Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz zwiedzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy. Reszel to idealne miasto na niespieszny wypad po atrakcjach Warmii.

Historia Reszla zaczyna się już w 1241 roku, kiedy Krzyżacy decydują się na budowę zamku, jaki zresztą do dziś jest wizytówką miasta. Na przestrzeni ponad 780 lat losy Reszla były niezwykle bogate. Władali nim warmińscy biskupi, w Reszlu odbyło się ostatnie w Europie spalenie na stosie czarownicy, zamek był również jedną z rezydencji Ignacego Kraszewskiego, a po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Polski.

Co ciekawego można dziś zobaczyć w Reszlu? To jedno z najciekawszych miast Warmii, w którym dominują gotyckie zabytki z przepiękny zamkiem na czele, potężnym kościołem farnym i uroczą starówką. Do tego warto dorzucić jeszcze nieszablonową regionalną kuchnię Warmii. A to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Reszel.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Reszel – gdzie leży? Dojazd, parking mapa atrakcji

Reszel leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a dokładniej na obszarze historycznej Warmii, natomiast geograficznie na Pojezierzu Mrągowskim. Największym miasteczkiem w okolicy jest Kętrzyn (miasto powiatowe), oddalony od Reszla o 20 km.

Przez Reszel przebiega droga nr 594, którą w 30 minut dotrzemy ze słynnego Mrągowa (27 km). W miasteczku jest sporo bezpłatnych parkingów. Samochód możesz zaparkować chociażby wzdłuż ulicy Podzamcze, albo przy Ratuszu.

Reszel zwiedzanie – od czego zacząć?

To niewielki Warmińskie miasteczko jakim jest Reszel liczy niespełna 5 tys. mieszkańców, a mimo to co roku przyjeżdżają tutaj dziesiątki tysięcy turystów.

Z czego słynie Reszel? Oczywiście z zabytków! Niezwykły klimat, jaki tworzy uroczy rynek z małym ratuszem, symetryczne uliczki z piętrowymi kamieniczkami, jakie przykrywa czerwona dachówka. A do tego przepiękny zamek owiany legendami o ostatniej spalonej na stosie czarownicy, potężny gotycki kościół z wieżą widokową, która serwuje panoramę na całe miasteczko oraz zielony park, przez jaki przepływa rzeka Sajna.

Od czego najlepiej zacząć zwiedzanie Reszla? Śmiało możesz zaparkować samochód na Rynku i dalej ruszyć klimatycznymi uliczkami na piesze odrywanie miasta. Zresztą to najlepsza forma zwiedzania, bo Reszel nie jest duży, wręcz kompaktowy.

Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie Reszla? Śmiało wszystkie jego najciekawsze atrakcje poznasz w kilka godzin, jednak warto tutaj spędzić nieśpiesznie przynajmniej cały jeden dzień.

Zamek w Reszlu – największa atrakcja miasta

Reszelski zamek to najbardziej popularne miejsce w mieście. Jak się okazuje pierwszy zamek, jaki zbudowali Krzyżacy powstał tutaj już w 1241 roku. Jednak to co możemy dziś tutaj oglądać, to jednak późniejszy zamek biskupów warmińskich. Nie zmienia to faktu, że ta niezwykła gotycka twierdza liczy już ponad 700 lat, a sama jej budowa zajęła aż pół wieku.

Już z zewnątrz zamek ze swoimi trzema wieżami i soczyście czerwoną cegłą robi duże wrażenie, jednak wewnątrz jest jeszcze ciekawiej. Na prostokątny dziedziniec możemy wejść za darmo, natomiast biletowane jest wejście do Sali Tortur, Sali Rycerskiej i na zamkową wieżę.

Zdecydowanie warto się wyskrobać po wąskich schodach na widokowe tarasy, bo panorama Reszla jest genialna. Dziś w zamkowych pomieszczeniach działa również restauracja i hotel, jaki oferuje nocleg w wyjątkowym klimacie.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 20:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 29 zł, bilet ulgowy 22 zł

Wystawa Narzędzi Tortur – legenda o ostatniej czarownicy w Europie

21 sierpnia 1811 w Reszlu spłonęła na stosie ostatnia czarownica w Europie, była nią Barbara Zdunk. Kobieta została oskarżona o wywoływanie pożarów w mieście, oczywiście przy pomocy czarów. Jednak wcześniej przez cztery lata była więziona i torturowana właśnie w reszelski zamku.

Dlatego też w podziemiach zamku w Reszlu powstała mrożąca krew w żyłach Sala Tortur. Spotkasz w niej aż 50 eksponatów, ale jeśli nie straszne Ci są “kołyska Judasza”, “fotel czarownicy”, czy “żelazna dziewica”, to śmiało możesz zagłębić się w średniowieczne techniki brutalnych kar, jakie stosowano wtedy na ludziach.

Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła w Reszlu

Zdecydowanie równie ciekawym zabytkiem jak zamek jest sąsiedni gotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła. Ta przepiękna świątynia liczy już ponad 600 lat, jednak kościół wielokrotnie nawiedzały pożary, a remont wnętrza zakończono w 1843 roku.

Potężny halowy kościół robi imponujące wrażenie, sufit jest tutaj przepięknie ozdobiony, ołtarz główny ocieka złotem, a ambona i boczne ołtarze mają zjawiskowy lazurowy kolor. Niezwykła jest również chrzcielnica w kształcie misy, którą na swojej głowie podtrzymuje półnagie dziecko.

Równie ciekawą atrakcją reszelskiej fary jest licząca 51,2 m wysokości wieża, na którą możemy się wdrapać. Co prawda czeka nas do pokonania ponad 230 schodów, ale po drodze można dodatkowo zobaczyć zabytkowe kościelne dzwony oraz nietypowy mechanizm zegara z 1913 roku. Panorama jaka roztacza się z tarasu wieży nie ma sobie równych. U stóp mamy cały Reszel jakby w miniaturze, możemy podziwiać jego urocze uliczki i przepiękny zamek.

Wychodząc z kościoła koniecznie zwróć też uwagę na sąsiedni budynek starej plebanii. Jak się okazuje to najstarszy mieszkalny budynek w całym Reszlu, a pochodzi z 1444 roku.

Co jest ciekawego w Reszlu? Starówka, Rynek i Ratusz

Sercem każdego miasta jest jego Rynek, jednak ten w Reszlu jest zdecydowanie wyjątkowy i nieco inny. Reszelskie Stare Miasto wciąż zachowało swój średniowieczny układ z równoległymi uliczkami oraz małymi choć niezwykle uroczymi kamienicami, w których znajdziesz mnóstwo małych kawiarni i restauracji.

Na środku brukowanego Rynku stoi klasycystyczny XIX wieczny Ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową.

Zapuszczając się wąskimi uliczkami na obrzeża starówki możemy wciąż zobaczyć pozostałości miejskich murów oraz stare spichlerze Reszla. Kiedyś w mieście było ich kilkanaście, do dziś zachowały się jedynie trzy, najciekawszy stoi przy ulicy Spichrzowej.

Natomiast przy ulicy Kraszewskiego zachował się ceglany budynek średniowiecznej baszty. Co ciekawe w Reszlu możesz też zobaczyć cerkiew greckokatolicką Przemienienia Pańskiego w Reszlu.

Gotycki most nad Sajną

Z czego słynie Reszel? Bezsprzecznie to miasto gotyku, zamek, kościół św. Piotra i Pawła, a do tego gotyckie mosty. Przez Reszel przepływa rzek Sajna, czyli dość niepozorna warmińska rzeczka.

Jednak całkowicie nieproporcjonalnie prezentuje się potężny most nad Sajną z potężnymi i grubymi filarami z cegły. Most jest jedną z dróg dojazdowych do centrum, ale możemy też zobaczyć go z poziomu rzeki, bo wzdłuż Sajny biegną zielone bulwary, jakie okrążają Reszel.

Park Miejski w Reszlu to oaza ciszy i spokoju, w której możemy zatopić się pośród zielonej przestrzeni. Dla dzieci jest tutaj plac zabaw, oczko wodne, amfiteatr, a brukowane alejki z ławeczkami prowadzą nas wzdłuż szumiącej rzeki.

Gdzie warto zjeść w Reszlu? Kuchnia Warmii

Kuchnia Warmii to zdecydowanie wyjątkowe połączenie smaków. Jak każdy region w Polsce również i tutaj możesz skosztować kultowych potraw, z których słynie nie tylko sam Reszel. To wyjątkowe połączenie kuchni Prus, staropolskich smaków i naleciałości z kresów. Gdzie warto zjeść w Reszlu?

  • Bar pod warkoczem serwuje wyśmienite plińce warmińskie, czyli placki ziemniaczane z czosnkowym sosem i arbuzem. Lokal ma tylko kilka stolików, więc to bardzo kameralne miejsce na Rynku. Co więcej, obsługuj nas sama właścicielka, która osobiście serwuje nam świeże potrawy.
  • Kawiarnia Dolce Vita serwuje najlepszą kawę w mieście, oczywiście w połączeniu z wybornymi ciastami i w otoczeniu ukwieconego ogródka w jednej z uliczek na starówce.
  • Restauracja Kasztan to urocze miejsce nad brzegiem rzeki Sajna. W menu znajdziesz zarówno nowoczesne potrawy, jak i klasyczne tradycyjne smaki staropolskiej kuchni.

Co warto zobaczyć w okolicy Reszla?

  • Zachwycające niezwykle bogato zdobione wnętrze bazyliki, genialne koncerty organowe, a do tego niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca. Historia i cuda, jakie się tutaj wydarzyły świadczą tylko o wyjątkowości tego najpiękniejszego sanktuarium Warmii.
Święta Lipka – zwiedzanie najpiękniejszego sanktuarium na Warmii
  • Kętrzyn to Mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.
Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?

Reszel to przepiękne warmińskie miasteczko, w którym zatrzymał się czas. Czy warto tutaj przyjechać? Zdecydowanie tak! Jego niezwykły klimat możesz poczuć nawet jeśli wpadniesz tutaj na kilka godzin. Chociaż samo miasteczko jest godne uwagi nawet na weekendowy wypad. To świetny kierunek zarówno na romantyczny wypad we dwoje, jaki możesz połączyć z noclegiem w zamkowych komnatach, jak i rodzinny wypad z nutą historii w tle.

Plan wypadu do Reszla

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, 11-440 Reszel

Parking: bezpłatny parking ul. Podzamcze

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Reszlu- bilet normalny 29 zł, bilet ulgowy 22 zł

Czas zwiedzania: 4-5 godz.

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments