Szlakiem Bzury

Płynie leniwie i ospale przez niziny Polski i choć nie jest niczym wyróżniającą się spośród setek rzek, znana jest jednak dużo bardziej. To na jej brzegach rozgrywały się wydarzenia największej bitwy kampanii wrześniowej w 1939 roku. Była świadkiem chwil bohaterskich zwycięstw i dramatycznych porażek. Tym razem zabieramy Was w podróż pełną zabytków, wojennych losów i pięknej przyrody rzeki Bzura. Podążamy z nurtem Bzury od Sochaczewa do Wyszogrodu.

Sochaczew – ruiny zamku

Najstarszym i wciąż ciekawym zabytkiem Sochaczewa, są wznoszące się na niewielkim wzniesieniu, przypominającym kopiec ruiny zamku. Do dziś nie przerwało zbyt wiele, gdyż zarówno czasy wojen, pożary i potop szwedzki skutecznie odebrały mu potęgę. Jednak warto wejść na wzgórze żeby zobaczyć to, co z niego zostało. Czyli pozostałości ścian, które były budowane z czerwonej cegły. Ze wzgórza można zobaczyć, wijącą się tuż obok Bzurę oraz widok na Sochaczew.

Sochaczew – Muzeum Kolei Wąskotorowej

Czy wiecie gdzie w Europie znajdziemy największy skansen kolejki wąskotorowej? Podpowiadamy… w Sochaczewie! Do zwiedzenia jest tu ponad 160 eksponatów, a wśród nich parowozy, wagony, a nawet ponad 100-letni pociąg osobowy. Kolejka wąskotorowa była wykorzystywana do zwożenia drewna z terenów Puszczy Kampinoskiej, później jednak woziła też i pasażerów. Co ciekawe w Muzeum Kolei Wąskotorowej możemy obejrzeć również ciekawe wystawy, a wśród nich kolekcję tekturowych biletów. W sezonie letnim warto się wybrać na szaloną przejażdżkę pociągiem Retro, który zabierze nas przez okoliczne miejscowości, aż do samej Puszczy Kampinoskiej.

Muzeum Bitwy nad Bzurą

To nie koniec atrakcji, jakie czekają na nas w Sochaczewie. Kolejnym punktem, który koniecznie trzeba odwiedzić jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Muzeum ma swoją siedzibę w budynku dawnego ratusza. Na wystawach można zobaczyć eksponaty broni, ekwipunku, czy też mundurów. A nawet poznać dokładną historię i przebieg toczonej właśnie na tych terenach Bitwy nad Bzurą.. To muzeum w szczególności powinni zobaczyć miłośnicy historii i militariów. 

Kościół w Brochowie – obronny kościół czy zamek?

Brochów to mała miejscowość, która leży nad Bzurą. Łatwo to znaleźć potężny kościół z cegły otoczony wysokim murem. Sam kształt świątyni budzi zdziwienie, bo gdzie indziej znajdziemy kościół z trzema okrągłymi wieżami, w których są małe okienka strzelnicze… Do złudzenia przypomina zamek, choć nim nie jest. Jednak zbudowano go właśnie, jako obiekt obronny. We wnętrzu zachowały się jeszcze kominki, na których można było podgrzać jedzenie podczas oblężenia. Ta leżąca na tuż obok rzeki Bzura świątynia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha była miejscem zaślubin rodziców Fryderyka Chopina, co więcej sam kompozytor został też tutaj ochrzczony.


Wyszogród – gdzie Bzura wpada do Wisły

Naprzeciwko ujścia Bzury do Wisły, na wysokiej skarpie góruje jedno z najstarszych miast Mazowsza, to Wyszogród. Warto tu zajrzeć z kilku powodów. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, niestety do dzisiejszych czasów nie został po zamku ślad. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero w 2015 roku podczas prac archeologicznych. Na wzgórzu można jednak oglądać nieco bardziej współcześnie obiekty. A mianowicie dwa bunkry z II wojny światowej, które pozostawili tu po sobie Niemcy. Góra zamkowa z pewnością była świetnym punktem obserwacyjnym.

Barka Herbatnik i urwany most w Wyszogrodzie

Kolejnym ciekawym punktem wartym uwagi jest barka Herbatnik. Znajdziecie ją idąc w stronę brzegów Wisły, choć już na stałe zacumowała na lądzie. Jednak w swojej historii przez wiele lat była sceną dla wielu potańcówek i warszawskich festiwali. Nad brzegiem Wisły możecie też zobaczyć fragment dawnego, drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Podczas wojny był dwukrotnie wysadzony przez saperów. Po wojnie go jednak ponownie odbudowano. Co ciekawe był wtedy jedynym mostem na trasie Warszawa – Toruń, a służył aż do 1999 roku.

Dziś przy nowym moście na Wiśle znajdziecie pomnik Bitwy bitwy nad Bzurą, który upamiętnia walczące armie i poległych w bitwach żołnierzy. To klimatyczne miejsce leży na wysokiej wiślanej skarpie. Na kilkunastu głazach, które jakby wyrastały z ziemi są wyszczególnione nazwy walczących armii. Ponad głazami widoczny jest już z daleka biały krzyż. W tym miejscu znajdziecie także szczegółowy opis i mapę z zaznaczonymi walkami na tych terenach, jakie prowadzili żołnierze podczas II wojny światowej. To miejsce pełne zadumy i niesamowitego klimatu.

Podążając szlakiem najciekawszych miasteczek i wiosek leżących nad Bzurą, możemy poznać ciekawą historię Polski. W tym trudne czasu II wojny światowej i miejsca stoczonych walk. Jednak te mazowieckie miasteczka są również pełne pięknych zabytków, Zamek w Sochaczewie, kościół w Brochowie, czy leżący na wiślanej skarpie Wyszogród to miejsca, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Co więcej, można się tu śmiało zachwycić się pięknem mazowieckiej przyrody.

Plan wypadu szlakiem Bzury

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: ogólnodostępne bezpłatne parkingi są w Sochaczewie, Brochowie i Wyszogrodzie

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – 14 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1 dzień

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 280 zł

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments