Jedną z największych atrakcji Mazur są tajemnicze bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży. To niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej, który do dziś budzi wiele emocji wśród turystów. Odkrywamy zatem wszystkie najciekawsze atrakcje Wilczego Szańca.

Powstanie Wilczego Szańca właśnie w Mazurskich lasach nie była przypadkowa. Ta jedna z 7 kwater Hitlera i dowództwa Wehrmachtu, była ich największą bazą. Lokalizacja kwatery w okolicy Gierłoży miała strategiczne położenie, po pierwsze wojska dowodziły swoimi oddziałami bardzo blisko granicy z ZSRR. Po drugie samo miejsce było trudno dostępne, a bunkry mogły dzięki temu zostać skrzętnie ukryte w gęstwinie lasu.

Budowa Wilczego Szańca trwała 4 lata od 1940 do 1944 roku. Do kwatery można było dotrzeć bezpośrednio pociągiem, dzięki nowej linii kolejowej, a na okolicznych łąkach powstały również dodatkowo lotniska. To zaskakujące, że ten potężny projekt, był tak pilnie strzeżoną tajemnicą, o której nie wiedziała nawet miejscowa ludność. Dziś zwiedzając zakamarki Wilczego Szańca możemy stopniowo odkrywać wszystkie jego tajemnicze miejsca.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Wilczy Szaniec – dojazd, parking, mapa

Gdzie leży Wilczy Szaniec i jak do niego dojechać? Największa na Mazurach kwatera Hitlera znajduje się w miejscowości Gierłoż w województwie warmińsko-mazurskim. Do Gierłoży docieramy drogą nr 592 z Kętrzyna w kierunku Giżycka. Tuż za Kętrzynem skręcamy w lewo za drogowskazem na Wilczy Szaniec, a następnie przejeżdżamy przez wioski Karolewo i Czerniki.

W Gierłoży czeka na nas płatny parking (10 zł za samochód osobowy). Jednak w sezonie jest tu bardzo tłoczno, dlatego polecamy wizytę wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. W przeciwnym wypadku może się okazać, że będziemy czekać w długiej kolejce do parkingu.

Wilczy Szaniec – cennik biletów wstępu, godziny otwarcia, ile się zwiedza?

Wilczy Szaniec jest otwarty przez cały rok:


 • marzec, wrzesień: codziennie 08:00 – 18:00
 • kwiecień: codziennie 08:00 – 19:00
 • maj – sierpień: codziennie  08:00 – 20:00
 • październik – luty: codziennie 08:00 – 16:00

Ile kosztuje bilet na Wilczy Szaniec? Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 25 zł, a dla dziecka 20 zł.

Ile czasu potrzeba na Wilczy Szaniec? Przejście całej trasy z audioprzewodnikiem trwa około 2-3 godzin. Obecnie właścicielem i opiekunem terenu Wilczego Szańca są Lasy Państwowe

Jak zwiedzać Wilczy Szaniec?

Na zwiedzanie kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży warto poświęcić około 2-3 godzin. Do przejścia jest jedna trasa turystyczna. Zdecydowanie warto skorzystać z usługi przewodnika lub audioprzewodnika, bo bez tego zobaczymy jedynie stos rozwalonych bunkrów. A przecież najciekawsze są tu opowieści o wcześniejszych losach bunkrów i przeznaczeniu.

Jak wynająć przewodnika po Wilczym Szańcu? Wystarczy zgłosić się do punktu przewodników przy wejściu, tam czekamy aż uzbiera się grupa przynajmniej kilkunastu osób i z nią ruszamy na wspólne zwiedzanie. Koszt przewodnika dla całej grupy około 20 osób to 120 zł.

Jeśli jednak wolicie chodzić swoimi ścieżkami to polecamy skorzystanie z audioprzewodnika na słuchawki. To urządzenie samo uruchamia się gdy podchodzicie do poszczególnych bunkrów, a lektor opowiada o wszystkich ciekawostkach.

Nieco bardziej nowoczesnym wydaniem jest aplikacja na telefon – Wilczy Szaniec, którą możesz pobrać za darmo na smartfon. Aplikacja ma bardzo dokładną mapę z wszystkimi ważnymi punktami Wilczego Szańca, jak parking, restaurację, hotel, pole namiotowe, czy toalety.

Ciekawostki o Wilczym Szańcu w Gierłoży

 • Co oznacza nazwa Wilczy Szaniec? Po Niemiecku Wolfsschanze, czyli wolf – „wilk” był to pseudonim samego Hitlera.
 • W którym roku powstały bunkry w Wilczym Szańcu? Budowa rozpoczęła się jesienią 1940 roku i nieprzerwanie trwała aż do końca 1944 roku, jak się okazuje, nigdy też nie została ukończona.
 • W przeciągu 4 lat na powierzchni 250 ha w Wilczym Szańcu powstało aż 80 betonowych bunkrów i około 100 drewnianych baraków.
 • Jak budowano Wilczy Szaniec? Główne bunkry nie miały okien, więc wewnątrz oświetlane były sztucznie. Dodatkowo do środka prowadziło kilka drzwi, które w razie ataku mogły służyć do ewakuacji. Również z zewnątrz bunkry miały nietypowy kształt prostokąta, który zwężał się ku górze.
 • Ściany w schronie Hitlera osiągały grubość aż 5 metrów, a strop miał nawet 8 metrów. Co więcej wszystkie bunkry w Wilczym Szańcu były starannie maskowane. Ściany pomalowane były na zielono – brązowe plamy. Dach pokrywała gruba warstwa ziemi, żeby mogła na nich rosła trawa, krzewy, a nawet sztucznie nasadzone drzewa. Dzięki temu obcym wojskom nigdy nie udało się zlokalizować kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu.

Bunkry Hitlera na Mazurach – jak wyglądało życie w Wilczym Szańcu?

Jak wyglądał Wilczy Szaniec? Bunkry w Wilczym Szańcu można porównać do małego miasta, które tętniło życiem za sprawą tysięcy osób, które w nim mieszkały. Z pozoru świetnie zakamuflowane schrony miały nie tylko militarne znaczenie. Może się wydawać, że życie toczyło się tu nad wyraz spokojnie i wesoło.

Kino, sauna, restauracje, kasyno, czy kawiarnie umilały pobyt nie tylko żołnierzom. Dodatkowo podziw bierze, jak na owe czasy było tu nowocześnie. Na ulicach paliły się elektryczne latarnie, bunkry miały bieżącą wodę i kanalizację, a w dodatku wyposażone zostały w najnowocześniejsze urządzenia techniczne. Możemy sobie zatem tylko wyobrazić, jak potężna i kosztowna była to inwestycja.

Zamach na Hitlera – kto podłożył bombę?

Adolf Hitler spędził w Wilczym Szańcu około 800 dni. Oprócz niego swoje kwatery mieli tu również Goering, Borman, czy Keitel. Zaskakującym wydarzeniem był nieudany zamach na życie Hitlera, który przeprowadził w lipcu 1944 Claus von Stauffenberg. Wydarzenie to nosiło kryptonim Walkiria.

Pułkownik wraz z grupą spiskowców podłożył ładunek wybuchowy w swojej teczce, którą następnie zostawił pod stołem w sali narad, w której przebywał również Hitler. Sam Stauffenberg opuścił salę pod pretekstem pilnego telefonu, a w momencie wybuchu prędko opuszczał kwaterę Wilczego Szańca, by jak najszybciej udać się samolotem do Berlina. Niestety nie przewidział jednego, że Hitler przeżyje atak, a sam pułkownik jeszcze tej samej nocy został schwytany i niezwłocznie skazany na śmierć.

Chwilę potem nadchodząca Armia Czerwona zmusiła Niemców do ewakuacji. Kto zniszczył Wilczy Szaniec? 20 listopada 1944 roku Adolf Hitler bezpowrotnie opuścił swój bunkier i wydał rozkaz o zniszczeniu, a w zasadzie wysadzeniu w powietrze betonowego miasta. Feldmarszałek Wilhelm Keitel rozpoczął realizację projektu „Wysadzenie Wyspy”. Z 24 na 25 stycznia 1945 roku rozpoczęto wysadzanie schronów i niszczenie baraków.

Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta

Kętrzyn to Mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.

Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?

Bunkry w Mamerkach

A jeśli chcesz poznać więcej tajemniczych wojennych ciekawostek, to koniecznie odwiedź również bunkry Wehrmachtu w Mamerkach. Ukryty w gęstwinie drzew kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Oprócz tego znajdziesz tu największą wieżę widokową na Mazurach, bursztynową komnatę, u-boota i muzeum tajnej broni!

Mamerki bunkry Wehrmachtu – zwiedzanie atrakcji Mazur

Co warto zobaczyć w okolicy Gierłoży?

 • Zachwycające niezwykle bogato zdobione wnętrze bazyliki, genialne koncerty organowe, a do tego niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca. Historia i cuda, jakie się tutaj wydarzyły świadczą tylko o wyjątkowości tego najpiękniejszego sanktuarium Warmii.
Święta Lipka – zwiedzanie najpiękniejszego sanktuarium na Warmii
 • Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz przemierzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy. Reszel to idealne miasto na niespieszny wypad po atrakcjach Warmii.
Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii
 • Kętrzyn to mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama. Do tego warto dorzucić świetne smaki kuchni Mazur i niezwykłą gościnność małego miasteczka.
Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?

Dlaczego warto odwiedzić Wilczy Szaniec? Niezależnie czy jesteś pasjonatem historii, czy może po prostu szukasz ciekawych atrakcji do odwiedzenia na Mazurach, to zdecydowanie wizyta w Wilczym Szańcu jest dobrym pomysłem na wypad.

Była kwatera Hitlera to miejsce, które budzi sporo emocji, dla dorosłych jest to duża dawka zaskakującej historii, a dla dzieci zaskakujące spotkanie z potężnymi bunkrami, w których trudno wyobrazić sobie życie. I choć dziś możemy jedynie oglądać wysadzone przez wycofujące się wojska niemieckie ruiny, to jednak podróż tutaj jest nie lada gratką dla sporych tłumów turystów. Zatem daj się i Ty wciągnąć w tą pasjonującą podróż.

Plan wypadu do Wilczego Szańca w Gierłoży

Dojazd: woj. warmińsko-mazurskie, Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn

Parking: płatny parking przy wejściu na teren Wilczego Szańca – 15 zł/ dzień

Bilety Wstępu:

 • Wilczy Szaniec – bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 20 zł
 • Audio przewodnik – 10 zł/os
 • Przewodnik dla grupy 20 osób – 120 zł

Czas zwiedzania: 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments