś spacerując wyznaczonymi szlakami, co kilka kroków napotykamy na wojenne cmentarze, pomniki czy samotne mogiły.

Palmiry – największy cmentarz masowych egzekucji II wojny światowej

Na cmentarzu w Palmirach spoczywa ponad 2 tys. ofiar masowych egzekucji, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Często byli to intelektualiści, profesorowie, przedstawiciele życia politycznego i kulturalnego. Wśród setek grobów możemy odnaleźć mogiły znanych postaci, takich jak: Janusz Kusociński (olimpijczyk), Maciej Rataj (Marszałek Sejmu) czy Jan Pohorski (wiceprezydent Warszawy). Zbrodnie wyszły na jaw dzięki leśnikom i miejscowej ludności, dlatego że potrafili wskazać miejsca masowych rozstrzelań i zbiorowych grobów. Podczas ekshumacji udało się rozpoznać jedynie 400 osób. Co ciekawe nad cmentarzem w Palmirach górują 3 białe krzyże mające symbolizować rozłożone ręce rozstrzeliwanego człowieka.

Tuż obok bramy wejściowej na cmentarz znajduje się Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry, tutaj możemy poznać historię palmirskiej zbrodni. Znajdziemy tu również jedną ze ścieżek dydaktycznych o dł. 1,7km „Wokół Palmir”.

Równie ciekawa jest historia wsi Pociecha (nieistniejąca wieś) obecnie przysiółek wsi Truskaw. Wioska zapisała się na kartach historii. Latem 1994 r. stoczono tu jedną z największych bitew partyzanckich na terenie Puszczy Kampinoskiej, dlatego bohaterską walkę Powstańczego Oddziału „Jerzyki” upamiętnia dziś symboliczny pomnik – Krzyż Jerzyków.


Wydmy Kampinosu

Góra Ojca to jedna z najwyższych wydm w Kampinoskim PN o wysokości 100,62m n.p.m. Dziś porośnięta jest lasem sosen ”na szczudłach”, które przez osuwający się i rozdmuchiwany piasek, odsłoniły część swoich korzeni. W latach 90-tych na górze Ojca zbudowano jedną z 7 wież przeciwpożarowych, dzięki nim z wysokości 25m można prowadzić obserwację terenów Puszczy. Sama nazwa Góra Ojca związana jest z osobą ks. Władysława Korniłowicza, był on między innymi pomysłodawcą założenia Domu Rekolekcyjnego na skraju Puszczy. Dlatego na wydmie w Kampinoskim PN ustawiono krzyż upamiętniający jego osobę.

Izabelin – tutaj znajduje się budynek dyrekcji Kampinoskiego PN oraz Centrum Edukacji z ekspozycją przyrodniczą, mapą plastyczną parku oraz ścieżką dydaktyczna „Puszczańską ścieżką do Leśnego Ogródka Botanicznego”. Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano plac zabaw i polanę wypoczynkową.

Granica – najpopularniejsza miejscowość w Kampinoskim Parku Narodowym

Granica to dziś opustoszała wieś, w której czasy wojny i pożar jaki wybuchł w 1965r. zmusiły miejscową ludność do opuszczenia tych terenów. Jednak dziś wioska tętni na nowo życiem za sprawą turystów! Możemy tu przespacerować się 4 kilometrową ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”, która wiedzie skrajem obszaru ochrony ścisłej Granica. Kolejno prowadzi kładką nad bagnami aż do wieży widokowej. Następnie szlak biegnie aleją Trzeciego Tysiąclecia, która obsadzana jest regularnie pamiątkowymi dębami. Co ciekawe każde drzewo w alei dostaje imię znanej osoby lub instytucji. Dalej znajdziemy Skansen Budownictwa Puszczańskiego. To trzy zagrody przeniesione tu z okolicznych mazowieckich wsi. Noszą nazwy swoich ostatnich właścicieli: Widymajera, Wiejckiej i Połcia.

Ośrodek Dydaktyczno Muzealny im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów to ważne miejsce we wsi Granica, ponieważ znajdziemy tu ekspozycję fauny i flory Puszczy. Na terenie ośrodka znajduje się fragment żuchwy wieloryba, znaleziony na terenie parku. Obok budynku dyrekcji stoi Kapliczka Leśników, wybudowana, jako votum Matce Boskiej za odzyskanie niepodległości. Podczas zwiedzanie musicie też zobaczyć położony w lesie mały cmentarz, na którym pochowano ok. 800 żołnierzy poległych we wrześniu 1939r. podczas tzw. „Bitwy nad Bzurą”, a sam cmentarz przypomina kształtem orła zrywającego się do lotu.

Kampinowski PN to z pewnością miejsce warte odkrycia. Podczas spaceru po jego terenie możemy spotkać nie tylko niepowtarzalną przyrodę, ale i wiele miejsc związanych z historią Polski, miejsc zadumy i ciszy…

Plan wypadu do Kampinoskiego PN

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 3 godz. 50 min., Lublin 2 godz. 30 min., Poznań 3 godz., Warszawa 1 godz.

Parking: ogólnodostępne bezpłatne parkingi w Palmirach lub Granicy

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: spacer ścieżką wokół Palmir 4 km, czas przejścia 1 godz. Granica – ścieżka edukacyjna 3 km, czas przejścia 1 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 160 zł

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments