Uroczy wiatrak Stawa Młyny, przepełnione historycznymi ciekawostkami forty, a do tego ciągnąca się kilometrami złocista plaża Bałtyku. Świnoujście to świetny kierunek na wakacyjny wypad z mnóstwem różnorodnych atrakcji. Tutaj świetnie będą się bawić zarówno wielbiciele słodkiego lenistwa, pasjonaci zabytków, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku.

Świnoujście to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk nad Bałtykiem. Położone jest na dwóch największych wyspach w Polsce, czyli Wolin i Uznam. Wyspy rozdziela wpływająca do Bałtyku Odra, a w zasadzie jej odnoga zwana Świną. Z jednej wyspy na drugą możemy się dostać bezpłatnie promem lub nowoczesnym tunelem pod Świną.

Świnoujście to również niezwykle popularny nadmorski kurort, do którego latem przyjeżdża mnóstwo turystów. Ciągnące się kilometrami złociste plaże są wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Tutejsze 3 forty Twierdzy Świnoujście zdradzają nam historyczne ciekawostki o przeszłości miasta. Największa na polskim wybrzeżu latarnia morska to najlepszy punkt widokowy. A do tego dochodzą dwie promenady, uroczy Park Zdrojowy i świetne szlaki rowerowe wybrzeżem Bałtyku.

Zdecydowanie warto odwiedzić Świnoujście, bo lista atrakcji jest naprawdę długa. Stworzyliśmy przewodnik po 10 najciekawszych atrakcjach w Świnoujściu, jakie warto zobaczyć. Znajdziesz tutaj propozycje na ciekawe spędzanie czasu zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Gdzie wyjechać na długi weekend? 14 atrakcyjnych pomysłów na wypad w Polskę

Świnoujście (mapa) – atrakcje, muzea, polecane kawiarnie i restauracje

1. Stawa Młyny – najsłynniejsza atrakcja Świnoujścia

Co ciekawego można zobaczyć w Świnoujściu? Największą atrakcją Świnoujścia i zarazem znakiem rozpoznawczym, który znajdziemy na każdej pocztówce to Stawa Młyny. Ten nawigacyjny znak jest umieszczony na końcu zachodniego falochronu, jednak przybrał dość niespotykaną formę wiatraka (lub młyna wodnego). 

Znak również emituje ostrzegawcze znaki świetlne, czy też dźwiękowe. Szczególnie ważne wtedy, gdy falochron znika pod wzburzonymi falami sztormu. Pierwszy projekt Stawa Młyny powstał w Świnoujściu już w 1877 roku, obecnie ma on 10 metrów wysokości. Jest to obowiązkowy punkt i świetna atrakcja do zobaczenia w Świnoujściu.


2. Latarnia Morska w Świnoujściu – najwyższa w Polsce

Świnoujście może pochwalić się również najwyższą latarnią morską w Polsce. Liczy 67,7 m wysokości, a na jej szczycie mamy dodatkowo taras widokowy. Latarnia stanęła na prawym brzegu rzeki Świna w 1854 roku. Zbudowana jest z żółtej cegły i ma okrągły wręcz opływowy kształt, który też nie jest przypadkowy. Silne wiatry i sól morska zdecydowanie mniej niszczą mury latarni w takiej formie. Zasięg światła latarni dociera na odległość 46 km.

Do latarni możemy dopłynąć jedynie statkiem z portu. Z tarasu widokowego roztacza się zjawiskowa panorama na całe miasto oraz wybrzeże. Jednak żeby go zdobyć musimy pokonać ponad 300 krętych schodów. Widok oczywiście wart jest wysiłku.

Latarnia Morska w Świnoujściu, godziny otwarcia:

 • marzec-czerwiec, wrzesień-październik: 10:00-18:00
 • lipiec-sierpień: 10:00 – 20:00
 • listopad-luty: 10:00 – 16:00

Cennik biletów wstępu: 10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy.

3. Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża

Również na prawym brzegu Świny możemy zwiedzić jeden z fortów w Świnoujściu. Fort Gerharda leży w sąsiedztwie latarni morskiej, więc warto połączyć te dwie atrakcje. Tym bardziej że dotrzeć tutaj możemy tylko statkiem.

Fort jest najstarszym z wszystkich obiektów twierdzy Świnoujście i co ciekawe, jest bardzo dobrze zachowany. Mamy okazję zobaczyć tutaj prawie 2 tys. eksponatów, wśród nich magazyn broni, armaty, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy oraz pamiątki i dokumenty.

Fort zwiedzamy w dość nietypowy sposób w formie szkolenia ochotnika na kadeta armii pruskiej. Przechodzimy tutaj wojskową musztrę, którą przeprowadza przewodnik ubrany oczywiście w specjalny mundur. To świetna forma zwiedzania i nauki przez zabawę, więc jeśli się zastanawiasz co robić z dziećmi w Świnoujściu, to ta atrakcja z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Godziny otwarcia Fortu Gerhard:

 • kwiecień-czerwiec codziennie 10:00-16:00
 • lipiec-październik codziennie 10:00-17:00
 • listopad-marzec tylko weekendy 10:00-16:00

Cennik biletów wstępu na 3 atrakcje (Fort Gerharda, latarnia morska w Świnoujściu i rejs statkiem) 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

4. Plaża w Świnoujściu – najlepsze kąpielisko nad Bałtykiem

Świnoujście może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Plaże ciągną się tutaj na odcinku 10 km. Złocisty piasek chowa się pod spokojnymi falami morza, tworząc płytkie kąpieliska. U Świnoujściu mamy aż 12 wejść na plażę.

Najszersza z plaż ma aż 70 metrów, więc nawet w zatłoczonym szczycie sezonu można tu znaleźć wygodne miejsce do odpoczynku. Wejście na plaże jest łagodne, wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Natomiast strefa gastronomiczna jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Zdecydowanie plaże w Świnoujściu są świetne dla rodzin z dziećmi i co ważne bezpieczne, gdyż są monitorowane przez ratowników. Co więcej, plaże są również czyste i szczycą się certyfikatem “Błękitnej Flagi”.

Nietypową atrakcja Świnoujścia jest również przejście graniczne plażą. Obecnie jesteśmy w strefie Schengen i nie obowiązuje nas kontrola przy przekraczaniu granicy z Niemcami. Jednak symboliczną bramą możemy przejść na teren Niemiec. Z centrum Świnoujścia możemy dotrzeć tutaj w 20 minut plażą, lub szlakiem rowerowym.

5. Port w Świnoujściu – niezwykłe rejsy

Wraz z portem w Szczecinie, port w Świnoujściu tworzy jeden z największych morskich kompleksów nad Bałtykiem. Każdy statek żeby dotrzeć do Szczecina, który leży 60 km na południe od ujścia Odry do Bałtyku musi oczywiście przepłynąć przez Świnoujście. Tym traktem mogą podróżować statki o długości 270 m i zanurzeniu 13 m.

Do portów trafiają głównie ładunki z węglem, rudą dla hut, czy też zboże. Najnowszą inwestycją jest tutaj terminal gazpromu, czyli miejsce, do którego skroplony gaz ziemny może być dostarczony z każdej części świata. Na terenie portu działa również marina, która jest w stanie pomieścić 150 błyszczących w słońcu żaglówek.

Jednak oprócz funkcji gospodarczej w Świnoujściu działają również promy pasażerskie. Gdzie można popłynąć ze Świnoujścia? Możemy stąd dotrzeć do latarni morskiej i Fortu Gerharda, pirackim statkiem w 1,5h rejs po Bałtyku, promem do niemieckiego Bansin oraz do Szwecji (Ystad, czy Trelleborg).

6. Uzdrowisko Świnoujście – Park Zdrojowy i jego atrakcje

Świnoujście jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 100 lat. Jego największym skarbem są borowiny i złoża solanki, a nadmorski klimat dodatkowo sprzyja regeneracji zdrowia. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dermatologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, czy reumatologicznych. Na zdrowotną wizytę możemy się wybrać do jednego z 15 specjalnych sanatoryjnych obiektów.

Jak przystało na uzdrowisko również i w Świnoujściu znajdziemy przepięknie ukwiecony Park Zdrojowy, który znajduje się na wyspie Uznam. Park zajmuje powierzchnię 58 ha. Tworzą go głównie potężne liściaste drzewa z dębami na czele, które w lecie tworzą zieloną oazę. Dodatkowego uroku dodają rabaty, fontanny i rzeźby. Dla dzieci są przygotowane place zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu dla dorosłych.

Kolorowa szczególnie nocą jest również długa na 1,5 km Promenada Nadmorska, która biegnie równolegle do plaży. Ozdabiają ją piękne willowe budynki pensjonatów. Sporą popularnością cieszy się podświetlony nocą zegar wodny w formie fontanny.

Kilka kroków od parku można dodatkowo wejść na kolejny świetny punkt widokowy na Świnoujście, czyli wieżę kościoła Marcina Lutra. Wieża jest jedynie pozostałością po świątyni. Dziś działa w niej kawiarnia, a na szczycie taras widokowy, do którego docieramy pokonując 222 schodów.

7. Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Co robić w Świnoujściu jak pada deszcz? Ciekawą atrakcją, jaką serwuje nam Świnoujście jest również wizyta w Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Muzeum mieści się w dawnym ratuszu, czyli jednym z najstarszych, ponad 200 letnim budynkiem miasta. To świetne edukacyjne miejsce dla dorosłych i dzieci.

Wewnątrz mamy okazję zobaczyć prawdziwe okazy (spreparowanych) ryb, które mieszkają w morzach i oceanach. Najciekawsze są tutaj piranie, żółwie, czy kraby. Kolorowe akwaria ozdabia prawdziwa rafa koralowa, podglądamy w nich świat tutejszych roślin i zwierząt z egzotycznymi rozgwiazdami na czele.

Ciekawie prezentuje się również kolekcja “złota Bałtyku”, czyli bursztynu w formie bryłek, kropli oraz oszlifowanej biżuterii. Na wystawie zobaczymy jeszcze modele żaglowców i statków rybackich, które specjalizowały się również w dalekomorskich połowach. Poznajemy też techniki połowów oraz narzędzia jakie do tego służyły.

Godziny otwarcia Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu:

 • lipiec-sierpień poniedziałek 7:00-15:00, wtorek-niedziela 10:00-18:00
 • wrzesień-czerwiec (poniedziałek nieczynne), wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela 10:00-15:00

Cennik biletów wstępu: 18 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.

8. Fort Anioła – Świnoujście i jego historyczne atrakcje

Świnoujście to bezsprzecznie miasto fortów, na obszarze miasta funkcjonowały 4 forty. Dziś możemy zobaczyć aż 3 fortyfikacje, które miały chronić okoliczne ziemie Prus przed atakami Szwedów, czy Duńczyków. W czasie II wojny światowej Świnoujście stało się największą na Bałtyku bazą dla U-bootów. To właśnie stąd wypłynął Schleswig Holstein, który 1 września 1939 zaatakował Westerplatte.

Zwiedzając Fort Anioła mamy okazję poznać tajemnice budowy pruskich fortyfikacji. Ciekawą atrakcją jest możliwość przymierzenia stroju żołnierza, zbroi rycerza, czy wikinga. W sali nawigacji odkryjemy nietypowe sprzęty, które służyły na polskich i radzieckich okrętach.

Na terenie fortu działa również galeria szkła artystycznego, wystawa biżuterii z bursztynu oraz klimatyczna kawiarnia. Dodatkową atrakcją są warsztaty dla poszukiwaczy skarbów w tutejszej kopalni bursztynu.

Fort Anioła jest czynny codziennie w godzinach 10:00-18:00

Cennik biletów wstępu dla osoby dorosłej 22 zł, bilet ulgowy 16 zł.

9. Fort Zachodni Świnoujście – militarne atrakcje

Również na zachodnim brzegu Świny, praktycznie po sąsiedzku z Fortem Anioła możemy dodatkowo zwiedzić Fort Zachodni. Dziś działa tutaj Muzeum Historii Twierdzy. Zwiedzając zakamarki fortu mamy okazję obejść go dookoła wytyczonym szlakiem, zajrzeć do wieży kierowania ogniem, stanowisk artylerii oraz na dziedzińce, a także do podziemi. Możemy też spróbować swoich sił w obsłudze przeciwlotniczej armaty.

Godziny otwarcia Fortu Zachodniego w Świnoujściu:

 • listopad-marzec 10:00-16:00
 • kwiecień-październik 10:00-18:00 (lipiec i sierpień do 19:00). Czas zwiedzania 60 min.

Cennik biletów wstępu: 24 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy.

10. Rynek w Świnoujściu

Gwarnym miejscem Świnoujścia oprócz bulwarów przy plaży i promenady jest również jego niewielki, choć uroczy rynek, a w zasadzie Plac Wolności. Rynek otaczają kolorowe kamieniczki, w których znajdziemy świetne restauracje. Jest tu również fontanna, którą w upalne dni oblegają dzieci. Do Placu Wolności możemy dojść przez Park Zdrojowy lub bulwarem wzdłuż Świny.

Gdzie można dobrze zjeść w Świnoujściu?

Wśród najlepszych kawiarni w Świnoujściu możemy polecić:

 • CoffeeBar nad Świną
 • Czuć Miętą przy promenadzie
 • ’El Papa – Cafe Hemingway’ – Kawiarnia Galeria Sztuki
 • Plażowa Cafe nad brzegiem Bałtyku

Z dobrych restauracji Świnoujścia warto się wybrać na obiad do:

 • Prochownia przy Forcie Zachodnim
 • Costa Brava na promenadzie
 • Restauracja Industrialna
 • Kuter Smażalnia&Grill
 • Restauracja „Na Dziedzińcu”

Szczecin ciekawe atrakcje i zabytki stolicy województwa zachodniopomorskiego

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego, zielone miasto z genialnymi przyrodniczymi skarbami jak chociażby Szmaragdowe Jeziorko, świetnymi zabytkami z zamkiem Książąt Pomorskich na czele, czy też nowoczesnymi atrakcjami na Łasztowni. Miasto zaskakuje różnorodnością kulinarnych miejscówek, tajemniczymi podziemiami, romantyczną Wenecją i genialnymi widokowymi punktami.

Szczecin ciekawe atrakcje i zabytki – 17 miejsc, jakie warto zobaczyć

Świnoujście to świetny kierunek na udany wypad w nadmorskim kurorcie. Ilość atrakcji jest tutaj naprawdę duża i różnorodna. W dodatku możemy również odkrywać atrakcje po niemieckiej stronie wyspy Uznam, albo zapuścić się w dalszą wędrówkę po wyspie Wolin, Wolińskim Parku Narodowym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

Plan Wypadu do Świnoujścia

Dojazd: droga nr 3, kierunek Szczecin – Świnoujście

Parking: Ignacego Daszyńskiego, 72-600 Świnoujście

Bilety Wstępu:

 • Latarnia Morska – 10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy
 • Fort Gerharda + rejs statkiem + latarnia morska – 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego – 18 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
 • Fort Anioła – 22 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy
 • Fort Zachodni – 24 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.6 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments