Giżycko jako stolica żeglarstwa i Wielkich Jezior Mazurskich może pochwalić się dużą dawką wodnych atrakcji, idealnych zarówno na aktywny wypoczynek, jak i słodkie leniuchowanie. Jednak w Giżycku znajdziesz również sporo zabytków, jak zjawiskowa Twierdza Boyen, nietypowy most obrotowy, czy przepiękny krzyżacki zamek. Nie brakuje tutaj też miejscówek dla wielbicieli pięknych widoków, nowoczesnych atrakcji dla dzieci i świetnych restauracji. W Giżycku każdy znajdzie coś dla siebie!

Giżycko to dziś jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Mazurach. Nic dziwnego, skoro to nowoczesne miasto jest niezwykle malowniczo wkomponowane pomiędzy jeziora Niegocin i Kisajno. Bardzo często mówi się że Giżycko jest polską stolicą żeglarstwa. A wszystko za sprawą jednego z największych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich, który przyciągają żeglarzy z całego świata.

Rejsy żaglówką, szalone wypady motorówką, a może słodkie leniuchowanie na plaży? Możliwości wodnych atrakcji Giżycko ma wiele. W pięknym otoczeniu przyrody odpoczywa się wyjątkowo przyjemnie. Dlatego też w sezonie letnim Giżycko jest oblegane przez błyszczące w słońcu żaglówki oraz zakochanych w Mazurach turystów.

Czy warto jechać do Giżycka? Zdecydowanie Giżycko ma nam do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, nie tylko wodnych. Twierdza Boyen z ponad 190 letnią historią, wieża ciśnień, z której możemy zobaczyć całe miasto, a do tego owiane tajemniczymi legendami wzgórze św. Brunona, czy krzyżacki zamek, w jakim dziś mieści się hotel. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Giżycko zarówno latem, jak i po sezonie.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

Giżycko – gdzie leży? Dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Giżycko to liczące 27 tysięcy mieszkańców miasto, które położone jest w województwie warmińsko-mazurskim. Geograficznie miasto leży na Mazurach, a dokładnie w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, czyli sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Jak dojechać do Giżycka? Od stolicy województwa, czyli Olsztyna Giżycko dzieli 100 km. Najwygodniej jest tutaj dojechać drogą nr 59 od strony Mrągowa, lub drogą nr 63 przez Pisz i Orzysz.


1. Twierdza Boyen – największy zabytek Giżycka

Twierdza Boyen to największa atrakcja Giżycka, która zaskakuje nas na każdym kroku. 6 bastionów, 4 bramy oraz potężny mur z fosą, a to wszystko na obszarze ponad 100 hektarów. Czyż to nie brzmi imponująco? Jednak co ważne, ten dawny fort pruski możemy dziś zwiedzać, a zaglądając w jego najbardziej tajemnicze zakamarki, przy okazji odkrywać niezwykłe opowieści o żołnierskim życiu.

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855. Jej głównym zadaniem była obrona wschodnich granic Prus. W twierdzy mogło spokojnie mieszkać aż 3 tysiące żołnierzy. Dziś Twierdza Boyen jest ciekawą atrakcją Giżycką, którą trzeba koniecznie zwiedzić. Do wyboru mamy 3 różnej długości trasy tematyczne.

Podczas spaceru możemy zaglądnąć do budynków koszarowca, czyli miejsca gdzie mieszkali żołnierze. Równie ciekawie prezentuje się stanowisko obserwacyjne artylerii z pancerną 9 tonową kopułą, czy też laboratorium prochowe z repliką armaty. Bardzo oryginalnym miejscem w twierdzy jest stacja gołębi pocztowych, gdzie mieszkało nawet 700 ptaków.

Cennik biletów wstępu: (kwiecień-październik): bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 16 zł, (listopad-marzec): bilet normalny 14 zł, bilet ulgowy 12 zł

Twierdza Boyen – najciekawsza atrakcja Giżycka

2. Most Obrotowy w Giżycku – nietypowa atrakcja stolicy żeglarstwa

Most obrotowy w Giżycku to z pozoru zwyczajny most, po którym najzwyczajniej w świecie jeżdżą samochody i przechodzą turyści. Jednak w sezonie letnim przyciąga dziesiątki turystów, którzy z zaciekawieniem obserwują spektakl jego otwarcia. Most jest zawieszony nad kanałem Łuczańskim, został zbudowany w 1889 roku, a więc liczy sobie już ponad 135 lat.

Most miał za zadanie połączyć miasto z pobliską Twierdzą Boyen. I nic by w nim nie było zaskakującego, jednak inżynierowie skonstruowali go w dość nietypowy sposób. To ruchome przęsło ma bardzo oryginalny sposób zwodzenia, gdyż otwiera się w bok, a nie jak zazwyczaj to bywa do góry.

Do dziś tego ponad 100 tonowego kolosa obsługuje ręcznie jedna osoba. W dodatku cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Most jest otwierany według dziennego rozkładu statków żeglugi pasażerskiej. W sezonie przy moście zbiera się spora grupa turystów, którzy podziwiają jego ręczne otwarcie.

Godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku od kwietnia do października są ustalone według dziennego harmonogramu. Po sezonie most jest otwierany po ustaleniu z operatorem.

3. Rejs statkiem po mazurskich jeziorach Niegocin i Kisajno

Mówią, że Mazury to cud natury i trudno się z tym nie zgodzić. Przecież nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy tylu jezior z szumiącymi falami. Tutaj nieraz trudno wypatrzeć drugi brzeg jeziora. Mazury są mekką żeglarzy, a samo Giżycko może pochwalić się jednym z największych portów i niezwykle uroczą mariną.

Być na Mazurach i nie popłynąć w rejs to po prostu nie przystoi. Dokąd można popłynąć w rejs statkiem lub żaglówką z Giżycka? Najpopularniejszą trasą i prawdziwym eldorado dla żeglarzy jest odcinek szlaku wielkich jezior mazurskich z Giżycka do Węgorzewa.

Dodatkowo wpływamy wtedy na drugie największe jezioro Polski, czyli Mamry. Jego pełny akwen tworzy aż 6 jezior Kisajno, Dargin, Dobskie, Kirsajty, Święcajty i Mamry właściwe. Przyjemny rejs z Giżycka trwa średnio 2,5 godziny w jedną stronę. Wypływając na jezioro Mamry możemy poczuć się jak na prawdziwej wodnej autostradzie.

Nieco krótsze rejsy możemy odbyć po jeziorze Niegocin. Jeśli jednak szukasz chwili wytchnienia to w Giżycku można również wypożyczyć jacht ze sternikiem na prywatny rejs. 

Jezioro Mamry – atrakcje w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

4. Giżycki Kanał (Kanał Łuczański) – techniczny cud Mazur

Kanał Łuczański (od 2017 roku Kanał Giżycki) to pod względem wielkości trzeci najdłuższy kanał na Mazurach. Ten sztuczny przekop jaki powstał na terenie Giżycka jeszcze na zlecenie władz pruskich w latach 1765–1772.

Ten sztuczny przekop połączył jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno, a dzięki temu stał się wodną drogą jaką z Rucianego Nidy przez Pisz i Mikołajki możemy dopłynąć aż do Węgorzewa.

Kanał Giżycki liczy 2130 metrów długości, około 12 metrów szerokości i średnio 1,9 metrów głębokości.

5. Zamek Krzyżacki – z czego słynie Giżycko?

Tuż nad brzegiem kanału Łuczańskiego i mostu obrotowego w Giżycku stoi dawny zamek krzyżacki. Przez wiele lat był on siedzibą prokuratora krzyżackiego. Choć po wojennych zawieruchach zamek był wielokrotnie, palony i grabiony, jednak zawsze też był odbudowywany.

Po wielu przebudowach stał się dworem myśliwskim, dodatkowo rezydowali tu nawet oficerowie z Twierdzy Boyen. Niestety po II wojnie światowej zamek został opuszczony i niewiele z niego pozostało. Dopiero w ostatnich latach zamek doczekał się gruntownego remontu.

Dziś możemy zobaczyć dobudowane do zamku trzy skrzydła oraz okrągłą basztę. Niestety zamku nie możemy zwiedzać, bo obecnie działa jako luksusowy hotel, swoją drogą jeden z najdroższych w Giżycku.

6. Giżycko – miejska plaża, czyli wodne atrakcje nie tylko dla dzieci

W Giżycku nie brakuje również atrakcji dla całych rodzin, położenie miasta w otoczeniu mazurskich jezior zachęca nas do spędzenia wolnego czasu nad ich brzegiem. Dużą popularnością cieszy się miejska plaża z boiskami do siatkówki oraz strzeżonym kąpieliskiem nad jeziorem Niegocin.

Dodatkowo tutaj można wypożyczyć sprzęt wodny i nieco zabawić się na wodach jeziora. A latem na jeziorze rozstawiony jest również wodny plac zabaw. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy, bo plaża jest strzeżona.

7. Molo w Giżycku i Ekomarina

Najciekawszym miejscem na romantyczny spacer w Giżycku jest molo nad jeziorem Niegocin. Co ciekawe, molo w Giżycku uchodzi za jedno z najdłuższych w Polsce, bo liczy sobie ponad 400 metrów długości. Spacer najlepiej zacząć w Pasażu Portowym, skąd kierujemy się na wiszącą kładkę z widokiem na Ekomarinę, a dalej już prosto na uroczy bulwar nad jeziorem.

Samo molo powstało już ponad 50 lat temu jako falochron, dziś jednak po remoncie jest wizytówką miasta i świetnym punktem widokowym na jezioro, marinę z setkami żaglówek i Giżycko.

Szczególnie kolorowo prezentuje się o zachodzie słońca i wieczorem, gdy miasto przybiera nowe barwy. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto wybrać się na spacer w Giżycku? To molo, bulwary i plaża będzie świetny wyborem.

8. Krzyż św. Brunona w Giżycku – legendarne miejsce na Mazurach

Pomiędzy jeziorem Niegocin, a Kisajno stało kiedyś grodzisko Galindów. To tutaj ruszył ze swoją misją chrześcijańską młody niemiecki zakonnik Brunon z Kwerfurtu. Niestety tu również poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan. Jego poćwiartowane ciało wykupił sam król Bolesław Chrobry.

Dziś to okoliczne wzniesienie nosi imię świętego Brunona, dodatkowo w 1910 roku na szczycie stanął krzyż, który miał upamiętnić 900 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. A sam święty jest nawet patronem Giżycka. Z tego niewielkiego wzgórza mamy okazję zobaczyć piękną panoramę jeziora Niegocin.

Do krzyża św. Brunona można dojść z miasta ścieżką poznawczą, albo dojechać ścieżką rowerową. Przy wzgórzu znajdziemy też wiaty turystyczne z miejscem piknikowym.

9. Wieża Ciśnień – co robić w Giżycku gdy pada deszcz?

Zbudowana z czerwonej cegły, licząca 25 metrów wysokości wieża ciśnień w Giżycku powstała w 1900 roku. Przez 96 lat ta nietypowa konstrukcja pomagała zaopatrywać mieszkańców Giżycka w wodę. Jednak dziś służy turystom jako najlepszy punkt widokowe na miasto. Wystarczy jedynie pokonać 129 schodów (albo wejść do windy) i możemy się cieszyć bezkresną panoramą.

Co więcej, w wieży ciśnień działa również klimatyczna kawiarnia. Natomiast zmierzając na taras widokowy na trzech poziomach wieży możemy dodatkowo zobaczyć wystawę, która opowiada o historii regionu.

10. Gdzie warto zjeść w Giżycku? Najlepsze restauracje, kawiarnie i bary

Będąc na Mazurach koniecznie musisz spróbować tutejszych regionalnych potraw. Oczywiście na stołach królują ryby: sielawy, okonie, sieje, węgorze, liny czy szczupaki są podawane w przeróżnych formach. Jednak dużym uznaniem cieszą się tutaj zupy z nietypową szczawiową, a także dzyndzałki z hreczką (pierogi z kaszą gryczaną) i plińce (grube placki ziemniaczane). Na deser najlepiej skosztować marcepan królewiecki, albo sękacz. Smaki Mazur to połączenie wpływów kuchni staropolskiej, pruskiej i kresów wschodnich. A gdzie w Giżycku znaleźć najlepsze restauracje?

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

 • Prosto z Młynka – miejsce na dobra kawę z ciachem, czy syte poranne śniadanie
 • Browar Chmury to idealna miejscówka dla smakoszy lokalnego piwa i to widokiem na jezioro
 • PodKładka RestoBar – industrialna restauracja z widokiem na jezioro i nowoczesną kuchnią
 • Papryka – restauracja, w której spróbujesz tradycyjnej kuchni mazur
 • Restauracja Puzzle Smaku serwuje klasyczne dania kuchni regionalnej
 • Restauracja Przystań – tu skosztujesz super zupę rybną, kociołek żeglarza, czy gołąbki po mazursku
 • Bar Pan Kartacz – szybki, tani i smaczny bar z smakołykiem kuchni kresowej jakim są kartacze
 • Tawerna Marina oprócz super ryb w przeróżnej postaci oferuje też wieczorami muzykę na żywo

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Giżycka?

 • Jedną z największych atrakcji Mazur są tajemnicze bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży. To niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej, który do dziś budzi wiele emocji wśród turystów. Ta jedna z 7 kwater Hitlera i dowództwa Wehrmachtu, była ich największą bazą.
Wilczy Szaniec w Gierłoży – zwiedzanie kwatery Hitlera na Mazurach
 • Kętrzyn to Mazurskie miasto, które może pochwalić się ponad 700 letnią historią. Wiele ciekawostek można odkryć zaglądając w mury krzyżackiego zamku. Potężny gotycki kościół obronny św. Jerzego to skarbnica sakralnych dzieł sztuki, a z jego wieży roztacza się genialna panorama.
Kętrzyn – najciekawsze atrakcje i zabytki mazurskiego miasta, co warto zobaczyć?
 • „Betonowe miasto”, tak możemy powiedzieć o bunkrach w Mamerkach, które leżą nad nieukończonym Kanałem Mazurskim. Ukryty w gęstwinie drzew kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.
Mamerki bunkry Wehrmachtu – zwiedzanie atrakcji Mazur
 • Śluza w Leśniewie to jedna z aż 10 śluz jakie miały powstać na Kanale Mazurskim. Jej rozmiary są naprawdę imponujące: 2,1 m głębokości, 7,5 m szerokości i 46 m długości. Na przedniej ścianie śluzy widać wyraźnie wyżłobione miejsce na nazistowskiego orła. To rzadki przypadek zachowania w Polsce tak znienawidzonego symbolu.
Śluza w Leśniewie – tajemnicza budowla na Kanale Mazurskim
 • Spływ kajakiem po Krutyni jest jedną z najciekawszych atrakcji Mazur. To również najlepszy sposób żeby poznać najpiękniejsze zakątki Mazurskiego PK. W jeden dzień możesz odkryć wciąż dzikie cuda natury, zobaczyć świetne mazurskie zabytki i poczuć wyjątkowe smaki regionalnej kuchni.
Krutynia – spływ kajakowy najpiękniejszą rzeką Mazur
 • Reszel to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy w miniaturowym mieście jak z bajki w jeden dzień możesz przemierzać zamkowe komnaty, podziwiać niezwykłe widoki z wieży kościoła, by za chwilę przemierzać klimatyczne uliczki w poszukiwaniu wyśmienitej kawy.
Reszel – atrakcje i zabytki najładniejszego małego miasteczka Warmii
 • Zachwycające niezwykle bogato zdobione wnętrze bazyliki, genialne koncerty organowe, a do tego niegasnący kult Maryi. Święta Lipka od stuleci przyciąga w swoje progi zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać fenomen tego miejsca.
Święta Lipka – zwiedzanie najpiękniejszego sanktuarium na Warmii
5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments