Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Właśnie tutaj przemierzając nieszablonowe atrakcje, jakie odkrywają przed nami Mazury i Warmia masz niepowtarzalną okazję wyruszyć w malowniczy rejs po jeziorze Śniardwy (największym w Polsce), odwiedzić jeden z krzyżackich zamków, odkryć dziką naturę podczas spływu Krutynią, czy też zajrzeć do jednej z kultowych tawern Mikołajek.

Jakie są najpiękniejsze miejsca na Mazurach? Od wielu lat krąży po świecie hasło “Mazury cud natury”. I zdecydowanie trudno się z nim nie zgodzić, bo przyrodnicze atrakcje, jakie odkrywają przed nami Mazury zapierają dech w  piersiach. Tysiące błyszczących w słońcu jezior, po których suną białe żaglówki, potężny obszar Puszczy Piskiej z dzikimi lasami, a do tego malowniczy szlak kajakowy Krutyni, gdzie w krystalicznie czystej wodzie zobaczysz na dnie rzeki małże. A to wszystko w otoczeniu Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jednak atrakcji na Mazurach znajdziesz dużo więcej! Co przyciąga turystów na Mazury? Oczywiście kultowe miasteczka jak Giżycko, które jest polską stolicą żeglarstwa, słynne Mikołajki z mnóstwem tawern, klimatyczny Reszel z zamkiem, jedyne mazurskie uzdrowisko Gołdap, a do tego największe miasto i stolica regionu, czyli Olsztyn z genialną starówką i planetarium.

Z czego słyną Mazury i czym się wyróżniają? Zdecydowanie Mazury to region z mnóstwem przyrodniczych skarbów, ciekawych zabytków, tajemniczych bunkrów, ale znajdziesz tu też nowoczesne atrakcje, również dla dzieci. Czy warto jechać na urlop lub wakacje właśnie na Mazury? Oczywiście, że tak! Poznaj naszą listę najciekawszych miejsc Warmii i Mazur i ruszaj na ich odkrywanie.

Mazury i Warmia – gdzie leżą? Ciekawostki i informacje

Na start szybka orientacja w terenie. Jeśli wybierasz się na Mazury to tak naprawdę będziesz przemierzać teren województwa warmińsko-mazurskiego. To 4 pod względem powierzchni województwo w Polsce. Historycznie i geograficznie jednak ten potężny obszar dzieli się głównie na Warmię z Olsztynem i krzyżackimi zamkami oraz Mazury z Giżyckiem i największymi jeziorami w Polsce.

Jak poruszać się po Mazurach i Warmii? Ten potężny obszar najlepiej zwiedzać samochodem, jednak zarówno do Olsztyna, jak i słynnych mazurskich miast Giżycko, Mikołajki, czy Mrągowo dojedziesz też pociągiem, albo autobusem.


Przez Warmię i Mazury przebiega też mnóstwo szlaków rowerowych. Najpopularniejsze to Green Velo, Mazurska Pętla Rowerowa, Szlak Kanału Elbląskiego, Łynostrada, czy Niebieska Wstęga Jezior.

Mazury i Warmia atrakcje – mapa najciekawszych miejsc

Regionalna Kuchnia Mazur i Warmii, gdzie i co warto zjeść?

Będąc na Mazurach koniecznie musisz spróbować tutejszych regionalnych potraw. Oczywiście na stołach królują ryby: sielawy, okonie, sieje, węgorze, liny czy szczupaki są podawane w przeróżnych formach. Jednak dużym uznaniem cieszą się tutaj zupy z nietypową szczawiową, a także dzyndzałki z hreczką (pierogi z kaszą gryczaną) i plińce (grube placki ziemniaczane).

Na deser najlepiej skosztować marcepan królewiecki, albo sękacz. Smaki Mazur i Warmii to połączenie wpływów kuchni staropolskiej, pruskiej i kresów wschodnich. A gdzie znaleźć najlepsze regionalne restauracje i kultowe tawerny na Mazurach?

  • Cudne Manowce to restauracja Olsztyna z tradycyjną kuchnią Warmii, skosztujesz tu zupę karmuszkę, dzyndzałki, zupę pokrzywową ze ślimakami, czy maść czarownic.
  • Browar Chmury w Giżycku to idealna miejscówka dla smakoszy lokalnego piwa kraftowego oraz nowoczesnej kuchni i to z widokiem na jezior Niegocin.
  • Córka Rybaka to kultowa smażalnia ryb w Sztynorcie, w której skosztujesz wyśmienitej ryby, a także świetnych nalewek.
  • Bar pod warkoczem w Reszlu serwuje najlepsze plińce z sosem czosnkowym i dodatkiem arbuza.
  • Restauracja Matrioszka w Gołdapi oferuje dania kuchni kresowej, świetne kartacze, pielmieni, czy bliny.

1. Giżycko – atrakcje stolicy Wielkich Jezior Mazurskich

Co ciekawego można zobaczyć na Mazurach? Giżycko to dziś jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Mazurach. Nic dziwnego, skoro to nowoczesne miasto jest niezwykle malowniczo wkomponowane pomiędzy jeziora Niegocin i Kisajno.

Bardzo często mówi się że Giżycko jest polską stolicą żeglarstwa. A wszystko za sprawą jednego z największych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. Rejsy żaglówką, szalone wypady motorówką, a może słodkie leniuchowanie na plaży? Możliwości wodnych atrakcji Giżycko ma wiele. W pięknym otoczeniu przyrody odpoczywa się wyjątkowo przyjemnie.

A do tego znajdziemy tu świetne zabytki jak chociażby Twierdza Boyen z ponad 190 letnią historią, most obrotowy, wieża ciśnień, z której możemy zobaczyć całe miasto, a do tego owiane tajemniczymi legendami wzgórze św. Brunona, czy krzyżacki zamek, w jakim dziś mieści się hotel. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Giżycko zarówno latem, jak i po sezonie.

Giżycko – TOP 10 atrakcje stolicy Wielkich Jezior Mazurskich, co warto zobaczyć?

2. Jezioro Mamry – wodne atrakcje Mazur

Jak można spędzić czas na Mazurach? Oczywiście pływając po jednym z setek mazurskich jezior. Jezioro Mamy to drugie pod względem powierzchni największe jezioro w Polsce. Przemierzając jego potężny obszar możemy odkryć prawdziwy ptasi raj na jednej z 33 wysp, usłyszeć melodyjne szanty w klimatycznej portowej tawernie Giżycka, Węgorzewa, czy Sztynortu.

Wiatr we włosach, ptasi śpiew i gorące słońce. Mamry to świetny kierunek na rodzinny wypad z dziećmi, szaloną przygodę w gronie znajomych, czy też romantyczny rejs we dwoje. Na Mamrach znajdziemy też nie lada atrakcję dla nurków. To właśnie tu na głębokości 33 metrów został celowo zatopiony stary jacht i holownik Arabela.

Mazury to też raj dla wędkarzy, jakie ryby można złowić w Mamrach? Same Mamry są jednym z niewielu jezior w Polsce, gdzie wciąż możemy spotkać sieję oraz sielawę. Oprócz tego w okolicznych jeziorach pływa również okoń, szczupak, sum, a nawet węgorz.

Jezioro Mamry – atrakcje w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

3. Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii i Mazur

Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz przemierzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy.

Historia Reszla zaczyna się już w 1241 roku, kiedy Krzyżacy decydują się na budowę zamku, jaki zresztą do dziś jest wizytówką miasta. Na przestrzeni ponad 780 lat losy Reszla były niezwykle bogate. Władali nim warmińscy biskupi, w Reszlu odbyło się ostatnie w Europie spalenie na stosie czarownicy.

Co ciekawego można dziś zobaczyć w Reszlu? To jedno z najciekawszych miast Warmii, w którym dominują gotyckie zabytki z przepiękny zamkiem na czele, potężnym kościołem farnym i uroczą starówką. Do tego warto dorzucić jeszcze nieszablonową regionalną kuchnię Warmii.

Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii

4. Krutynia spływ najpiękniejszą rzeką Mazur – jakie atrakcje warto zobaczyć na Mazurach z dziećmi?

Niektórzy twierdzą, że Krutynia to najpiękniejsza rzeka Mazur. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli podczas spływu mamy możliwość wpłynąć do zielonego tunelu jaki tworzą zwisające gałęzie drzew, które jakby wyrastają z wody. Dodatkowo płyniemy w towarzystwie wciąż dzikiej przyrody. Tysiące małż, raków i lilii wodnych przystrajają koryto rzeki, a gniazdujące w zaroślach ptaki umilają nam spływ swoim śpiewem.

Szlak kajakowy rzeki Krutynia to jedno z najchętniej odwiedzanych i najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Najcenniejszy przyrodniczo teren Puszczy Piskiej objęty jest dodatkowo ochroną przez Mazurski Park Krajobrazowy. Jednak to nie koniec atrakcji, bo Krutynia przepływa też przez przepiękne Mazurskie wioski jak Krutyń, Rosocha, Wojnowo, Ukta, czy Iznota.

Nad rzeką jest wiele przystani, gdzie możemy spróbować lokalnych przysmaków mazurskiej kuchni, a zagłębiając się nieco dalej w ląd, poznać ciekawe zabytki i świetne historie tutejszych ziem. Zdecydowanie rzeka Krutynia jest nie tylko malownicza, ale i bezpieczna, więc to świetny pomysł również na rodzinny spływ dla całych rodzin.

Krutynia – spływ kajakowy najpiękniejszą rzeką Mazur

5. Wilczy Szaniec w Gierłoży – Mazury i nietypowe historyczne atrakcje

Jedną z największych atrakcji Mazur są tajemnicze bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży. To niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej, który do dziś budzi wiele emocji wśród turystów. Jednak powstanie Wilczego Szańca właśnie w Mazurskich lasach nie była przypadkowa.

Ta jedna z 7 kwater Hitlera i dowództwa Wehrmachtu, była ich największą bazą. Lokalizacja kwatery w okolicy Gierłoży miała strategiczne położenie, po pierwsze wojska dowodziły swoimi oddziałami bardzo blisko granicy z ZSRR. Po drugie samo miejsce było trudno dostępne, a bunkry mogły dzięki temu zostać skrzętnie ukryte w gęstwinie lasu.

Budowa Wilczego Szańca trwała 4 lata od 1940 do 1944 roku. To zaskakujące, że ten potężny projekt, był tak pilnie strzeżoną tajemnicą, o której nie wiedziała nawet miejscowa ludność. Dziś zwiedzając zakamarki Wilczego Szańca możemy stopniowo odkrywać wszystkie jego tajemnicze miejsca.

Wilczy Szaniec w Gierłoży – zwiedzanie kwatery Hitlera na Mazurach

6. Olsztyn – atrakcje stolicy Warmii i Mazur

Jakie jest największe miasto na Warmii Mazurach? Oczywiście stolica województwa, czyli Olsztyn. To wyjątkowe miasto leży w otoczeniu 11 jezior, a dodatkowo skrywa mnóstwo zabytków i historycznych ciekawostek na uroczej starówce.

Jako stolica województwa warmińsko–mazurskiego, Olsztyn może się pochwalić sporą ilością niepowtarzalnych atrakcji. No bo gdzie indziej w Polsce możemy jednego dnia ruszyć w podróż do gwiazd w planetarium, zwiedzić zamkowe zakamarki, zrelaksować się nad jeziorem i odkryć nocny klimat gwarnego rynku… Takie rzeczy tylko w Olsztynie.

Co warto zobaczyć w centrum Olsztyna? Pokażemy Wam wszystkie perełki stolicy Warmii i Mazur, które możecie zwiedzać również z dziećmi. Ruszajmy zatem na pełen przygód wypad.

Olsztyn atrakcje – TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

7. Kanał Mazurski i Śluza w Leśniewie

Kanał Mazurski to ambitny projekt, jaki miał połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem. To aż 51 kilometrów sztucznego przekopu z czego 22 km na terenie Polski. To po nim miały kursować statki, które przewożą drewno, zboże, czy węgiel. Sam projekt powstał w latach 1862 – 64 i zakładał budowę 10 śluz oraz dwóch jazów.

Śluza w Leśniewie była pierwszą na kanale od strony jeziora Mamry. Same rozmiary śluzy są naprawdę imponujące 46 metrów długości, 7,5 metra szerokości i 17 metrowy spad. Na przedniej ścianie śluzy widać wyraźnie wyżłobione miejsce na nazistowskiego orła. To rzadki przypadek zachowania w Polsce tak znienawidzonego symbolu. Ocalał jedynie dlatego, że jest tylko wnęką na samo godło III Rzeszy.

Dziś jednak monumentalna i tajemnicza śluza w Leśniewie Górnym jest traktowana głównie jako zabytek związany z Kanałem Mazurski. A co się z tym wiąże stała się też jedną z fascynujących atrakcji Mazur i okolic jeziora Mamry. Ekstremalny park linowy jaki działa tutaj latem, przyciąga co roku wielu żądnych adrenaliny śmiałków.

Śluza w Leśniewie – tajemnicza budowla na Kanale Mazurskim

8. Święta Lipka – najpiękniejsze sanktuarium na Warmii i Mazurach

Zachwycające i niezwykle bogato zdobione wnętrze bazyliki, genialne koncerty organowe, a do tego niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca. Historia i cuda, jakie się tutaj wydarzyły świadczą tylko o wyjątkowości tego najpiękniejszego sanktuarium Warmii.

Według opowiadań kult religijny w Świętej Lipce trwa już od ponad 600 lat. Zdecydowanie ta piękna różowa bazylika wyróżnia się spośród mazurskich ceglanych budynków. Jej zdobienia zarówno z zewnątrz jak i samo wnętrze zachwyca na każdym kroku.

Z czego jest znana Święta Lipka? Obecnie największą chlubą sanktuarium są niesamowite ruchome organy, które wydają aż 40 dźwięków z 4 tysięcy piszczałek. Koncert organowy jest niepowtarzalnym spektaklem w jakim mamy okazję uczestniczyć.

Święta Lipka – zwiedzanie najpiękniejszego sanktuarium na Warmii

9. Zamek Kętrzyn – czego słyną Mazury?

Mazury to nie tylko jeziora, ich atrakcje kręcą się również wokół krzyżackich zamków. Kętrzyn to Mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając właśnie w mury krzyżackiego zamku. Natomiast potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.

Rastembork, tak brzmiała niemiecka nazwa Kętrzyna, który dopiero po II wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. Dziś to niewielkie miasteczko na Mazurach przyciąga turystów głównie swoimi zabytkami i ciekawą historią. A jest o czym opowiadać, bo prawa miejskie Kętrzyn otrzymał już w 1357 roku!

Dziś Kętrzyn to nieco senne i spokojne miasteczko, co jednak dodaje mu pewnego uroku, szczególnie jeśli porównamy go do innych przepełnionych turystami mazurskich miast.

Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?

10. Bunkry w Mamerkach – co robić na Mazurach kiedy pada?

„Betonowe miasto”, tak możemy powiedzieć o bunkrach w Mamerkach, które leżą nad nieukończonym Kanałem Mazurskim. Ukryty w gęstwinie drzew kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Dlaczego powstał, co niezwykłego wydarzyło się na tym terenie i jak funkcjonowało to potężne miasto?

Wszystko zaczęło się w latach 1940-44, kiedy to dla potrzeb 40 najważniejszych generałów oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, powstało to prawdziwe betonowe i zarazem tajemnicze miasto. 250 obiektów, a w tym 30 betonowych schronów, które co ciekawe do dziś zachowały się w całości.

Tutaj również zapadały decyzje m.in. o najważniejszej operacji militarnej XX wieku, czyli “Plan Barbarossa”. Dlaczego bunkry w Mamerkach przetrwały? Niemcy po prostu już nie zdążyli ich wysadzić, gdy w pośpiechu wycofywali się z Mamerek przed nadchodzącym frontem Armii Czerwonej. Dziś bunkry w Mamerkach to militarne atrakcje, jakie oferują nam Mazury. Chętnie i tłumnie odwiedzane są zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i prawdziwych pasjonatów wojennych opowieści.

Mamerki bunkry Wehrmachtu – zwiedzanie atrakcji Mazur

11. Piramida w Rapie – tajemniczy grobowiec i atrakcja Mazur

Ukryta wśród mazurskich lasów i mokradeł tajemnicza konstrukcja Piramidy w Rapie od zawsze zaskakiwała swoim wyglądem i przeznaczeniem. Jednak mimo upływa lat do dziś przyciąga wielu zaciekawionych turystów. Zdecydowanie jej historia, niełatwe losy i tajemnicze moce są warte odkrycia.

Miejscowość Rapa leży nieopodal Bań Mazurskich w województwie warmińsko mazurskim, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W XIX wieku te tereny Prus Wschodnich wybrała na swoją siedzibę zamożna rodzina von Farenheid.

Ich losy już na zawsze połączyły się z Mazurami, a nietypowy grobowiec, jakim jest Piramida w Rapie do dziś budzi zachwyt i zaciekawienie. Piramida ma 15,9 m wysokości, a jej podstawą jest kwadrat o boku 10,4 m. Dodatkowo jest wyposażona w 3 otwory wentylacyjne. Natomiast kąt pochylenia ścian to dokładnie 51°52′ jak w egipskich piramidach. A to dopiero początek zaskakujących faktów!

Piramida w Rapie – zwiedzanie tajemniczego grobowca i miejsca mocy na Mazurach

12. Wojnowo – mazurska wieś staroobrzędowców z monasterem, molenną i cerkwią

Wojnowo to niewielka wioska na Mazurach, w której możesz zobaczyć niezwykły zabytek, jakim jest liczący prawie 190 lat monaster, czyli klasztor staroobrzędowców. Jednak ta niepozorna miejscowość skrywa w sobie jeszcze przepiękną białą cerkiew, a także ponad stuletnią molennę.

A to wszystko w otoczeniu błękitnych jezior i zacisznych lasów Puszczy Piskiej. Historia wsi Wojnowo zaczęła się około 1832 roku. Właśnie wtedy na ziemię Mazur przybyli z terenów Rosji przybyli prześladowani staroobrzędowcy, zwani również starowiercami albo filiponami. Co ciekawe, zostali zmuszeni do emigracji, bo nie przyjęli zmian wprowadzonych w prawosławnym kościele przez patriarchę Nikona.

Wkrótce nad jeziorem Duś powstał klasztor starowierców, który okazał się być schronieniem dla wielu prześladowanych wiernych. W 1923 roku w Wojnowie pojawiła się prawosławna cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, a chwilę później neogotycka molenna. Dziś wszystkie trzy zabytkowe obiekty są wielką atrakcją Wojnowa, dla których tą część Mazur odwiedza tak wielu turystów.

Wojnowo (Mazury) – wieś staroobrzędowców z monasterem, molenną i cerkwią

13. Mosty w Stańczykach – akwedukty Puszczy Rominckiej

Swoim wyglądem budzą zachwyt i zdziwienie, bo przecież tak ogromne mosty buduje się zwykle w górach, a nie na pojezierzu. Dziś mosty w Stańczykach to fenomenalne atrakcje jakie oferują nam Mazury z nutą widoków, historii i architektonicznego kunsztu. To jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego.

Te bajkowe akwedukty skrywają w sobie ciekawą historię i serwują świetne widoki. Na skraju potężnej Puszczy Rominckiej mamy okazję zobaczyć największe mosty kolejowe w Polsce. Swoim wyglądem przypominają nam rzymskie akwedukty, nic dziwnego w końcu zaprojektowali je włoscy architekci. Dlatego też przyjęło się je nazywać “Akweduktami Puszczy Rominckiej”.

Dziś tereny Mazur Garbatych są coraz chętniej odwiedzane przez turystów, właśnie za sprawą słynnych mostów w Stańczykach. Do czego służyły Mosty w Stańczykach? To tutaj miała powstać linia kolejowa, która mogła połączyć Czersk z Litwą, biegnąc przy tym właśnie przez Mazury. Jednak realizację budowy przerwał wybuch I wojny światowej i w tej nieukończonej formie możemy je zwiedzać również dziś.

Mosty w Stańczykach – zwiedzanie akweduktów Puszczy Rominckiej i atrakcji Mazur Garbatych

14. Twierdza Boyen Mazury – militarne atrakcje dawnych Prus

Twierdza Boyen to największa militarna atrakcja Mazur, która zaskakuje nas na każdym kroku. 6 bastionów, 4 bramy oraz potężny mur z fosą, a to wszystko na obszarze ponad 100 hektarów. Jednak co ważne, ten dawny fort pruski możemy dziś zwiedzać, a zaglądając w jego najbardziej tajemnicze zakamarki, przy okazji odkrywać niezwykłe opowieści o żołnierskim życiu.

Twierdza Boyen z lotu ptaka swoim kształtem przypomina nam wielką gwiazdę. Najlepszym punktem obserwacyjnym są jej długie na 4,5 kilometra mury, chociaż całego obiektu i tak nie jesteśmy w stanie objąć wzrokiem. Dziś cały potężny obiekt Twierdzy Boyen jest dostępny dla turystów, więc śmiało możemy ją zwiedzać i to na kilku trasach.

Twierdza Boyen – najciekawsza atrakcja Giżycka

15. Pola Grunwaldu – miejsce najsłynniejszej bitwy średniowiecza

15 lipca 1410 roku, chyba każdy z nas na pamięć zna regułkę związaną z tą datą. Jednak zobaczyć na żywo miejsce słynnej bitwy pod Grunwaldem to całkiem co innego, żywa lekcja historii dostarcza wielu emocji.

Zarówno Krzyżacy, jak i rycerze Królestwa Polskiego z pewnością nie spodziewali się, że bitwa pod Grunwaldem przejdzie do historii tak głośnym echem. Dziś oprócz poznania suchych faktów dotyczących bitwy w szkolnej ławce, mamy okazję dotknąć jej na żywo.

Rekonstrukcja bitwy, ciekawe i pełne archeologicznych odkryć muzeum, ciągnące się poza horyzont pola Grunwaldu, a do tego nowoczesna wystawa i multimedialne filmy. Grunwald to miejsce na mapie Warmii, jakie warto zobaczyć.

Grunwald – pola najsłynniejszej bitwy średniowiecza

16. Śniardwy – gdzie najlepiej wybrać się na Mazury pierwszy raz?

Śniardwy to największe jezioro w Polsce, które leży na terenie powiatu mrągowskiego i piskiego w dorzeczu Pisy. Swoim obszarem zajmuje powierzchnię aż 113,4 km², a sama długość linii brzegowej to 97,2 km. Maksymalna głębokość Śniardw to 23,4 m.

Tylko nad samym jeziorem możemy śmiało spędzić kilka dni, a co warto zobaczyć nad jeziorem Śniardwy? Koniecznie trzeba odwiedzić tutaj choć jeden z punktów widokowych, żeby poczuć ogrom tej powierzchni. Świetnym miejscem jest wieża widokowa przy Gospodzie Pod Łabędziem, z której mamy widok na północne krańce jeziora.

Świetną bazą wypadową dla żeglarzy jest wioska Niedźwiedzi Róg, położona w zacisznym miejscu na terenie lasów Puszczy Piskiej, wraz ze sporym portem jachtowym. Warto też odwiedzić klif Szeroki Ostrów nad Śniardwami, wioskę Popielno z hodowlą konika polskiego, a także turystyczną miejscowość Nowe Guty. Zatem jeśli zastanawiasz się dokąd warto pojechać na Mazury z dziećmi, to jezioro Śniardwy będzie świetnym wyborem.

17. Mikołajki – gdzie pojechać na Mazury we dwoje?

Mikołajki to jedno z najpopularniejszych miast na Mazurach. Co przyciąga tutaj turystów i z czego słyną Mikołajki? To przede wszystkim Żeglarska Wioska z portem i ciągnącą się wzdłuż jeziora Mikołajskiego promenadą, która usiana jest świetnymi tawernami.

To stąd możesz wypłynąć w rejs po największym jeziorze w Polsce, czyli Śniardwach, albo wyruszyć w podróż mazurskich kanałach i jeziorach. W Mikołajkach nie znajdziesz wielu zabytków, bo to owoczesne miasto z luksusowymi hotelami.

Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać na Mazury we dwoje? To Mikołajki na pewno będą dobrym miejscem na romantyczny wypad. Możesz go śmiało połączyć z odkrywaniem przyrodniczych atrakcji Mazur i poznać dodatkowo zaciszne jezioro Łukajno.

18. Trójstyk granic Wisztyniec – Mazury Garbate i ich atrakcje

Trójstyk granic to wyjątkowe miejsce, w którym spotykają się granice 3 państw. W Polsce takich trójstyków mamy aż 6, z czego jeden znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Niewielka wioska Wisztyniec położona jest w krainie Mazur Garbatych, to właśnie w niej możesz zawędrować do trójstyku granic Polski, Rosji (Obwodu Kaliningradzkiego) oraz Litwy.

Dotrzeć tutaj możesz wyznaczonym deptakiem, tuż przy szlaku rowerowym Green Velo. Miej się jednak na baczności, gdyż teren Rosji jest monitorowany i lepiej nie nadużywać ich gościnności.

19. Gołdap – jedyne uzdrowisko na Mazurach

Mazury przyciągają swoim czystym powietrzem, lasami i jeziorami. W takich warunkach odpoczywa się najlepiej i co więcej, można dodatkowo zregenerować swoje zdrowie. Jednak tylko Gołdap ma status uzdrowiska w Krainie Wielkich Jezior, który oprócz świetnego mikroklimatu ma również zasoby wód leczniczych, solanek i borowin.

Od lat przyjeżdżają tu kuracjusze, którzy zmagają się z problemami związanymi z narządami ruchu, kardiologicznymi, czy też układu nerwowego. Co warto zobaczyć w Gołdapi? Po zdrowy oddech warto odwiedzić potężną tężnie solankową z sąsiednią pijalnią wód. Oba obiekty leżą tuż nad uroczym jeziorem Gołdap.

Oprócz tego warto odwiedzić wieżę ciśnień z historyczną wystawą i kawiarnią na widokowym tarasie. Roztacza się stąd najlepsza panorama na miasto. Natomiast w centrum koniecznie trzeba odwiedzić nietypowy i bardzo zielony rynek z fontannami oraz świetną restaurację Matrioszka, gdzie skosztujesz regionalnych potraw.

20. Węgorzewo – dokąd warto pojechać na Mazury z dziećmi?

Zdecydowanie na Mazury trzeba się wybrać, żeby poznać atrakcje Węgorzewa. Oprócz nowoczesnej mariny mamy okazję zobaczyć tu dawny zamek krzyżacki, który dziś dostaje nowe życie i jest w trakcie generalnego remontu.

W Węgorzewie możemy również dotknąć wciąż żywej tradycji, jeśli tylko odwiedzimy Muzeum Kultury Ludowej. Tu możemy zobaczyć zabytkowe mazurskie chaty, odkryć zapomniane narzędzia, a nawet spróbować swoich sił przy kole garncarskim. To świetna atrakcja Mazur dla dzieci.

Jednak to nie koniec atrakcji tej części Mazur, bo znajdziesz tu również Muzeum Tradycji Kolejowej z nieszablonową wystawą. Do tego warto dorzucić świetną plażę nad jeziorem Mamry, coroczny Międzynarodowy Jarmark Folkloru oraz zawody żeglarskie.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments