Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kętrzyn to Mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.

Rastembork, tak brzmiała niemiecka nazwa Kętrzyna, który dopiero po II wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. Dziś to niewielkie miasteczko na Mazurach przyciąga turystów głównie swoimi zabytkami i ciekawą historią. A jest o czym opowiadać, bo prawa miejskie Kętrzyn otrzymał już w 1357 roku!

Miasto pruskiego plemienia Bartów, a później Krzyżaków, którzy pozostawili po sobie potężny zamek. Okupowany przez Rosjan, następnie trafił pod panowanie Cesarstwa Niemieckiego, by po II wojnie światowej stać się polskim Kętrzynem. Na przestrzeni lat miasto miało swoje wzloty i upadki, wielki rozwój gospodarczy, kiedy działało tu wiele fabryk z browarem, cukrownią, młynem i mleczarnią na czele.

Dziś Kętrzyn to nieco senne i spokojne miasteczko, co jednak dodaje mu pewnego uroku, szczególnie jeśli porównamy go do innych przepełnionych turystami mazurskich miast. Co warto zobaczyć w Kętrzynie i dlaczego koniecznie trzeba tutaj przyjechać? Poznaj nasze ulubione miejscówki!

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Kętrzyn – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa atrakcji

Gdzie leży Kętrzyn? To niewielkie liczące 27 tys. mieszkańców miasto leży na terenie Mazur, dokładnie w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy Giżyckiem, od którego dzieli go zaledwie 30 km, a Reszlem, czyli miasteczkiem, jakie leży już na Warmii.

Jak dojechać do Kętrzyna komunikacją publiczną? Pomiędzy Giżyckiem, a Kętrzynem kursują chociażby pociągi PKP.

Zamek w Kętrzynie – co warto zobaczyć?

Od czego zacząć zwiedzanie Kętrzyna? Oczywiście od jego największego zabytku jakim jest XIV wieczny krzyżacki zamek. Choć wojenne losy go nie oszczędzały to na szczęście dziś możemy zwiedzać jego odbudowane wnętrza.

W kętrzyńskim zamku działa Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, któremu zresztą miasto zawdzięcza swoją nazwę oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne, jednak najciekawsze atrakcje czekają na wystawach.

Zaglądając do jego wnętrz mamy okazję zachwycać się przepięknymi dziełami sztuki, jak chociażby gotyckimi rzeźbami, obrazami, czy niespotykanymi meblami i drogocennymi dodatkami. Jednak równie elegancko prezentuje się historia Kętrzyna, jaką możemy poznać oglądając multimedialną projekcję z użyciem makiety.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 9:00-16:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 17 zł, bilet ulgowy 12 zł

Kętrzyn – z czego jest znany?

W Kętrzynie możesz odwiedzić nietypowe miejsce jakim jest Konsulat Świętego Mikołaja. Wystarczy jedynie odwiedzić firmę Doroszko, żeby poczuć magię świąt. Nawet w lecie możesz wydmuchać tutaj swoją autorską bombę na choinkę, a później odpowiednio ją przystroić. To super ciekawa atrakcja Kętrzyna również dla dzieci.

W samym centrum miasta można odpocząć nad jeziorem Górnym. A drewniane molo zaprowadzi nas prosto w serce jego błyszczącej tafli. Nieopodal jest również słynne Kętrzyńskie Stado Ogierów z ponad 150 letnim kompleksem budynków stadniny i jedną z najdłuższych stajni w Europie, która liczy prawie 200 metrów.

Wędrując wzdłuż dawnych średniowiecznych murów Kętrzyna natrafiamy na niewielki budynek z cegły, czyli na obronną Basztę. W jej wnętrzu mieści się ciekawa ekspozycja “w średniowiecznej kuchni”. Cofamy się więc do czasów, kiedy nie było płyt indukcyjnych, a paleniska, natomiast za garnki służyły naczynia z gliny, drewna i cyny.

Cennik biletów wstępu: 7 zł

Kościół obronny św. Jerzego – najepszy punkt widokowy na Kętrzyn

Co jeszcze warto zobaczyć w Kętrzynie? Zdecydowanie koniecznie trzeba zajrzeć do liczącej już ponad 500 lat bazyliki św. Jerzego. Co ciekawe, to jeden z nielicznych obronnych kościołów w Polsce, a to oznacza, że oprócz modlitwy mieszkańcy mogli w nim znaleźć bezpieczeństwo podczas wojen.

Wnętrze kościoła robi spore wrażenie, a w szczególności jego kryształowe sklepienie, pięknie rzeźbiona ambona, czy ponad 300 letnie organy. Co ciekawe, w świątyni są też dwie więzienne cele, oczywiście owiane mroczną legendą.

Dodatkową atrakcją kościoła św. Jerzego w Kętrzynie jest taras widokowy na kościelnej wieży. Żeby na niego wejść trzeba jednak najpierw pokonać ponad 160 schodów. Warto, bo widok na Kętrzyn jest naprawdę świetny.

Cennik biletów wstępu: 5 zł

Co warto zobaczyć w okolicy Kętrzyna?

  • Jedną z największych atrakcji Mazur są tajemnicze bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży. To niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej, który do dziś budzi wiele emocji wśród turystów. Odkrywamy zatem wszystkie najciekawsze atrakcje Wilczego Szańca.
Wilczy Szaniec w Gierłoży – zwiedzanie kwatery Hitlera na Mazurach
  • Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz przemierzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy. Reszel to idealne miasto na niespieszny wypad po atrakcjach Warmii.
Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii
  • Zachwycające i niezwykle bogato zdobione wnętrze świątyni, genialne koncerty organowe i niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi pielgrzymów i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca. Historia i cuda jakie się tutaj wydarzyły świadczą tylko o wyjątkowości tego najpiękniejszego sanktuarium Warmii.
Święta Lipka – najpiękniejsze sanktuarium północnej Polski

Mazury to region Polski, który zaskakuje nas przyrodniczymi skarbami, ciekawymi zabytkami i regionalną kuchnią. Zdecydowanie warto wpaść do Kętrzyna choćby na chwilę, poczuć jego klimat, odwiedzić przepiękny zamek i wdrapać się na wieżę katedry. A następnie możesz śmiało ruszać odkrywać inne ciekawe atrakcje Mazur.

Plan wypadu do Kętrzyna

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, 11-400 Kętrzyn

Parking: bezpłatny parking – Plac Zamkowy

Bilety Wstępu:

  • Zamek Kętrzyn – bilet normalny 17 zł, bilet ulgowy 12 zł

Czas zwiedzania: 3-4 godz.

4.8 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments