Naprzeciwko ujścia Bzury do Wisły, na wysokiej 30 metrowej skarpie góruje jedno z najstarszych miast Polski, czyli Wyszogród. Historia tego mazowieckiego grodu liczy już tysiąc lat. Przez wieki było to bogate miasto słynące z produkcji sukna i handlu rzecznego. Dziś jednak leży poza głównymi szlakami, więc nieśpiesznie możemy odkrywać jego małomiasteczkowy klimat.

Wyszogród to niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim, które zamieszkuje niespełna 3 tys. osób. Już samo jego położenie jest bardzo ciekawe i widokowe. Wyszogród wznosi się na 30 metrowej skarpie, z której roztacza się genialny widok na Wisłę, wpadającą do niej Bzurę oraz ciągnące się po horyzont sosnowe bory Puszczy Kampinoskiej.

Co ciekawe, Wyszogród swoją nazwę zawdzięcza zlepkowi dwóch słów „wysoki” oraz „gród”. Również tutaj rozgrywały się dramatyczne w skutkach walki w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy nad Bzurą.

Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych

Wyszogród – dojazd i parking

Miasto Wyszogród leży w sąsiedztwie dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych Polski, czyli drogi nr 62 łączącej Płock z Zakroczymiem oraz drogi nr 50 na trasie Sochaczew-Płońsk. Samochód możemy zaparkować na rynku w Wyszogrodzie i stąd ruszyć na piesze zwiedzanie atrakcji miasta.

Wyszogród – atrakcje

Zwiedzanie Wyszogrodu warto zacząć od jego niewielkiego rynku. Na nim znajdziemy ciekawe Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Na ekspozycji możemy poznać wielowiekowy związek Wyszogrodu z Wisłą i zobaczyć makiety statków, porozwieszane sieci rybackie, czy eksponaty broni.

Tuż obok nad wiślaną skarpą biegnie widokowy deptak z edukacyjnymi tablicami, dzięki nim dowiemy się jakie ptaki gniazdują na łachach Wisły. Zobaczymy tu również dość nietypowe drzewo solarne, które na przykład naładuje nam telefon. W przeszklonym muzeum możemy podejrzeć wrak rozbitego rosyjskiego samolotu Pe-2, który zestrzelili Niemcy w 1945 roku.


Kolejnym ciekawym punktem wartym uwagi w Wyszogrodzie jest barka Herbatnik. Znajdziecie ją idąc w stronę bulwaru Wisły, choć już na stałe zacumowała na lądzie. Jednak w swojej historii przez wiele lat była sceną potańcówek i warszawskich festiwali

Nad brzegiem Wisły możecie też zobaczyć fragment starego drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Podczas wojny był dwukrotnie wysadzony przez saperów. Po wojnie go jednak ponownie odbudowano i co ciekawe był wtedy jedynym mostem na trasie Warszawa–Toruń oraz najdłużej czynnym drewnianym mostem Europy, rozebrano go dopiero 1999 roku. 

W Wyszogrodzie warto również przespacerować się na niewielki bulwar nad Wisłą. W sezonie letnim możemy stąd wyruszyć w przyjemny rejs łodzią dawnym szlakiem handlowym. 

Podążając w przeciwną stronę, czyli ulicą Klasztorną w kierunku pomnika bitwy nad Bzurą mijamy jeszcze budynki klasztoru Franciszkanów, który liczy sobie już ponad 200 lat. W czasach zaborów kościół był świątynią luteranów.

Wyszogród – Góra Zamkowa

Do Wyszogrodu warto zajrzeć przynajmniej z kilku powodów. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, na której wiele wieków temu stał królewski zamek. Jednak zamek powstał na miejscu dawnego grodziska, więc jest to najstarsza część Wyszogrodu. Niestety do dzisiejszych czasów po zamkowych murach nie został prawie żaden ślad. Co ciekawe o jego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero w 2015 roku podczas prac archeologicznych.

Dziś na Górze Zamkowej możemy oglądać nieco bardziej współcześnie obiekty, a mianowicie dwa bunkry z II wojny światowej, które pozostawili tu po sobie Niemcy. Wzgórze jest jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście.

Czerwińsk nad Wisłą

Odwiedź również Czerwińsk nad Wisłą, który leży zaledwie 8 km od Wyszogrodu. To niepozorne miasteczko może pochwalić się potężnym klasztorem, piękną pradoliną Wisły oraz ciekawą tradycją dawnego portu rzecznego. Jego najciekawsze atrakcje poznasz w osobnym wpisie poniżej.

Czerwińsk nad Wisłą – atrakcje niezwykłego miasteczka Mazowsza

Wyszogród – pomnik bitwy nad Bzurą

Dziś przy nowym moście na Wiśle znajdziecie pomnik Bitwy bitwy nad Bzurą, który upamiętnia walczące armie i poległych w bitwach żołnierzy. To klimatyczne miejsce leży na wysokiej wiślanej skarpie. Na kilkunastu głazach, które jakby wyrastały z ziemi są wyszczególnione nazwy walczących armii.

Ponad głazami widoczny góruje biały krzyż. W tym miejscu znajdziecie także szczegółowy opis i mapę z zaznaczonymi walkami na tych terenach, jakie prowadzili żołnierze podczas II wojny światowej. Zdecydowanie jest to miejsce pełne zadumy i niesamowitego klimatu.

Sochaczew – najciekawsze atrakcje nad Bzurą

Płynie leniwie i ospale przez niziny Polski i choć nie jest niczym wyróżniającą się spośród setek rzek, znana jest jednak dużo bardziej. To na jej brzegach rozgrywały się wydarzenia największej bitwy kampanii wrześniowej w 1939 roku. Była również świadkiem chwil bohaterskich zwycięstw i dramatycznych porażek. Tym razem zabieramy Was w podróż pełną zabytków, wojennych losów i pięknej przyrody rzeki Bzura. Podążamy z nurtem Bzury od Sochaczewa aż do Wyszogrodu.

Sochaczew – najciekawsze atrakcje nad Bzurą

Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.

Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Wyszogród jest idealnym kierunkiem na jednodniowy wypad z Warszawy. To nieśpieszne i senne miasteczko ma nam do pokazania naprawdę sporo ciekawych miejsc. Tutaj uciekniemy od zgiełku wielkich miast i poznamy niezwykłą historię i metamorfozę, jaką przeszło to nadwiślańskie miasteczko.

Plan wypadu Wyszogrodu

Dojazd: droga nr 50 Sochaczew – Płońsk

Parking: bezpłatny parking na rynku

Bilety wstępów:

  • Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej – 5 zł/os

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00, 17:00, sobota-niedziela 11:00-17:00

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments