Fryderyk Chopin to wybitny kompozytor, który swoje pierwsze kroki pianistycznej kariery stawiał w Warszawie. Dlatego też tutaj możemy zwiedzić multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina. Spacer po wystawach to niezwykła podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia pianisty, podczas której cały czas towarzyszą nam jego kompozycje.

Muzeum Fryderyka Chopina to jedno z najnowocześniejszych miejsc na mapie Warszawy. Już sama jego lokalizacja jest wyjątkowa, bo mieści się w zamku Ostrogskich. Wystawa została otwarta dokładnie 1 marca 2010 roku, czyli w 200 rocznicę urodzin Chopina. Na 3 poziomach muzeum mamy okazję zwiedzić 12 tematycznych części, począwszy od czasów dzieciństwa Fryderyka w Warszawie, przez okres paryski aż po momenty największej pianistycznej kariery.

Zwiedzając nieśpiesznie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie możemy dodatkowo wsłuchać się w najwybitniejsze utwory kompozytora i wczuć w klimat epoki romantyzmu. Muzeum jest świetną atrakcją Warszawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – dojazd, parking, godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Dokładny adres Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to ul. Tamka 43 w Warszawie. Muzeum nie ma swojego parkingu, dlatego najwygodniej jest zostawić samochód na sąsiednich ulicach Mikołaja Kopernika lub Okólnik.

Godziny otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie: wtorek-niedziela 10:00-18:00. Średni czas zwiedzania muzeum to około 1,5 godz.

Cennik biletów wstępu: 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.


Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – zwiedzanie wystaw, co warto zobaczyć?

Naszą wizytę w Muzeum Chopina zaczynamy od holu głównego zamku Ostrogskich. Stąd kierujemy się na poziom -1 gdzie chronologicznie będziemy podążać za najważniejszymi wydarzeniami z życia Fryderyka. 

Mijamy kalendarium z datami ważnych dla Chopina wydarzeń, następnie wchodzimy w przestrzeń sali Kompozytora i Pianisty. Na kilkunastu stanowiskach możemy odsłuchać jego wybitne dzieła, między innymi najsłynniejszy utwór Chopina Polonez As-Dur. Ekspozycja przepełniona jest prywatnymi pamiątkami i oryginalnymi rękopisami.

Najciekawsze atrakcje w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Poziom 0 Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to opowieść o czasach narodzin w Żelazowej Woli, warszawskiej młodości, czy też europejskich podróżach. Tu również możemy usiąść na specjalnych stanowiskach i w spokoju delektować się muzyką Chopina.

I piętro zamku Ostrogskich poświęcone jest okresowi paryskiemu. To tam Fryderyk spędził największą część swojego życia. Na wystawie możemy zobaczyć ostatni fortepian kompozytora, jego prywatne listy do kobiet, które były jego muzami, a także wykonane z brązu popiersie. 

Chopin umarł bezpotomnie dlatego wszystkie cenne pamiątki trafiły do jego najbliższej rodziny, głównie starszej siostry Ludwiki. Warto wspomnieć, że według życzenia kompozytora jego serce miało spocząć w Polsce. Tak też się stało, Ludwika przywiozła je z Paryża w słoju zalanym alkoholem. Po wielu perypetiach ostatecznie serce Chopina zostało złożone w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Dom urodzenia Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin.

Obecnie dworek w Żelazowej Woli pełni funkcję muzeum, jest to oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W kilku pomieszczeniach urządzonych w minimalistyczny sposób zobaczymy skromną ekspozycję. Wystawa związaną jest przede wszystkim z rodziną Skarbków i Chopinów. Zobaczymy tu między innymi ich pamiątki rodzinne, książki oraz meble. W jednym z pomieszczeń stanął duży fortepian, to właśnie tutaj odbywają się również słynne koncerty Chopinowskie.

Za wejście na teren parku, zwiedzanie głównej wystawy muzeum oraz wystawy czasowej zapłacimy 25 zł za bilet normalny, 20 zł za ulgowy.

Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć i usłyszeć, gdyż wystawa prezentuje nam również najwybitniejsze utwory pianisty. Zaglądając do muzeum możemy poznać najważniejsze wydarzenia z życia kompozytora, jego prywatne i dość intymne relacje, a także inspiracje, jakie towarzyszyły mu w komponowaniu utworów. Muzeum Chopina to świetne miejsce Warszawy na interaktywną wyprawę dla całych rodzin.

Plan wypadu do Muzeum Chopina

Dojazd: Tamka 43, 00-355 Warszawa

Parking: płatne parkingi na ul. Okólnik i Mikołaja Kopernika

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Chopina Warszawa – 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1h 30 minut.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments