Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Spływ kajakiem po Krutyni jest jedną z najciekawszych atrakcji Mazur. To również najlepszy sposób żeby poznać najpiękniejsze zakątki Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W jeden dzień możesz odkryć wciąż dzikie i niedotknięte ręką ludzką cuda natury, zobaczyć świetne mazurskie zabytki i poczuć wyjątkowe smaki regionalnej kuchni. Szlak kajakowy po Krutyni to idealny pomysł na zróżnicowany i pełen zachwytów wypad.

Niektórzy twierdzą, że Krutynia to najpiękniejsza rzeka Mazur. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli podczas spływu mamy możliwość wpłynąć do zielonego tunelu jaki tworzą zwisające gałęzie drzew, które jakby wyrastają z wody. Dodatkowo płyniemy w towarzystwie naprawdę wciąż dzikiej przyrody, która jest na wyciągnięcie ręki. Tysiące małż, raków i lilii wodnych przystrajają koryto rzeki, a gniazdujące w zaroślach ptaki umilają nam spływ swoim głośnym śpiewem.

Szlak kajakowy rzeki Krutynia to jedno z najchętniej odwiedzanych i najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Najcenniejszy przyrodniczo teren Puszczy Piskiej objęty jest dodatkowo ochroną przez Mazurski Park Krajobrazowy. Jednak to nie koniec atrakcji, bo Krutynia przepływa też przez przepiękne Mazurskie wioski jak Krutyń, Rosocha, Wojnowo, Ukta, czy Iznota.

Nad rzeką jest wiele przystani, gdzie możemy spróbować lokalnych przysmaków mazurskiej kuchni, a zagłębiając się nieco dalej w ląd, poznać ciekawe zabytki i świetne historie tutejszych ziem. Zdecydowanie rzeka Krutynia jest nie tylko malownicza, ale i bezpieczna, więc to świetny pomysł również na rodzinny spływ dla całych rodzin.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Krutynia – rzeka Mazur, gdzie się zaczyna? Dojazd, parking, mapa atrakcji

Gdzie leży Krutynia? Rzeka Krutynia położona jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, jest to teren powiatu mrągowskiego, natomiast geograficznie rzeka przepływa przez teren Pojezierza Mazurskiego.


Ile kilometrów ma Krutynia? Jej długość to 99 km, gdzie przepływa przez 17 jezior. Swoje początki Krutynia bierze na krańcach jeziora Warpuńskiego, choć hydrologicznie rzeka kiedy przepływa przez jezioro i miesza się z wodami innych rzek, to zmienia swoją nazwę. Dlatego też według innych kryteriów Krutynia będzie zaczynać swój bieg od jeziora Krutyńskiego. Natomiast wpada do jeziora Bełdany.

Jak dojechać nad Krutynię i gdzie najlepiej zacząć spływ kajakowy? Zdecydowanie najlepszą bazą wypadową jest miejscowość Krutyń. To właśnie tutaj znajdziesz mnóstwo przystani kajakowych i wypożyczalni. Stąd możesz zacząć jednodniowy spływ.

Rzeka Krutynia – czy jest głęboka i bezpieczna? Ile trwa i ile kosztuje?

Szlak kajakowy po rzece Krutynia liczy łącznie 102 kilometry. Trasa prowadzi dodatkowo przez kilkanaście jezior, tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego i aż 10 rezerwatów przyrody.

Rzeka ma charakter typowo nizinny, zatem jest spokojna i bezpieczna, a wręcz idealna na przyjemny spływ z dzieckiem. Co więcej, w niektórych miejscach można ją pokonać pod prąd, gdyż nurt jest bardzo powolny.

Czy Krutynia jest głęboka? Krutynia jest płytką rzeką, a średnia jej głębokość to 65 cm. Jakie ryby są w Krutyni? W tej krystalicznie czystej wodzie możemy zobaczyć wiele ryb jak szczupak, okoń, sanadacz, węgorz, czy sieja, a nawet raków czy małż. Natomiast w głębszych zakamarkach spotkamy często lilie wodne, trawy i zielone wodorosty.

Krutynia czaruje swoją różnorodnością i wzbudza wiele zachwytów. Dodatkowo przy brzegu rzeki znajdziemy wiele uroczych piaszczystych plaż, pól namiotowych, hoteli, restauracji, czy agroturystyk, zatem w każdej chwili możemy zrobić sobie podczas spływu przerwę.

Ile kosztuje spływ Krutynią? Najpopularniejszą opcją jest wynajęcie dwuosobowego kajaka na spływ, który trwa około 4 godziny. Koszt wynajmu to 90 zł -120 zł za kajak, w zależności od długości wybranej trasy. W cenę wliczony jest transport powrotny na start spływu.

Jak się przygotować do spływu kajakowego i co zabrać?

Jak się ubrać na spływ kajakowy? Przede wszystkim wygodnie i na sportowo. Zazwyczaj płyniemy w słoneczny letni dzień więc warto mieć ochronną czapkę na głowę, krótkie spodenki, klapki, czy okulary przeciwsłoneczne. Warto też pamiętać o kremie z filtrem UV.

Na kilkudniowy spływ warto zaopatrzyć się w przeciwdeszczową kurtkę, ciepły polar na chłodniejsze wieczory, a także wodoodporne worki na bagaż.

Co warto wziąć na kajak? Na jednodniowy spływ warto zabrać przede wszystkim dużo wody, słodkie przekąski, czy batony, które dodadzą nam energii. Warto pamiętać, że większość czasu płyniemy wśród dzikiej przyrody i tylko w wyznaczonym miejscach przy stanicy działają punkty gastronomiczne. W niektórych miejscach przy brzegu są przygotowane specjalne miejsca na ognisko, a zatem prowiant piknikowy i kiełbaski jest również mile widziany.

Spływ kajakiem po Krutyni – najciekawsza trasa, gdzie zacząć?

Najciekawsza trasa kajakowa po Krutyni to odcinek Cierzpięty-Rosocha, która liczy sobie 14 kilometrów. Na jego pokonanie potrzebujemy około 4-5 godzin. Na trasie mamy okazję uniknąć dzikich tłumów kajakarzy i chłonąć tylko naturę.

Spływ rozpoczynamy w miejscowości Cierzpięty na jeziorze Mokrym. To też największe z jezior na szlaku rzeki Krutynia, które liczy ponad 800 hektarów. Na jeziorze przy wietrznej pogodzie robią się spore fale, dlatego trzeba nieco bardziej uważać. Dalej wpływamy w bardziej zaciszny teren rezerwatu Krutynia, jednak żeby się do niego dostać musimy zejść z kajaka. Tutaj czeka na nas przenoska przy remontowanej 1,5 metrowej śluzie, która oddziela wody jeziora Mokrego od Krutyńskiego.

To miejsce to prawdziwa brama do raju, gdzie możemy płynąć powoli i zachwycać się pięknem przyrody. A piękne jest dosłownie wszystko, na wodzie zobaczymy kwitnące lilie i pędzące po wodzie łabędzie rodziny. Przy brzegu zachwycają gęste szuwary z trawami i wchodzącymi do jeziora drzewami. A w wodzie mnóstwo ryb i prawdziwy tajemniczy świat.

Krutynia – najpopularniejszy odcinek kajakowego spływu

Gdy tylko opuścimy jezioro krutyńskie wpływamy w kolejny bajkowy odcinek. Tym razem zielony tunel jaki tworzą zwisające do samej wody gałęzie drzew. Tu warto odłożyć wiosła, pozwolić nurtowi rzeki prowadzić nas spokojnie przez jej cuda.

Na tym odcinku szlaku woda jest krystalicznie czysta, a dno świetnie widoczne. Możemy zatem podziwiać pływające stada ryb, czy leżące na dnie kolorowe muszle małż. Musimy jedynie uważać i omijać leżące w wodzie kłody drzew.

Tuż za granicą rezerwatu Krutynia przepływamy przez miejscowość Krutyń. Przy rzece zaczyna robić się tłoczno i ruchliwie, pojawiają się restauracje z pomostami, pola biwakowe, czy hotele. Można śmiało zatrzymać się tutaj na krótką przerwę na naleśniki z jagodami, czy pyszną sielawę. Miejscowość Krutyń jest z reguły najczęściej wybierana przez kajakarzy jako początek spływu po Krutyni.

Przez następne kilka kilometrów płyniemy w cieniu drzew jakie porastają brzegi rzeki. Gdzieniegdzie widać gospodarstwa i pasące się na łąkach krowy. W końcu dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku. Tutaj czeka nas już nieco większa przenoska kajaków. Chociaż przy brzegu czekają również panowie, którzy za dychę przewożą kajak na wózku.

Przy młynie możemy też kupić lokalne smakołyki jak placuszki z jagodami, czy drożdżówki prosto od mazurskich gospodyń. Zastrzyk energii przyda się do pokonania ostatniego odcinka rzeki. Ten etap to godzina spływu do miejscowości Rosocha, gdzie przy barze “Port Rosocha” dopływamy już do brzegu i oddajemy kajak firmie, która zabiera nas do punktu startu wycieczki.

Spływ pychówką po Krutyni

Z wioski Krutyń możemy również wypłynąć całą rodziną w przyjemny godzinny rejs po rzece Krutynia. Wsiadamy wtedy do długiej kilkunastoosobowej łódki i płyniemy razem ze sternikiem, albo inaczej z flisakiem. Najpierw płyniemy w górę rzeki. Żeby łódka popłynęła trzeba ją odpychać od dna długim kijem.

Po dotarciu do jeziora Krutyńskiego wracamy tą samą trasą już z nurtem rzeki. Ten rejs polecamy szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, nasz pobyt na Krutyni sternik umila dowcipami i ciekawostkami. Tradycja spływów pychówkami po Krutyni sięga jeszcze czasów przedwojennych i w wielu przewodnikach opisywana jest jako atrakcja, którą po prostu trzeba przeżyć.

Wojnowo – wieś staroobrzędowców z monasterem, molenną i cerkwią

Co warto zobaczyć w okolicy? Wojnowo to niewielka wioska na Mazurach, w której możesz zobaczyć niezwykły zabytek, jakim jest liczący prawie 190 lat monaster, czyli klasztor staroobrzędowców. Jednak ta niepozorna miejscowość skrywa w sobie jeszcze przepiękną białą cerkiew, a także ponad stuletnią molennę. A to wszystko w otoczeniu błękitnych jezior i zacisznych lasów Puszczy Piskiej.

Wojnowo (Mazury) – wieś staroobrzędowców z monasterem, molenną i cerkwią

Zarówno w samej wiosce Krutyń jak i okolicznych miejscowościach znajdziemy wiele firm, które organizują spływy kajakowe. Warto się wybrać na kilkugodzinny spływ wśród zachwycającej przyrody rzeki Krutynia. Jeśli jesteś fanem kajaków to możesz przepłynąć cały odcinek szlaku, wtedy trzeba przeznaczyć na niego około 9 dni. Jednak jeżeli nie lubisz zbytnio wiosłowania, to rejs pychówką ze sternikiem będzie również świetną opcją do poznania tego mazurskiego raju.

Plan wypadu na spływ po rzece Krutynia

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, 11-710 Krutyń

Parking: bezpłatny parking przy wypożyczalni kajaków

Bilety Wstępu:

  • Kajak 2 osobowy – 90 zł/ 120 zł w zależności od długości spływu
  • Spływ puchówką – 30 zł/os

Czas spływu: 3-4 godz.

Dystans: 14 km trasa: Cierzpięty – Rosocha

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
10 miesięcy temu

Wygląda na super trasę, fajny opis 😀skąd braliście kajaki w m.Rosocha? Jakiś namiar ?