Zachwycające niezwykle bogato zdobione wnętrze bazyliki, genialne koncerty organowe, a do tego niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca. Historia i cuda, jakie się tutaj wydarzyły świadczą tylko o wyjątkowości tego najpiękniejszego sanktuarium Warmii.

Owiane legendami i cudami sanktuarium maryjne w Świętej Lipce to miejsce, które odwiedzają dziesiątki turystów i pielgrzymów. Według opowiadań kult religijny w Świętej Lipce trwa już od ponad 600 lat. Zdecydowanie ta piękna różowa bazylika wyróżnia się spośród mazurskich ceglanych budynków. Jej zdobienia zarówno z zewnątrz jak i samo wnętrze zachwyca na każdym kroku.

Z czego jest znana Święta Lipka? Obecnie największą chlubą sanktuarium są niesamowite ruchome organy, które wydają aż 40 dźwięków z 4 tysięcy piszczałek. Koncert organowy jest niepowtarzalnym spektaklem w jakim mamy okazję uczestniczyć, dlatego też do Świętej Lipki przyjeżdża tak wielu turystów. Jakie jeszcze atrakcje warto tutaj zobaczyć i dlaczego koniecznie musisz odwiedzić Świętą Lipkę? Poznaj największe sekrety tej maleńkiej warmińskiej miejscowości.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Święta Lipka – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Święta Lipka leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a dokładniej na obszarze historycznej Warmii, w gminie Reszel i powiecie kętrzyńskim. Wioska położona jest pomiędzy dwoma jeziorami Wyrbel i Dejnowa. Największym miasteczkiem w okolicy jest Kętrzyn oddalony od o 13 km.

Przez Świętą Lipkę przebiega droga nr 594, którą w 25 minut dotrzemy ze słynnego Mrągowa (21 km). W wiosce jest sporo płatnych parkingów. Samochód możesz zaparkować tuż przy sanktuarium

Święta Lipka – zwiedzanie sanktuarium, msze, informacje

Dziś sanktuarium zachwyca nas swoim wyglądem, dlatego też uznawane jest za najwspanialszy okaz późnego baroku w Polsce. Z zewnątrz tą trójnawową świątynie zdobią dwie strzeliste wieże i piękna różowa elewacja. do tego kuta brama i dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa oraz rzeźby świętych przyciągają nasz wzrok.


Sanktuarium Święta Lipka możemy zwiedzać codziennie, godziny otwarcia:

  • maj – wrzesień 7.00 – 20.00
  • kwiecień i październik 7.00 – 18.00
  • listopad 9.30 – 18.00
  • grudzień-marzec 9.30 – 15.30

Wnętrze świątyni jest jeszcze bardziej niezwykłe. Ściany i sufit zdobią kolorowe freski, natomiast w ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje ponad 360 letni obraz Matki Bożej osłoniętej srebrną sukienką. Również srebrne zdobienie ma tabernakulum.

W sumie w kościele jest aż 6 ołtarzy bocznych. Wisząca ambona jest przyozdobiona scenami z biblii, a naprzeciwko niej możemy dopatrzeć się rzeźby Matki Bożej, która przypięta jest do wielkiego pnia lipy. Oprócz tego Święta Lipka ma bogaty skarbiec oraz piękne organy.

O której są msze święte w Świętej Lipce?

  • maj – wrzesień, niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00, dni powszednie: 9.00, 12.00, 18.00
  • kwiecień i październik, niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00, dni powszednie 9.00, 17.00
  • listopad – marzec, niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 14.00, 17.00, dni powszednie 12.00, 17.00

Koncerty organowe w Świętej Lipce

Jednym z najciekawszych atrakcji Świętej Lipki jest koncert organowy, który możemy słuchać i co ważne oglądać. Właśnie dlatego podczas pokazu wszyscy odwracają się twarzą do organów i tyłem do ołtarza.

Podczas koncertu mamy wrażenie jakby uczestniczył w nim cały zespół, bo wyraźnie słychać trąbki, puzon czy dzwoneczki. Jednak obsługuje je tylko jeden człowiek. Piękne organy powstały w latach 1719 -21 a ich twórcą był Jan Josue Mosengel organmistrz z Królewca. Organy mają aż 3 klawiatury i wydają aż 40 głosów z aż 4 tysięcy piszczałek.

Co najważniejsze organy są ruchome, na wieżyczkach stoją niezwykłe postaci aniołków, które grają na instrumentach i poruszają dzwoneczkami. Wokół krążą wprawione w ruch gwiazdy, a dwa środkowe aniołki trąbią w dymy. Dodatkowo na dwóch najwyższych wieżach stoi Matka Boża, która kiwa głową i Archanioł Gabriel, który kłania się jej kłania.

Kiedy odbywają się koncerty organowe w Świętej Lipce?

  • maj – wrzesień 10.00, 12.30, 13.30, 15.00, 16.00
  • kwiecień i październik: 10.00, 12.30, 13.30, 15.00
  • listopad – marzec 10.00, 12.00, 15.00

Koncerty odbywają się jeżeli grupa turystów/ wiernych liczy przynajmniej 20 osób. Ile trwa koncert w Świętej Lipce? Prezentacja zajmuje 5-10 minut.

Z czego jest znana Święta Lipka? Legenda o cudownej figurce

W pobliskim mieście Kętrzyn, a dokładniej w lochach kościoła istniało kiedyś surowe więzienie. To w nim został osadzony jeden ze skazańców. W noc poprzedzającą jego egzekucję więźniowi we śnie objawiła się Matka Boża. Podarowała mu kawałek drewna i dłuto prosząc o wyrzeźbienie jej wizerunku.

Mężczyzna oczywiście nie umiał rzeźbić, jednak za sprawą boskiego natchnienia z jego rąk o świcie wyszła wyszła figura Maryi. Jak się potem okazało Matka Boża zapewniła mu wolność, przerażeni Krzyżacy uznali to za znak z niebios i uwolnili skazańca.

Ubogi chłop idąc z Kętrzyna drogą w kierunku Reszla, na rozstaju dróg zawiesił drewnianą figurkę na jednej z przydrożnych lip. Jak się okazuje bardzo szybko rzeźba zasłynęła z cudów. Później przy lipce stanęła niewielką kapliczka, którą opiekowali się Krzyżacy.

Początki chrześcijaństwa na terenie Prus Wschodnich zbiegły się z pojawieniem cudownej figury Matki Boskiej. A już w średniowieczu można tu było spotkać zwyczaj pielgrzymowania. Do Świętej Lipki zmierzali głównie chorzy z terenów Prus, Warmii i Mazowsza, którzy liczyli na uzdrowienie.

Święta Lipka – Historia Sanktuarium

Wielki kult Świętej Lipki był tak duży, że przybył tu nawet ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem, który w 1519 roku miał tu przybyć pieszo i boso z samego Królewca. W późniejszych latach niestety kapliczka w Świętej Lipce została zniszczona przez protestantów w czasie reformacji.

Słynną lipę wycięto, a cudowna figurka została utopiona w pobliskim jeziorze. Dodatkowo żeby odstraszyć pielgrzymów w miejscu kapliczki stanęła szubienica. Jednak kult Maryi nie ustawał, a ludzie wciąż pielgrzymowali tu potajemnie.

Dopiero prawie 100 lat później chrześcijanie odzyskali swobody wyznaniowe. Ludzie nie zapomnieli o cudownym miejscu, a Stefan Sadorski, który był sekretarzem samego króla Zygmunta III wykupił całą wieś Święta Lipka. Zapadła wtedy również decyzja o budowie nowej kapliczki. Nieco później teren z nową kaplicą został przekazany zakonowi Jezuitów.

Bardzo szybko w Świętej Lipce powstała nowa kaplica, choć na fundamentach tej starej. Teren pod budowę był trudny i bagnisty w dodatku położony pomiędzy dwoma jeziorami. W grząski grunt trzeba było wbić tysiące długich olchowych pali.

Zaginiona figurka została zastąpiona przez obraz Matki Bożej Śnieżnej. Ostatecznie kościół był konsekrowany 15 sierpnia 1693 roku. Jednak szybko się okazało, że świątynia nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Dlatego wkrótce powstały krużganki z narożnymi kaplicami. Samo kompletowanie wyposażenia wnętrza trwało ponad 50 lat.

Po rozbiorach Polski i kasacie zakonu jezuitów ruch pielgrzymkowy w Świętej Lipce praktycznie zamarł. Jednak w 1932 roku po ponad 100 latach nieobecności na te tereny na nowo powrócili Jezuici.

Co warto zobaczyć w okolicy Świętej Lipki?

  • Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz przemierzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy. Reszel to idealne miasto na niespieszny wypad po atrakcjach Warmii.
Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii
  • Kętrzyn to mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.
Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?

Święta Lipka na najpiękniejszy sakralny zabytek Warmii. Czy warto tutaj przyjechać? Zdecydowanie tak! Nieważne jakiego jesteś wyznania to miejsce zasługuje na uwagę jako wyjątkowe dzieło sztuki. A naprawdę jest co podziwiać, bo przez ponad 500 lat historii Święta Lipka stała się perłą barokowej architektury regiony z zachwycającym wnętrzem i wyjątkowymi organowymi koncertami.

Plan wypadu do Świętej Lipki

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, 11-440 Święta Lipka

Parking: płatny parking przy wejściu do sanktuarium

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie Świętej Lipki jest bezpłatne

Czas zwiedzania: 1-1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments