Spływ kajakiem po Krutyni to najlepszy sposób żeby poznać jej najpiękniejsze zakątki. Wystarczy jeden dzień żeby odkryć wciąż dzikie i niedotknięte ręką ludzką cuda natury. Ruszamy zatem na zróżnicowany i pełen zachwytów szlak kajakowy po Krutyni.

Szlak kajakowy rzeki Krutynia to jeden z najchętniej odwiedzanych i najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Podczas spływu mamy możliwość płynąć wśród zielonego tunelu jaki tworzą zwisające gałęzie drzew. Dodatkowo płyniemy towarzystwie dzikiej przyrody, która jest na wyciągnięcie ręki. Tysiące małż, raków i lilii wodnych przystrajają koryto rzeki, a gniazdujące w zaroślach ptaki umilają nam spływ swoim głośnym śpiewem. Tutaj możemy poznać najciekawsze zakamarki Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz potężnego kompleksu lasów Puszczy Piskiej.

Rzeka Krutynia 

Szlak kajakowy po rzece Krutynia liczy łącznie 102 kilometry. Jest oznakowany i płynie w sumie przez kilkanaście jezior, tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego i aż 10 rezerwatów. Przy brzegu rzeki znajdziemy wiele uroczych piaszczystych plaż, pól namiotowych, hoteli, restauracji, czy agroturystyk. Rzeka ma charakter typowo nizinny, zatem jest spokojna i bezpieczna, a w niektórych miejscach można ją pokonać pod prąd, gdyż nurt jest bardzo powolny. Krutynia jest też płytką rzeką, średnia jej głębokość to 65 cm. W tej krystalicznie czystej wodzie możemy zobaczyć wiele ryb, a nawet raków czy małż. Natomiast w głębszych zakamarkach spotkamy często lilie wodne, trawy i zielone wodorosty. Krutynia czaruje swoją różnorodnością i wzbudza wiele zachwytów.

Spływ kajakiem po Krutyni

Najciekawsza trasa kajakowa po Krutyni to odcinek Cierzpięty – Rosocha, która liczy sobie 14 kilometrów. Na jego pokonanie potrzebujemy około 4 -5 godzin. Na trasie mamy okazję uniknąć dzikich tłumów kajakarzy i chłonąć tylko naturę. Spływ rozpoczynamy w miejscowości Cierzpięty na jeziorze Mokrym. To też największe z jezior na szlaku rzeki Krutynia, które liczy ponad 800 hektarów. Na jeziorze przy wietrznej pogodzie robią się spore fale, dlatego trzeba nieco bardziej uważać. Dalej wpływamy w bardziej zaciszny teren rezerwatu Krutynia, jednak żeby się do niego dostać musimy zejść z kajaka. Tutaj czeka na nas przenoska przy remontowanej 1,5 metrowej śluzie, która oddziela wody jeziora Mokrego od Krutyńskiego.

To miejsce to prawdziwa brama do raju, gdzie możemy płynąć powoli i zachwycać się pięknem przyrody. A piękne jest dosłownie wszystko, na wodzie zobaczymy kwitnące lilie i pędzące po wodzie łabędzie rodziny. Przy brzegu zachwycają gęste szuwary z trawami i wchodzącymi do jeziora drzewami. A w wodzie mnóstwo ryb i prawdziwy tajemniczy świat.

Najciekawszy szlak Krutyni

Gdy tylko opuścimy jezioro krutyńskie wpływamy w kolejny bajkowy odcinek. Tym razem zielony tunel jaki tworzą zwisające do samej wody gałęzie drzew. Tu warto odłożyć wiosła, pozwolić nurtowi rzeki prowadzić nas spokojnie przez jej cuda. Na tym odcinku szlaku woda jest krystalicznie czysta, a dno świetnie widoczne. Możemy zatem podziwiać pływające stada ryb, czy leżące na dnie kolorowe muszle małż. Musimy jedynie uważać i omijać leżące w wodzie kłody drzew. Tuż za granicą rezerwatu Krutynia przepływamy przez miejscowość Krutyń. Przy rzece zaczyna robić się tłoczno i ruchliwie, pojawiają się restauracje z pomostami, pola biwakowe, czy hotele. Można śmiało zatrzymać się tutaj na krótką przerwę na naleśniki z jagodami, czy pyszną sielawę. Miejscowość Krutyń jest z reguły najczęściej wybierana przez kajakarzy jako początek spływu po Krutyni.


Przez następne kilka kilometrów płyniemy w cieniu drzew jakie porastają brzegi rzeki. Gdzieniegdzie widać gospodarstwa i pasące się na łąkach krowy. W końcu dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku. Tutaj czeka nas już nieco większa przenoska kajaków. Chociaż przy brzegu czekają również panowie, którzy za dychę przewożą kajak na wózku. Przy młynie możemy też kupić lokalne smakołyki jak placuszki z jagodami, czy drożdżówki prosto od mazurskich gospodyń. Zastrzyk energii przyda się do pokonania ostatniego odcinka rzeki. Ten etap to godzina spływu do miejscowości Rosocha, gdzie przy barze “Port Rosocha” dopływamy już do brzegu i oddajemy kajak firmie, która zabiera nas do punktu startu wycieczki.

Spływ pychówką po Krutyni

Z wioski Krutyń możemy również wypłynąć całą rodziną w przyjemny godzinny rejs po rzece Krutynia. Wsiadamy wtedy do długiej kilkunastoosobowej łódki i płyniemy razem ze sternikiem, albo inaczej z flisakiem. Najpierw płyniemy w górę rzeki. Żeby łódka popłynęła trzeba ją odpychać od dna długim kijem. Po dotarciu do jeziora Krutyńskiego wracamy tą samą trasą już z nurtem rzeki. Ten rejs polecamy szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, nasz pobyt na Krutyni sternik umila dowcipami i ciekawostkami. Tradycja spływów pychówkami po Krutyni sięga jeszcze czasów przedwojennych i w wielu przewodnikach opisywana jest jako atrakcja, którą po prostu trzeba przeżyć.

Zarówno w samej wiosce Krutyń jak i okolicznych miejscowościach znajdziemy wiele firm, które organizują spływy kajakowe. Warto się wybrać na kilkugodzinny spływ wśród zachwycającej przyrody rzeki Krutynia. Jeśli jesteś fanem kajaków to możesz przepłynąć cały odcinek szlaku, wtedy trzeba przeznaczyć na niego około 9 dni. Jednak jeżeli nie lubisz zbytnio wiosłowania, to rejs pychówką ze sternikiem będzie również świetną opcją do poznania tego mazurskiego raju.

Plan wypadu na spływ po rzece Krutynia

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w bazie wypadowej spływu

Czas spływu: 4 – 5 godz.

Dystans: 14 km trasa Cierzpięty – Rosocha

Spływ puchówką – 30 zł/os

Koszt wynajęcia kajaku z transportem:

100 zł – kajak 2-osobowy, poza weekendami

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Wygląda na super trasę, fajny opis 😀skąd braliście kajaki w m.Rosocha? Jakiś namiar ?