Polska

Śluza w Leśniewie – tajemnicza budowla na Kanale Mazurskim

Niewiele w Polsce jest miejsc, które przypominają nam tak dobitnie o dominacji III Rzeszy na ziemiach odzyskanych. Śluza w Leśniewie jest idealnym przykładem i świadectwem o ich obecności. Ten potężny betonowy kolos budzi grozę, a zarazem ciekawość. Dziś możemy ją oglądać w niezmienionej formie i odkrywać spektakularne ciekawostki.

Śluza w Leśniewie to jedna z aż 10 śluz jakie miały powstać na Kanale Mazurskim. W sumie na terenie Polski miało być ich 5. Dodatkowo śluza w Leśniewie jest pierwszą na kanale od strony jeziora Mamry. W tym miejscu sztucznie wykopany przekop ma około 20 metrów szerokości i maksymalnie 1,8 metra głębokości. Jednak same rozmiary śluzy są naprawdę imponujące, 21 m głębokości, 7,5 m szerokości i 46 m długości. Dodatkowo spad wynosi 17,2 m i jest największym ze wszystkich pozostałych śluz. Na przedniej ścianie śluzy widać wyraźnie wyżłobione miejsce na nazistowskiego orła. To rzadki przypadek zachowania w Polsce tak znienawidzonego symbolu. Ocalał jedynie dlatego, że jest tylko wnęką na samo godło III Rzeszy.

Kanał Mazurski

Kanał Mazurski to ambitny projekt, jaki miał połączyć mazurskie jeziora z morzem Bałtyckim. To aż 51 kilometrów sztucznego przekopu z czego 22 km na terenie Polski. To po nim miały kursować statki, które przewożą drewno, zboże, czy węgiel. Sam projekt powstał w latach 1862 – 64 i zakładał budowę 10 śluz oraz dwóch jazów. Dodatkowo Kanał Mazurski miał za zadanie zlikwidować różnicę poziomów wód, która wynosiła ponad 100 metrów. Sama budowa rozpoczęła się w 1911 roku, jednak wybuch I wojny światowej zatrzymał całą inwestycję. Z czasem zastosowanie kanału przybierało coraz większego i niewyjaśnionego znaczenia militarnego. Prace wznowiono dopiero 20 lat później, choć kolejna wojna znowu uniemożliwiła realizację planów. Ostatecznie kanału nigdy nie dokończono, pomimo, że prace budowlane przy Kanale Mazurskim były ukończone w prawie 90%.

Zwiedzanie Śluzy w Leśniewie

Do śluzy najłatwiej się dostać z prywatnego parkingu przy głównej drodze nr 650, tuż przed miejscowością Leśniewo. Obok parkingu znajduje się mniej znana Śluza Leśniewo Dolne, jednak jej fundamenty są zarośnięte i trudnodostępne. Ruszamy zatem nasypem do największej ze śluz. Do pokonania mamy nieco ponad 500 metrów. Pierwszy rzut oka na Śluzę w Leśniewie Górnym robi naprawdę duże wrażenie. Jej wymiary są imponujące, a samo otoczenie gęstego lasu dodaje temu miejscu tajemniczości. Całą śluzę dookoła możemy obejść suchą nogą, gdyż sam kanał zalany wodą kończy się tuż przed nią i zaczyna tuż za śluzą. Dziś ta betonowa konstrukcja została sprytnie wykorzystana. Działa tu park linowy, jednak żeby się dostać na koronę śluzy musimy przejść po zawieszonym nad przepaścią moście. To zdecydowanie atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach, którzy lubią spory zastrzyk adrenaliny.

Dziś Kanał Mazurski jest wciąż niedocenianą atrakcją Mazur, nie spotkamy tu tłumów turystów. Dlatego tym bardziej warto się tu wybrać. W dodatku spora jego część jest dostępna do zwiedzania. Zatem jeśli lubisz tajemnicze miejsca owiane legendami, powinieneś choć na chwilę tu zajrzeć. Z pewnością taka atrakcja przypadnie do gustu zarówno dużym jak i małym odkrywcom.

Plan wypadu do śluzy w Leśniewie

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: płatny parking przy drodze nr 650 w Leśniewie – 5 zł

Bilety Wstępu:

  • Śluza w Leśniewie – wstęp bezpłatny!

Czas zwiedzania: 1 godz.