Giżycko to dobre miejsce zarówno na aktywny wypoczynek, jak i słodkie leniuchowanie. Sporty wodne, żeglowanie, wędkowanie, albo odpoczynek na plaży. Nie brakuje tutaj zaskakujących zabytków i pięknych widoków. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Giżycko to dziś nowoczesne i chętnie odwiedzane przez turystów mazurskie miasto. Nic dziwnego w końcu leży malowniczo wkomponowane pomiędzy jeziora Niegocin i Kisajno. Bardzo często mówi się że jest to polska stolica żeglarstwa. A wszystko za sprawą jednego z największych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich, który przyciągają żeglarzy z całego świata. W pięknym otoczeniu przyrody odpoczywa się wyjątkowo przyjemnie. Dlatego też w sezonie letnim Giżycko jest oblegane przez błyszczące w słońcu żaglówki oraz zakochanych w Mazurach turystów. Jeśli wybierzesz właśnie to miasto na swój kilkudniowy pobyt, musisz poznać wszystkie jego niepowtarzalne miejsca. A jest ich naprawdę sporo, to miasto nigdy się nie nudzi.

1.Most Obrotowy w Giżycku

Z pozoru zwyczajny most, po którym jeżdżą samochody i przechodzą turyści. Jednak w sezonie letnim przyciąga dziesiątki turystów, którzy z zaciekawieniem obserwują spektakl jego obracania. Most jest zawieszony nad kanałem Łuczańskim, dziś liczy już sobie ponad 130 lat, bo powstał w 1889 roku. Miał połączyć miasto z pobliską Twierdzą Boyen. I nic by w nim nie było zaskakującego, jednak inżynierowie skonstruowali go w dość nietypowy sposób. To ruchome przęsło ma bardzo oryginalny sposób zwodzenia, gdyż otwiera się w bok, a nie jak zazwyczaj to bywa do góry. Do dziś tego ponad 100 tonowego kolosa obsługuje ręcznie jedna osoba. W dodatku cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Most jest otwierany według dziennego rozkładu statków żeglugi pasażerskiej. W sezonie przy moście zbiera się spora grupa turystów, którzy podziwiają jego ręczne otwarcie.

2. Twierdza Boyen

Potężny ponad 100 hektarowy kompleks, który z lotu ptaka swoim zarysem przypomina gwiazdę. Dodatkowo ma 6 bastionów i 4 bramy oraz potężny mur z fosą. Czy to nie brzmi imponująco? A wygląda równie ciekawie. Dziś dawny fort pruski możemy zwiedzać, zaglądając przy tym w jego najbardziej tajemnicze zakamarki. Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855. Jej głównym zadaniem była obrona wschodnich granic Prus. W twierdzy mogło spokojnie mieszkać aż 3 tysiące żołnierzy. Dziś Twierdza Boyen jest ciekawą atrakcją Giżycką, którą trzeba koniecznie zwiedzić. Do wyboru mamy 3 różnej długości trasy tematyczne. Podczas spaceru możemy zaglądnąć do budynków koszarowca, czyli miejsca gdzie mieszkali żołnierze. Równie ciekawie prezentuje się stanowisko obserwacyjne artylerii z pancerną 9 tonową kopułą, czy też laboratorium prochowe z repliką armaty. Bardzo oryginalnym miejscem w twierdzy jest stacja gołębi pocztowych, gdzie mieszkało nawet 700 ptaków.

Więcej ciekawostek o Twierdzy Boyen znajdziesz w osobnym wpisie.

Twierdza Boyen – najciekawsza atrakcja Giżycka

3. Rejs statkiem po mazurskich jeziorach

Mówią, że Mazury to cud natury i trudno się z tym nie zgodzić. Przecież nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy tylu jezior z szumiącymi falami. Tutaj nieraz trudno wypatrzeć drugi brzeg jeziora. Mazury są mekką żeglarzy, a samo Giżycko może pochwalić się jednym z największych portów. Być na Mazurach i nie popłynąć w rejs to po prostu nie przystoi. Najpopularniejszą trasą do żeglowania i prawdziwym eldorado dla żeglarzy jest odcinek szlaku wielkich jezior mazurskich z Giżycka do Węgorzewa. Wpływamy wtedy na drugie największe jezioro Polski – Mamry. Jego pełny akwen tworzy aż 6 jezior Kisajno, Dargin, Dobskie, Kirsajty, Święcajty i Mamry właściwe. Przyjemny rejs z Giżycka trwa średnio 2,5 godziny w jedną stronę. Wpływając na jezioro Mamry możemy poczuć się jak na prawdziwej wodnej autostradzie. Nieco krótsze rejsy możemy odbyć po jeziorze Niegocin. Jeśli jednak szukasz chwili wytchnienia to w Giżycku można również wypożyczyć jacht ze sternikiem na prywatny rejs. 


Opis najciekawszego szlaku żeglarskiego po Mamrach zobaczysz poniżej.

Jezioro Mamry – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

4. Krzyż św. Brunona w Giżycku

Pomiędzy jeziorem Niegocin, a Kisajno stało kiedyś grodzisko Galindów. To tutaj ruszył ze swoją misją chrześcijańską młody niemiecki zakonnik Brunon z Kwerfurtu. Niestety tu również poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan. Jego poćwiartowane ciało wykupił sam król Bolesław Chrobry. Dziś to okoliczne wzniesienie nosi imię świętego Brunona, dodatkowo w 1910 roku na szczycie stanął krzyż, który miał upamiętnić 900 rocznicę jego męczeńskiej śmierci. A sam święty jest nawet patronem Giżycka. Z tego niewielkiego wzgórza mamy okazję zobaczyć piękną panoramę jeziora Niegocin. Do krzyża św. Brunona można dojść z miasta ścieżką poznawczą, albo dojechać ścieżką rowerową. Przy wzgórzu znajdziemy też wiaty turystyczne z miejscem piknikowym.

5. Zamek Krzyżacki w Giżycku

Tuż nad brzegiem kanału Łuczańskiego i mostu obrotowego w Giżycku stoi dawny zamek krzyżacki. Przez wiele lat był on siedzibą prokuratora krzyżackiego. Choć po wielu wojennych zawieruchach zamek był wielokrotnie, palony i grabiony, jednak zawsze też był odbudowywany. Po wielu przebudowach stał się dworem myśliwskim, dodatkowo rezydowali tu nawet oficerowie z Twierdzy Boyen. Po II wojnie światowej zamek był opuszczony i niewiele z niego pozostało, dopiero w ostatnich latach zamek doczekał się gruntownego remontu. Dziś możemy zobaczyć dobudowane do zamku trzy skrzydła oraz okrągłą basztę. Niestety zamku nie możemy zwiedzać, bo obecnie funkcjonuje w nim jeden z najdroższych hoteli w Giżycku.

6. Giżycko – wiszące molo i plaża

W Giżycku nie brakuje również atrakcji dla całych rodzin, położenie miasta w otoczeniu mazurskich jezior zachęca nas do spędzenia wolnego czasu nad ich brzegiem. Dużą popularnością cieszy się miejska plaża z boiskami do siatkówki oraz strzeżonym kąpieliskiem nad jeziorem Niegocin. Dodatkowo tutaj można wypożyczyć sprzęt wodny i nieco zabawić się na wodach jeziora. Jednak najciekawsze jest wiszące molo, które uchodzi za jedno z najdłuższych w Polsce, bo liczy sobie ponad 400 metrów długości. Samo molo powstało już ponad 50 lat temu jako falochron, dziś jednak po remoncie jest wizytówką miasta i świetnym punktem widokowym na jezioro, marinę z setkami żaglówek i Giżycko. Szczególnie kolorowo prezentuje się o zachodzie słońca i wieczorem, gdy miasto przybiera nowe barwy.

Giżycko to dziś nowoczesne miasto, które ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc do odkrycia. Na aktywny wypoczynek możemy wybrać różnorodne sporty wodne albo ciekawe szlaki rowerowe. Jednak nawet osoby, które lubią poleniuchować mają okazję wypocząć na piaszczystej plaży, czy też ruszyć w malowniczy rejs. Nie brakuje tu także ciekawych zabytków jak Twierdza Boyen, zamek krzyżacki, czy most obrotowy. Mazury to piękna i różnorodna kraina w Polsce. Tu po prostu nie da się nudzić.

Wilczy Szaniec w Gierłoży – zwiedzanie kwatery Hitlera na Mazurach

Jedną z największych atrakcji Mazur są tajemnicze bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży. To niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej, który do dziś budzi wiele emocji wśród turystów. Odkrywamy zatem wszystkie najciekawsze atrakcje Wilczego Szańca.

Budowa Wilczego Szańca właśnie w Mazurskich lasach nie była przypadkowa. Ta jedna z 7 kwater Hitlera i dowództwa Wehrmachtu, była ich największą bazą. Lokalizacja kwatery w okolicy Gierłoży miała strategiczne położenie, po pierwsze wojska dowodziły swoimi oddziałami bardzo blisko granicy z ZSRR. Po drugie samo miejsce było trudno dostępne, a bunkry mogły dzięki temu zostać skrzętnie ukryte w gęstwinie lasu.

Wilczy Szaniec w Gierłoży – zwiedzanie kwatery Hitlera na Mazurach

Plan wypadu do Giżycka

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: płatny parking na ul. Kolejowej w Giżycku – 20 zł/ dzień

Bilety Wstępu:

  • Rejs statkiem pasażerskim na trasie Giżycko – Węgorzewo (w dwie strony): bilet normalny 105 zł/os, bilet ulgowy 65zł/os

Czas rejsu: 7 godz. w dwie strony z 2 godzinną przerwą na zwiedzanie Węgorzewa

  • Twierdza Boyen – bilet normalny 15 zł/os, bilet ulgowy – 10 zł/os

Czas zwiedzania:

  • najkrótsza trasa niebieska jest dostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych – 1 godz.
  • trasa czerwona prowadzi przez punkty widokowe na wałach i ekspozycje muzealne – 1,5 godz.
  • szlak zielony to najdłuższy wariant, trasa dla odkrywców, warto zabrać latarkę – 2 godz.
5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments